Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   106  107  108  109  110  111  112  113  114   - następna »

Uporządkowano 23 cmentarze wojenne w gminie Sękowa

W dniach od 7 do 8 października 2016 r. rozpoczęła się akcja dotycząca porządkowania 23 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, zlokalizowanych na terenie gminy Sękowa w powiecie gorlickim. Inicjatorem tej wspaniałej akcji był Klub Górski "Orły" PTTK Oddział Mazowsze Koło nr 8 przy KSP w Warszawie.
W okresie dwudniowej akcji uczestniczyło ponad stu wolontariuszy a członków Stowarzyszenia wsparli: członkowie OSP, Nadleśnictwa Gorlice, uczniowie szkół, mieszkańcy poszczególnych sołectw i wspomniane koło Klub Górski "Orły" z Warszawy, który od dwóch lat opiekuje się cmentarzem wojennym nr 77 w Ropicy Górnej (Ruskiej) na którym pochowano w 39 grobach masowych i 10 pojedynczych, 214 żołnierzy austro-węgierskich, 31 niemieckich i 162 rosyjskich.

Na cmentarzu tym zostały wycięte zbędne krzaki, zagrabiono liście, wywieziono śmieci, oczyszczono obejście wokół cmentarza i mur porośnięty mchem jak również wycięto wiele brzozowych samosiejek, które zasłaniały cmentarz patrząc z drogi wojewódzkiej (997) Naprzeciw ściany centralnej ustawiony zostanie w przyszłym tygodniu nowy drewniany krzyż, natomiast przy wejściu na nekropolię umieszczono tablicę informacyjną o cmentarzu wojennym. Odrestaurowany cmentarz przez Klub Górski Orły jest świadectwem walk i śmierci młodych ludzi z kilku stron świata i różnych wyznań. Pragnąc uczcić ofiarę życia żołnierzy, bez względu na ich narodowość, dokonano uporządkowania wszystkich tych 23 cmentarzy na terenie gminy Sękowa.

Akcja była podyktowana troską o zapomniane i zaniedbane nekropolię. Inicjatywa wymagała dużego nakładu pracy, której celem było przywrócenie godnego wyglądu tych obiektów.
Dopiero po zagłębieniu się w historię tych miejsc można dowiedzieć się jak wielu żołnierzy różnych narodowości poległo w tej okolicy. Optymizmem napawa fakt, iż większość z uczestników tych prac wyraziła chęć wzięcia udziału w podobnych inicjatywach. Być może w przyszłości, dzięki temu zapałowi uda się uporządkować w sposób systematyczny cmentarze z okresu I wojny światowej na terenie gminy Sękowa.

Na zakończenie tej akcji pan Jacek Witas, przedstawiciel koła Klub Górski "Orły", pokazał filmik z dwuletnich prac na cmentarzu nr 77, nadmienił ze na cmentarzach copie montre w tych okolicach spoczywają obok siebie polegli żołnierze wielu narodowości. Są to ofiary walk armii austro-wegierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, toczonych na tym terenie głównie w okresie od grudnia 1914 r. do 2 maja 1915 do tzw. ,,Bitwy Gorlickiej”. Podziękował wszystkim wolontariuszom za wsparcie w akcji porządkowania cmentarzy.

W sobotę 8 października o godz. 17.00 po zakończonej akcji na cmentarzu nr 77 w Ropicy Górnej, odprawiona została polowa Msza św. w intencji poległych żołnierzy na tych terenach w okresie I wojny światowej. Mszę św. celebrował proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Małastowie ks. Adam Prącik. Po zakończonej Mszy św. samorządowcy i przedstawiciele Klubu złożyli wieniec pod ścianą centralną cmentarza.
Ponieważ pogoda pod koniec dnia lekko się załamała, było chłodno i zaczął padać drobny deszczyk, organizatorka części kulinarnej pani sołtys Katarzyna Tokarz, zaprosiła wszystkich na gorącą obiadokolację, podczas której wręczano podziękowania a wspólną biesiadę umilił dziecięcy zespół łemkowski ,,Mareszka"

Grand Prix dla chóru AKOLADA z Gorlic na VII Ogólnopolskim Festiwalu Chórów
w Głogowie.

Amatorskie chóry z całego kraju walczyły o zwycięstwo w kolejnym festiwalu Silesia Cantat w Głogowie, w województwie dolnośląskim. Idea zorganizowania imprezy zrodziła się w mieście kilka lat temu i do dziś przedsięwzięcie cieszy się sporym zainteresowaniem w kręgach chórzystów. Udział w tegorocznej edycji wzięło dziesięć zespołów, wśród nich chóry kameralne, młodzieżowe, mieszane oraz jednorodne. Każdy z nich musiał przygotować swój program artystyczny i wyśpiewać co najmniej trzy utwory. Festiwal rozpoczął się 1 października o godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie.

Występy konkursowe oceniała komisja składająca się z wybitnych specjalistów z dziedziny chóralistyki – prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej im. F Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Grażyna Rogala-Szczerek Dyrektor Artystyczna Oddziału Dolnośląskiego PZCHiO we Wrocławiu.

Komisja przesłuchała następujące zespoły:

Chór Dziecięcy AKOLADA, Gorlice

Chór CANTATE DEO, Sława
Chór UNISONO, Szprotawa
Górniczy Chór Męski, Lubin
Kameralny Chór ANGELUS, Wrocław
Zespół wokalny PER SPASSO, Pszczyna
Chór kameralny VIVACE, Pamiątkowo
Chór CANTABILE, Gorzów Wielkopolski
Pszczyński Zespół Kameralny CON FUOCO
Chór Miejski CHOPIN przy Miejskim Ośrodku Kultury, Leszno

O godz. 17.00 w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia NMP w Głogowie ogłoszono wyniki, wręczono nagrody. Jury po przesłuchaniu wszystkich chórów postanowiło przyznać:
ZŁOTE PASMO - Chór Dziecięcy AKOLADA z Gorlic, dyr. Anna Cisoń, 98 pkt – nagroda o wartości 1000 PLN

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego Chórowi Dziecięcemu AKOLADA z Gorlic, dyr. Anna Cisoń za utwór Polubyła ja Stefana, łemkowska melodia ludowa, opr. Mirosław Bogoń – Puchar Polskiego Związku Chórów i Orkiestr o/Wrocław z siedzibą w Olszynie orologi replica italia

GRAND PRIX VII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2016 otrzymuje Chór Dziecięcy AKOLADA z Gorlic, dyr. Anna Cisoń – nagroda o wartości 2000 PLN oraz Puchar Posła na Sejm RP pani Ewy Drozd - PO

GRATULUJEMY!

Po rozdaniu nagród odbył się koncert finałowy w którym wystąpiła Akolada - zwycięski chór! Brawo, Brawo, Brawo!!!

Festiwal stał się cykliczną imprezą, prowokującą chóry do podnoszenia poziomu artystycznego, dostarczającą jego uczestnikom satysfakcji śpiewania a widzom wrażeń artystycznych na wysokim poziomie.
Festiwal stał się też doskonałą okazją do nawiązania kontaktów między zespołami oraz do wymiany materiałów i doświadczeń.

Chór wystąpił w następującym składzie:

Karol Cetnarowski, Natalia Dubec, Weronika Juruś, Jakub Kołotyło, Anna Korbicz, Emilia Korbicz, Emilia Kordzikowska, Magdalena Koszyk, Weronika Tarko, Zuzanna Malisz, Ernest Orlewski, Jolanta Pijanowska, Aleksandra Poznańska, Anna Róż, MariaRybczyk, Katarzyna Stelmach, Anna Sulimska, Anna Szkaradek, Magdalena Tacyn, Julia Tapek, Alicja Maciejczyk, Natalia Haleczko, Maria Zagórska, Karolina Zagórska, Marceli Jędrzejowska, Gabriela Korneusz, Mikołaj Majda, Gabriela Juruś, Gabriela Wal, Katarzyna Stępień, Martyna Orlof, Sylwia Zwierz, Sylwia Kret, Wiktoria Trybus, Olga Więcek, Emilia Zych, Weronika Deć, Władyka Laura, Marcelina Hojdak, Weronika Karp.

Rajd ścieżką przyrodniczą ,,FOLUSZ”

W czwartek, 29 września 2016 r. klasa II gimnazjum Zespołu Szkół w Sękowej, wyruszyła na rajd do Folusza pod opieką pani Gabrieli Kołotyło, Renaty Karwat oraz pana Aleksandra Gucwy, który był naszym przewodnikiem i fotoreporterem. Miejscowość Folusz położona jest w powiecie jasielskim, w gminie Dębowiec. Ścieżka przyrodnicza licząca 12 przystanków znajduje się na terenie Magurskiego Parku Narodowego.

O godzinie 8.00 zebraliśmy się przed szkołą, by jak najprędzej zająć miejsca w autokarze, którym mieliśmy dojechać na miejsce. Droga trwała ok. 40 min. Po wyjściu z autobusu szkolnego udaliśmy się do pierwszego przystanku, którym było oczko wodne. Przez pewien czas wędrowaliśmy drogą wzdłuż potoku Kłopotnica po czym doszliśmy do polany, na której odbył się krótki odpoczynek i czas na małą przekąskę. Po paru minutach ruszyliśmy w dalszą drogę kierując się fake balenciaga w stronę pomnika przyrody nieożywionej pod nazwą „Diabli Kamień”. Jego niektóre bloki mają ponad 10 m wysokości. Opuszczając to miejsce i kierując się w stronę potoku Potasówka nie zabrakło też czasu na pamiątkowe zdjęcia. Droga była bardzo przyjemna i miła, mijaliśmy stary tartak, martwe drzewa, strefę źródliskową oraz buczyny karpackie, aż w końcu doszliśmy do wodospadu magurskiego, przy którym zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę. Co prawda z powodu suszy nie znajdowało się w nim zbyt dużo wody ale miejsce było przepiękne.

Na zakończenie naszej wycieczki ok. godz. 11.30 udaliśmy się do miejsca rekreacyjno - wypoczynkowego, gdzie po samodzielnym zebraniu chrustu rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Gdy już wszyscy zjedli i nabrali sił o 12.30 ruszyliśmy do punktu przyjazdu, gdzie czekał na nas autokar. Każdy z nas był zadowolony z rajdu i miło spędzonego czasu.

Napisała Karolina Krupa

72. rocznica pacyfikacji Jamnej i partyzanckiej bitwy Batalionu ,,BARBARA” 16. PP AK

25 września 2016 r. o godz. 10.15 w miejscowości Jamna, gmina Zakliczyn w pow. tarnowskim, odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna z okazji 72. rocznicy pacyfikacji Jamnej i partyzanckiej bitwy Batalionu ,,BARBARA” 16. PP AK Na placu przykościelnym pod pomnikiem poległych podczas pacyfikacji Jamnej, wstawili się licznie kombatanci, władze samorządowe, harcerze, uczniowie, oraz mieszkańcy, którzy oddali hołd poległym partyzantom i zamordowanym mieszkańcom wsi Jamna.

W przemówieniu okolicznościowym głos zabrał jeden z ostatnich żołnierzy Batalionu ,,Barbara” płk. dr. Jerzy Pertkiewicz, który opowiedział tragiczną historię, jaka na Jamnej się wydarzyła z 25/26 września 1944 r. Przeprowadzono Apel Poległych i złożono wiązanki kwiatów.
Po oficjalnych uroczystościach na placu przy kościele p.w. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, wszyscy uczestnicy tej uroczystości przemaszerowali do Doliny Męczeństwa, gdzie odbyła się Msza św. w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Jamnej. Uroczystości zakończyły się spotkaniem pokoleń. Na zgromadzonych czekała wspaniała grochówka żołnierska i wspomnienia kombatanckie.

P.S.

W okolicach Jamnej działał od lipca do listopada 1944 roku 1 batalion partyzancki 16 pp. Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego - "Leliwy" - batalion "Barbara".
72 lata temu, batalion „Barbara” na Suchej Górze przebijał się przez otaczające go wojska hitlerowskie i udał się na Jamną, gdzie powstało partyzanckie obozowisko składające się z około 600 żołnierzy AK.

