Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   105  106  107  108  109  110  111  112  113   - następna »

Ulicami Dolnych Siar przeszła procesja Bożego Ciała

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Janusza Kurasza proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Arkadiusz Puzio . Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.

Msza św. polowa rozpoczęła się o godz. 10.00 w Gorlicach przy ul. J. Kochanowskiego (ta część miasta należy do parafii Sękowa tzw. ,,Dolne Siary” na pięknie położonej posesji Państwa Barbary i Stanisława Smołkowiczów) . Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika. replica watches

Clone Watches Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty. Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też ulice i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Janusz Kurasz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i "Boże coś Polskę". Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa oraz mieszkańcy Gorlic

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada relojes de imitacion ono 26 maja. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

Boże Ciało 2016

V MIĘDZYNARODOWY ZLOT DACII 1100 - 1410 DRUM BUN 2016 DOBIEGŁ KOŃCA !

W dniach od 20 – 22 maja 2016 r. Satu Mare w Rumunii, gościło uczestników V Międzynarodowego Zlotu Samochodów Dacia 1100 – 1410 Drum Bun (Intalnirea Daciilor CRACOVIA – SATU MARE). Było to wydarzenie szczególne, a celem organizatorów było pokazanie uczestnikom piękna okręgu w północno-zachodniej Rumunii ze stolicą w Satu Mare i jej bogatej historii.
19 maja z Krakowa w godzinach popołudniowych na trasę około 500 km odcinka wyruszyło 5 samochodów Dacia w tym wóz techniczny ,,Nysa”. Samochody Dacia wyprodukowano w Rumunii a najstarszym modelem była Dacia 1100, (wisienka) która pochodziła z 1970 r. a właścicielem jej był organizator zlotu przesympatyczny Pan Michał Sowa, który z roli organizatora, kierowcy i przewodnika wywiązał się wzorowo!

Pierwszy etap to przejazd uczestników do Bartnego, gdzie w miejscowym schronisku po przejechaniu 150 km nastąpił odpoczynek. Na drugi dzień po śniadaniu, przez Słowację i Węgry docieramy do granicy Rumuńskiej i po przejechaniu jeszcze 12 km jesteśmy w SATU MARE!! Po drodze dwie awarie, ale znakomity kierowca - mechanik wozu technicznego Krzysztof dwoił się i troił i po krótkim czasie doprowadza Dacię do dalszej drogi. Gorzej było w Bardejowie, gdzie musieliśmy skorzystać z usług warsztatu samochodowego.

Po śniadaniu w towarzystwie rumuńskich organizatorów jedziemy na otwarcie Muzeum Dacii. W oficjalnych wystąpieniach, w imieniu polskiej grupy głos zabrał Michał Sowa, który piękną rumuńska mową podziękował za zaproszenie nas na V Międzynarodowy Zlot Dacii.

Po otwarciu udaliśmy się na główną część zlotu do centrum Satu Mare. Tu z naszym głównym organizatorem Michałem, telewizja I program, lokalna, radio i prasa przeprowadzają wywiad. Zgromadzeni miłośnicy i sympatycy z podziwem oglądają nasze samochody oraz około 80 samochodów, które przybyły z całej Rumunii a nawet z Ukrainy.
W wolnym czasie robię fotki obiektów sakralnych, historycznych i zapoznaję się z historią miasta. Miałem szczęście sfotografować i sfilmować ślub w kościele ewangelickim potocznie zwany Kościołem z Łańcuchami.
Po południu, 30 km od Satu Mare, bezdrożami wśród łanów zbóż, winnic i sadów dojeżdżamy do ośrodka turystycznego na zasłużony obiad. Jeszcze następne 10 km i jesteśmy w pięknym hotelu ,,VALEA MARIEI" w którym następuje zakwaterowanie. Po kolacji występ zespołu w którym wzięła udział Raluca Dumitru, George Negrea i Abel Varga. Po występie degustacja rumuńskich trunków. Osoby nie będące kierowcami przeprowadzali test wytrzymałościowy z rumuńskim Ursusem i tajemniczym Alexandrionem!!! Ja w przedbiegach odpadłem, wydaje mi się że zwyciężył Stasiu S, który zapadł w sen niedźwiedzi!!!. Wszystko to odbywało się w takt muzyki tanecznej, która zakończyła się w póżnych godzinach nocnych.

