Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   186  187  188  189  190  191  192  193  194   - następna »

VIII Sesja Rady Gminy Sękowa

8 września 2011 r. w świetlicy wiejskiej w Bartnem odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Sękowa.
Porządek obrad zawierał 24 punkty, w tym 16 stanowiły projekty uchwał. Uchwały dotyczyły bardzo wielu spraw: np. sprzedaży nieruchomości, zakupu nieruchomości, przystąpienia Gminy Sękowa do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Były też uchwały wyjątkowe:
- w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Gorlicach na kadencję 2012 – 2015.
W głosowaniu tajnym ławnikiem została wybrana Pani Ewa Izabela Hogendorf zamieszkała w Sękowej
- w sprawie nadania imienia Władysława Długosza Szkole Podstawowej i Publicznemu Gimnazjum w Siarach
- a także projekt uchwały w sprawie wzniesienia orologi omega replica w Sękowej pomnika Władysława Długosza

W sesji w charakterze gościa uczestniczył, Starosta Powiatu Gorlickiego Pan Mirosław Wędrychowicz, który między innymi odpowiadał radnym na pytania dotyczące dróg powiatowych, scalania gruntów w Męcinie Wielkiej i Sękowej; mówił też o sytuacji związanej z gorlickim szpitalem a dokładniej o jego połączeniu, ( jeśli chodzi o kontraktowanie świadczeń) ze szpitalem w Jaśle.

Nie zabrakło też na tej sesji gratulacji i podziękowań. Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz pogratulowała Panu Aleksandrowi Gucwie wydania książki „ Odwaga i Nadzieja”. Podkreśliła, że to wydarzenie jest wspaniałą promocją nie tylko autora, ale całej Gminy Sękowa. Podziękowała też Ks. Proboszczowi Mirosławowi Cidyło oraz Sołtysowi wsi Bartne Panu Adamowi Kuziakowi, a na ich ręce mieszkańcom Bartnego za pracę przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu ,,Świat pod Kyczerą"

Jeżeli chodzi o stałe punkty obrad to Pani Wójt Małgorzata Małuch przedstawiła sprawozdanie z okresu międzysesyjnego, zaś w interpelacjach radni podnosili problemy dotyczące poszczególnych sołectw.

VIII Sesja Rady Gminy Sękowa - 2011-09-08

Promocja książki w 67 rocznicę katastrofy lotniczej.

26 sierpnia w 2011 r. w Muzeum ,,Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, w 67 rocznicę zestrzelenia Liberatora i Halifaxa, odbyła się promocja książki Pana Aleksadra Gucwy pt. ,,Odwaga i nadzieja, czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn” . Nauczyciel wf w Sękowej, pasjonat regionalnej historii a szczególnie historii związanej z lotnictwem, w swojej książce przedstawił tragiczne losy dwóch polskich załóg z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, zestrzelonych nad Banicą i Olszynami w okresie Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r.

Gospodarz dyr. Zdzisław Tohl, powitał zacnych gości, wśród których znaleźli się m.in. poseł pani Barbara Bartuś i prof. Jan Widacki - kuzyn poległego pilota, przedstawiciele władz samorządowych miasta, gmin i powiatu, przedstawiciel kościoła, lotnictwa, wojska, kombatantów, historyków, przedstawiciele rodzin poległych lotników, którzy przybyli z kraju i za granicy m.in. ( wnuk kpt. Fr. Omylaka Michał junior Omylak z żoną i z dziećmi, Jan Widacki, Aniela i Bernard Gawlikowie oraz Fances i Derek Gates z Australii)

Promocja rozpoczęła się od wysłuchania „Marsza Lotników” w wykonaniu fortepianowym znanego artysty-muzyka Mirosława Bogonia.
Z ciekawą tematyką, historią 1586 ESP oraz z historią zrzutów podczas powstania warszawskiego zapoznał licznie zebranych gości Pan Piotr Hodyra , Prezes Fundacji Historycznej w Warszawie oraz dr Krzysztof Mroczkowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Następnie bohater spotkania, pan Aleksander Gucwa, autor książki, naświetlił genezę jej powstania. Powiedział m.in. że książkę tą dedykuje wszystkim polskim lotnikom z 1586 ESP, którzy walczyli i oddali życie za wolność naszą i waszą w latach 1939 – 1945, to hołd oddany bohaterskim polskim lotnikom, którzy polegli w sierpniu 1944 r. na Ziemi Gorlickiej niosąc pomoc Walczącej Warszawie. Znam dobrze pana Aleksandra i to co zrobił przez ostatnie lata w Banicy i Olszynach, nie robił dla ,,orderów i wyróżnień”, lecz z potrzeby serca….

Następnie odebrał liczne gratulacje, m. in. od Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch, Dyr. Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej Bogusława Diducha, Prezesa jego zastępcy z Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP mjr. Benedykta Siemaszko i Szczepana Kurpisza, od Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej lek. wet. Mieczysława Kormanka oraz od licznych przyjaciół.

Po prawie godzinnym podpisywaniu dedykacji do książek, udaliśmy się na drugą część, która odbyła się pod pomnikiem poległych lotników w Krzywej –Banicy. Proboszcz parafii Gładyszów ks. Arkadiusz Wesołowski odprawił uroczystą polową mszę św. i wygłosił homilie. W tej uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe gorlickich kombatantów, ludowców i druhów z OSP. Po mszy św. płk. Antoni Jarosz oraz kpt.Tadeusz Tenerowicz udekorowali Aleksandra Gucwe odznaką ,,Za Zasługi dla ZKPPiBWP” za zachowanie pamięci o miejscach spoczynku poległych w walce z okupantem hitlerowskim, oraz za uczestniczenie w patriotycznym wychowaniu młodego pokolenia i sprawowania opieki nad miejscami pamięci narodowej.

Na zakończenie uroczystości z okazji 67 rocznicy śmierci polskich lotników, złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem, na stojąco wysłuchano modlitwy autorstwa jednego z lotników i odegrano ,,Marsz Lotników”.

Promocja książki ,,Odwaga i Nadzieja" - 26.08.2011 r.

Uroczystość patriotyczno - religijna pod pomnikiem lotników w Krzywej - Banicy, 26.08.2011 r.

Zobacz relację filmow± z promocji ksi±żki, która odbyła się w dniu 26.08.2011 r. w Gorlicach

KSIĄŻKĘ PT. ,,ODWAGA I NADZIEJA" MOŻNA ZAKUPIĆ WE WSZYSTKICH GORLICKICH KSIĘGARNIACH, w Muzeum ,,DWORY KARWACJANÓW I GŁADYSZÓW W GORLICACH, W KASZTELU W SZYMBARKU ORAZ W SĘKOWEJ U AUTORA KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM !! MOŻLIWOŚĆ WYSYŁKI

Książka ,,ODWAGA I NADZIEJA" jest już dostępna !

Aleksander Gucwa zwycięscą Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego

Aleksander Gucwa I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie

na najlepsze zdjęcie -"Janowi Pawłowi II w hołdzie na Łemkowszczyźnie."

Kwietny Bieg – to tysiące biegaczy na trasie, dramatyzm zmagań z pogodą i zmęczeniem to znakomity temat na cykl zdjęć. Reportaż z tego biegu wykonałem 9 czerwca br podczas zmagań naszych zawodników na terenie gminy Sękowa.(Żdynia - Wyszowatka - 12km)
Fotografowałem zarówno z samego biegu jak i z przygotowań do jego przeprowadzenia oraz z wydarzeń towarzyszących biegowi. Na konkurs ogólnokrajowy wpłynęło ponad 1000 prac, każdy po trzy zdjęcia.
Należy nadmienić ze Pan Aleksander Gucwa, został zwycięscą po raz drugi, pierwszy sukces odniósł w 2008 r. za zdjęcie (patrz poniżej) ZOBACZ TU oraz TU

ZOBACZ relację z VII Kwietnego Biegu po ziemi sękowskiej

W dniu 30.08. 2011 r. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu I miejsca i nagrody dla p. Aleksandra Gucwy za najlepsze zdjęcie z Kwietnego Biegu. Nagrodę w postaci sprzętu elektronicznego ufundowała firma Dipol
Zobacz także

Nowy Rok Szkolny 2011/2012 rozpoczęty

1 września 2011r. o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów bardzo serdecznie przywitał dyrektor szkoły Pan Bogusław Diduch, życząc dla 322 uczniów, sukcesów i wytrwałości w nowym roku szkolnym. Części oficjalnej towarzyszył krótki program artystyczny, przygotowany przez uczniów pod okiem Pani Joanny Podstołowicz-Hojdak. Po części artystycznej życzenia wszystkim złożyła Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Wice Przew. Rady Gminy Kazimierz Tenerowicz. Następnie młodzież spotkała się ze swoimi wychowawcami w klasach.
Jutro rozpocznie się już normalny dzień pracy i niech nam przez cały rok szkolny towarzyszy ta parafraza: "Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze umieć z nich korzystać" Cycero

Nowy rok szkolny 2011/2012