Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   206  207  208  209  210  211  212  213  214   - następna »

Remont wieży kościelnej w Sękowej

Od lipca br.trwają prace w najwyższej części świątyni rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca w Sękowej. Postawiono wokół wieży drewniane rusztowania niezbędne do remontu tej części kościoła.Starą, zniszczoną blachę, zastąpiła miedziana, wymieniono też zniszczoną więź dachową. Wieża 50 metrowa zostanie ukończona do końca października br. a w następnym etapie odnowienie murów ceglanych, ale to już w przyszłym roku.

Prace finansowane są w części z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków. O dotację z tego programu ubiegały się zabytkowe świątynie w Łosiu, Hańczowej i Libuszy. Łączna suma dotacji wyniosła ponad 1,4 miliona złotych. Parafia w Sękowej wnioskowała o 670 tysięcy złotych dotacji, a otrzymała 600 tysięcy. To pozwoliło na pokrycie dużej części wydatków związanych z remontem.

Widoki z wieży ko¶cielnej

Spotkanie po roku, pod pomnikiem lotników w Krzywej

Rodziny załogi Halifaxa po roku od uroczystości w Krzywej - Banicy, spotkały się pod pomnikiem poległych lotników, w 66 rocznice zestrzelenia. Przybyły rodziny z kraju oraz z dalekiej Australii. Złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze. Spotkanie poprzedziła msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krzywej. Mszę św. za duszę śp. poległych siedmiu lotników odprawił ks. dr Paweł Romanowski, proboszcz parafii Gładyszów. We mszy św. oprócz rodzin lotniczych, uczestniczył wiceprzew. Rady Powiatu Pan Karol Tenerowicz, sekretarz gminy Sękowa Pani Zofia Rowińska, radna Maria Wyżkiewicz, Pan pułkownik lotnictwa - wykładowca z Katowic, organizatorzy rocznicy, osoby zajmujące się katastrofą lotniczą w Banicy na czele z Panem Tomaszem Sikorskim z Warszawy oraz mieszkańcy Krzywej i okolic.

Po uroczystej mszy św. odbyło się wspólne spotkanie, każdy opowiadał o swojej dzialalności społecznej. Najbardziej zafascynowało mnie opowiadanie o dzialalnośći Pani Krystyny Milerskiej z Katowic, która przyjechała z córką Anną, o pomocy Polakom, którzy mieszkają na Ukrainie w Brodach (tu ur. się lotnik Jan Ozga) Ciekawe były opowiadania Pani Frances Gates i jej męża Derka. Na drugi dzień delegacje rodzin Halifaxa udały się do Olszyn pod pomnik siedmiu lotników polskich z Liberatora, którzy podobnie jak załoga Halifaxa niosła pomoc Powstaniu Warszawskiemu.

66 rocznica zestrzelenia Halifaxa

W przeddzień 66 rocznicy zestrzelenia Halifaxa w Banicy - dziś Krzywa, gmina Sękowa, delegacja Urzędu Gminy na czele z Panią Sekretarz Gminy Zofią Rowinską, Przew. Rady Gminy Mirosławem Sternikiem oraz dwoma pracownikami UG Panem Jackiem Piętą i Tadeuszem Walągiem złożyła pod pomnikiem siedmiu polskich lotników wienec i zapaliła znicze. W złożeniu wieńca uczestniczył Pan Kazimierz Sacha z Gorlic, pasjonat historii lotnictwa oraz Aleksander Gucwa opiekun miejsc pamięci narodowych.

Aleksander Gucwa na ręce Pani sekretarz wręczył ryngraf orła lotniczego za kultywowanie pamięci o Polskich Lotnikach.
Na uroczystości związane z tą rocznicą zapowiedziały udział rodziny poległych lotników z kraju i za granicy. Uroczystości rozpoczną się w najbliższą sobote tj. 28 sierpnia od uroczystej mszy św. w kościele w Krzywej o godz. 18.30 na którą serdecznie zapraszam.

