Portal www.sekowa.info dziękuje za życzenia świąteczne.
Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali: ( w kolejności otrzymania)
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Czesława i Kazimierz Sacha - Gorlice
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
Benedykta i Zygmunt Wichrowscy - Warszawa
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Jolanta Karasińska z Rodziną - Warszawa
Frances & Derek Gates - Sydney (Australia)
Drogą mailową, sms i tel. przesłali:
Janusz Drzymała z Rodziną - Kanada
Krystyna i Krzysztof Sikorowie - Warszawa
Zygmunt Kraus – Wadowice
Ben Wennemuller - Holandia
Stefan Glądys – Kraków
Rafał Kukla – burmistrz Gorlic
Joanna Pogorzelska – Warszawa
Elwira i Jarosław Lis – Puck
Sandy Miarecki – USA
Ryszard Stankowski – Pleśna
Adam Gamon – Ropica Górna
Rafał Zalewski - Serock
Zofia Macior – Moszczenica
Marek Białka - Gnojnik
Andrzej Piecuch – Gorlice
Tammmy Morris – USA
Katarzyna Kullmann - Warszawa
Irena i Kazimierz Sterkowicz - Gorlice
Kazimierz Karasiński - Kraków
Elzbieta i Marcin Gibała - Opole
Marek Podraza - Gorlice
Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
Aleksander Wietrzyk z Rodziną - Biesna
Wanda i Jerzy Dudek - Gorlice
Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
Joanna i Paweł Puścizna - Dominikowice
Stanisław Wojdyła z Rodziną - Kraków
Załoga Niebieskiej Eskadry - Warszawa
Beskid Zielony - Gorlice
Małopolski Instytut Kultury - Kraków
SRH 1 PSP AK - Słopnice
Hanna Kubiak – Poznań
DG-art. - Gorlice
Jolanta Karasińska - W-wa
George Negrea - Rumunia
Piotr Sekuła - Siary
Andrzej i Zhanna Orchel - Gorlice
Ks. Roman Miarecki – Wielka Wieś
Stanisław Job – Kraków
Aleksander Żelazny z Rodziną - Siary
Alicja Grabowska - Częstochowa
Adam Bukrij – Ożenna
Paweł Śliwa - Lipinki
Jerzy Kuck - Kraków
Ryszard Burda - Gorlice
Mariusz Esmantowicz - Gorlice
Adam Motyka - Kąclowa Swiss Replica Watches
Karl Fuchs - Gostynin
Jacek Tenerowicz - Norwegia
Rodzina Dzurišova - Bardejów (Słowacja)
Wojciech Noworyta - W-wa
Leszek Koncewicz - Racibórz
Ewa i Piotr Mrazek - Warszawa
Halina i Edward Wyroba - Wadowice
Tomasz Sikorski z Rodziną - Warszawa
Szymon Serwatka - Kraków
Krystyna i Janusz Reinfuss - Kraków
Cyfrowy Polsat - Warszawa
Yvetta Walecka - Gorlice
Adam Sobieraj - Kraków
Tomasz Świerzowski z Rodziną - Lipinki gefälschte louis vuitton taschen türkei
Maria Kretowicz - Sękowa
Frances & Derek Gates - Sydney
Za wszystkie życzenia świąteczne
i noworoczne serdecznie dziękuję.
ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2017 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE
Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, refleksji dotyczących minionego okresu oraz planów na nadchodzący Nowy Rok. Niech nowo narodzony Jezus przyniesie nam wszystkim, naszym rodzinom i Ojczyźnie światło pokoju i nadziei. Niechaj świąteczny nastrój doda mocy w zmaganiu się z codzienną rzeczywistością, a nadchodzący rok spełni osobiste nadzieje, przyniesie zdrowie i pomyślność.
Wszystkim Mieszkańcom gminy Sękowa i nie tylko oraz tym którzy tu zaglądają, składam najlepsze życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła replica golden goose schuhe i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2018 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość, aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA
Nie było miejsca dla Ciebie...
W Ochotnicy Górnej upamiętniono rocznicę lotu bombowca „California Rocket"
W ostatni weekend w Ochotnicy Górnej miała miejsce uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę lotu bombowca Lotnictwa Armii Stanów Zjednoczonych o imieniu „California Rocket”, tragicznej śmierci jego bohaterskiego dowódcy, por. pilota Williama J. Beimbrinka i uratowania pozostałych 9 członków załogi przez żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i mieszkańców wsi Ochotnica, którzy pomogli przetrwać lotnikom po rozbiciu się ich samolotu.
Rozpoczynając uroczystość Wójt Gminy m.in. powiedział:
– To bardzo ważny dzień w historii naszej gminy, gdyż spotykaliśmy się, aby w dzisiejszym dniu oddać hołd i cześć tym ludziom dzięki którym my dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Dziękujemy Wam amerykańscy lotnicy, że dzięki waszej postawie żyjemy w wolnym kraju, szanujemy Was i pamiętamy o Was. Ale pamiętamy również o naszych mieszkańcach, którzy nie bacząc na konsekwencje, jaki mogły dotknąć ich i rodziny pomogli lotnikom, ukrywając ich i pomagając wrócić do swoich.
Następnie uczestnicy sobotniego spotkania pod opieką Pana Marka Kurzeji - Z-cy Dyrektora GPN udali się do Miejsca Pamięci pod Przełęczą Pańska Przechybka, gdzie delegacja harcerzy zapaliła znicze i złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym katastrofę samolotu.
Wójt Gminy otwierając wystawę „Amerykańscy lotnicy nad Polską 1920, 1944” zaapelował przede wszystkim do zgromadzonej młodzieży, aby nie zapominać o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszej gminy, warto poznać okoliczności i inne zdarzenia związane z lotnictwem amerykańskim. Dzisiaj repliques de sacs pour hommes w ten szczególny dzień mamy okazję wysłuchać historii sprzed lat i zobaczyć jak wówczas wyglądało lotnictwo i obrona Polski.
O wystawie i historii jaka łączy naród polski i amerykański opowiedzieli Pan dr inż. arch. Krzysztof Wielgus oraz Pan Robert Springwald.
Na zakończenie Wójt poinformował, że dzisiaj otwartą wystawę będzie można oglądać w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej do końca grudnia. Wójt zachęcił uczniów oraz nauczycieli ze szkół z terenu gminy do jej zwiedzania i poznania historii lotnictwa z czasów wojen.
Pan Wójt dziękował młodzieży szkolnej oraz ich opiekunom za udział w sobotniej uroczystości.
- Dzięki Wam ta uroczystość miała zupełnie inny wymiar historyczny, gdyż ważne jest aby pamięć o wydarzeniach historycznych była żywa, bo to Wy jesteście przyszłością naszej gminy. To Wy jesteście najważniejsi, bo to właśnie Wy będziecie kiedyś przekazywać prawdę o tych wydarzeniach następnemu pokoleniu.
W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Pan Stanisław Jurkowski, ks. dr Stanisław Kowalik – Proboszcz Parafii Ochotnica Górna, radni Rady Gminy Pan Władysław Brzeźny i Jan Jagieła, Pan dr arch. Inż. Krzysztof Wielgus wraz z żoną Jadwigą Środulską – Wielgus – nasi Honorowi Obywatele, z Fundacji Tadeusza Kościuszki Pan Robert Springwald - Wiceprezes, Pan Marek Kurzeja - Z-ca dyrektora GPN, przedstawiciele Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w osobach płk. pilot Szczepan Kurpisz, płk. Franciszek Zieliński, płk.Zbigniew Kolega, Jan i Józef Suchoń, przedstawiciele Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w osobach Krystyna i Leszek Mańkowscy, dyrektorzy szkół w osobach: Pani Renata Rusnarczyk, Pani Józefa Grzywnowicz, Pani Barbara Konopka, Pani Grażyna Noworolnik oraz delegacje uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy wraz z opiekunami, Prezes Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej Pan Krzysztof Dobrzyński, harcerze ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej pod przewodnictwem Pani dh Moniki Gierczyk.
Zaproszenie otrzymał również Konsul Generalny USA Walter Braunohler , który nie mógł przybyć na uroczystość, ale na ręce Wójta Gminy przesłał list, który został odczytany.
Podczas sobotniej uroczystości Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej decyzją Zarządu Fundacji im. T. Kościuszko został odznaczony medalem im memorian Tadeusz Kościuszko. Pamiątkowe odznaczenie wręczył Pan Robert Springwald Wiceprezes Fundacji.
Wójt Gminy dziękuje organizatorom tej uroczystości a więc Wiejskiemu Ośrodkowi Kultury w Ochotnicy Górnej, Gorczańskiemu Parkowi Narodowemu, Panu Tadeuszu Gierczykowi, Związkowi Podhalan oddział w Ochotnicy Górnej.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach Polska Odzyskiwała Niepodległość !
Uroczyste obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej o godz. 15.00 Mszą św. za poległych w obronie Ojczyzny. Mszę św. koncelebrowali trzej proboszczowie z gminy Sękowa: przewodniczył ks. proboszcz z Sękowej Jacek Piróg , ks. Adam Prącik z Małastowa i ks. Jan Adamczyk z Męciny Wielkiej. Homilię wygłosił ks. Jacek, zwrócił uwagę na takie słowa jak Ojczyzna i patriotyzm. Powiedział m.in. ,,Dzień 11 listopada był zawsze dla milionów Polaków dniem szczególnym ważnym, tak jak zawsze była ważna niepodległość. Dziś Ojczyzna stawia przed nami nowe wymagania. Trzeba nam ciągle modlić się i pracować na rzecz jedności i tolerancji. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".
Po mszy św. poczty sztandarowe OSP Sękowa i Zespołu Szkół w Siarach, druhowie z całej niemal gminy i grupka zebranych mieszkańców, uroczystym orszakiem przemaszerowała na miejscowy cmentarz parafialny pod figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Na czele kolumny szedł miejscowy zespół muzyczny, który odegrał wiele patriotycznych utworów pod dyrekcją Mirosława Bogonia. Na cmentarzu ks. proboszcz odmówił modlitwę a pani Sekretarz Gminy Zofia Rowińska w przemówieniu podkreśliła rolę bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do Odrodzenia Polski na mapie Europy.
Złożono hołd pokoleniom Polaków i uczczono pamięć narodowych bohaterów, składając wieniec pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, w którym mieszczą się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych. Odśpiewano hymn państwowy. Uroczystość pod pomnikiem i wieczornicę prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej Pani Iwona Tumidajewicz
Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej rozpoczęła się wieczornica, mieszkańcy Sękowej wypełnili po brzegi salę, zobaczyli program - montaż przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej. Cały występ młodzieży został przyjęty z dużym zainteresowaniem, a w szczególności wzruszały piękne monologi i pieśni patriotyczne z lat 1914 - 1918, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Po części artystycznej głos zabrała pani Sekretarz Gminy, powiedziała: ,,Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do Odrodzenia Polski. Również wybitni patrioci z gmin powiatu gorlickiego mieli swój wkład w budowaniu historii Polski”. Podziękowała organizatorom, prowadzącym oraz młodzieży, która w sposób profesjonalny wykonała program artystyczny. Z podobnymi życzeniami wystąpiła Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz
Obecność mieszkańców stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunku patriotycznych tradycji. To czas zadumy i refleksji, ale też czas radości, triumfu i szczęścia. Podczas tej uroczystości przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość. Obchody 11 listopada to szacunek i cześć dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, o których powinni pamiętać zwłaszcza młodzi ludzie. Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu, zakończyło wspólne spożycie grochówki z żołnierskiego kotła.
Szkoda tylko że tak mało flag biało czerwonych było na naszych domach, choć od paru już lat przypominam i propaguję patriotyzm prostym gestem – zachęceniem wszystkich Polaków do wywieszania biało-czerwonej flagi z okazji rocznic ważnych dla naszej tożsamości narodowej.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI TO CZAS RADOŚCI I DUMY
WYWIEŚ NASZĄ POLSKĄ FLAGĘ
PŁOMIEŃ PAMIĘCI
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
Uroczystości na Cmentarzu Rakowickim.
7 listopada br. o godzinie 10.40 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W uroczystościach uczestniczył Brytyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik (Group Captain) Simon Blake, Kanadyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik Pascal Demers oraz jego zastępca Attaché Sił Zbrojnych Kanady w Polsce, major Michael Bernardo, Chargé daffaires Ambasady Kanady w Polsce, Pan Jeremy Wallace
oraz brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie p. Kazimierz Karasiński, uczestniczyła też delegacja Wojska Polskiego reprezentowana przez Dowódcę i delegację pilotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków.
W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich, harcerze i młodzież ze szkół nosząca imię bohaterów RAF – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Lotników Alianckich w Ostrowie, pow. proszowicki. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie. Obecny był również prof. mjr weteran spod Monte Cassino 92 letni Wojciech Narębski, odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas uroczystości na cmentarzu wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” powiedział Simon Blake
Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. ppłk Jerzego Sucheckiego SAC, kapelana szpitala 5 wojewódzkiego w Krakowie.
Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez przedstawiciela Ambasady Brytyjskiej, Pułkownika (Group Captain) Simona Blake, przedstawiciela Ambasady Kanadyjskiej, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie oraz harcerzy i młodzież szkolną. Wiązankę kwiatów składali też przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, reprezentował: Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz oraz kpt pil Jerzy Janiszewski.
Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.
Po zakończeniu ceremonii uczestnicy udali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego na wspólny posiłek i spotkanie towarzyskie. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.
W imieniu Ambasady Kanady w Polsce, którą reprezentuje Jeremy Wallace, Charge daffaires na obchody Dnia Pamięci został zaproszony po raz dziewiąty Aleksander Gucwa z Sękowej - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie,który takimi słowami podzielił się z zebranymi: "Jestem zaszczycony swoją obecnością na Cmentarzu Wojennym w Krakowie podczas obchodów Dnia Pamięci. Żołnierze alianccy, którzy polegli w walkach II Wojny Światowej, ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli i ginęli w imię wolności oraz sprawiedliwości. Moja obecność tu, pokazuje mój szacunek i cześć dla wszystkich tych, którzy walczyli i oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w pokoju i cieszyć się wolnością”.
W uroczystościach w Krakowie uczestniczył również Pan Kazimierz Sacha z Gorlic z Komitetu na rzecz pamięci narodowej, członek SSLW RP w Krakowie.
Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej.
Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.
Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.
Remembrance Day - Kraków, 07.11.2017 r.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.