Po śniadaniu nastąpiło podsumowanie zlotu, rozdano nagrody. Wracamy do Satu Mare, robimy w Kauflandzie ostatnie zakupy a jeden z naszych kolegów Piotrek kupuje Dacię rocznik 77 i przygotowujemy się do opuszczenia Rumunii (10 km do granicy) Jeszcze obiad z mamałygą na czele, pożegnania, George życzy nam Drum Bun (szerokiej drogi). Ja od jednego z organizatorów zlotu otrzymuję suwenir banknot o nominale 5000 lei!! Wyruszamy, jest godz. 16.00 czasu rumuńskiego. Na początek łapiemy trzy awarie a potem leci jak z płatka. Przed północą jesteśmy w Polsce na granicy, ja mam zaledwie 30 km do domu, pozostali do Miasta Królów Polskich jeszcze 150 !

Po 12 godz. jazdy grupa dotarła do Krakowa, ja w tym czasie już spałem …i śniło mi się że VI zlot już tylko za rok , że będziemy mogli wspólnie bawić się na kolejnych zlotach samochodów Dacia – tak jak już nieoficjalnie zapowiedział mi organizator.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w V MZD 2016 a organizatorom w osobach: Michał Sowa i Monika Stefańczyk, składam wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za wkład pracy w organizację tej wspaniałej imprezy.

Wszystkim na nadchodzące wakacje, życzę wysokich lotów!! Brum Bun!!

Alexander (nie mylić z Alexandrionem) Gucwa

PS

Mam nadzieję, że miłość do tego rumuńskiego auta Dacia, do Rumunii i Polski, w dalszym ciągu wpisze się w kalendarz imprez i już we wrześniu będziemy mogli wspólnie bawić się na kolejnym zlocie samochodów Dacia tym razem w Sudetach!

Zobacz jak było w 2014 r.!!!

V Międzynarodowy Zlot Dacii Satu Mare - 20-22.05.2016

Obiekty Satu Mare

HUBERT ŹELAZNY z Siar laureatem wojewódzkiego konkursu historycznego !!

W roku szkolnym 2015/2016 Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Legionowego zorganizował kolejną edycję konkursu tematycznego dla uczniów gimnazjów województwa małopolskiego „Ani na chwilę nie złożyliśmy broni…” – Polacy w walce podczas II wojny światowej 1939 – 1945.
Celem konkursu było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem jej losów w czasie II wojny światowej i dziejów Małopolski. Konkurs miał również walor wychowawczy, jakim jest wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży, kształtowanie szacunku do idei niepodległości oraz nawiązywanie międzypokoleniowej więzi młodzieży z pokoleniami przodków.

Konkurs rozgrywany był w trzech etapach – w pierwszym, szkolnym – uczniowie pisali test wiedzy o II wojnie światowej, w drugim, rejonowym – przygotowywali prace pisemne, a w trzecim etapie, wojewódzkim – uczniowie mieli przedstawić swoje prace oraz odpowiedzieć na pytania komisji konkursowej.

W Konkursie wziął udział uczeń II klasy Publicznego Gimnazjum w Siarach – Hubert Żelazny. Pomyślnie zdał test w etapie szkolnym i w kolejnym etapie napisał pracę pod tytułem „Żołnierz nie umiera… żołnierz oddaje życie! – historia katastrofy lotniczej w Banicy”. Na tym etapie praca została bardzo wysoko oceniona uzyskując maksymalną ilość punktów i zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego. W dniu 1 kwietnia 2016 r. w Krakowie odbyły się prezentacje prac uczestników. Hubert doskonale zaprezentował się komisji egzaminacyjnej uzyskując maksymalną liczbę punktów i ostatecznie zajął I miejsce. Należy zaznaczyć, że w konkursie uczestniczyło ogólnie ponad 600 uczniów gimnazjów z całej Małopolski. Tym bardziej cieszy sukces Huberta Żelaznego, który znalazł się w gronie laureatów spośród tak licznej grupy uczestników. Opiekunem naukowym była pani Iwona Jastrzębska – nauczyciel historii w Zespole Szkół w Siarach.

