Uczcili pamięć żołnierzy AK – Dąbry – 13 października 2019 r.
13 października 2019 r. przy pięknej pogodzie w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w przysiółku Dąbry, w pow. tarnowskim, odbyła się z okazji 75. Rocznicy Akcji ,,Burza” i tragicznej śmierci oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej uroczystość patriotyczno - religijna upamiętniająca poległych partyzantów. Po uroczystościach na cmentarzu, odbył się przemarsz pod pomnik partyzantów, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Podniosła atmosfera oraz obecność świadków i uczestników tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna. Następnie wójt gminy Marek Karaś zaprosił zgromadzonych do Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim na montaż słowno – muzyczny wykonaniu uczniów z okazji kolejnej rocznicy wydarzeń, które miały miejsce z 17 października 1944r. w Dąbrach. Zarówno wiersze recytowane przez młodzież, jak i piosenki wykonywane przez chór , przypominały o odwadze polskiego żołnierza i postawie miłości Ojczyzny.
Bohaterowie z Dąbrów stanowią dla nas wzór odwagi, poświęcenia i prawdziwego patriotyzmu. W takim patriotycznym duchu wychowujemy młode pokolenie. Dziś wszyscy: uczniowie, młodzież, nauczyciele i rodzice zgromadziliśmy się na cmentarzu partyzanckim w Dąbrach, pamiętając, że każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale ta druga była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości. Znaczona krzyżami i ofiarną służbą polskiego żołnierza jest nie tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń – powiedziała dyr. szkoły.
Nieco historii W lecie 1944 r. na terenie Ziemi Tarnowskiej działał batalion partyzancki ,,Barbara” 16 pp A.K. W skład batalionu wchodziła 3 komp. Regina. Po bitwie pod Jamną 25.09.1944 r. została podzielona na dwa samodzielne oddziały. Odział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan” przybył na nocleg 17 października 1944 r. do przysiółka Rzepiennika Strzyżewskiego - Dąbry. Gospodarz Gomółka nie chciał przyjąć na kwaterę partyzantów w obawie przed represjami niemieckimi, lecz zmęczeni żołnierze zajęli stodołę i bez posiłku położyli się spać. ... Wojsko śpi, warty czuwają, lecz znalazł się zdrajca, który znając tamtejsze ścieżki ominął ubezpieczenie, dotarł do Ciężkowic i za judaszowskie srebrniki wskazał Niemcom miejsce pobytu. Niemcy ściągnęli posiłki ze Staszkówki i z okolicy. Przyprowadzeni przez zdrajcę do Dąbrów o świcie, korzystając z osłony, jaką daje poranna mgła, ominęli posterunek wartowniczy i podeszli wprost pod stodołę, w której spali partyzanci. Niemcy otworzyli ogień, stodoła momentalnie stanęła w ogniu. Cała akcja trwała zaledwie 15 minut. Partyzanci próbowali się bronić, jednak przewaga Niemców oraz zaskoczenie zdecydowało o porażce oddziału Regina II. ... Gdy brakło już amunicji, pole walki zaległy ciała 18 poległych i 10 rannych partyzantów, ... Niemcy nakazali miejscowym ludziom wykopać w lesie, w miejscu bagnistym dół i tam powrzucać ciała poległych, zaś 10 pozostałych przy życiu załadowano do ciężarówek i po przesłuchaniu w Gestapo tarnowskim, pobycie w więzieniu w Tarnowie i Krakowie, wywieziono do obozu koncentracyjnego Gross - Rosen i tam ich stracono m.in. strzelec Rudolf Gucwa ps. „Baran". Z relacji świadków wiemy, że Niemców podprowadził do miejsca postoju partyzantów właściciel stodoły Józef Gomułka. Na fakt zdrady wskazuje przede wszystkim sposób podejścia Niemców. Podejrzane również wydaje się to, że hitlerowcy nie spalili przeciwległego domu J. Gomułki oraz nie zastosowali wobec niego żadnych represji. Według relacji wielu osób J. Gomułkę dręczyły przed śmiercią sny i halucynacje. Miał wezwać 3 gospodarzy i wyznać, że to on zdradził partyzantów. Z oddziału liczącego 29 osób przeżyło jedynie 11 partyzantów. Jednak tym, którym udało się ujść z życiem trafiło do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, z którego wrócił tylko strzelec Adam Jawor ps. “Jacek”
Z całego oddziału ocalał też jedynie ciężko ranny żołnierz z rozerwaną szczęką i przestrzelonym płucem, st. strzelecWojciech Wiktor ps. ‘Skałka".
|
,,W trosce o pamięć poległych” - IV spotkanie
W dniach od 10-12 października 2019 r. z inicjatywy Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej nie tylko jak to było w poprzednich latach na terenie gminy Sękowa, ale obejmowało powiat gorlicki i jasielski. Porządkowali je przedstawiciele organizacji, które objęły poszczególne cmentarze swoim patronatem. Osobiście zaangażowałem się w tą wspaniałą i szlachetną akcję, przywrócenie do stanu historycznego cmentarzy wojennych z I wojny światowej. W akcji tej wziął udział mój kolega pasjonat historii Wielkiej Wojny Mirosław Załęcki z Gorlic, który powiedział: ,, Sprzątanie miejsc spoczynku jest też objawem społecznej troski i ludzkim odruchem bez względu na to, czy w grobach spoczywają Niemcy, Rosjanie, Żydzi czy Polacy. Szacunek dla zmarłych każe, by jednakowo dbać o wszystkie te miejsca. Dbałość o cmentarze wojenne to obowiązek, jaki nakłada na gminy ustawa o grobach i cmentarzach wojennych pochodząca jeszcze z 1933 roku.” Po tej szlachetnej trzy dniowej akcji, wieczorem 12 października 2018 r. w Sali Domu Ludowego w Ropicy Górnej, odbyło się IV spotkanie pod nazwą ,,W trosce o pamięć poległych” – patronat nad cmentarzami z I wojny światowej na terenie Galicji Zachodniej. Organizatorem spotkania byli:
• Wójt Gminy Sękowa
Przy wypełnionej po brzegi sali rozpoczęło się oficjalne spotkanie powitaniem zaproszonych gości przez sołtys wsi Ropica Górna p.p. Katarzynę Tokarz i Beatę Śliwa. Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas" Na zakończenie wystąpień głos zabrał Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, który podsumował prace z pokazem zdjęć za 2018 r. na cmentarzach z I wojny światowej na terenie Gminy Sękowa.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała pani dyr. Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK - Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz ks. kapelan ppor. Robert Młynarczyk z Oddziału Straży Granicznej audemars piguet replica w Nowym Sączu.
|
200-lecie poświęcenia cerkwi gr.-kat./ kościoła w Ropicy Górnej – 28.09.2019 r.
Książę niebieski, święty Michale, 28 września 2019 r. w przeddzień kiedy Kościół katolicki obchodzi święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, odbyły się jubileuszowe uroczystości związane z 200-leciem cerkwi gr.kat - kościoła p.w. św. Michała Archanioła, gdzie Eucharystii przewodniczył ks. biskup Kazimierz Górny – biskup senior diecezji rzeszowskiej, w asyście 15 celebrantów z dekanatu gorlickiego, wśród których był proboszcz małastowskiej parafii ks. kanonik Adam Prącik. Kościół p.w. św. Michała Archanioła od 1947 r. został przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Obecnie użytkowana jako kościół filialny parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie. W tej podniosłej uroczystości uczestniczyła wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz oraz licznie zgromadzeni wierni z parafii oraz goście. Tuż po rozpoczęciu mszy św. pani Małgorzata Błażewicz emerytowana naucz historii przedstawiła obszerny wykład poświęcony dziejom historii cerkwi oraz wsi Ropica Ruska dziś Górna. W czasie Eucharystii wierni pragnęli wyrazić swoją wdzięczność i wspólną modlitwą objąć zarówno budowniczych i fundatorów cerkwi, kolejnych proboszczów (żyjących i zmarłych) oraz parafian troszczących się o piękno świątyni, jak i osoby oraz instytucje wspomagające parafię w minionych latach w pracach renowacyjnych przy kościele. Ostatnie lata były czasem intensywnych prac remontowych przy świątyni i w jej otoczeniu: zmieniono pokrycie dachowe, odnowiono elewację, odwodniono teren i wykonano drogę procesyjną wokół kościoła, wykonano oświetlenie i iluminację terenu przykościelnego, zmodernizowano i poszerzono parking, powstał przykościelny dom pogrzebowy oraz wykonano wiele drobnych czynności upiększających otoczenie kościoła i poprawiających walory i atrakcyjność tego miejsca. Na obecną chwilę trwają dalsze prace nad odnawianiem ikonostasu.
Z radością i dumą można powiedzieć, że kontynuowane jest dzieło naszych przodków. Drugą część świętowania przeniesiono do świetlicy wiejskiej, Panie organizatorki Katarzyna Tokarz – sołtys Ropicy Górnej i Beata Śliwa oficjalnie powitały zaproszonych gości. Po uroczystym obiedzie wystąpił miejscowy zespół przedszkolaków, który w programie recytował wiersze i piosenki pod adresem przybyłych gości za co zebrał liczne brawa. Były wystąpienia okolicznościowe i podziękowania dla ks. proboszcza i sponsorów: Outdoorzy. Uroczystości zakończyły się po 4 godzinach, po czym zgromadzeni mieszkańcy biesiadowali do późnych godzin wieczornych.
|
Obchody 75. rocznicy pacyfikacji Jamnej i bitwy batalionu „Barbara”
W niedzielne słoneczne przedpołudnie 22 września 2019 roku, na jamneńskim wzgórzu odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne, upamiętniające 75. rocznicę Bitwy Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK i pacyfikacji wsi.
To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń na terenie Powiatu Tarnowskiego w tracie drugiej wojny światowej.
Jednym z punktów uroczystości była historyczna replique hublot rekonstrukcja, która przedstawiała pacyfikację Jamnej przez wojska niemieckie a wszystko to po to aby moc lepiej zrozumieć co wydarzyło się 75. lat temu.
|
,,Seniorzy z tradycją” – historia nekropolii wojennych w Gminie Sękowa
Kluby Seniora prężnie działające na trenie Gminy Sękowa, zrzeszają coraz większą liczbę mieszkańców. Do ich podstawowej aktywności należy organizacja spotkań również tych okolicznościowych, wykładów, imprez czy wycieczek krajoznawczych. Wykład dotyczący lokalnej historii, którego głównym tematem była prezentacja cmentarzy wojennych z okresu Wielkiej Wojny, rozsianych po Gminie Sękowa, poprowadzony został przez Pana Aleksandra Gucwę – pasjonata lokalnej historii, długoletniego nauczyciela szkół w Gminie Sękowa. Około 30 członków Klubu Seniora w Ropicy Górnej i Małastowa, została zapoznana z architektonicznym wymiarem wojennych nekropolii, dodatkowo prowadzący wykład niezwykle szeroko omówił historię powstania 23 nekropoli, które zlokalizowane są na terenie Gminy Sękowa. Wszystkie cmentarze wojenne były pokazane na zdjęciach archiwalnych oraz współczesnych a także przedstawiony został film z cmentarza wojennego nr 77 w Ropicy Górnej W spotkaniu uczestniczyła koordynator projektu – Pani Katarzyna Smołkowicz i sołtys Ropicy Górnej Pani Katarzyna Tokarz, która była lokalnym organizatorem, przywitała zgromadzonych seniorów i gości. Spotkanie trwało przy ,,małej czarnej”, herbatce oraz słodkościach i przebiegło w bardzo miłej seniorskiej atmosferze.
|