W Pętnej rozbrzmiewała muzyka cerkiewnaFestiwal Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim odbywa się od 2006 roku. Pomysł Festiwalu zrodził się w Instytucie Skutecznego Działania w Warszawie, a jego inicjatorami byli Państwo Edyta i Adam Sulimscy. Trudny zamysł stał się faktem i od tamtej pory w cerkwiach i kościołach powiatu gorlickiego rozbrzmiewa muzyka cerkiewna w wykonaniu chórów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Występy spotykały się z dużym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców powiatu gorlickiego. W tym roku,5 lipca o godz. 18.00-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Paraskewi w Pętnej, miłośnicy muzyki cerkiewnej i śpiewu chóralnego przeżywali prawdziwą ucztę. Chór Kameralny składający się z siedmiu alumnów Greckokatolickiego Seminarium Duchownego z Tarnopola (Ukraina) zdobył niedawno (29 kwietnia w Tarnopolu) główną nagrodę II Otwartego Festiwalu-Konkursu Duchownej Pieśni. Chór koncertuje w kraju i za granicą, w jego repertuarze znajdujdują się pieśni liturgiczne ukraińskich kompozytorów, w szczególności Tarasa Szewczenki, który w tym roku obchodzi 200 rocznicę urodzin (ukraiński poeta narodowy, malarz, przedstawiciel romantyzmu, jest również przedstawicielem literatury rosyjskiej.) Na zakończenie ks. Grzegorz Nazar, proboszcz Cerkwi Parafialnej p.w. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach, podziękował˝ młodym alumnom za wykonanie pięknego koncertu a koneserom muzyki cerkiewnej za wysłuchanie.
|
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - "Świat pod Kyczerą" w Bartnem27 czerwca 2014 r. warsztatami artystycznymi w Krynicy Zdroju rozpoczął się XVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Świat pod Kyczerą.
Organizator Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca ,,Kyczera" z Legnicy, kilkanaście lat temu zainicjował festiwal, który ma na celu łamanie stereotypów i łączenie ludzi z różnych zakątków świata. W drugim dniu festiwalu, w piękny słoneczny sobotni popołudniowy dzień, ulicami Gorlic przeszedł barwny korowód z różnych krajów Europy. Kolorowe stroje i muzyka sprawiły, że przechodnie przenieśli się w inny świat. Po pochodzie odbył się na scenie gorlickigo rynku koncert galowy, który zgromadził wielu mieszkańców. Następnie XVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą" miał swoją kolejną odsłonę we wsi Bartne, gmina Sękowa w zachodniej części Beskidu Niskiego. Przedstawiciele mniejszości narodowych prezentowali swoją kulturę i stroje ludowe. To tu wieczorem w Bartnem mieszkańcy tej niedużej łemkowskiej wioski podziwiali tańce i śpiewy zespołów pochodzących z Północnej Osetii (Kaukaz) oraz z Pragi Czeskiej. Było to barwne i niecodzienne widowisko.
Bartne - ,,Świat pod Kyczerą˝
|
Lekcja historii pod pomnikiem lotników w Krzywej - Banicy
We wtorek ostatniego tygodnia roku szkolnego dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej z klasy III wraz z wychowawczynią Anną Diduch i Rodzicami udali się na parogodzinny wypoczynek do parku linowego w Krzywej. Następnie dzieci udały się na obiekty parku linowego, gdzie wykazywały się dużą sprawnością fizyczną. Przy pięknej pogodzie przeprowadzono gry sportowe, zabawy, tradycyjnie było pieczenie kiełbasy a na zakonczenie klasy trzeciej wykonano pamiątkowe zdjęcia. |
Ulicami osiedla przeszła procesja Bożego Ciała
Mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca Janusza Kurasza, rozpoczęły się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. prałat Stanisław Dziedzic i ks. wikary Arkadiusz Puzio.
Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi osiedlowej obok kościoła.
Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
Boże Ciało 2014 r. |
50 lat w parafii Sękowa ks. prałata Stanisława Dziedzica
15. czerwca 2014 r. świętowaliśmy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, 80 rok życia i 50 rok pobytu w parafii Sękowa Ks. Prałata Stanisława Dziedzica. O swojej posłudze proboszczowskiej w Sękowej tak wspomina: ,,w Sękowej zostałem bardzo mile przyjęty przez mieszkańców. Rozpocząłem pracę duszpasterską: kościół, nabożeństwa, spowiedź, młodzież, szkoła, kancelaria, administracja, troska o dobro materialne kościoła. Wspólnym wysiłkiem udało nam się odnowić kościół p.w. Św. Filipa i Jakuba z XVI w. - gonty, podłoga, malowanie, złocenie ołtarzy. Z niemałym wysiłkiem odremontowałem świątynię w Owczarach. Dokonaliśmy wielu innych prac materialnych". Kościółek w Sękowej w 1994 r. został wyróżniony medalem Europa Nostra za wzorcowo prowadzone prace konserwatorskie a w 2003 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w roku ubiegłym na tę listę wpisano cerkiew greckokatolicką Opieki Matki Bożej w Owczarach , która jest, obecnie współużytkowana przez parafie rzymsko i greckokatolicką i jest jedną z najstarszych cerkwi łemkowskich.
Ks. Stanisław został odznaczony wieloma orderami, medalami i listami gratulacyjnymi, otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz ochrony zabytków sakralnych, za zasługi dla społeczności lokalnej (2004 r.) od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a w roku ubiegłym otrzymał tytuł ,,Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej” Dostojny Jubilat tak mówi o kapłaństwie: ,,Dzisiaj, kiedy patrzę z perspektywy prawie 60-ciu lat na powołanie i na kapłaństwo, w pełni uświadamiam sobie, że jest to wielki dar, że to On – Chrystus mnie wybrał, że cały wysiłek z mojej strony, by zostać księdzem, to tylko dodatek do tego wielkiego daru wybrania przez Chrystusa".
Uroczystej Mszy św. Jubileuszowej o godz. 10.30 przewodniczył Dostojny Jubilat. Wraz z Księdzem Prałatem Eucharystię koncelebrowało 15 zaproszonych księży.
Po kazaniu, które wygłosił ks. Jan Adamczyk i po liturgicznym pozdrowieniu na zakończenie Mszy św. Dostojny Jubilat zabrał głos, powiedział m.in.
,,Dzisiaj, kiedy kończę 80 rok życia i 50 rok pobytu w parafii Sękowa i powoli zbliżam się do drugiego życia, wyrażam wdzięczność przede wszystkim Bogu za łaskę Chrztu, za Dar Kapłaństwa. Matce Bożej za szczególną opiekę i świętemu Józefowi za wstawiennictwo. Wyrażam też wdzięczność Kościołowi, do którego należę i który kocham. Wdzięczność kieruję pod adresem moich nieżyjących Rodziców, na których miłość i oddanie zawsze mogłem liczyć. Dziękuję siostrze, bratu bolsos de imitacion i jego rodzinie. Dziękuję mieszkańcom parafii Sękowa za 50 lat owocnej współpracy. Dziękuje za dobro i ludzką życzliwość, za modlitewne wspieranie mnie. Dziękuję kapłanom dekanatu gorlickiego, za życzliwość, serdeczność i duchowe wsparcie.
Po odprawionej dziękczynnej Mszy Świętej, zaproszeni goście spotkali się na terenie Zespołu Pałacowego w Siarach.
Pan Edward Brzostowski, właściciel tych obiektów złożył Dostojnemu Jubilatowi życzenia, po nim marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa w towarzystwie radnego województwa, a zarazem prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Leszka Zegzdy, wręczył Jubilatowi Odznakę Honorową Krzyż Małopolski,„za konsekwentne zaangażowanie w sprawy innych ludzi, aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowanie inicjatyw dla budowania wspólnego dobra oraz udowadnianie, iż działania jednostki mogą skutecznie uzupełniać działalność władz publicznych, stanowiąc jednocześnie podstawę dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w najbliższym otoczeniu”.
Życzenia i kosz pięknych kwiatów otrzymał od pani wójt Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch, życzenia składał proboszcz Sękowej ks. Janusz Kurasz i lekarz z Gorlic Eugeniusz Muciek. Po tej części wszyscy udali się do wnętrza pałacowego na posiłek i na chwilę relaksu przy muzyce góralskiej ze Starej Lubowni na Słowacji.
80 lat życia i 50 rok pobytu w parafii Sękowa Rok 2014 jest dla mnie szczególnym. Kończę bowiem 80 rok życia i 50 rok pobytu w parafii Sękowa.
ks. prałat STANISŁAW DZIEDZIC. |