V Gminne Dożynki - SIARY 2011Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli. V Gminne Dożynki odbyły się 21 sierpnia 2011 r. a gospodarzem ich było sołectwo Siary. Dożynki rozpoczęły się o godz. 14.00 w zabytkowym kościółku pw. św. Filipa i Jakuba uroczystą mszą świętą odprawioną przez ks. prałata Stanisława Dziedzica. W homilii ks. prałat, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in.,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest replica orologi di lusso italia mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa". Pogoda w tym dniu była bardzo piękna, zarówno w kościele jak i na placu wystawowym zebrali się licznie mieszkańcy naszej gminy i okolic. Po mszy św. orszak z wieńcami przy muzyce udał się na plac wystawowy w Siarach, tu Pani Wójt Małgorzata Małuch i Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz dokonały otwarcia V Gminnych Dożynek. Po otwarciu dożynek nastąpiły prezentacje dziewięciu wieńców dożynkowych, w tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie. Następnie wystąpiły zaproszone zespoły: grupa ,,ABBA”, ,,Własnie leci show dla dzieci”, ,,Radosna Biesiada” , kabaret ,,Zbójcy” i kabareciarz Arkadiusz Dera – śląskie monologi Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Od godz. 21 grupa ,,Disco Full” koncertowała przeboje polskie i zagraniczne, czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie pod gwiazdami, już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez problemów, myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
| ||
Dzień Słowacki w Sękowej
Dzień Słowacki w Sękowej rozpoczął się od uroczystości patriotyczno - historycznych z udziałem GRH „Gorlice 1915”, która odbyła się na cmentarzu wojennym nr 60 na Przełęczy Małastowskiej. Po apelu poległych odbyło się złożenie wienców przez delegację z gminy Sękowa reprezentowaną przez Panią Wójt Małgorzatę Małuch, zaproszonego posła Pana Andrzeja Czerwinskiego i mikroregionu Makovica na Słowacji.
Dzień Słowacki w Polsce to impreza współfinansowana w ramach projektu współpracy transgranicznej „Historia znana i nieznana - Pamiątki I wojny światowej na polsko - słowackim pograniczu” Zobacz program: Dzień Słowacki w Sękowej - kliknij
| ||
Rekonstrukcja walk I wojny światowej w Niżnej Poliance - Słowacja
Stowarzyszenie Gmin Mikroregionu Makovica i Gmina Sękowa oraz grupy rekonstrukcyjne z Polski i Słowacji, zorganizowały na zboczach góry Kastielik w Niżnej Polance na Słowacji, rekonstrukcję walk I wojny światowej. Po tej części przystąpiono do kilku potyczek oddziałów rosyjskich, pruskich i austro-węgierskich pod górą Kastielik w miejscu autentycznej potyczki z przed 96 lat.
| ||
Podsumowano realizację projektu edukacyjnego
|
Równe szanse na awanse |
16 lipca 2011 za sprawą imprezy „Świat pod łemkowską Kyczerą” zorganizowanej w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, Bartne stało się kulturową stolicą regionu. Na ten jeden dzień uśpiona w przepięknej scenerii Beskidu Niskiego wioska, stała się tętniącym życiem, emanującym mieszaniną barw i dźwięków miejscem styku wielu kultur pochodzących niemalże z wszystkich kontynentów. W bardzo ciekawie przygotowanym kilku godzinnym programie udział wzięły zespoły z Indonezji, Iraku, Kolumbii, Meksyku, Osetii Północnej, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Z racji umiejscowienia jednej z odsłon festiwalu w Bartnem, głównym przesłaniem imprezy była promocja i przybliżenie szerszym kręgom kultury łemkowskiej. Impreza rozpoczęła się o godzinie 1100 uroczystym powitaniem zorganizowanym przy wjeździe do Bartnego. Przybyłych Gości oraz uczestników festiwalu witali Sołtys Bartnego Adam Kuziak, Proboszcz Parafii Prawosławnej św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem ks. Mirosław Cidyło, Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, Sekretarz Gminy Sękowa Zofia Rowińska, Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz oraz Prezes Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” – główny organizator – Jerzy Starzyński . Po oficjalnym powitaniu kolorowy korowód ruszył w kierunku centrum miejscowości. Po drodze poszczególne zespoły odprowadzane były na podwórka miejscowych gazdów, gdzie przez blisko 4 godziny przedstawiały swoją kulturę. Dzięki takiej formie prezentacji przybyli goście mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z niejednokrotnie bardzo egzotycznymi dla nas kulturami. Poza możliwością rozmowy i zrobienia pamiątkowych zdjęć każda z grup miała przygotowane regionalne potrawy oraz pamiątki charakterystyczne dla państwa z którego pochodziła.
Równolegle zorganizowano wiele atrakcji takich jak pokaz sztuki kamieniarskiej, która rozsławiła Bartne, a która swoimi korzeniami sięga XVII w. Już wtedy bowiem w Bartnem pozyskiwano kamień na cele budowlane, następnie zaczęto wyrabiać z niego koła młyńskie oraz krzyże. Podczas prezentacji można było zobaczyć tradycyjne ściąganie kamienia z kamieniołomu oraz remont krzyża na pobliskim cmentarzu. Cały pokaz miało przybliżyć światu kamieniarstwo w Bartnem, a o sposobie pozyskiwania kamienia i jego obróbce opowiadał Szymon Modrzejewski – który za remont ok. 1500 obiektów rzemiosła kamieniarskiego uhonorowany został prestiżową nagrodą Europa Nostra. Kolejną atrakcją był fragment tradycyjnego łemkowskiego wesela zaprezentowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. Ponadto w cerkwi – muzeum odbyła się wystawa autorstwa Stanisława Leszczyńskiego zatytułowana „Łemkowszczyzna lat 30. XX wieku, a na łąkach przed obiektem pod nazwą „Eteryczne Jarmarki” odbywały się prezentacje tradycyjnego rzemiosła ludowego Łemków i Pogórzan. Sporym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja oraz możliwość przejażdżki wozem maziarskim. Dla sympatyków literatury łemkowskiej w chyży Kuziaków przedstawiano wiersze Melani Sobin i opowiadania Teodora Kuziaka. Nie zapomniano też o amatorach ikonopisania dla których zorganizowana została „Letnia Szkoła Ikonopisania”. O godzinie 1700 na specjalnie przygotowanej scenie rozpoczął się koncert finałowy z okazji 20 – lecia ŁZPiT „Kyczera” zatytułowany „Kyczera i jej goście dla Bartnego”. Tym samym centralnym miejscem festiwalu stały się okolice sceny na której swój dorobek artystyczny przedstawiały zespoły przybyłe do Bartnego. Występujące zespoły zaprezentowały się wyśmienicie, pokazując bardzo wysoki poziom zarówno artystyczny jak i techniczny. Różnorodne rytmy prezentowane przez wykonawców, połączone disfraces cosplay baratos z wspaniałą choreografią dosłownie porwały publiczność, która nagradzała artystów gromkimi brawami. Na zakończenie imprezy w cerkwi prawosławnej odbył się wspaniały koncert muzyki cerkiewnej.
Dziękujemy mieszkańcom Bartnego za pomoc i bardzo duże zaangażowanie, które przełożyło się na wspaniały sukces promocyjny Bartnego i całej gminy. Za sprawą Bartnego łemkowszczyzna stała się miejscem, w którym spotkały się „Dzieci jednego Boga”, gdzie narody świata podały sobie ręce i pokazały swoją wyjątkowość, odrębność kulturalną w duchu tolerancji zapominając o uprzedzeniach a pokazując współprace. Pozytywna energia płynąca do świata z Bartnego powinna być wzorem do naśladowania do pokłóconych narodów, zwaśnionych sąsiadów aby potrafili popatrzeć na innych bardziej tolerancyjnie. Dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób pomagali w realizacji festiwalu.
Zobacz relację filmową
Świat pod Kyczerą - gorlice.tv
ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ - ,,Świat pod Kyczerą" - RTVG