Uroczyste zakończenie, wraz z wręczeniem nagród, odbyło się w ramach XVIII Dni Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w dniu 20 maja 2016 roku. Oprócz laureatów konkursu, wzięli w nim udział Anna Pawlikowska – Wójcicka –koordynator konkursu, dr Jarosław Szarek – przewodniczący komisji wojewódzkiej konkursu, dyrektor Muzeum pan Michał Niezabitowski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Dodajmy, że nasz laureat otrzymał również list gratulacyjny, który wręczył mu osobiście Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczpospolitej Polskiej pułkownik pilot Stanisław Wojdyła. Praca Huberta o tematyce lotniczej bardzo spodobała się członkom Stowarzyszenia.

PS

W imieniu swoim składam wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za wkład pracy, pomoc i domową edukację Rodzicom Huberta - Sylwii i Aleksandrowi - dziękujemy!!!

Zobacz film o Hubercie!!

Uroczyste zakończenie konkursu tematycznego „Ani na chwilę nie złożyliśmy broni…” Polacy w walce podczas II wojny światowej1939-1945 - KRAKÓW, 20 maja 2016 r.

Międzynarodowa Konferencja Historyków Lotnictwa

18 maja 2016 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym "Kasztel w Szymbarku", odbyła się Międzynarodowa konferencja naukowa w ramach projektu ,,Od Gorlic po Kaukaz, Lewant Alpy i Adriatyk – czyli lotnictwo na Froncie Wschodnim, nad Bałkanami i na Bliskim Wschodzie 1914-1918”
Konferencja ta była pod honorowym patronatem mgr inż Karola Górskiego - Starosty Gorlickiego a organizatorem był: Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Powiat Gorlicki, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Problematyka konferencji dotyczyła wojny powietrznej 100 lat po wydarzeniach z lat 1915-1916 zaś sama konferencja stała się kolejnym ogniwem zapoczątkowanego badawczego łańcucha i poprzedzała dwie kolejne międzynarodowe konferencje naukowe przygotowywane na lata 2017 i 2018, mające nawiązywać do ww tematyki w stulecie wydarzeń z historii lotnictwa Wielkiej Wojny z lat 1916/1917 i 19171918.
Opiekę merytoryczną sprawował dr hab. Andrzej Olejko prof. UR - Kierownik Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Konferencję rozpoczął o godz.9:00 dyr. Muzeum Dwory Gładyszów i Karwacjanów Zdzisław Tohl, po nim wystąpił gość honorowy (Starosta Gorlicki Pan mgr inż. Karol Górski oraz Dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR prof. dr hab. Zdzisław Budzyński)

Panel I prowadził dr Paweł Korzeniowski a w nim wystąpili:

– dr hab. Jerzy Grzybowski – Uniwersytet Warszawski – Polska, Front Wschodni 1915-1916
– dr hab. Andrij Kharuk – Akademia Wojsk Lądowych Lwów – Ukraina, Przemysł lotniczy a wyzwania wojny 1914-1917
– płk. Dr Harald F. Potempa – Zentrum für Militärgeschichte und Sozialwissenschaften der Bundeswehr Potsdam – Niemcy, Niemieckie lotnictwo na Froncie Wschodnim i Bałkanach 1914-1918
– dr hab. Oleksandr Demianiuk – Uniwersytet w Łucku – Ukraina, Lotnictwo w ofensywie Brusiłowa 1916 r.
– dr Maciej Bakun – Uniwersytet Gdański - Polska, Lotnictwo niemieckie na Froncie Wschodnim 1915-1916
– dr Valery Romanenko - Państwowe Muzeum Lotnictwa Ukrainy Kijów – Ukraina, Eskadra Okrętów Powietrznych na Froncie Wschodnim 1915-1916

Panel II prowadził dr hab. Andrij Kharuk a w nim wystąpili:

– Boris Ciglic – Serbia, Serbskie lotnictwo w latach 1915-1916 – historia jego odbudowy i działania wojenne
– dr hab. Andrzej Olejko prof. UR, Uniwersytet Rzeszowski – Polska, Zapomniany Front - działania lotnicze K.u.K. Luftfahrtruppen w kampanii serbskiej 1915 r.
– płk. prof. Dimitar Nedialkov – Dowództwo Bułgarskich Sił Powietrznych – Bułgaria, Bułgarskie lotnictwo na froncie bałkańskim 1915-1916
– David Mechin – Francja, Francuskie lotnictwo na Froncie Salonickim w 1916 r.
– dr Gerald Artl – Österreichisches Staatsarchiv Wien – Austria, Działania lotnicze K.u.K. Luftfahrtruppen na Froncie Włoskim 1915-1916 r.

Panel III prowadził mgr Piotr Mrozowski a w nim wystąpili:

– dr Zbigniew Moszumański – Edukacyjne Centrum Wojska Polskiego – Polska, Obrona przeciwlotnicza na Froncie Wschodnim w okresie Wielkiej Wojny
– Paolo Varriale – Włochy, Lotnictwo na froncie włoskim i nalot na Ljubljanę w 1916 r.
– Matjaž Ravbar - Muzeum Lotnictwa Słowenii Ljubljana – Slovenia, Słoweńcy w c.k. lotnictwie w Wielkiej Wojnie
– Michal Plavec – Narodni Technicke Muzeum Praha – Czechy, „Czeska” Fliegerkompanie 29. Pamiętnik Josefa Žůrovce z frontu rosyjskiego i rumuńskiego - lipiec 1916 - lipiec 1917
– Bohumir Kudlićka – Czechy, Ostatni lotu balonu z oblężonego Przemyśla w 1915 r.
– dr K. Mroczkowski, Uniwersytet Rzeszowski - Polska, Plany rozwojowe lotnictwa niemieckiego na rok 1917 w świetle sprawozdań z lat 1915-1916
Po każdym panelu odbyła się dyskusja a po niej przerwa
O godz.18:00 nastąpiło podsumowanie obrad, zakończenie części naukowej
Międzynarodowa konferencja zakończona będzie wydaniem materiałów pokonferencyjnych.

Międzynarodowa Konferencja Historyków Lotnictwa
Szymbark, 18 maja 2016 r.

"Krzyż Pamięci 1914 - 1920" dla Aleksandra Gucwy
CROSS REMEMBRANCE 1914-1920

W imieniu Sztabu Regimentu, na podstawie Rozkazu nr 127/1/V/2016 działając w oparciu o Regulamin Komisji „Krzyża Pamięci 1914 – 1920” z dnia 24 marca 2016 r. zatwierdzonej w dniu 1 kwietnia 2016 r., mam przyjemność poinformować o przyznaniu Panu Aleksandrowi Gucwie „Krzyża Pamięci 1914 – 1920” z brązowym wieńcem.

„KRZYŻ PAMIĘCI O MIEJSCACH SPOCZYNKU ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W LATACH 1914 - 1920” w imieniu: TRADYCYJNY ODDZIAŁ C. i K. REGIMENTU ARTYLERII FORTECZNEJ No. 2 BARONA EDWARDA VON BESCHI – TWIERDZA KRAKÓW, wręczył Komendant mgr inż. Przemysław Jaskółowski Tit. Obstlt.

Ideą przyświecającą jego ustanowieniu jest chęć wyróżnienia osób, które poprzez swoją obecność na cmentarzach wojennych podtrzymują pamięć o niejednokrotnie bezimiennych ofiarach wojen z lat 1914 – 1920. Krzyż ma być widocznym znakiem troski i zainteresowania obecnie istniejącymi cmentarzami replique montre de luxe z czasów Wielkiej Wojny 1914-1918, wojny polsko-czeskiej z 1919 r., wojen polsko-ukraińskiej czy też polsko-sowieckiej, walk wyzwoleńczych w Karyntii z 1919 r. i innych konfliktów zbrojnych na terenie Europy toczących się w latach 1914-1920. Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo często osoby odwiedzające cmentarze wojenne niejednokrotnie dbają o wybrane cmentarze i mogiły żołnierskie w swoim miejscu zamieszkania chroniąc je tym samym przed zatarciem w ludzkiej pamięci. Osoby takie będą w pierwszej kolejności honorowane tym odznaczeniem.