25 września 1944 roku, tuż przed świtem, oddziały niemieckie, których trzon stanowił 5 pułk strzelców ukraińskiej dywizji SS " Galizien" - otoczył obozowisko partyzanckie w Jamnej. Partyzanci obserwowali ruchy wojsk niemieckich i aby uniknąć otwartej walki z przeważającymi siłami niemieckimi (ok. 4800), wycofali się na sąsiednie zalesione wzgórza, stwarzające dogodniejsze warunki do obrony. Po zaciętej i morderczej walce, partyzantom udało się znaleźć lukę copie montre w nieprzyjacielskim pierścieniu. Tędy wyprowadzono prawie pół tysiąca ludzi, między dwoma posterunkami esesmańskich karabinów maszynowych. Rano hitlerowski kocioł okazał się pusty, a na pobojowisku było ponad 100 zabitych i rannych esesmanów. Bolesne i dotkliwe były również straty partyzantów, ale niewspółmiernie mniejsze. Mimo znacznej dysproporcji sił, partyzanci wyszli z groźnego okrążenia, odnosząc zdecydowane zwycięstwo i zachowując nadal siły oraz wole walki z niemieckim najeźdźcą. Zemsta okupanta za przegraną bitwę skupiła się jednak na mieszkańcach Jamnej. Wieś płonęła przez całą noc z 25 na 26 września. Podczas pacyfikacji zginęło 27 osób.

”Prawosławie przez dziurkę”. Fotografia otworkowa.

W poniedziałek, 26 września 2016 r., o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbył się wernisaż wystawy pt. ”Prawosławie przez dziurkę”. Zaprezentowanych zostało blisko 40 zdjęć wykonanych przez o. Sofroniusza w tzw. technice otworkowej.

Ojciec Sofroniusz z przyczyn obiektywnych do Gorlic nie przybył, w zastępstwie wernisaż prowadził JE Paisjusz, biskup przemyski i gorlicki oraz ks. proboszcz parafii katedralnej Świętej Trójcy w Gorlicach dr Roman Dubec . Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach oraz Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej ,,Elpis”

44 zdjęcia zebrane na wystawie w sposób niesamowity przedstawiają mnichów i mniszki, ich codzienne zajęcia, oraz cerkwie diecezji lubelsko-chełmskiej i białostocko-gdańskiej, oraz Świętą Górę Atos. O. Sofroniusz fotografuje to co jest mu najbliższe, doświadczane na co dzień, zaś dla odwiedzających wystawę stanowi swego rodzaju przybliżanie mniszego życia codziennego.

o. Sofroniusz (Wilenta) - ur. w 1975 r. w Hajnówce, mnich monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Zafascynowany jest fotografią od dziecka. Pozostał wierny fotografii tradycyjnej. Ciągle poszukuje innych form wyrazu. Autor w duchowy sposób przedstawia najbliższą mu rzeczywistość. Przedstawiany cykl fotografii otworkowej jest tego najlepszym dowodem.
Wystawa „ Prawosławie przez dziurkę” była prezentowana m.in.: w Warszawie-Muzeum Ikon, w Tbilisi - Muzeum Narodowe, w Lublinie - Festiwal Smaków, we Wrocławiu - Noce Kościołów, w Terespolu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich, w Stargardzie Szczecińskim - Centrum Kultury, oraz podczas wydarzenia Wielokulturowy Lublin - Centrum Kultury.

Na zakończenie wernisażu Prezes PTTK w Gorlicach Roman Trojanowicz na ręce JE biskupa wręczył dyplomy z podziękowaniem dla o. Sofroniusza za udostępnienie Jego fotografii i dla ks. Dziekana Romana Dubeca za współudział w przygotowaniu wystawy.
Wernisaż zaszczycił ks. proboszcz Roman Jagiełło z Parafii Polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich, wicestarosta gorlicki Jerzy Nalepka oraz Zastępca Burmistrza miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz.