Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   149  150  151  152  153  154  155  156  157   - następna »

ŁEMKOWSKIE BOŻE NARODZENIE

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się rodzi-Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadeszły Święta Bożego Narodzenia. Dziś Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych obrządku wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:
Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie, żebyście byli zdrowi, weseli, jak w niebie anieli.
W tym dniu radosnym, oczekiwanym, gdzie gasną spory, goją się rany - życzę Wam zdrowia, życzę miłości. Niech mały Jezus w sercu zagości, szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.

З Різдвом Христовим та Hовим 2014 Pоком! Веселих та щасливих Різдвяних Свят, дуже здоров’я і щастя в Новому Році!

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

Replica Handbags Po ponad miesięcznym poście zasiądą, po ukazaniu się pierwszej gwiazdy na niebie, do kolacji wigilijnej, która jest skromna i postna, chociaż składa się z 12 potraw. Łamią się prosforą, chlebem pszennym symbolizującym Ciało Chrystusa i składają sobie życzenia. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej a obecnie kierowniczka punktu filialnego w Bodakach Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - sądeckiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska i wrocławsko-szczecińska.

Życzenia J. E. Najprzewielebniejszy PAISJUSZ Biskup Gorlicki

Życzenia składa ks. proboszcz Grzegorz Nazar - parafia greckokatolicka w Gorlicach

Życzenia swiąteczne składa Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz

Dobryj weczir tobi, pane hospodaru,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Zastełajte stoły ta wsie kilimami,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Taj pridut do tebe tri prazdniki w hosti,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A perszy to prazdnik Rożdiestwo
Christowo, Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A druhi to prazdnik Swiatoho Wasyla,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A tretij to prazdnik Swiato-Wodochryszcza,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia

www. sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia

Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Frances & Derek Gates - Sydney (Australia)
Chris Mackey - Anglia
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Stefan Stanislay - Preszów (Słowacja)
Małgorzata Małuch - wójt Sękowej i Maria Wyżkiewicz - Przew. Rady Gminy Sękowa
Michał Omylak junior z Rodziną - Wrocław
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
Paweł Kukurowski - Wrocław
Zbigniew Ożga - Wrocław
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Kazimierz Mazurek - Zgorzelec
Kazimierz Sacha - Gorlice
Ben Wimmemuller - Holandia

Drogą mailową przesłali:

Orlico Sport - Poznań
Janusz Drzymała - Kanada
Aleksandra Gryciuk - Warszawa
Boksport - Mieszkowice
Krzysztof Sikora - Warszawa
Home.pl - Szczecin
Andrzej Ratajczak - Poznań
Katarzyna Kullman - Warszawa
,,POLANIK" - Piotrków Trybunalski
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Anna i Janusz Bujnowscy - Kanada
Jolanta Karasińska - Warszawa
Krystyna Reinfuss - Kraków
Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
Joanna Puścizna - Dominikowice
Maria Wyżkiewicz - Męcina Mała
Aleksander Wietrzyk - Biesna
Firma Atline Tex - Łódz
Paulina Gawlik - Jankowice
Dacia - drumbun - Kraków
Elżbieta Gibała - Opole
e-transBus,eu - Bielsko-Biała
Jacek Pięta - UG Sękowa
Janina i Stanisław Fikus - Gliwice
Jarosław Wawrzyniak - Poznań
Roman Trojanowicz - Gorlice
ppłk. Szczepan Kurpisz - Kraków
Alicja Grabowska - Częstochowa
Tomasz Sikorski - Warszawa
Muzeum "Dwory Karwacjanów
i Gładyszów" - Gorlice
Józef z Zagórzan
Marek Podraza - Gorlice
Szymon Serwatka - Kraków
Sławomir Duran - Jasło
Stefan Glądys - Kraków
Portal ,, Niebieska Eskadra" - Polska
Joanna Hojdak - Sękowa
Maria Kretowicz - Sękowa
Stanisław Gruszkowski - Gorlice
Ivan Dzuriš - Bardejów (Słowacja)
Romuald Wróblewski - Szwecja
Janusz Oraczewski - Kraków
Leszek Mańkowski - Kraków
Maria Sikorska - Bobowa
dr. Władysław Sadowski - wójt Gminy Kamienica
Wiesia i Leszek Witkowscy - Kanada

Drogą tel. oraz poprzez listy i SMS,
życzenia świąteczne przesłali:

Maria Dudziak - USA (Floryda)
* Władysław Tokarz - Brzozów
* Jerzy Dziedziak - Gorlice
* Agnieszka i Paweł Śliwa - Lipinki
* Elżbieta Żołędowska - Węgrów
* Tomasz Sikorski - Warszawa
* Roman Trojanowicz - Gorlice
* Jan Ryzner - Gorlice
* Stanisław Maciąg - Zamość - Michalów
* Mieczysław Krok - Mowy Sącz
* Kazimierz Mazurek - Zgorzelec

Za wszystkie życzenia świąteczne
i noworoczne serdecznie dziękuje.

W Szczawie uczcili pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka

,

W sobotę 28 grudnia 2013 r. o godzinie 10.00, w piękny, słoneczny dzień, przy temperaturze powyżej 10 stopni, zwiedzaniem Muzeum 1 PSP AK w Szczawie, rozpoczęły się uroczystości związane z rekonstrukcją historyczną upamiętniającą ostatni zrzut dla Armii Krajowej. 69 lat temu mjr pilot Antoni Tomiczek, lecąc bombowcem nad Gorcami, zrzucił zaopatrzenie dla żołnierzy Armii Krajowej. To była ostatnia akcja zmarłego niedawno najstarszego polskiego pilota.
Na miejsce rekonstrukcji poprowadził kustosz muzeum - p. Józef Rusnak, po godzinnym przejściu byliśmy na miejscu zrzutu, na Polankach nad Szczawą.

Pasjonaci lotnictwa, AK i okoliczni mieszkańcy uczcili to wydarzenie, doceniając wysiłek zbrojny lotnictwa polskiego w okresie II wojny światowej oraz żołnierzy AK. ,,Pomysł uroczystości zrodził się w Krakowskim Oddziale Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP jeszcze za życia mjr. Antoniego Tomiczka. To dzisiejsze spotkanie na polanie w Szczawie będzie poświęcone jego pamięci" - powiedział obecny na uroczystości ppłk. pilot w st. spoczynku Benedykt Siemaszko, prezes KO SSLW

Na Polankach Szczawskich wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej m.in. 1 PSP AK z Nowego Targu oraz cztery załogi samolotowe, które kilkakrotnie przeleciały nad zrzutowiskiem. Przy tak pięknej pogodzie wszystko to wyglądało wspaniale a dla dzieci i młodzieży była to wspaniała lekcja patriotyzmu. Po niej pyszną grochówkę serwowały panie z Zespołu Szkół w Szczawie przy współpracy z Wójtem Gminy Kamienica dr Władysławem Sadowskim. Następnie w kościółku partyzanckim zaprezentowana została wystawa i film poświęcona śp majorowi pilotowi Antoniemu Tomiczkowi.

Wszystkim za wszelką pomoc tj. grupom rekonstrukcyjnym, zaprzyjaźnionym stowarzyszeniom, kustoszom muzeum, Zespołowi Szkół w Szczawie, OSP w Szczawie, w imieniu organizatorów na zakończenie podziękował mjr rez. pil. Stefan Glądys – Vice Prezes SSLW RP. Wręczył również certyfikaty a na zakończenie przed kościółkiem partyzantów wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Impreza została zorganizowana w sposób perfekcyjny przez Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i środowisko pasjonatów historii lotnictwa. Słowa uznania i podziękowania kieruję pod adresem mjr pil. Stefana Glądysa, ppłk. pil. Szczepana Kurpisza oraz ppłk. pilota Benedykta Siemaszko.

PS

Na uroczystość rekonstrukcji został zaproszony i wziął udział Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha – Sękowa – Gorlice, który zaprosił zebranych na 70 rocznicę zestrzelenia Halifaxa i Liberatora do Banicy - Krzywej

Zobacz film - kliknij

Oddział 1 PSP AK w oczekiwaniu na zrzuty na polanie koło Szczawy.

Lotnicy Halifaxa z Banicy (Krzywa) mają własne stelle

Zobacz także TU ***************** Źródło:Dziennik Polski z 27 grudnia 2013 r.

orologio replica

Kolędnicy wystartowali!!

Kolędnicy jak widzimy na fotce to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od wieków w Sękowej i okolicach obchodzony był od Wigilii do Trzech Króli. Dziś wieczorem tj. w pierwszym dniu Świąt Bożego Narodzenia, przybyła trójka młodych kolędników do naszego domu.

Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem, tradycja ta pomału juz zanika.

Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający nazywany był gwiazdorem.

Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na bolsos de imitacion świat wplatano ludowe wątki i tradycje.

Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości.

W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami.

Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak i tak jest do dzisiejszego dnia, choć z tymi przebierańcami bywa już różnie. Chłopcy i dziewczęta trzymać tradycje naszych ojców!!