Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   205  206  207  208  209  210  211  212  213   - następna »

Lotnicze dziedzictwo Małopolski

Przedmiotem projektu jest mobilna wystawa uprzedmiotowionych śladów lotnictwa w Małopolsce - dokumentujących tradycje, wydarzenia i działania lotnicze w okresie 100 lat: 1910-2010. Projekt będzie realizowany kolejno w 3 miejscach, otwartych przestrzeniach publicznych, związanych z lotnictwem: Krakowie, Ochotnicy Górnej i Sękowej. Elemantami wystawy będzie: 50 plansz, artefakty lotnicze na podestach, samochód służb radiolokacyjnych z czasów Zimnej Wojny (jako punkt informacji, prezentacji filmowych i działań multimedialnych), katalog w formie analogowej i elektronicznej.

Projekt jest kontynuacją działalności Muzeum Lotnictwa Polskiego i lokalnych ośrodków kultury, prowadzonej od 1994 r. serii wydawniczej oraz zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego (Szlak Historii Lotnictwa). Dzięki łatwości komunikacji i nośnosci tematyki oraz dzięki odniesieniu do "małych ojczyzn" wystawa ma sznasę zwiększyc wrażliwość historyczną, szczególnie młodego pokolenia, mieszkańców różnych miejscowości Małopolski. Równolegle z aspektem lokalnym wystawa ma aspekt międzynarodowy, sięgajacy zarówno okresu pionierskiego w lotnictwie, początków, rozwoju i dnia dzisiejszego komunikacji lotniczej i wielkich zawodów, jak i I i II wojny światowej (lotnicze dzieje co najmniej 15 narodowości).

Tło projektu:

Małopolska stanowiła w dziejach światowego lotnictwa istotny teatr wydarzeń. W Krakowie w 1910 r. skonstruowany został pierwszy na ziemiach polskich samolot; nad Małopolską przebiegały trasy pierwszych na świecie kurierskich i pocztowych linii lotniczych (w 1914 r. do Przemyśla, w 1918 r. do Kijowa); lotnisko krakowskie wyzwolone jako pierwsze stało się pionierskim w RP centrum szkoleniowym i technicznym. Nad Małopolską został strącony pierwszy samolot Luftwaffe i zginął pierwszy pilot aliancki w II wojnie światowej.

W 1944 r. Małopolska i Śląsk stały się areną "Iotniczej bitwy narodów", gdzie w operacjach zrzutowych i misjach bombowych brali udział i ginęli lotnicy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Płd Afryki, USA, Rosji obok lotników Polskich Sił Powietrznych; straty ponosili też lotnicy Państw Osi. Małopolska stała się ważnym ośrodkiem sportów lotniczych, tu tradycje międzywojenne kontynuują piloci - mistrzowie Europy i Świata z Aeroklubu Krakowskiego. Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie Balicach stanowi jeden z głównych portów kraju, lotnicy wojskowi z krakowskiej bazy wykonują zadania logistyczne w kraju i na misjach zagranicznych; a piloci sanitarni i policyjni są elitą krajową. Kraków jest siedzibą jedynego w kraju muzeum lotniczego, zaś gminy małopolskie rozpoczęły akcję upamiętniania miejsc lotniczych i edukacji lotniczo-historycznej w ramach tworzonego Szlaku Historii Lotnictwa.

Charakterystyka projektu:
Wykorzystuje nowoczesne i multimedialne techniki przekazu. Jest projektem otwartym i dostępnym dla wszystkich zainteresowanych, bez opłat. Dokumentuje i popularyzuje dziedzictwo regionu związane z historią i osiągnięciami lotnictwa. W przedsięwzięciu biorą udział wybitni specjaliści i eksperci zajmujący się tematyką lotniczą, militarną i historyczną.

Termin realizacji-2010 rok:

Kraków - 11 maja - 15 lipca 2010 r.
Ochotnica Górna - 14 sierpnia - 12 września 2010 r.
Sękowa - 15 września - 10 października 2010 r.

1 WRZESIEŃ - rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2010/2011 w Sękowej

W środę pierwszego września 2010 roku mszą św. rozpoczęło prawie 600 uczniów naszej gminy nowy rok szkolny.
Wakacje, jak wszystko, co dobre, szybko się skończyły. Pora powrócić do nauki i pracy. Kolejne wyzwania, sukcesy, czasem porażki - oto co nas niedługo czeka. Spójrzmy jednak na to bardziej optymistycznie. Przecież nadchodzące miesiące to także czas nowych znajomości, przyjaźni, różnorodnych imprez i uroczystości. Owszem, zdobywanie wiedzy jest niewątpliwie priorytetem, ale o ile przyjemniej przyswaja się ją w przyjaznym otoczeniu. Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje do przyszłego życia.

Poprzez przebywanie ze sobą uczymy się współpracy, współdziałania, poznajemy smak współzawodnictwa. Przypomniał nam o tym dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Pan Bogusław Diduch. Powitawszy zebranych, tych, którzy "zadomowili się" już w naszej szkole, jak i tych 24 pierwszoklasistów wstępujących dopiero w nasze progi, wyraził nadzieję na dobrą współpracę i życzył im sukcesów w procesie edukacyjnym.

W swoich przemówieniach, zarówno dyrekcja ZSP, pani wójt gminy Małgorzata Małuch, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Sternik życzyli uczniom oraz wszystkim pracownikom szkoły, owocnej pracy, wytrwałości i sukcesów.

A więc, nie bójmy się kolejnego roku w szkole. Na pewno dostarczy nam on wielu ciekawych wrażeń. A w przyszłości, jestem tego pewny, właśnie szkolne lata będziemy wspominać najmilej...

Następnie 16 wychowawców z pośród 40 nauczycieli przekazało swoim klasom nowe rozkłady zajęć.
W Gminie Sękowa edukację pobierac będzie około 600 dzieci i młodzieży , zaś w samej Sękowej 365 uczniów.

Wszystkim Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom samych sukcesów w pracy i nauce.
Życzy Aleksander Gucwa

Nowe pomniki Pana Edwarda Tumidajskiego

Jadąc drogą wojewódzką w kierunku Magury Małastowskiej przy końcu Sękowej po jej lewej stronie drogi, na posesji Pana Edwarda Tumidajskiego w części ogrodowej, można z łatwością zauważyć sześć pomników i figur, które zostały ufundowane, zaprojektowane i częściowo własnoręcznie wykonane przez 92 letniego właściciela.

Najstarszym obiektem jest figura Matki Bożej, zakupiona jeszcze w latach 80- tych i postawiona w ogrodzie. Faktem tym zainteresowały się odpowiednie służby, długo i kilkakrotnie musiał się tłumaczyć, wreszcie dali spokój, potajemnie poprosił ówczesnego proboszcza, który figurkę poświęcił. W 2000 roku z okazji Jubileuszu (Milenium) Pan Edward obiekt ten rozbudował, założył oczko wodne z rybkami a w 2010 r. wstawił nimfe wodną, która służy jako fontanna.

W 2004 powstał pomnik ,,Orła Wolności". Na mapie Polski, która wykonana jest w całości z poukładanych kamieni w jej środkowej części znajduje się godło Polski a na kamiennym cokole o wysokosci 2 m znajduje się drewniany orzeł z rozłożonymi skrzydłami.

W latach 2009/20010 Pan Edward powycinał gęsto rosnące jodły, odsłonił ogród od strony drogi i wybudował kolejne cztery pomniki. Obok ,,Orła Wolności" znajduje się okazały pomnik mamy Pana Edwarda a na nim następujący napis ,,KATARZYNA TUMIDAJSKA przeżyła 96 lat w dobrym zdrowiu - mamie dziewięciorga dzieci - kochający syn Edward"

Bliżej drogi znajduje się jeszcze jeden orzeł na wysokim kamiennym cokole, pomnik Józefa Piłsudskiego z napisem - Marszałek Józef Piłsudski ,,Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości" a obok niego pomnik Jana Pawła II a na nim następujący napis ,,Jan Paweł II Wielki - Najszlachetniejsze życie jest cierpieniem"
Cokoły wszystkich pomników wykonane są ze szlifowanego granitu.

Na koniec wędrówek po ogrodzie Pan Edward zaproponował mi wejście na dach swojego domu, skąd jak powiedział rozpościerają się piękne widoki, a że pogoda do fotografowania była dobra, skorzystałem z tej propozycji. Pan Edward niczym jak młodzieniaszek wskoczył pierwszy na drabinę i w parę sekund podziwialiśmy już przepiękna panoramę Sękowej i Ropicy Górnej, jak również ogród wraz z pomnikami.
Dziękuje Panie Edwardzie za pokazanie piękna naszej małej Ojczyzny.

Nowa droga powiatowa Sękowa - Rozdziele

Bardzo długo czekali mieszkańcy Sękowej, Męciny Małej, Meciny Wielkiej i Wapiennego na poprawę stanu drogi powiatowej Sękowa-Rozdziele.
Jej remont rozpoczął się w 2009 roku przebudową mostu od strony Rozdziela. Obecnie trwają prace przy remoncie drogi na terenie gminy Sękowa. Wykonano zatoczki przystankowe, a w celu uregulowania stosunków wodnych pogłębiono rowy, założono przepusty, wykonano kanalizację odprowadzającą wody opadowe. Remontowany odcinek drogi na terenie gminy Sękowa wynosi 8.040 metrów, na terenie gminy Lipinki 1.983 metry.

Inwestycja finansowana z Programu MRPO całkowity jej koszt wraz z budową mostu w Rozdzielu wynosi 8.275.313 złotych, natomiast wartość robót wykonywanych na terenie gminy Sękowa wynosi 5.843.974 złote.

Udział gminy Sękowa w finansowaniu inwestycji wynosi 200 tysięcy złotych. Inwestycja ta zostanie zakończona końcem października br.

Rozmowa z Panem Kazimierzem Tenerowiczem - Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Sękowa

Jak ocenia Pan aktualną sytuację Gminy Sękowa?

Aktualna sytuacja w Gminie jest dobra. Zaspokajane są na bieżąco najpilniejsze potrzeby mieszkańców wszystkich sołectw. Prowadzone są sukcesywne remonty i termomodernizacje obiektów gminnych, jak również nowe inwestycje: wyciąg narciarski, gdzie inwestorem jest spółka z udziałem Gminy, prowadzi się budowę chodników szczególnie wzdłuż drogi wojewódzkiej biegnącej przez całą gminę. Planowana jest również budowa chodnika bardziej zamieszkałych odcinków przy drodze powiatowej, aktualnie położone są krawężniki, w późniejszym terminie zostanie wyłożona ich nawierzchnia kostką betonową. W przygotowaniu jest dokumentacja na nowe gminne przedszkole. Wykonywane będą centra czterech miejscowości, w pierwszej biegną aktualnie prace wykonawcze. Niebawem rozpoczną się prace budowlane wodociągu wiejskiego w głównej miejscowości Gminy z perspektywą jego rozbudowy na inne sołectwa. Gmina posiada rozbudowany obiekt sportowy, boisko Orlik, z których chętnie korzystają dorośli i młodzież szkolna. Ze środków popowodziowych sukcesywnie prowadzi się remonty dróg gminnych, gdzie w kosztach partycypują częściowo również mieszkańcy ich użytkownicy.

Jak wygląda Pana współpraca z mieszkańcami?

Współpraca z mieszkańcami układa się prawidłowo. Mieszkańcy mają możliwość konsultacji na pełnionych dyżurach cotygodniowych, które prowadzimy wraz z Przewodniczącym Rady. Odbyte spotkania są rejestrowane. Wraz z Przew. Rady bierzemy udział w organizowanych zebraniach wiejskich. Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców sprawy są wyjaśniane i w miarę potrzeb kierowane do realizacji przez kompetencyjnych pracowników Urzędu Gminy.

Z jakimi problemami najczęściej zwracają się mieszkańcy Gminy?

Mieszkańcy najczęściej zwracają się z prośbą o pomoc w remontach dróg do pól szczególnie w okresach popowodziowych. Występują również interwencje o wyjaśnienia lub możliwości zmian w planie przestrzennego Zagospodarowania gminy w zakresie zmian przeznaczenia niektórych działek. Posiadamy również zgłoszenia w pomocy w załatwieniu zgłoszonych wcześniej różnych spraw, między innymi ostatnio wynikł poważny problem z powodu próby lokalizacji w Ropicy Górnej ubojni bydła. Inwestycji tej zdecydowanie sprzeciwiają się mieszkańcy tej miejscowości.

Czy w Pana Gminie organizowane są spotkania z mieszkańcami przed uchwaleniem projektu budżetu gminy?

Tak. Organizowane są we wszystkich sołectwach zebrania wiejskie na których omawiane są zadania realizowane i przechodzące na następny rok jak również wprowadzane do realizacji zadania nowe zgłaszane przez mieszkańców i podejmowane do realizacji według kolejności i pilności oraz możliwości zabezpieczania środków na ich realizację.

Sesje Rady są otwarte dla społeczności, czy ludzie chętnie korzystają z takiej formy demokracji?

Organizowane Sesje Rady są otwarte. Informacja o terminie i miejscu ich odbycia wraz z planowanym porządkiem obrad podawana jest w formie ogłoszeń na tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach. Wprowadzono również obowiązkowy udział w sesjach sołtysów, co pozwala na bieżącą ich znajomość podejmowanych na sesjach uchwał i zgłaszanych przez Radnych interpelacji, uwag i wniosków. W miarę potrzeb w zależności od omawianych na sesji spraw zapraszamy do wzięcia udziału osoby lub osób bezpośrednio zainteresowanych omawianymi zgodnie z przyjętym porządkiem obrad.

Pana zdaniem pomocne byłoby uczestnictwo społeczeństwa w sesjach?

Przyjęty udział społeczeństwa w sesjach jest zgodnie z opinią mieszkańców wystarczający. Szeroki i spontaniczny udział społeczeństwa w obradach w sesjach ze względu na ograniczoną ilość miejsca w pomieszczeniu przeznaczonym do odbycia sesji oraz konieczność zdyscyplinowania w prowadzonej dyskusji jest niewskazany. Z obserwacji odbytych sesji nie odczuwa się szerokiego zainteresowania społeczeństwa odbywanymi sesjami.

W czasie sesji dopuszcza Pan debatę publiczną?

W czasie sesji dopuszcza się w punkcie przeznaczonym na dyskusję i wolne wnioski udział chętnych do dyskusji za udzieleniem im głosu według kolejności zgłoszenia.

Jakie obowiązku spoczywają na Przewodniczącym Rady Gminy?

Obowiązki spoczywające na Przewodniczącym Rady Gminy dokładnie określa ustawa o samorządzie terytorialnym oraz ujęte są w statucie gminy i są one w miarę występujących zagadnień realizowane tak przez Przewodniczącego jak i Radnych.