JUBILEUSZ KRAKOWSKIEGO ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP.
12.września 2019 r. Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP świecił swój Jubileusz ćwierćwiecza a miejscem uroczystości było Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Jubileusz rozpoczął się od wprowadzenia sztandarów Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Odegrano Marsz Lotników. Głos zabrali przedstawiciele gości i stowarzyszenia. Wszystkim członkom oddziału Prezes podziękował za uczestnictwo oraz aktywność i wręczył pamiątkowe upominki Oddziału Krakowskiego SSLW RP. Z powiatu gorlickiego uczestniczyli wszyscy trzej członkowie Stowarzyszenia: Aleksander Gucwa – otrzymał statuetkę Ikara, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran – książki.
Członkowie Stowarzyszenia po zdjęciu munduru nie rozstali się z życiem lotniczym. W różnym czasie zakończyli swoją służbę wojskową, służbę w rozmaitych specjalnościach Polskiego Lotnictwa Wojskowego. W ciągu ćwierć wieku powiększyli swoje szeregi, na początku było nas kilkunastu, dzisiaj Stowarzyszenie liczy ponad 60 członków, wielu odeszło na wieczną wartę, ale są wśród nas koledzy, którzy ukończyli 80 a nawet 90 lat, są doskonałym łącznikiem pomiędzy tym co było i jest teraz. Ich życie i służba to bogactwo wiedzy i doświadczenia. Nie sposób opisać ich wszystkich, przedstawić ich imponujący życiorys. Mają wiele pasji oprócz tej, która jest wspólnym mianownikiem – lotnictwo, malują, piszą, są wytrawnymi modelarzami, uprawiają turystykę! W swojej działalności zajmują się krzewieniem patriotyzmu, pielęgnowaniem historii i tradycji polskiego lotnictwa wojskowego. Podjęli wiele cennych inicjatyw upamiętniających ważne wydarzenia, zorganizowali wiele spotkań z młodzieżą ze szkół noszących imię Lotnictwa Polskiego, wystaw historycznych, spotkań literackich, wieczornic. Są autorami wielu publikacji i artykułów, Również słynny pisarz Legimi, prowadzony jest portal Stowarzyszenia. Czynnie uczestniczą w obchodach rocznic państwowych i wojskowych, są wszędzie tam gdzie historia zapisała chlubne karty działań polskiego lotnictwa zarówno w kraju i za granicą. Dobrze układa się współpraca z władzami Urzędu Miasta Krakowa – powiedział w swoim sprawozdaniu Prezes Oddziału Krakowskiego – płk pil. Stanisław Wojdyła
|
Nowy most w Sękowej już wkrótceKońcem sierpnia 2019 r. rozpoczęła się długo oczekiwana przez mieszkańców Sękowej budowa mostu na rzece Sękówka. Wyeksploatowany obiekt (budowa starego mostu miała miejsce w 1973 r.) nie nadawał się do dalszego ruchu, tędy to przejeżdżają przede wszystkim duże rzesze turystów kierujących się na słowacką stronę oraz w nasz piękny Beskid Niski. Kontynuacją przedsięwzięcia na drodze wojewódzkiej nr 977 jest budowa mostu w Sękowej, który zrealizuje firma Nowak-Mosty Sp. z o. o. Szacuje się, że odnowionym mostem pierwsi kierowcy przejadą jeszcze w 2019 roku.
Przed mostem jadąc od strony Gorlic, będzie wybudowane duże rondo, prace budowy widać już na załączonych fotkach.
|
Narodowe Czytanie – Sękowa 2019
Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już jej 8. edycja, a w naszej gminie odbyła się po raz pierwszy. Organizatorem był GOK w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz oraz Małgorzata Mentel.
Zaprezentowane fragmenty ,,Dobrej pani” pozwoliły prześledzić najważniejsze etapy życia głównego bohatera - Eweliny Krzyckiej. Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaną przez panaMirosława Bogonia. Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku.
|
Uroczystość otwarcia nowego roku szkolnego i boiska wielofunkcyjnego
Dzień 2 września 2019 roku na długo zapisze się na kartach historii Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej oraz w pamięci jej uczniów, nauczycieli, jak i mieszkańców Sękowej. Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście, gratulując szkole otwarcia boiska, podkreślali rolę i znaczenie oddanej do użytku inwestycji nie tylko dla rozwoju kultury fizycznej i sportu, ale także poprawy jakości życia całej lokalnej społeczności. Wójt w trakcie wygłoszonego przemówienia podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do powstania tego boiska i życzyła wszystkim dużo radości z korzystania z tego pięknego obiektu. Nauczycielka wf Justyna Szarowicz powiedziała: ,,Cieszymy się z nowego boiska i mamy nadzieję, że nie tylko uatrakcyjni ono lekcje wychowania fizycznego, ale także podniesie edukacyjną i wychowawczą rolę sportu w codziennym życiu uczniów i mieszkańców wsi.” ***
Boisko zostało zmodernizowane w okresie wakacji i dostosowane do oczekiwań uczniów i rodziców.
Realizowany projekt jest wynikiem konsultacji społecznych prowadzonych podczas sporządzania Gminnego Programu Rewitalizacji. Adaptacja boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sękowej na ogólnodostępny park kulturalno-sportowy była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z „Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020”.
|
W 680. urodziny Bobowej odnowiono dwa kościoły.7 września 2019 r. Bobowa obchodziła 680. rocznicę lokacji miasta i 10. rocznicę odzyskania praw miejskich oraz przywrócenia patronatu św. Zofii nad miastem. Z tej to okazji o godz. 14.00 w nowo odnowionej kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych, biskup tarnowski Andrzej Jeż koncelebrował Mszę św. dziękczynną wraz z 30 duchownymi z parafii Bobowa oraz z innymi, którzy zostali zaproszeni na uroczystości. Ks. biskup wygłosił homilię i pobłogosławił odnowiony kościół parafialny. Na zakończenie uroczystości kościelnych ks. dr Marian Chełmecki, proboszcz bobowskiej parafii dziękował wszystkim, którzy w różnoraki sposób wspierali przedsięwzięcie. Przypomniał, że w zaledwie dwa lata, udało się kompleksowo wyremontować obie świątynie: gotycki kościół p.w. św. Zofii z drugiej połowy XV w oraz kolegiatę. Jak mówił, parafialna społeczność podjęła się naprawdę trudnego wyzwania, które udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. Po Mszy św. setki mieszkańców gminy i nie tylko przemaszerowali przez miasto do hali widowiskowo-sportowej przy SP w Bobowej, tam na placu przyszkolnym wypuszczono i poszybowało w niebo 300 gołębi obwieszczając światu ten piękny jubileusz. Następnie w hali sportowej odbył się koncert kapeli Szabasówka a po nim przyszedł czas na część oficjalną: powitanie gości, okolicznościowe wystąpienia i wręczenie jubileuszowych medali. W tym zacnym gronie byłem i ja, Burmistrz Miasta Bobowa Pan Wacław Ligęza wręczył mi osobiście piękny pamiątkowy medal, z którego byłem bardzo dumny i wzruszony. Mimo że od 46 lat mieszkam na drugim końcu powiatu gorlickiego w pięknej Sękowej, to wciąż jestem z moim miasteczkiem bardzo związany. Były tez prezentacje artystyczne Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, prezentacja filmu o Bobowej i koncert szkoły Muzycznej. Na hali sportowej od paru już dni trwa dwudziesty festiwal koronki klockowej, na który przyjechały koronczarki między innymi ze Słowacji, Czech, Włoch, Chorwacji, Francji i Hiszpanii. Na zakończenie uroczystości wjechały dwa potężne torty, które zostały symbolicznie pokrojone przez pana Burmistrza i ks. proboszcza, wszyscy obecni, którzy jeszcze byli na hali a minęła już piąta godzina uroczystości mogli się poczęstować tym wspaniałym smakołykiem!
|