Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   89  90  91  92  93  94  95  96  97   - następna »

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja a 30 kwietnia 102 rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami"

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 102 rocznicy ,,Bitwy pod Gorlicami" szczegółowy program znajdziesz tu

Cmentarz wojenny nr 123 Łużna - Pustki nominowany do Znaku Dziedzictwa Europejskiego

Na cmentarzu wojennym nr 123 - Łużna-Pustki z czasów I wojny światowej znajduje się 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych, pochowanych jest tu: 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy), 65 żołnierzy armii niemieckiej, i 227 żołnierzy armii rosyjskiej.
Cmentarz wojenny nr 123 założony w latach 1915/1918 na wzgórzu Pustki powstał w miejscu jednej z największych bitew pierwszej wojny światowej na froncie wschodnim pomiędzy armią austro-węgierską i niemiecką oraz armią rosyjską. Bitwa pod Gorlicami jest również nazywana Małym Verdun. Cmentarz jest miejscem ostatniego spoczynku żołnierzy, którzy walczyli po stronie tych trzech sił zbrojnych i którzy pochodzili z terenów, które dziś są częścią Austrii, Węgier, Niemiec, Polski, Ukrainy, Rosji i Słowenii, oraz z innych środowisk religijnych i kulturowych.

Cmentarz wojenny nr 123 jest miejscem pamięci odzwierciedlającym ideę ekumenizmu, zapewniając jednakowe traktowanie wszystkim poległym bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną i fakt, po której stronie walczyli. Cmentarz ten znalazł się wśród dziewięciu obiektów, które Komisja Europejska decyzją z 2 lutego 2016 roku wyróżniła Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (ZDE)
Uroczyste wręczenie plakiety Znak Dziedzictwa Europejskiego dla cmentarza w Łużnej, którą odebrali Wojewoda Małopolski Józef Pilch i Wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok, odbyło się podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, które miały miejsce w Brukseli w dniach 12-15 kwietnia 2016 roku.
W Polsce obok cmentarza w Łużnej to prestiżowe wyróżnienie otrzymały: Konstytucja 3 Maja, Stocznia Gdańska oraz zabytki miasta Lublina związane z ideą Unii Lubelskiej, co czyni Polskę liderem wśród państwa Unii Europejskiej w tym względzie z uwagi na fakt, iż na całym świecie jest 29 wyróżnionych obiektów .

Oficjalne uroczystości związane z nadaniem Znaku Dziedzictwa Europejskiego Cmentarzowi Wojennemu Nr 123 Łużna-Pustki, odbyły się 21 kwietnia 2017 r. z udziałem wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, wojska, samorządowców, reprezentantów krajów uczestniczących w walkach na Froncie Wschodnim I Wojny Światowej oraz wielu innych gości honorowych, dzieci i młodzieży.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego, odsłonięcia dokonał na cmentarzu Wojewoda Małopolski Józef Pilch i wójt gminy Łużna Kazimierz Krok, który powiedział:,, Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały znaczącą rolę w kulturze i historii Europy oraz w tworzeniu Unii Europejskiej. Podkreślił, że cmentarz na wzgórzu Pustki jest ekumenicznym miejscem pamięci, gdzie polegli są traktowani jednakowo, niezależnie od tego, w jakiej armii służyli i jakiego byli pochodzenia etnicznego i religijnego. „Europa zaczyna się właśnie tutaj”.
Następnie wojewoda małopolski Józef Pilch podkreślił, że powstanie cmentarza nr 123 było efektem największych zmagań wojennych toczących się na froncie wschodnim I wojny światowej, gdzie w 1915 r. w wielkiej bitwie pod Gorlicami starły się wojska Austro-Węgier i Niemiec z wojskami rosyjskimi.„Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki stał się symbolem tragicznych doświadczeń I wojny światowej, cierpienia, okrucieństwa i nieuzasadnionego dążenia do imperializmu. Spoczywają tu żołnierze wszystkich armii, równi wobec śmierci. Niech spoczywają w pokoju” - podkreślił wojewoda.

W trakcie uroczystości asystę honorową wystawił Garnizon Kraków. Modlitwę ekumeniczną w intencji żołnierzy, którzy zginęli w czasie bitwy o wzgórze Pustki odmówili duchowni wyznania katolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Odbył się apel poległych i oddano salwę honorową.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Kazimierz Sacha - Gorlice
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Janina i Stansław Fikus - Gliwice
Tadeusz i Marzena Mroczko – Wałcz
Paweł Kukurowski - Wrocław
Zbigniew Ożga - Wrocław
Ben Wennemuller - Holandia
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Grażyna i Jacek Krukowie - Kraków

Drogą mailową, tel. i sms przesłali: ( w kolejności otrzymania)

Krystyna i Janusz Reinfuss - Kraków
Frances & Derek – Sydney (Australia)
Krystyna i Krzysztof Sikora - Warszawa
Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
Roman Trojanowicz – Gorlice
Tammy Morris - USA
Rafał Kukla - Gorlice
Aleksander Wietrzyk z Rodziną - Biesna
Elżbieta i Marcin Gibała - Opole
Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
Dyr. i pracownicy Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
SSLW RP - Kraków
MIK – Paulina Kasprzycka- Kraków
Janusz Oraczewski - Kraków
Adam Motyka - Kąclowa
Orlico Sport – Katarzyna Wolna - Swarzędz
Irena i Kazimierz Sterkowicz - Gorlice
Halina i Stefan Glądys - Kraków
Kazimierz Karasiński - Kraków
Barbara Bartuś (Poseł) - Lipinki
Joanna Podstołowicz - Hojdak - Sękowa
Katarzyna Kullman - Warszawa
Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
Portal ,, Niebieska Eskadra" - Polska
GRH 1PSP AK - Limanowa
Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
Tomasz Sikorski z Rodziną- Warszawa
Adam Gamon - Ropica Górna
Mariusz Esmantowicz - Gorlice
Ryszard Burda - Gorlice
Jerzy i Teresa Kuck - Kraków
Barbara i Roman Dziubinowie
Sławomir Duran - Jasło
Paweł Śliwa – Warszawa
Maria Ziętek - Wieliczka
Szymon Serwatka z Rodziną - Kraków
Zofia i Stanisław Gruszkowscy - Gorlice
Jerzy Dziedziak - Gorlice

Za wszystkie życzenia świąteczne
serdecznie dziękuję.

Wielkanoc 2017

Najlepsze życzenia

Niech radość Wielkiej Nocy napełni Wasze serca nadzieją i obfitością łask od Chrystusa Zmartwychwstałego.
Życzę zdrowia, pogody ducha, pomyślności i zatrzymania choćby na te kilka dni czasu, żeby móc odpocząć i pomyśleć ciepło o ludziach, którzy Nas otaczają.

PASCHA NA ŁEMKOWSZCZYŹNIE 2017

Pascha - tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem, tak jak w tym roku - 2017
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos Woskres" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9)
Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat"
Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.