Benefis płk w st. spocz. dr inż. Jana Bartyzela
11 lipca 2018 r. płk w st. spocz. dr inż. JAN BARTYZEL – gorliczanin obchodził jubileusz 80 rocznicy urodzin. Po przejechaniu 5 km jesteśmy w następnym przysiółku miejscowości Krzywa, w Banicy. Tu pod pomnikiem siedmiu polskich lotników trzech oficerów w st. spocz. złożyło wieniec z kwiatów biało-czerwonych a sam jubilat złożył i zapalił znicz, wszyscy oddali cześć i honor polskim lotnikom. Miejscowy regionalista emerytowany nauczyciel Aleksander Gucwa, autor książki ,,Odwaga i nadzieja”, przedstawił zebranym gościom historię zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która w sierpniu 1944 r. niosła pomoc materiałowa dla Powstania Warszawskiego. Następnie przez Gładyszów, Smerekowiec docieramy do jednej z największej w świecie Stadniny Koni Huculskich w Regietowie. Przewodnik po stadninie pani Czesława opowiedziała historię stadniny, pokazała obiekty miejscowe - stajnie hodowlane, krytą ujeżdżalnię oraz karczmę. Zobaczyliśmy Izbę Tradycji i Huculskie Muzeum . Jadąc w kierunku Petnej, zatrzymaliśmy się na Przełęczy Magury Małastowskiej na której, to znajduje się ponad 100 letni cmentarz wojenny nr 60 z okresu I wojny światowej. Pan Aleksander opowiedział historię wybuchu Wielkiej Wojny oraz historię powstania cmentarzy wojennych. Około 15.00 przybyliśmy na miejsce tj. do Pętnej – ,,GOSPODA MAGURSKA” W ,,GOSPODZIE MAGURSKIEJ” o godz. 16.00, odbył się benefis poświęcony jubilatowi, na którym przedstawiony został życiorys nestora Wojska Polskiego. Podczas uroczystości, jubilat przedstawił swoją karierę zawodową oraz wspomnienia z młodości. Przedstawił również genealogię rodzinną. W jubileuszu wzięło udział ponad 50 znakomitych osób, w tym rodzina, przyjaciele i znajomi, dla których Pułkownik stanowi wzór, przywołuje miłe wspomnienia i jest osobą wzbudzającą wielki sentyment i szacunek, dzięki dokonaniom, jakie udało mu się w swoim życiu doprowadzić do pozytywnego finału. Oprócz zabawnych anegdot z życia prywatnego Jubilata nie zabrakło oczywiście zespołu muzycznego i kapeli góralskiej, która odgrywkami i kawałami umiliła ten radosny i niezapomniany wieczór. Płk Jan Bartyzel nie krył zadowolenia z obecności tylu gości, których niejednokrotnie wymieniał z imienia, nazwiska i funkcji. Odśpiewano tradycyjne 100 lat i przystąpiono do składania życzeń. Kolejka osób chcących złożyć Pułkownikowi życzenia była ogromna. Wśród niej był gen. bryg. Walerian Sowa, który wręczył płk pamiątkową szablę z wygrawerowanym napisem,,Panu płk dr inż. Janowi Bartyzelowi w 80. rocznicę urodzin - gen.bryg. Walerian Sowa" Nie zabrakło muzyki, wspomnień, okazji do śmiechu, symbolicznej lampki wina i okazjonalnego tortu. Jubileusz w sposób profesjonalny został zorganizowany przez panią Marie Olczyk oraz pana Aleksandra Śliwę.
PS W przypadku zainteresowania organizacją podobnych uroczystości proszę o kontakt: MARIA OLCZYK - TEL. 607-343-340
Autorem wiersza jest pan Aleksander Śliwa, został on odczytany podczas benefisu. |
"Świat pod Kyczerą" zawitał do Sękowej!!W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,, Świat pod Kyczerą” zespoły folklorystyczne z różnych krajów zawitały także do Sękowej. W tym roku w festiwalu uczestniczą zespoły z następujących krajów: z Argentyny, Kolumbii, Nepalu, Ukrainy, Słowacji, Czech i oczywiście z Polski. We wtorek 10 lipca 2018 r. koło starego kościółka w Sękowej zaprezentowały się ww. zespoły. Festiwal rozpoczął Dyrektor Festiwalu ,,Świat pod Kyczerą,, Jerzy Starzyński, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz dyr. miejscowego GOK pani Iwona Tumidajewicz. Dyr. Starzyński przed każdym występem wiele opowiadał zarówno o gościach ze świata, jak i samej idei festiwalu. Powiedział m.in. że festiwal propaguje różnorodność kultur, uczy jedności, tolerancji oraz szacunku do drugiego człowieka, bez względu na jego narodowość. Pokazuje, że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie.
Festiwal rozpoczął i zakończył łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" skupia młodzież łemkowską z terenu Legnicy i okolic a głównym celem jest m.in. propagowanie kultury łemkowskiej, przełamywanie stereotypów i prowadzić edukację wielokulturową.
Licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała artystów, przedstawiając bogatą kulturę i tradycje ludowe.
|
KONCERT - ,,Śpiewajmy Dla Niepodległej" z Urszulą Rojek!W niedzielę 8 lipca 2018 roku w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbył się koncert słynnej śpiewaczki opery wiedeńskiej pani Urszuli Rojek. Koncert Jubileuszowy ,, Śpiewajmy Dla Niepodległej” zorganizowany był w 100 – letnią rocznicę odzyskania Niepodległości Polski, wieńczący warsztaty muzyczne w ramach zadania ,, Dzieło Muzyczne jako forma edukacji i wychowania” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Samorządów Lokalnych: Burmistrza Miasta i Gminy Bobowa i Wójta Gminy Grybów. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Akademia Ars Vitalis.
Koncert w Dworku Paderewskiego składał się z dwóch części:
II część plenerowa – wystąpiła Orkiestra Dęta z Siedlisk k/Bobowej, zagrała Poloneza z filmu ,,Pan Tadeusz” oraz ,,Gaude Mater Polonia”, następnie wystąpiły dzieci z grupy tanecznej z Bobowej, które zaprezentowały ,,Polonez Ogińskiego’ i ,,Taniec hiszpański”. Poetka Pani Józefa Myśliwiec odczytała 3 wiersze patriotyczne. Wystąpiła grupa wokalna z Gródka k/Stróż oraz Dziecięcy Zespół Regionalny ,,Pogórzańskie Dzieci z Kąclowej”
|
,,Rigoletto" na deskach sceny w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie.7 lipca 2018 r. w ciepłą i gwiaździstą noc (rozpoczęcie godz. 21.00) na deskach sceny w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie, można było obejrzeć sztukę operową, tym razem była to opera pt."Rigoletto" wystawiona przez artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz Teatru Muzycznego w Lublinie. Artystom towarzyszyła orkiestra "Impresjone"
To już kolejna dziewiąta opera/operetka, która przyciąga z roku na rok coraz to więcej osób. Nietypowe dla tego wydarzenia jest to, że opera odbywa się pod gołym niebem w późnych godzinach wieczornych, co dodaje niepowtarzalnego klimatu. Ponad 50 artystów zachwycała swym rozmachem na scenie (soliści, tancerze, orkiestra), bogata scenografia, doskonałe kostiumy, wspaniały dyrygent pan Tomasz Labuń oraz doskonała narracja Andrzeja Krusiewicza uzupełniają całość. Artyści stworzyli widowisko przyjazne dostarczyli ponad 3 godziny rozrywki i przyjemności. Opera wystawiona była w trzech aktach. Libretto napisał Francesco Maria Piave na podstawie dramatu Król się bawi autorstwa Victora Hugo. Muzykę do niej skomponował Giuseppe Verdi. * Początek aktu pierwszego W pałacu księcia Mantui odbywa się bal. W rozmowie księcia z dworzanami oraz śpiewanej przezeń pełnej temperamentu balladzie (Questa o quella) rysuje się charakter tego pozbawionego skrupułów młodzieńca, żądnego jedynie rozkoszy i uciech życia. Niedawno książę uwiódł córkę hrabiego Monterone, a teraz wpadła mu w oko piękna hrabina Ceprano. Błazen książęcy, znienawidzony przez wszystkich pokraczny garbus Rigoletto, wyśmiewa publicznie hrabiego Ceprano i doradza księciu, aby dla uniknięcia kłopotów kazał go po prostu uwięzić i zabić… Od autora "Bardzo czekałem na ten wieczór, jestem zachwycony przygotowaniem submariner rolex klocka i wykonaniem całej opery. Warto było zobaczyć stroje, grę aktorów, taniec, śpiew i wspaniała orkiestra. Samo widowisko było ciekawe i zabawne. Kreacje pań były natomiast przewspaniałe. Atmosfera była wspaniała a organizacja imprezy bardzo profesjonalna. Dziękuję i proszę o więcej takich widowisk. "
|
Ks.biskup Tadeusz Pieronek gościem Gorlickiego Klubu Obywatelskiego.3 lipca 2018 r. w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach odbyło się spotkanie Gorlickiego Klubu Obywatelskiego. Gościem prowadzonego przez redaktora Marcina Pulita spotkania był profesor prawa kanonicznego ksiądz biskup Tadeusz Pieronek. Kluby Obywatelskie są prowadzone na terenie całego kraju, spełniają rolę miejsca swobodnej wymiany poglądów przez różne środowiska. Otwarte spotkanie z mieszkańcami Gorlic o tematyce „Wiara, Rozum, Wybór” przyciągnęło ponad 150 mieszkańców. Prelekcja została podzielona na dwie części, w pierwszej dyskusję moderował redaktor Pulit, natomiast później nastąpiła seria pytań od zebranych uczestników spotkania. Od kilku lat Gorlicki Klub Obywatelski zaprasza znane osobistości z życia publicznego, w Gorlicach gościli już Róża Thun, Andrzej Czerwiński, Bogdan Klich, Bogusław Sonik, Jerzy Fedorowicz czy Leszek Zegzda. Z wizytą bywali również Bartosz Arłukowicz, Izabela Leszczyna czy Marek Rząsa. Największą publiczność przyciągnęło jednak wczorajsze spotkanie z biskupem Pieronkiem.
|