Tą drogą chciałem serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Krzywa na czele z Prezesem Panią Anną Dobrowolską za całoroczną opiekę placu i pomnika siedmiu lotników polskich w Krzywej.

IV Gminne Dożynki - SĘKOWA 2010

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki rozpoczęły się o godz. 14.00 w zabytkowym kościółku pw. św. Filipa i Jakuba uroczystą mszą świętą odprawioną przez ks. proboszcza Janusza Kurasza. W homilii ks. proboszcza, wielokrotnie został wyrażony szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in.,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Pogoda w tym dniu była bardzo piękna, zarówno w kościele jak i na obiekcie sportowym zebrali się licznie mieszkańcy naszej gminy i okolic.
Po mszy św. orszak z wieńcami przy ludowej muzyce udał się na miejscowy stadion sportowy, pod nieobecność Pani wójt, sekretarz Gminy Pani Zofia Rowińska i Przew. Rady Gminy Mirosław Sternik dokonali otwarcia gminnych dożynek.

Po otwarciu dożynek nastąiły prezentacje wieńców dożynkowych, w tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie.
Następnie wystąpiły zaproszone zespoły: Grupa Śpiewacza ,,Razem" z GOK Sękowa, grupa folkowa ,,Na Węgierskim Szlaku", kabaret ,,Genowefa Pigwa" a w godzinach wieczornych wystąpił zespół z Ukrainy ,,Namysto" a z Białki Tatrzańskiej ,,Trebunie Tutki"
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego.

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie pod gwiazdami, już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez problemów, myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną. A jeśli o gościach mowa trzeba wspomnieć, że boisko w Sękowej już dawno nie przeżyło takiego „oblężenia”. Pozostaje tylko refleksja czy kolejne festyny (dożynki) będą równie udane. Jak wspomniała Pani Sekretarz „zobaczymy za rok ... ”. A więc … do zobaczenia za rok !!

Sękowa - IV Gminne Dożynki - 22.08.2010 r.

Nowa tablica pamiątkowa na pomniku siedmiu lotników w Olszynach

W piękny słoneczny poranek 17 sierpnia 2010 r. w Olszynach, gmina Rzepiennik Strzyżewski, pow. Tarnów, odbyła się doniosła uroczystość z okazji odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku siedmiu polskich lotników, w 66 rocznicę zestrzelenia załogi, lecącej Liberatorem na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz w osobach posła RP Andrzeja Sztorca, starosty powiatu tarnowskiego Mieczysława Krasa, wicestarosty gorlickiego Karola Górskiego, burmistrza Gorlic Kazimierza Sterkowicza, wójta gminy Rzepiennik Strzyżewski Kazimierza Fudali, delegacja Gminy Sękowa - Zofia Rowińska, sekretarz gminy i Kazimierz Tenerowicz wiceprzewodniczący Rady Gminy Sękowa oraz inni zacni goście.

Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, celebrowana przez siedmiu księży, homilię wygłosił ks. Dariusz Nawalaniec – proboszcz parafii Olszyny. Po zakończonej mszy wszyscy zebrani udali się w kolumnie marszowej pod pomnik poległych siedmiu polskich lotników, tu każda z rodzin lotniczych zapaliła symbolicznie siedem zniczy.

Poczty sztandarowe wystawiły organizacje samorządowe i społeczne, wojsko i kombatanci regionu tarnowsko – gorlickiego. Oprawę wojskową uroczystości zapewnili żołnierze z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

Po odegraniu hymnu państwowego i Marsza Lotników nastąpiło przemówienie okolicznościowe Wójta i Przew. Społecznego Komitetu Uroczystości Pana Aleksandra Gucwy

Pan wójt Kazimierz Fudala, Chris Mackey – syn pilota Brunona Malejki oraz najstarszy z żyjących lotników z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, 95 letni mjr. Antoni Tomiczek dokonali odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku lotników, którzy lecąc na pomoc Powstaniu Warszawskiemu zginęli śmiercią lotnika. Następnie odbyła się krótka modlitwa, poświęcenie pomnika i nowej tablicy pamiątkowej przez ksiądza proboszcza Dariusza Nawalańca. Tablica została ufundowana przez tarnowskie i gorlickie starostwa oraz samorząd Rzepiennika Strzyżewskiego.

Przemówienie wygłosiła Pani Agata Wichrowska - przedstawicielka rodzin lotniczych, poseł Andrzej Sztorc, Starosta Tarnowski i Gorlicki – w przemówieniach podkreślano bohaterstwo i historię eskadry 1586 do Zadań Specjalnych.

Honorowy prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Poznaniu Pan dr pilot płk Bolesław Halerz, podczas swojego wystąpienia wręczył mjr Antoniemu Tomiczkowi odznakę stowarzyszenia Polskich Lotników a podczas konferencji naukowej Panu wójtowi i Aleksandrowi Gucwie medal 90-lecia Lotnictwa Polskiego, medal XX lecia SSLW RP oraz dyplom uznania za zasługi kultywowania pamięci o Polskich Lotnikach.

Po wystąpieniach, delegacje rodzin lotniczych, starostwa tarnowskiego i gorlickiego, władz samorządowych, oraz organizacji społecznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym załogę z 1586 ESP.

Oficjalną część uroczystości zakończyła salwa honorowa oddana przez wojskową asystę honorową z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Uroczystość uświetniła orkiestra strażacka z OSP w Żurowej

Po południu w remizie strażackiej OSP w Olszynach odbyła się konferencja naukowa przeprowadzona przez historyka dziennikarza Pana Tomasza Sikorskiego z Warszawy oraz Pana Wojciecha Zmyślonego z Wrocławia z wykorzystaniem środków multimedialnych. Tematyka wykładów dotyczyła historii załogi oraz archeologii lotniczej z prac w Olszynach.

Na zakończenie dzisiejszych uroczystości rodziny lotnicze oraz osoby związane z kultywowaniem pamięci o Polskich Lotnikach otrzymały z rąk Przew. Komitetu Uroczystości Pana Aleksandra Gucwy i wójta gminy Pana Kazimierza Fudali, godło lotnicze wykonane z odnalezionych części Liberatora.
Dzięki tarnowskim samorządowcom ufundowane zostało godło lotnicze i wydana została także książka "Liberator z Olszyn" autorstwa prof. Andrzeja Olejki z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Niestety, uroczystość w Olszynach nie zamyka losów załogi Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Krzywej - Banicy. Do dziś nikt z załogi Halifaxa nie ma imiennie opisanego grobu, nie wiadomo też co stało się z ciałami wszystkich poległych. Część została złożona w kwaterze Commonwealthu na krakowskim Cmentarzu Rakowickim, jednak konieczne są dalsze badania i formalne załatwienie spraw, by obok innych nagrobków mogły pojawić się tablice z białego piaskowca z nazwiskami załogi Halifaxa.

Przed uroczystościami w Olszynach - kliknij
Uroczystości kościelne w Olszynach - 17.08.2010 r. - kliknij
Olszyny - uroczystości pod pomnikiem - 17.08.2010 r. - kliknij

Konferencja i integracja - Olszyny,17.08.2010 r.


- mówi przew. komitetu uroczystośći Pan Aleksander Gucwa

Życzenia i podziękowania przesłała z USA bratowa lotnika Józefa Dudziaka Pani Maria Dudziak, żona Stanisława.

Życzenia i podziękowania przesłał Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON Pan płk. Jerzy Gutowski

Życzenia i podziękowania przesłał z Warszawy brat Bernarda, Pan Zygmunt Wichrowski wraz z Rodziną.

Tango lotnika - Airman's tango dedykuję bohaterskiej załodze Liberatora EW 275 GR-R z Olszyn