,,Gazeta Gorlicka" - Uczczą pamięć poległych lotników |
Ropica Górna 2014 – podziękowanie za dary ziemi
Sierpień to czas dorocznych festynów i dożynek. Niemal każda gmina w Polsce dziękuje wówczas Bogu za doroczne plony i zbiory. Dożynkom często towarzyszą różne festyny i zabawy, tak było 24 sierpnia br. w Ropicy Górnej. We Mszy Św. uczestniczyli rolnicy, mieszkańcy gminy, władze wojewódzkie z wojewodą Jerzym Millerem na czele, powiatowe, gminne oraz goście. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz sołtys Ropicy Górnej Katarzyna Tokarz złożyły na ręce proboszcza ks. Adama Prącika dary z tegorocznych plonów bochny chleba, ziarna zbóż, warzywa i owoce. Podniosłą uroczystość zakończyła pieśn ..Boże coś Polskę.. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. proboszcza barwny korowód - jedni pieszo, inni na przystrojonych wozach, z pieśnią na ustach - przeszedł na teren obiektów rekreacyjnych, aby tam wziąć udział w dalszej części obchodów. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która wspólnie z wojewodą i przedstawicielem Starostwa podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Następnie wojewoda Jerzy Miller, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina i Radny Sejmiku Małopolskiego Paweł Śliwa, złożyli rolnikom serdeczne życzenia.
Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Występy rozpoczął zespół ,,Ruczaj” a następnie ,,Sękowianie ‘’ pod batutą Mirosława Bogonia. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami, pokaz tradycyjnej młocki. O godzinie 20-tej przystąpiono do losowania głównych nagród m.in. zamrażarki, lodówki, pralki automatycznej, telewizora. Niedzielne obchody dożynkowe zakończył ,,taniec ognia” , po czym odbyła się do północy zabawa pod gwiazdami a przygrywał zespół ,,Horyzont". Mimo ze pogoda w tym dniu nie rozpieszczała przybyłych, to i tak tegoroczne uroczystości można zaliczyć do bardzo, bardzo udanych!
Dożynki Gminne w Ropicy Górnej - 24.08.2014 r.
|
Parafialne dożynki 2014Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2014 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Nawiązał do ciężkiej pracy na roli i do 94 rocznicy święta Wojska Polskiego, do cudu nad Wisłą w 1920 r. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za trzy wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone a nastepnie odbyła sie procesja wokół kościoła.
Parafialne dożynki 2014 |
Muzyka Zaklęta w Drewnie w zabytkowym kościółku w SękowejW ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, 3 sierpnia o godz. 17. w kościele św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej wystąpiła Angela Gaber z zespołem. Angela Gaber, wraz z zespołem w składzie Tomasz Dybala (gitara, bouzouki), Ernest Drelich (etniczne instrumenty perkusyjne)i Robert Onacko (gitara elektryczna) wystąpiła z programem „Opowieści z Ziemi”. To swoista interpretacja muzyki tradycyjnej z różnych zakątków świata oraz kompozycje własne muzyków, tworzące dziką przestrzeń wrażeń i odczuć. Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalnej jakości atmosferę. Jak powiedziała Angela, to muzyczny proces w poszukiwaniu własnej pieśni. W spotkaniu tych osobowości tkwi niezwykła siła i urok. Czerpią z tradycyjnych źródeł nie pozostając obojętni wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. W tym właśnie klimacie, bliskim Ziemi i przyrodzie, wspólnie tworzą oryginalne aranżacje i improwizują w poszukiwaniu... Koncert cieszył się dużą frekwencją a zorganizowała go Małopolska Organizacja Turystyczna |
ZAPRASZAMY na Rajd Rowerowy ,,Odkryj Szlak" - SĘKOWA, 3 sierpnia 2014 r.Rajd Rowerowy - kliknij |