Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   150  151  152  153  154  155  156  157  158   - następna »

Monitoring w centrum Sękowej

Na budynku Szkoły Podstawowej w Sękowej, od strony drogi wojewódzkiej, w grudniu 2013 r. zamontowano kamerę mającą na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie naszej gminy a także zapobieganie kradzieżom w ramach transgranicznego projektu pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego”.
Powiat gorlicki i preszowski to tereny o bardzo zbliżonych parametrach środowiskowych, kulturowych i gospodarczych, cenne przyrodniczo, z ogromną liczbą zabytków, świadczących o wielokulturowości. Ponieważ poziom rozwoju gospodarczego obu obszarów jest niewystarczający, w 2004 r. podjęto współpracę między Województwem Małopolskim, Powiatem Gorlickim i Krajem Preszowskim, której celem były działania na rzecz wspólnego pozyskiwania środków UE dla rozwoju gospodarczego terenów przygranicznych, a w konsekwencji podniesienia standardu życia mieszkańców po obu stronach granicy. Wraz z rozwojem sieci drogowej rozwijać się powinny systemy bezpieczeństwa i informacji. Dlatego też Powiat Gorlicki i Kraj (Powiat) Preszowski podjęły decyzję o budowie wspólnego systemu monitoringu wizyjnego, który ma być zlokalizowany na głównych ciągach drogowych i rzekach po obu stronach granicy. Będzie on uzupełniony kamerami mobilnymi. Dzięki temu projektowi powiat gorlicki wzbogacił się o pięć ultradźwiękowych stacji monitoringu poziomu wody w rzekach, ( jedna z nich znajduje się w Sękowej, druga zaś w Ropicy Górnej na rzece Sękówka) 5 stacjonarnych stacji monitorujące ruch drogowy, ( w tym jedna w Sękowej) 2 kamery mobilne, które zainstalowane będą na pojazdach Policji i Straży Pożarnej oraz serwer komputerowy wraz z oprogramowaniem.

Obraz z kamer dostarczany jest do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorlicach, policji, straży pożarnej oraz do SUCPSK w Preszowie i policji. Stały nadzór (24 godziny na dobę) pozwoli na szybką reakcję służb specjalistycznych i ratunkowych w razie wypadków drogowych, zwiększonego natężenia ruchu lub zagrożeń ekologicznych. Umieszczenie stacji pomiarowych na rzekach pozwoli również na ciągły monitoring stanu wód i szybką reakcję w stanach powodziowych. Stworzona strona internetowa, na której potencjalni turyści będą mogli obserwować stan dróg i pogody przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Obraz z kamer będzie opatrzony tekstem informacyjnym, w tym również z promocją atrakcji turystycznych. Jest to kolejny element praktycznej promocji turystycznej obszaru transgranicznego.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

ZOBACZ OBRAZ Z 13 KAMER MONITORINGU - Klimkówka, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie i Wysowa - kliknij

Spotkanie wigilijne Stowarzyszenia ,,Dobra Wola"

Stowarzyszenie ,,Dobrej Woli" którego Prezesem jest Anna Durlak zorganizowało w dniu 21 grudnia 2013 r. w GOK w Sękowej spotkanie wigilijne i świąteczne dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz osób samotnych i starszych z terenu naszej gminy.
W spotkaniu uczestniczyła Pani Wójt Małgorzata Małuch, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska, Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz, kierownik GOPS Michał Diduch, Ks. proboszcz Janusz Kurasz, Ks. wikary Arkadiusz Puzio i Przew. Akcji Katolickiej Janusz Bryg.

Gości spotkania powitała Pani Prezes, która podziękowała wszystkim za liczny udział w spotkaniu oraz życzyła wesołych, pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Do życzeń przyłączyli się wszyscy zaproszeni goście. Po odmówionych modlitwach i poświęceniu opłatków przez ks. proboszcza, zebrani na sali połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne a następnie członkowie stowarzyszenia poczęstowali wszystkich przygotowanymi potrawami wigilijnymi.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, gromadząc się przy wigilijnym stole nie mogło zabraknąć „ducha kolęd”.
Uczestnicy spotkania wysłuchali kolęd w wykonaniu zespołu młodzieżowego ze Szkoły z Siar pod kierunkiem Pani Małgorzaty Markowicz

Opłatek Stowarzyszenia Dobra Wola

Świąteczna Sesja Rady Gminy Sękowa

W dniu 18 grudnia - w tydzień przed Bożym Narodzeniem odbyła się sesja Rady Gminy Sękowa połączona z częścią świąteczną. W pierwszej części sesji Radni przyjęli 9 uchwał oraz przyjęli nowe statuty dla wszystkich Sołectw Gminy Sękowa. Podjęto decyzję w sprawie przystąpienia Gminy Sękowa do uczestnictwa i realizacji projektu pn. ,,Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego” w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy w celu zmniejszenia różnic społeczno - gospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej oraz o zawarciu porozumienia w tej sprawie.

Przystąpiono również do realizacji zadania pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gmin Ziemi Gorlickiej - etap II” w ramach którego wykonanych orologi replica w przyszłym roku zostanie ok. 30 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Sękowa, gdzie budowa zbiorczych systemów odprowadzania ścieków jest ekonomicznie i technicznie nieuzasadniona, ponieważ powodowały nadmierne koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
Na wczorajszej sesji przedłużono okres obowiązywania taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków do końca marca 2014 r. Radni zmienili także tegoroczny budżet oraz w związku z tym Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy. Wszystkie uchwały są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Po zakończeniu części roboczej sesji Przewodnicząca Rady Gminy Maria Wyżkiewicz w sposób szczególny wprowadziła zebranych i gości w nastrój świąteczny. Złożyła życzenia miłości, czułości, rodzinnego ciepła w nadchodzące święta. Życzyła, aby atmosfera pięknych i radosnych Świat napełniała pozytywną energią i nadzieją na dobry Nowy Rok. Podsumowując kończący się rok podziękowała Radnym, Pani Wójt, wszystkim pracownikom Urzędu Gminy, Kierownikom i Dyrektorom jednostek organizacyjnych, nauczycielom, sołtysom, druhom strażakom, Prezesom Klubów i Stowarzyszeń. Życzyła wszystkim, aby praca dla dobra naszej gminy była powodem do radości. Podziękowała również Czcigodnym Księżom za wszelkie wyrazy wsparcia i modlitwy. Pani Wójt Małgorzata Małuch w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że bez udziału obecnych na sesji osób nie udałoby się zrobić tak wiele dla dobra społeczeństwa Gminy Sękowa. Podziękowała za pracę społeczną i złożyła życzenia świąteczne.

Ksiądz Proboszcz Janusz Kurasz rozpoczął wspólną modlitwę i poświęcił opłatki, którymi następnie podzielono się składając życzenia. Świąteczna część sesji zakończyła się śpiewaniem kolęd i wspólnym posiłkiem. Źródło: www.sekowa.pl

Opłatek Rady Gminy Sękowa

Otwarcie nowego mostu im. Grzegorza Stecha w Ropicy Górnej

17 grudnia 2013 r. w Ropicy Górnej odbyło się otwarcie przebudowanego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977. To drugi obiekt wybudowany w ciągu roku w Ropicy Górnej na rzece Sękówka. Był ostatnim drewnianym mostem w Małopolsce w ciągu dróg wojewódzkich. Most o konstrukcji jednoprzęsłowej żelbetowej sprężonej ma 33 m długości, 12.30 szer. klasa obciążenia A (50 t), jezdnia szerokości 2 x 3,5 m i posiada obustronne chodniki szerokości 2 x 1,5 m

W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek Roman Ciepiela, radny Sejmiku Małopolskiego Paweł Śliwa, żona i córka Grzegorza Stecha oraz mieszkańcy Ropicy Górnej.

Po przecięciu symbolicznej wstęgi pierwszy kierowca jadący nowym mostem otrzymał upominek w postaci świątecznego stroika. Most powstał jeszcze przed I wojną światową. Został zniszczony przez powódź w 1934 r a następnie podczas drugiej wojny światowej został wysadzony. Po wojnie został odbudowany jako most drewniany z podporami drewnianymi i taki funkcjonował do 1983 roku – informowała o historii Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.
Podczas powodzi w 1983 roku został zniszczony i ponownie odbudowany jako most drewniany, ale bez podpór. W latach 2010 – 2011 ponownie został uszkodzony przez powódź i wymagał przebudowy, ponieważ jego stan ulegał szybkiej degradacji.

- Dzięki wielkiej pomocy nieżyjącego śp.Grzegorza Stecha, dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich i Zarządu Województa Małopolskiego powstał w ciągu pół roku.
Podczas uroczystości miało także miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy zmarłemu Grzegorzowi Stechowi.

- Jesteśmy w miejscu absolutnie symbolicznym. Jesteśmy na drodze, która była remontowana i modernizowana jako jedna z pierwszych, kiedy powstało Województwo Małopolskie. Dzisiaj w sposób i faktyczny i symboliczny kończymy tą modernizację oddaniem mostu, który został odbudowany po wielu powodziach – zaznaczył wicemarszałek Roman Ciepiela. Tablicę poświęconą pamięci Grzegorza Stecha, wieloletniego dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, odsłoniła wdowa Marzena Stech wraz z córka Zofią w towarzystwie wicemarszałka Romana Ciepieli oraz wójt Sękowej Małgorzaty Małuch.

Była to ostatnia jego inwestycja. Wartość inwestycji wyniosła prawie trzy milony 930 tysięcy. Wykonawcą robót zostało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Godrom z Gorlic oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-PODBESKIDZIE ze Skoczowa.

Po oficjalnych uroczystościach, wszyscy goście zaproszeni zostali na poczęstunek do świetlicy wiejskiej, podczas której przygrywała „Kapela Maliszów” oraz młodzieżowy zespół „Ruczaj” pod batutą Mirosława Bogonia.

*

mgr inż. Grzegorz Stech urodził się 1960 r w Sękowej, był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1985 r. rozpoczął pracę w Rejonie Dróg Publicznych w Krakowie. W 1991 r. awansował na stanowisko dyrektora. W latach 1996 - 1999 pracował na kierowniczych stanowiskach w firmach z branży drogowej. Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie był od września 1999 r. Miał pod swoją pieczą 284 pracowników oraz ponad 1377 km dróg w całej Małopolsce. Aktywnie uczestniczył w pracach Prezydium Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich. Wiele lat był również wiceprezesem Polskiego Kongresu Drogowego. Był cenionym ekspertem z zakresu drogownictwa, wielokrotnie nagradzanym za swoją pracę.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (3 maja 2013 r.), Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, laureat nagrody specjalnej Pontifex Cracoviensis 2013 za całokształt pracy zawodowej, za nowatorskie rozwiązania w realizacji ponad 100 obiektów inżynieryjnych i mostowych w Małopolsce oraz indywidualnej nagrody „Za pracę na rzecz drugiego człowieka” przyznanej przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach (2008 r.).
Zmarł 28 czerwca 2013 r. w wieku 53 lat i pochowany jest na cmentarzu w Jerz­ma­no­wi­cach.

Ostat­nią wolą Zmar­łe­go było, aby uczestnicy pogrzebu nie przynosili kwiatów, a w zamian składali datki na rzecz powoływanej Fundacji im. Grzegorza Stecha – fundacji, której celem będzie organizowanie uzdolnionym dzieciom z najuboższych rodzin wakacyjnych wyjazdów. W ten sposób wszystkie dzieci będą mogły się czuć nagradzane za wysiłek zdobywania wiedzy, za dostrzeganie wartości nauki i wykształcenia, oraz dostana możliwość rozwijania swoich talentów.

Historia budowy mostu im. G. Stecha w Ropicy Górnej

Zobacz film - kliknij

Po bitwie pod Gorlicami, która miała miejsce 2 maja 1915 r. przystąpiono do budowy mostów. Na rzece Sękówka wybudowano 4 mosty, 2 w Sękowej i 2 w Ropicy Ruskiej (Górnej). Mosty te budował m.in. inż.Stanisław Hüpsch, a potwierdza powyższe świadectwo, wydane przez Wydział Krajowy - Sekcja Utrzymania Dróg w Gorlicach z dnia 30 listopada 1916 r.

REDYK KARPACKI – konferencja w Wapiennem

10 grudnia 2013 r. w Domu Zdrojowym w Wapiennem, odbyła się konferencja poświęcona Redykowi Karpackiemu. Redyk Karpacki to międzynarodowy projekt kulturowy, to tradycyjna wędrówka pasterzy z owcami przez tereny państw karpackich. Został on zorganizowany dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. W konferencji uczestniczył Piotr Kohut z Koniakowa - pomysłodawca, współorganizator i główny pasterz Redyku, który m.in. powiedział ,,celem Redyku jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących replicas de relojes suizos españa w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich”. Redyk w liczbie ponad 300 owiec, od połowy maja do połowy września przeszedł około 1200 km przez tereny Rumuni, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech. Uczestniczyli w nim zawodowi pasterze z Polski, Rumunii i Ukrainy. Na terenie naszej gminy Redyk pojawił się 19 lipca w Radocynie, później pasterze przenieśli się do Żdyni, gdzie odbywała się Łemkowska Watra.

Pan Józef Michałek – współorganizator Redyku powiedział ,, chcemy promować kulturę i tradycję karpacką poprzez współorganizowanie imprez i wydarzeń kulturalnych o charakterze ponadregionalnym, promocję produktów regionalnych czy poszerzenie współpracy pomiędzy samorządami krajowymi i zagranicznymi w całym łuku Karpat. Ważna jest także integracja społeczności pasterskich w górach, działanie na rzecz hodowców owiec, tradycyjnego pasterstwa, wspieranie baców, juhasów i gazdów oraz zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Karpat”.

Na trasie Redyku odbywały się przeróżne imprezy kulturalne promujące współczesne pasterstwo i jego produkty. Owce były nie tylko na łemkowskiej Watrze w Żdyni ale i na odpuście św. Jakuba w Powroźniku.
W konferencji uczestniczyła wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Robert Łętowski i Andrzej Orchel ze stowarzyszenia ,,Beskid Zielony”

Zobacz film - kliknij