Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   106  107  108  109  110  111  112  113  114   - następna »

Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrowana przez ks. proboszcza Janusza Kurasza
Podczas Mszy Św. odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, poprzez modlitwę złożoną Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Dla przypomnienia, autorem Ślubów Jasnogórskich był Prymas Polski, Kardynał Stefan Wyszyński, zawarty został program odnowy moralnej narodu. Poruszały one wielkie sprawy religijności, moralności i etyki społecznej Polaków.

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Sękowej oraz młodzież szkolna z Siar wystawiając poczet sztandarowy. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. zaśpiewano radosną pieśń opartą na tekstach ze Starego Testamentu,,Magnificat „ (Wielbi dusza moja Pana).

A jeszcze dodam że Magnificat jest najcudowniejszym uwielbieniem Boga! Dusza wręcz napełnia się szczęściem samym jej słuchaniem a śpiewanie unosi ją ku Stwórcy. Pamiętam za mojego dzieciństwa zawsze śpiewano Magnificat w kościele i odprawiano w ten sposób Mszę Św., czyli okadzając ołtarz i przodem do Tabernakulum. Czuło się niezwykłość i wielką moc tej mszy.

Posłuchaj ,,Magnificat „ (Wielbi dusza moja Pana).

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

Msza za Ojczyznę - Sękowa, 3 maja 2016 r.

101 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej

101 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 2 maja na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, odbyła się kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 17.oo, kilka tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. To już szósta taka inscenizacja w Sękowej. Były więc ostrzały, wybuchy, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, wszystko to przy pięknej sprzyjającej pogodzie.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Po rekonstrukcji odbył się pokaz taktyki walki Piechoty Pruskiej z kawalerią - 1813 r. w wykonaniu I Pułku Ułanów Krechowieckich z Gładyszowa, wystąpiły zespoły regionalne a po nich odbyła się potańcówka!!

101 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej

Szanowni Państwo – Mieszkańcy Gminy Sękowa i Jej sympatycy

Punkt Przedszkolny „Promyczek” w Ropicy Górnej , jako jedyna placówka przedszkolna z Gminy Sękowa i jako druga z powiatu gorlickiego, bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Nasze ekologiczne przedszkole” prezentując wykonanego z materiałów wtórnych „Rowerzystę – Recyklistę” .
Pragniemy zwrócić się do całej społeczności o wsparcie naszej placówki głosami oddawanymi za pośrednictwem strony internetowej - kliknij
Po wpisaniu adresu strony należy w miejscu nazwy miejscowości wpisać Sękowa następnie Szukaj. Gdy ukaże się nasz „rowerzysta” a przy nim gwiazdka – to moment by zagłosować. Należy pamiętać, że naciśnięcie gwiazdki to jeszcze nie koniec – trzeba wpisać swojego e-maila, oddać głos a następnie potwierdzić jego oddanie na swojej poczcie e-mail w przysłanym do Was linku. Bez potwierdzenia głos nie będzie zaliczony.

Nie ponosimy przy tym głosowaniu żadnych kosztów finansowych, wykazujemy się natomiast solidarnością i zaangażowaniem społecznym oraz wspieraniem inicjatyw podejmowanych przez dzieci przedszkolne i ich wychowawców .
Głosowanie trwa do 9 maja i każda pragnąca nas wspierać osoba powinna codziennie do 9 maja oddawać jeden głos.
Zachęcamy do zapoznania się replique hublot z regulaminem konkursu, wykazem nagród, jak również wynikami głosowania w innych środowiskach lokalnych.
Szczerze liczymy na Państwa głosy i z góry dziękujemy – personel Punktu Przedszkolnego „Promyczek”, dzieci i ich Rodzice.

101 rocznica Bitwy pod Gorlicami

101 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w sobotę 30 kwietnia w samo południe na cmentarzu wojskowym nr 91 w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego, niemieckiego, rosyjskiego i węgierskiego, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda. Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni. Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 101 lat temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych oraz trzykrotna salwa honorowa, po czym składano wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Wernisaż wystawy „Wzgórze Pustki”

W ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Gorlickiej w Muzeum Regionalnym PTTK otwarta została nowa wystawa czasowa. 25 kwietnia, odbył się wernisaż wystawy zatytułowany „Wzgórze Pustki” . Ekspozycja obejmuje m.in. zagadnienia związane z walką o wzgórze 449, czyli tzw. Pustki znajdujące się nad miejscowością Łużna. Zmagania o ten „klucz obrony rosyjskiej” 2 maja 1915 roku stały się szczególnie ważnym elementem Bitwy. Odbicie Pustek z rąk rosyjskich powierzone zostało austro-węgierskim pułkom piechoty, 56. i 100., które w większości składały się z Polaków.

Specyfika zmagań na tym odcinku frontu możliwa jest obecnie do odtworzenia m.in. dzięki wspomnieniom płk. Franciszka K. Latinika i gen. Tadeusza J. Rozwadowskiego, i ich relacje pamiętnikarskie zostały przytoczone podczas wernisażu. Ekspozycję wzbogaciły także odznaczenia, plakiety oraz fotografie.

Specjalne miejsce zajęły zdjęcia archiwalne i współczesne przedstawiające cmentarz wojenny nr 123, założony właśnie na zboczu Pustek. Ta żołnierska nekropolia, największa tego typu w Galicji zachodniej zasługuje na szczególną uwagę. Znaczenie tego miejsca jako świadka historii, nie tylko w wymiarze lokalnym, dostrzegła Komisja Europejska przyznając obecnie cmentarzowi prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego .