Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   93  94  95  96  97  98  99  100  101   - następna »

ŁEMKOWSKIE BOŻE NARODZENIE

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się narodził - Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. 6 stycznia Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych Kościoła Wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

З нагоды Різдвяных Свят і Нового 2017 Рока, желаме Вам вшыткого доброго, най ся Вам щестит, веде і каре. Най тот рік буде іщы ліпший, як минулий. Жебы сте были веселы, здоровы і богаты, а оптимізм жытя все был при Вас! Смачной велиі і Веселых Різдвяных Свят!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

Po ponad miesięcznym poście zasiądą, po ukazaniu się pierwszej gwiazdy na niebie, do kolacji wigilijnej, która jest skromna i postna, chociaż składa się z 12 potraw. Łamią się prosforą, chlebem pszennym symbolizującym Ciało Chrystusa i składają sobie życzenia. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem była nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - sądeckiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska i przemysko-gorlicka. W związku ze śmiercią śp. Arcybiskupa Przemyskiego i Nowosądeckiego Adama, zmieniono nazwę diecezji z Przemysko-Nowosądecka na Przemysko-Gorlicka. Na ordynariusza diecezji Przemysko-Gorlickiej powołano Jego Ekscelencję Biskupa Gorlickiego Paisjusza. Uroczystości intronizacji odbyły się 6.IX.2016 r., w Gorlicach.

С Рождеством Христовым.

Kolęda łemkowska

Dobryj weczir tobi, pane hospodaru,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Zastełajte stoły ta wsie kilimami,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Taj pridut do tebe tri prazdniki w hosti,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A perszy to prazdnik Rożdiestwo
Christowo, Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A druhi to prazdnik Swiatoho Wasyla,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A tretij to prazdnik Swiato-Wodochryszcza,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia

Portal www.sekowa.info dziękuje za życzenia świąteczne.

Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Frances & Derek Gates - Sydney (Australia)
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Paweł Kukurowski - Wrocław
Andrzej Ratajczak z Rodziną - Poznań
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Reichold Perl - Niemcy
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Zbigniew Ożga - Wrocław
Kazimierz Sacha - Gorlice
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz

Drogą mailową przesłali:

Janusz Drzymała z Rodziną - Kanada
Roman Trojanowicz - Gorlice
Anna Milańska - ?
Krystyna i Krzysztof Sikorowie - Warszawa
Jan Widacki - Krakow
Marek Białka - Gnojnik
Irena i Kazimierz Sterkowicz - Gorlice
Mayer Odett - Węgry
Kazimierz Karasiński - Kraków
Anna i Zygmunt Kotasowie - Kraków
Elzbieta Gibała z synem - Opole
Marek Podraza - Gorlice
Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
Aleksander Wietrzyk z Rodziną - Biesna
Wanda i Jerzy Dudek - Gorlice
Anna Diduch - Gorlice
Joanna i Paweł Puścizna - Dominikowice
Stanisław Wojdyła z Rodziną - Kraków
Załoga Niebieskiej Eskadry - Warszawa
Małopolski Instytut Kultury - Kraków
Orlico Sport - Swarzędz
Halina i Edward Wyroba - Wadowice
Sławomir Mrozek - Gorlice
SRH 1 PSP AK - Limanowa
Joanna Pogorzelska – Warszawa
Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge e.v. - Niemcy
Hanna Kubiak – Poznań
Wiesława Witkowski - Kanada
DG-art. - Gorlice
Agnieszka Golak - Śrem
Jolanta Karasińska - W-wa
George Negrea - Rumunia
Mike Gates - Anglia
Piotr Sekuła - Siary
Stanisław Sowa - Godziszki k/ Bielska B
Karl Fuchs - Gostynin
Jacek Tenerowicz - Norwegia
Peuget - W-wa
Rodzina Dzurišova - Bardejów (Słowacja)
Ben Wennemuller - Holandia
Zespół home.pl - Szczecin
Wojciech Noworyta - W-wa
Ewa i Wincenty Wołkowiczowie - Tarnobrzeg
Leszek Koncewicz - Racibórz
Anna i Janusz Bujnowscy - Kanada
Sportowy Klub- Zagrzeb - Chorwacja
Zofia i Stanisław Gruszkowscy - Gorlice
Ewa i Piotr Mrazek - Warszawa
Halinka i Edward Wyroba - Wadowice
Sławomir Duran - Jasło
Tomasz Sikorski z Rodziną - Warszawa
Andrzej i Zhanna Orchel - Gorlice
Małgorzata Siwek - Sękowa

Drogą telefoniczną oraz poprzez SMS,
życzenia świąteczne przesłali:

* Maria Dudziak - USA
*Alicja Grabowska - Częstochowa
* Ewa i Wincenty Wołkowiczowie – Tarnobrzeg
*Szymon Serwatka - Kraków
* Adam Bukrij – Ożenna
* Paweł Śliwa - Lipinki
* Franciszek Janeczek - Kobylanka
**Adam Gamon - Ropica Górna
*Katarzyna i Maciej Tokarz - Ropica Górna
*Maria Ziętek - Wieliczka
*Jerzy Kuck - Kraków
*Ryszar Burda - Gorlice
*Aleksander Zelazny z Rodziną - Siary
*Dariusz Duran z Rodziną - Gorlice
*Mariusz Esmantowicz - Gorlice
*Adam Motyka - Kąclowa
*Tomasz Rowinski z Rodziną - Sękowa
*Mateusz Bryg - Gorlice
*AA i MM Ludwinowie - Sękowa
*Piotr Rojek - Przemyśl

Za wszystkie życzenia świąteczne
i noworoczne serdecznie dziękuje.

Kolędnicy z życzeniami

Kolędnicy - Gabrysia, Oliwia i Iwona jak widzimy na fotce to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od wieków w Sękowej i okolicach obchodzony był od Wigilii do Trzech Króli. Dziś wieczorem tj. w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia, przybyła trojka młodych kolędniczek do naszego domu.

Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem, tradycja ta pomału juz zanika.

Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający nazywany był gwiazdorem.

Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia replica omega o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat wplatano ludowe wątki i tradycje.

Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości.

W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami.

Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak i tak jest do dzisiejszego dnia, choć z tymi przebierańcami bywa już różnie. Chłopcy i dziewczęta trzymać tradycje naszych ojców!!

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2016 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, refleksji dotyczących minionego okresu oraz planów na nadchodzący Nowy Rok. Niech nowo narodzony Jezus przyniesie nam wszystkim, naszym rodzinom i Ojczyźnie światło pokoju i nadziei. Niechaj świąteczny nastrój doda mocy w zmaganiu się z codzienną rzeczywistością, a nadchodzący rok spełni osobiste nadzieje, przyniesie zdrowie i pomyślność.

Wszystkim Mieszkańcom gminy Sękowa i nie tylko oraz tym którzy tu zaglądają, składam najlepsze życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2017 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość, aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia

ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA

72. rocznica ostatniego lotu Liberatora w Gorcach

W niedzielę, 18 grudnia 2016 r., minęło 72 lata odkąd w okolicach Ochotnicy Górnej zestrzelony został amerykański bombowiec 15 Armii Powietrznej USAAF, "California Rocket" . Liberator wspierał walkę z niemieckim okupantem. Dzięki pomocy żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich i mieszkańców udało się uratować 9 członków załogi, którzy ewakuowali się za pomocą skoku spadochronowego. Pilot samolotu William J. Beimbrink niestety zginął - w tym roku zmarł Spencer Felt ostatni członek załogi Liberatora.
Rolex Replica Watches Pamięć o tych wydarzeniach została uczczona podczas niedzielnych uroczystości. – Pozostałości tego samolotu mamy w muzeum nad ośrodkiem kultury w Ochotnicy Górnej. Można tam zobaczyć i dotknąć śladów tego, co wydarzyło się 72 lata temu – mówił ks.Stanisław Kowalik, proboszcz parafii w Ochotnicy Górnej.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej o godz. 11.00 w kościele w Ochotnicy Górnej. Podczas mszy św. harcerze przekazali Ochotnicy Górnej Betlejemskie Światełko Pokoju. Po otwarciu obchodów i wspólnej modlitwie pod przewodnictwem ks. proboszcza, nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Uczestnicy spotkania zostali przewiezieni w okolice potoku Jaszcze, gdzie doszło do brawurowej akcji ratowniczej. Następnie udali się pod Przełęcz Pańska Przehybka, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający katastrofę w asyście pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, harcerzy, członków Związku Podhalan i Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Była rownież delegacja SSLW z Gorlic w składzie; Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Franciszek Janeczek.

Przy wraku samolotu odmówiono repliky hodinek modlitwę w intencji poległych lotników, symbolicznie złożono kwiaty i zapalono znicze. Wiceprezes KO SSLW płk pilot Stefan Glądys wręczyl dr Krzysztofowi Wielgusowi statuetkę ,,Złote Skrzydło" za cenne inicjatywy w dokumentowaniu i pielęgnowaniu lotniczych tradycji. Po przyjeżdzie do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej, można było podziwiać prezentacje i filmy o amerykańskich akcjach lotniczych nad Polską. Nastąpiło też otwarcie wystawy „Białe gwiazdy na czarno - białych kliszach” prezentująca unikatowe zdjęcia z lotów USAAF nad okupowaną Polską, oraz prelekcja dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa ten temat „Lotnicze ślady w Karpatach – krajobraz i turystyka”

Pamięć o amerykańskich pilotach i ich załogach pozostaje nadal żywa dzięki grupie miłośników historii lotnictwa i mieszkańcom Ochotnicy. Niedzielna uroczystość odbyła się dzięki współpracy WOK–u na czele z kierownikiem Zdzisławem Błachutem z kierownictwem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PPTK, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Robertem Springwaldem, Jadwigą i Krzysztofem Wielgusami z PK im. T. Kościuszki w Krakowie, Gorczańskim Parkiem Narodowym, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Fundacją im. Tadeusza Kościuszki, 9. Podhalańską Drużyną Harcerską im. Olgi i Andrzeja Małkowskich działającej przy szkole pod opieką p. Moniki Gierczyk i p. Teresy Sejud, Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”, miejscowym Związkiem Podhalan z kapelą, Kołem Gospodyń Wiejskich.

ZOBACZ FILM - kliknij