Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   108  109  110  111  112  113  114  115  116   - następna »

11 rocznica odejścia św. Jana Pawła II do wieczności.

11 rocznica odejścia św. Jana Pawła II do wieczności.

11 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II, w ceremonii pogrzebowej uczestniczyło około pięć milionów pielgrzymów, wśród nich byłem i ja. 8 kwietnia 2005 r. w Watykanie na placu św. Piotra o godzinie 10:00 rozpoczął się pogrzeb zmarłego 6 dni wcześniej papieża Jana Pawła II. Mszy świętej w intencji zmarłego przewodniczył ówczesny dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Joseph Ratzinger, który jedenaście dni później został papieżem, przybierając imię Benedykta XVI.

Msza była prowadzona w języku łacińskim, jednak kazania i prośby modlitewne były odczytane w innych językach, m.in. po włosku i polsku.
Na plac św. Piotra wyniesiono drewnianą trumnę z ciałem papieża. Ustawiono ją przed ołtarzem i położono na niej ewangeliarz. Kardynałowie ucałowali ołtarz, a następnie kardynał Joseph Ratzinger okadził go montre replique i odprawił akt pokutny.
Następnie kardynał Ratzinger wygłosił homilię. W wygłoszonej wówczas homilii kardynał Ratzinger powiedział między innymi: że ,,Jan Paweł II przebywa już w domu swojego Ojca”.

W czasie mszy pogrzebowej wierni wznosili okrzyki "Santo subito!", domagając się natychmiastowej kanonizacji Jana Pawła II. Po wezwaniu modlitwy powszechnej rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna i ofiarowanie darów, któremu przewodniczyły dwie pary w strojach góralskich. W kilkanaście minut później wierni przekazali sobie znak pokoju - a następnie przyjęli komunię. 350 kapłanów wyszło do zgromadzonych ludzi na placu, a sam kardynał Joseph Ratzinger udzielił komunii bratu Rogerowi ze wspólnoty Taize, który siedział na wózku inwalidzkim.
O godzinie 12 rozpoczął się obrzęd ostatniego pożegnania. Setki tysięcy wiernych pożegnały papieża oklaskami, odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych.

O 12:30 kardynałowie weszli do środka Bazyliki św. Piotra, gdzie po chwili została wprowadzona trumna z drzewa cyprysowego z papieżem. Trumnę spowijały czerwone wstęgi z pieczęciami najważniejszych instytucji papieskich.
Za trumną szedł m.in. arcybiskup Stanisław Dziwisz, najbliższy przyjaciel papieża, który był razem z nim od 40 lat. W Grotach Watykańskich w pobliżu grobu świętego Piotra, odbyło się ostateczne zamknięcie trumny i złożenie jej do trumny cynkowej, a następnie drewnianej (orzech). Całość trumny została ponownie opieczętowana, a na jej wierzchu przytwierdzono herb Jana Pawła II i krzyż. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz umieszczony w metalowym pojemniku akt, który zawiera najważniejsze fakty z okresu jego życia i pontyfikatu. W złożeniu trumny uczestniczyli jedynie najbliżsi współpracownicy papieża.

Bijące w Watykanie dzwony zakończyły jawną część uroczystości pogrzebowych kardynała Karola Wojtyły, głowy kościoła katolickiego, papieża Jana Pawła II. Trumna z papieżem została przez wiernych breitling replica pożegnana oklaskami, płaczem i uśmiechem. W momencie wniesienia trumny do bazyliki, na placu świętego Piotra ponownie zaświeciło słońce, a zgromadzeni wierni pogrążyli się w modlitwie.

Według szacunków na pogrzeb papieża przyjechało ok. miliona Polaków. Większość z nich przebywała w Rzymie i miasteczkach dookoła Rzymu, gdzie oglądali pogrzeb na telebimach rozstawionych wokół Watykanu. Polska oficjalna delegacja składała się z prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z małżonką, byłego prezydenta Lecha Wałęsy, marszałków Sejmu i Senatu Włodzimierza Cimoszewicza i Longina Pastusiaka oraz premiera Marka Belki. Poza tym, w Rzymie znajdowała się 300-osobowa delegacja polskich parlamentarzystów i Episkopatu Polski. Przybyli szefowie państw i rządów - w sumie dwieście delegacji. Do Rzymu przyjechali: prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush, a także przedstawiciele rodzin królewskich i książęcych, reprezentanci innych wyznań i religii.

Szacunkowo mówi się, że dzięki przekazom telewizyjnym i radiowym, mszę obserwowało ponad dwa miliardy ludzi zgromadzonych na całym świecie.

11 rocznica pogrzebu Św.JP II

,,LEŚNA DROGA KRZYŻOWA" w Dominikowicach

Dzisiaj z Rodziną byłem uczestnikiem prywatnej pielgrzymki po Leśnej Drodze Krzyżowej w Dominikowicach pod Łysulą na granicy z Męciną Małą. To tu w sobotę 24 października 2015 r. o godz.14.00 odbyło się poświecenie stacji Drogi Krzyżowej, wykonanej przez ludowego artystę Jerzego Dudę i ustawione w drodze na Łysulę w Dominikowicach koło Gorlic.

Pomysł budowy drogi krzyżowej zrodził się w głowie ludowego rzeźbiarza jeszcze w 2005 r. kiedy to w lesie wiejskim zostało przez złodzieja ścięte drzewo i nie zdążył go zabrać. Pan Jerzy Duda z tego drzewa wykonał krzyż i wymienił stary zniszczony na przysiółku Pustki. Ponieważ drzewa dużo jeszcze zostało postanowił wykonać stacje drogi krzyżowej. Pan Jerzy rzeźbił a w tym czasie załatwiano wszelkie sprawy związane z terenem i prace przygotowawcze pod budowę ,,Leśnej Drogi Krzyżowej". Po 10 latach udało się, ks. Roman Gierek MS proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Kobylance dokonał poświęcenia przy udziale parafian i nie tylko.

Ponieważ droga Krzyżowa robi wrażenie na każdym przybyłym tu pielgrzymie, chciałem złożyć wyrazy wdzięczności, szacunku i podziękowania dla pomysłodawcy Pana Jerzego Dudy. Dziękuję Panu Wiesławowi Szymczykowi, sołtysowi z Dominikowic, OSP z Dominikowic i dla wielu ludzi dobrej woli za prace przy tym dziele.

,,LEŚNA DROGA KRZYŻOWA" w Dominikowicach

Odszedł na wieczną służbę kpt. Tadeusz Tenerowicz

25 marca 2016 r. odszedł na wieczną służbę kpt. Tadeusz Tenerowicz rodem z Siar, wieloletni Wiceprezes i Prezes Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych Koło w Gorlicach, członek i działacz wielu gorlickich organizacji społecznych, m.in. Ligi Obrony Kraju, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Msza Święta żałobna koncelebrowana przez dwóch księży odbyła się 30 marca 2016 roku (środa) o godz. 15.00 w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Gorlicach. Poczty sztandarowe wystawili druhowie bolsos de imitacion z Harcerskiego Instruktorskiego Kręgu Seniora ZHP w Gorlicach oraz młodzież gimnazjalna z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 im. "Bohaterów Westerplatte" oraz nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach.

****

Kpt. Tadeusz Tenerowicz był aktywnym kombatantem, co roku od kilku lat uczestniczył w uroczystościach pod pomnikiem siedmiu lotników polskich w Krzywej – Banicy. Podczas obchodów 70 lecia (2014 r.) zestrzelenia Halifaxa kpt. Tenerowicz osobiście wręczył mi medal Za Zasługi dla ZK RP BWP

Żegnaj Wielki Człowieku, odpoczywaj zasłużenie po trudnym i wspaniałym życiu!

Dh. hm. Aleksander Gucwa

Z życia kpt. Tadeusza Tenerowicza - pomnik siedmiu polskich lotników w Krzywej - Banicy - 29.08.2014 r.

Pogrzeb kpt. Tadeusza Tenerowicza

Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Frances& Derek – Sydney (Australia)
Kazimierz Sacha - Gorlice
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Tadeusz i Marzena Mroczko – Wałcz
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Zbigniew Ożga - Wrocław
Andrzej Ratajczak z Rodziną - Poznań

Drogą mailową i sms przesłali: ( w kolejności otrzymania)

Krystyna i Krzysztof Sikora - Warszawa
Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
Aleksander Wietrzyk - Biesna
Stefan Rzewuski - Morawica
Leszek Mańkowski - Kraków
Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
ks. Tomasz Rusyn - Gorlice
Roman Trojanowicz z Rodziną – Gorlice
Katarzyna Kullman - Warszawa
Barbara i Szczepan Kurpisz - Kraków
Jolanta Karasińska - Warszawa
Halina i Edward Wyroba – Wadowice
Elżbieta Gibała - Opole
Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
Hanna Kubiak – Poznań
MIK – Paulina Kasprzycka- Kraków
Ivan Dzuriš - Bardejów (Słowacja)
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej
Małgorzata Markowicz – Gorlice
Adam Motyka - Kąclowa
NN -
Orlico Sport – Katarzyna Wolna - Swarzędz
Krystyna i Janusz Reinfuss - Kraków
Halina i Stefan Glądys - Kraków
Wiesława i Leszek Witkowscy - Kanada
Joanna Podstołowicz - Hojdak - Sękowa
Anna i Zygmunt Kotasowie – Kraków
Anna i Janusz Bujnowscy - Kanada
Janusz Oraczewski - Kraków
SSLW RP - Kraków
Frances& Derek – Sydney (Australia)
DGART - Gorlice
Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
Portal ,, Niebieska Eskadra" - Polska
Joanna Pogorzelska – Warszawa
Fundacja ,,Beskidzka Zima" - Klęczany
Peugeot - Polska
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
Tomasz Sikorski z Rodziną- Warszawa
Ben Wennemuller – Holandia
Elżbieta Żołędowska z Rodziną
Paweł Śliwa – Warszawa
Zofia i Stanisław Gruszkowscy - Gorlice
Adam Gamon - Ropica Górna
Mariusz Rutkowski
Jerzy Dziedziak - Gorlice cartier kopior
Stanisław Pacuła - Bobowa
AAMM Ludwinowie - Sękowa

Za wszystkie życzenia świąteczne
serdecznie dziękuję.

Święto Patrona ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

19 marca 2016 r. przy słonecznej lecz chłodnej pogodzie na Rynku Głównym w Krakowie, odbyło się Święto Patrona ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki pod hasłem ,,Podaj Dalej". Do miasta Królów Polski zjechało z całego województwa małopolskiego 2200 harcerzy, zuchów, instruktorów oraz seniorów ZHP.
W tej uroczystości uczestniczyło 25 harcerzy w relojes de imitacion tym 3 instruktorów Kręgu Seniorskiego Hufca Gorlice: hm. Aleksander Gucwa i Jan Ryzner. Komendę Hufca Gorlice reprezentowała DH z Szymbarku oraz patrol 18.DSH "Feniks" z Biecza

Punktualnie o godz. 10-tej w przededniu 222. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej rozpoczęto uroczystym apelem Święto Chorągwi upamiętniające patrona Tadeusza Kościuszkę!
Meldunek złożył druh Komendant phm. Wojciech Brągiel w imieniu Hufca Gorlice. Zameldował 25 harcerzy. Po części oficjalnej wszyscy harcerze udali się do swoich pionów, gdzie otrzymali wytyczne do dalszej zabawy.
Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica i dh hm. Mariusz Siudek Komendant Krakowskiej Chorągwi ZHP, złożyli wiązankę kwiatów na płycie Rynku, gdzie przysięgał Narodowi Tadeusz Kościuszko 24 marca 1794 r. Po apelu rozpoczęły się 4 gry miejskie a w Międzynarodowym Centrum Kultury odbyło się "spotkanie po latach" 22 komendantów hufców z byłymi komendantami Chorągwi , wręczono odznaczenia dla zasłużonych instruktorów ZHP. Ostatnim etapem programu instruktorskiego było spotkanie chorągwianych koordynatorów ŚDM w Krakowie. Podczas tego spotkania wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” z Krakowa oraz harcerski zespół z Pleśnej, oba zespoły otrzymały gromkie brawa.

Cała zabawa zakończyła się o godzinie 17:00 apelem harcerzy starszych na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.
Harcerze którzy przyjechali niemal z każdego zakątka województwa spędzili aktywnie czas, bawiąc się i ucząc w mieście Królów Polskich. Niewątpliwym atutem organizacji imprezy w Krakowie, była możliwość pokazania „jak się uczą i bawią harcerze” także uczniom krakowskich szkół oraz krakowianom, którzy wraz z dziećmi chętnie włączyli się w to święto.