Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   153  154  155  156  157  158  159  160  161   - następna »

Dzień Pamięci pod pomnikiem siedmiu lotników w Banicy

Z okazji Święta Zmarłych i zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, młodzież z I klas gimnazjalnych oraz klasy szóstej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej z dyr. Szkoły Panem Bogusławem Diduchem i nauczycielem Aleksandrem Gucwą udała się szkolnym autokarem pod pomnik siedmiu polskich lotników do Krzywej – Banicy. Pod pomnikiem zapalono znicze, które symbolizować mają pamięć i hołd oddany zmarłym tragicznie przed 69 laty polskim lotnikom. Aleksander Gucwa – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, przedstawił młodzieży historię powstania Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, historię 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia oraz powstanie nowego pomnika.

Na zakończenie Dnia Pamięci, odbył się mini konkurs, zwycięzca Dawid Ciślak otrzymał z rąk Aleksandra Gucwy książkę pt ,,Odwaga i Nadzieja”, którego jest autorem.

Takie lekcje dają wielkie możliwości dla kształcenia właściwych postaw patriotycznych. Patriotyzm lokalny wzbudza u uczniów miłość do tego, co jest mu najbliższe, do jego małej Ojczyzny – powiedział Bogusław Diduch.

Lekcje historyczno – patriotyczne pod pomnikiem są realizowane co roku od wybudowania pomnika tj. od 2009 r. i weszły na stałe do zadań szkoły z wychowania patriotycznego. W tym roku z takiej formy edukacji skorzystało ponad 60 uczniów.

Dzień Pamięci pod pomnikiem siedmiu lotników w Banicy

Po 69 latach odnaleziono szczątki Halifaxa z Banicy

Po 69 latach na potoku Zawoja w Wołowcu, jeden z jej mieszkańców odnalazł drzwi wejściowe do samolotu Halifax II FS-P (JP-295), który został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r. w Banicy (obecnie Krzywa) podczas lotu powrotnego znad Warszawy w ramach pomocy materiałowej dla jednostek Armii Krajowej walczącej w Powstaniu Warszawskim.

Zobacz także tu

Dzień Seniora w Męcinie Małej

„Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić.” – Mark Twain

I dlatego właśnie w skąpane w słońcu niedzielne popołudnie 27 października br. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Małej odbył się drugi Dzień Seniora. Spotkanie rozpoczęli Pani Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz i Pan sołtys Waldemar Przybycień witając zaproszonych gości i miejscowych seniorów. Organizatorzy spotkania to grono osób, które z chęcią i radością swój prywatny czas poświęcili starszemu pokoleniu. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili dostojni goście Pani Wójt Małgorzata Małuch, Pani Sekretarz Zofia Rowińska, Ksiądz Proboszcz Jan Adamczyk a także mistrz fotografii i reportażu Pan Aleksander Gucwa.
Gościnnie ze swoim programem wystąpił zespół młodych artystów z Ropicy Górnej pod kierownictwem Pani Beaty Śliwa i Pani Barbary Szafrańskiej.
W gronie seniorów była najstarsza mieszkanka sołectwa – 92 letnia Pani Józefa Szternal.
Goście nie szczędzili pochwał dla organizatorów oraz życzeń dla obecnych seniorów.
Spotkanie pod każdym względem było przygotowane doskonale i w bardzo radosnej atmosferze trwało do późnego wieczora.

Dzień Seniora w Męcinie Małej

Lotnicy Halifaxa z Banicy (Krzywa) mają własne stelle

Prawie 70 lat mija od zestrzelenia w Banicy – gmina Sękowa, polskiej siedmioosobowej załogi, lecącej z zaopatrzeniem dla powstańców warszawskich. Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga kpt. naw. Franciszka Omylaka oraz pilota Kazimierza Widackiego, wystartowała na swoje piąte zadanie z bazy Campo Cassale koło Brindisi – płd.- wsch. Włochy. Lecieli samolotem HP Halifax FS-P (JP295) w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Załoga należała do 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, utworzona została na bazie 301 Dywizjonu Bombowego w grudniu 1943 r. Zadanie bojowe nad Warszawą zostało wykonane, w drodze powrotnej samolot w wyniku walki został zestrzelony o godz.2.33 przez nocnego niemieckiego myśliwca JU-88C/G dowodzonego przez Oberfeldwebela (Sierżant sztabowy) Rudolfa Düdinga z 1/NJG 100 (Nachtjagdgeschwader - nocny pułk myśliwski) Śmiercią lotnika zginęła cała załoga.

Szczątki porozrywanych i popalonych części ciał pochowano przez miejscową ludność w miejscu katastrofy (Niemcy zabronili pochówku na cmentarzu) Po przejściu frontu w marcu 1945 r. ciała(szczątki) złożono w dwóch trumnach na cmentarzu we wsi Krzywa.

