Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   88  89  90  91  92  93  94  95  96   - następna »

4 MAJA - DZIEŃ ŚW. FLORIANA - ŚWIĘTO STRAŻAKA

Jak co roku strażacy - zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, obchodzą w maju swoje święto. Międzynarodowy Dzień Strażaka w większości krajów europejskich, obchodzony jest tradycyjnie od ponad 150 lat, jest to święto obchodzone 4 maja w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP.

Z tej to okazji ks. proboszcz Janusz Kurasz z parafii p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawił Mszę św. w cerkwi – kościele p.w. Opieki Bogarodzicy w Owczarach. Ks. proboszcz podczas Słowa Bożego powiedział m.in. dzisiejsza Eucharystia odprawiona jest w intencji wszystkich strażaków. Święto to jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu i poświęcenia - strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę. Ich postawa stanowi przykład godny naśladowania przez wszystkich.
Z okazji Dnia Strażaka wszystkim strażakom składam najlepsze życzenia! Serdeczne podziękowania druhnom i druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Sękowej, Siar i Owczar za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. Życzę Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech św. Florian ma Was w swojej opiece – powiedział proboszcz ks. Janusz Kurasz. Wcześniej przedstawił sylwetkę św. Floriana. (poniżej)

Po Mszy św. wszyscy druhowie z trzech jednostek OSP z Sękowej, Siar i Owczar spotkali się w remizie OSP Owczary. Podczas poczęstunku pani wójt gminy Małgorzata Małuch z okazji Dnia Strażaka złożyła podziękowania i życzenia: ,,Życzę wszystkim druhom dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości, męstwa i satysfakcji z wykonywania zawodu obdarzonego tak wielkim zaufaniem społecznym. Składam Wam wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Życzę spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków. Niech podejmowane przez Was działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszej humanitarnej służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – powiedziała wójt M. Małuch

Kim był Święty Florian?

To postać znana w okresie krwawych prześladowań chrześcijan. Co prawda nie był strażakiem, ale legendy wokół jego osoby spowodowały, że stał się patronem osób, które wykonują niebezpieczne zawody, związane z ogniem. Pochodził z Austrii i był mężnym żołnierzem, który za swoją chrześcijańską wiarę i pomoc współwyznawcom, zginął śmiercią męczeńską najpierw cosplay kostüme shop potwornie skatowany i wrzucony do rzeki Enns. Około tysiąca lat po tym, do Krakowa przybyły szczątki Św Floriana. Między innymi uważa się, że jego relikwie ocaliły krakowski kościół na Kleparzu przed spaleniem podczas wielkiego pożaru miasta.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Cerkiew w Owczarach

Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrowana przez ks. proboszcza Janusza Kurasza
Homilię wygłosił ks. wikariusz Michał Piętka, który powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Gminy Sękowa, PSL Siary oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. w postawie stojącej odśpiewano katolicką pieśń patriotyczną ,,Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki"

Posłuchaj ,,Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki"

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

KONSTYTUCJA 3 MAJA

Obraz Jana Matejki pt. Konstytucja 3 Maja 1791, w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Obraz powstał 100 lat później.

Nocka na nocki z sukcesem – nocki wyleciały!

Impreza rozpoczęła się zgodnie z planem. W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. o godz. 19:00, proboszcz parafii w Małastowie - ks. Adam Prącik, rozpoczął spotkanie od przedstawienia historii kościoła. Potem nadszedł czas na tematy nietoperzowe. Piotr Firlej z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” opowiedział o Krainie Podkowca i prowadzonych remontach w ramach projektu LIFE Podkowiec+, prezentując przy tym obiekty wyremontowane na pobliskich terenach tj. w rejonie Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego w tym m.in. cerkwie w Blechnarce i Koniecznej, kościoły (dawne cerkwie) w Bereście, Dubnem i Leluchowie. O nietoperzach Beskidu Niskiego opowiedział związany z PTPP „pro Natura” chiropterolog, gorliczanin - Wojciech Gubała. Po krótkiej przerwie uczestnicy spotkania zgromadzili się pod wieżą kościelną, gdzie oczekiwano na wyloty nocków dużych, a Wojciech Gubała odpowiadał na liczne pytania uczestników. Pomimo niskiej temperatury i wschodzącego księżyca, kilka nocków wyleciało spod dachu świątyni.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. Cieszy udział w spotkaniu wielu rodzin z małymi dziećmi. Pomimo niesprzyjającej aury w świątyni ciężko było znaleźć wolne miejsce. Wśród uczestników spotkania byli turyści z Warszawy, Rzeszowa, Płocka, Gdańska, Jasła, Krakowa jak również mieszkańcy Gorlic, Szymbarku, Sękowej i Małastowa. Organizatorami wydarzenia były: Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w ramach Projektu LIFE Podkowiec+ LIFE12 NAT/PL/000060, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie, Urząd Gminy Sękowa.

Przypomnijmy kościół Wniebowzięcia NMP w Małastowie, wybudowany został na początku XIX w., jako cerkiew greckokatolicka. Obecnie służy jako kościół rzymsko-katolicki. Malowniczo położony nad potokiem, wśród przewyższających miejscowość o 300-400 m gór, udziela gościny nockom dużym. Nietoperze te nazwę zawdzięczają swoim rozmiarom; wraz z borowcem wielkim należą do największych spośród krajowych gatunków nietoperzy (jeśli nie liczyć stwierdzonego raz, czy dwa borowca olbrzymiego). Naprawdę są jednak niewielkie, ważą do 40 gramów, to jest tyle, co wróbel domowy. Nietoperze mają inną niż ptaki budowę skrzydeł, dlatego w locie wydają się większe, niż naprawdę. Kościół w Małastowie dzięki nockom dużym jest ważnym stanowiskiem na mapie sieci Natura 2000 Ostoje Nietoperzy Powiatu Gorlickiego. Dzięki ich obecności możliwe było sfinansowanie remontu dachu. Koszt remontu wyniósł 680 tyś. złotych. Prace, ze względu na bezpieczeństwo objętych ochroną zwierząt, prowadzono pod nieobecność nietoperzy (w okresie zimowym).

Informacje na temat Krainy Podkowca i projektu LIFE Podkowiec+ zamieszczane są na stronie www.podkowiecplus.pl www.fb.com/podkowiec www.fb.com/KrainaPodkowca

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

omega replica https://www.omegareplica.me

102 Rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami"
Uroczystości na cw nr 91 w Gorlicach

102 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w niedzielę 30 kwietnia w samo południe na cmentarzu wojskowym nr 91 replicas de relojes w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego, austriackiego i węgierskiego, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda. Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni. Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 102 lata temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych oraz trzykrotna salwa honorowa, po czym składano wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

102 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej.

102 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 30 kwietnia na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, odbyła się po raz siódmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 15 grup z całej Polski a także z Niemiec - Berlin, Rosji - Kaliningrad, Ukrainy i Słowacji.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 16.oo, kilka tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu, krzyk kobiet i dzieci. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to przy pięknej sprzyjającej pogodzie.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Komentatorem widowiska był dr hab. Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych wykonaniu: Szalowski Zespół Wokalny oraz zespół regionalny. Ponadto można było skorzystać z degustacji potraw kuchni wojskowej, zobaczyć życie obozowe jak również stoiska regionalne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