Po wojnie nie zidentyfikowano miejsca upadku samolotu kpt. Franciszka Omylaka i długie lata przyjmowano, że zaginął w Morzu Adriatyckim, zaś pod Banicą rozbiła się załoga kpt. Pluty. Patrz - katastrofa lotnicza w Olszynach
W 1980 r. dokonano ekshumacji szczątków na cmentarzu w Krzywej i przeniesiono je do Krakowa na cmentarz wojskowy Wspólnoty Brytyjskiej (Rakowice), wiążąc je z brakującymi dwoma ciałami z katastrofy w Olszynach.

Pionierami poszukiwań szczątków Halifaxa byli w latach 90-tych Pan Michał Kręc, Marcin Danielewicz, Tomasz Sikorski oraz Szymon Serwatka, w latach 1996 - 1999 bracia Piotr i Andrzej Olejko. Katastrofą lotniczą Liberatora z Olszyn w sposób profesjonalny zajmował się dr Andrzej Mężyk. To oni na łamach prasy lotniczej przedstawili informacje wskazujące, że w rzeczywistości w Banicy rozbił się Halifax a w Olszynach Liberator. Przeprowadzone w 2006 r. badania archeologiczne wykazały bezspornie, że istotnie miały miejsce dwie różne katastrofy.

Przez prawie 70 lat do wczorajszego dnia tj. do 16 października 2013 r. nikt z załogi Halifaxa nie miał imiennie opisanego grobu, pomimo ze prochy zostały złożone w 1980 r. w kwaterze Commonwealthu na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. W roku 2011 Aleksander Gucwa, Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych, nawiązał kontakt z Honorowym Przedstawicielem CWGC ( Commonwealth War Graves Commission ) z Panem Bolesławem Ludwiczakiem celem postawienia stell załodze Halifaxa w kwaterze żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie.

Po ponad dwóch latach starań, 16 października 2013 r. cel został osiągnięty. Postawiono trzy nowe stelle: jedna dla całej załogi Liberatora z Olszyn, druga dla całej załogi Halifaxa z Banicy, między nimi jest stella z godłem Polski a nad nim następujący napis w języku angielskim: HERE LIE THE MORTAL REMAINS OF 2 AIR CREWS OF THE POLISH AIR FORCE WHO DIED FOR GOD, HONOUR AND COUNTRY

( TU SPOCZYWAJĄ DOCZESNE SZCZĄTKI DWÓCH ZAŁÓG LOTNICZYCH, POLSKICH SIŁ POWIETRZNYCH, KTÓRZY POLEGLI W IMIĘ BOGA, HONORU I OJCZYZNY.)

PS

Obecnie w kwaterze spoczywa 529 poddanych brytyjskiego monarchy: 360 żołnierzy, 135 lotników, 7 marynarzy, 24 osoby cywilne oraz 3 osoby nieznane. Polegli oni i zmarli w Polsce południowej, w czasie II wojny światowej, a po zakończeniu działań wojennych ich prochy zostały przeniesione do tej kwatery. Spoczywają tutaj m.in. jeńcy ze stalagu VIII B Lamsdorf i szpitala w Langenbielau oraz lotnicy z bazy w Brindisi, zestrzeleni nad Polską gdy lecieli ze zrzutami, by wesprzeć Powstanie Warszawskie.

Justyna Szarowicz - Prezesem UKS ,,MARATON" Sękowa

W dniu 16.10.2013 r. w sali Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej, odbył się V Walny Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy UKS ,,MARATON" Sękowa. Przewodnictwo Zjazdu powierzono dyr. szkoły Bogusławowi Diduchowi. Na początku zebrania dwie przedstawicielki UKS ,,Maraton" Karolina Połeć i Patrycja Rachel złożyły Panu Aleksandrowi Gucwie, podziękowania i życzenia za prowadzenie SKS - UKS w naszej szkole od 1976 r. Do życzeń odchodzącemu na emeryturę, po 45 latach pracy dydaktyczno - wychowawczej dołączył dyr. szkoły, obecna Pani wójt Małgorzata Małuch, która wręczyła pamiątkowy grawerton oraz wszyscy członkowie Klubu.

Wybrano Komisje a dotychczasowy Prezes UKS Aleksander Gucwa złożył sprawozdanie za ubiegłą kadencje.

Nastąpiła dyskusja, po której wybrano nowy zarząd, do którego weszła cała trojka naucz. wf. Nowym prezesem na następne 4 lata została kol. Justyna Szarowicz
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!!

Zarząd UKS "MARATON" Sękowa

wybrany na V Walnym Zjeździe Sprawozdawczo - Wyborczym

w dniu 16.10.2013 r.

Imię i NazwiskoFunkcja
Justyna SzarowiczPrezes
Bogusław Diduch Wiceprezes
Renata Karwat Sekretarz - Skarbnik
Fabian Szarowicz Członek
Joanna Podstołowicz - HojdakCzłonek

Komisja Rewizyjna

Imię i NazwiskoFunkcja
Małgorzata WitkoPrzewodnicząca Komisji
Paweł TenerowiczCzłonek
Miłosz TokarzCzłonek

...........a od jutra

.....ale mój los jest w Twoich rękach