Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   105  106  107  108  109  110  111  112  113   - następna »

Szkolenie przewodników beskidzkich w Wapiennem

W dniach od 5-6 listopada 2016 roku w Domu Zdrojowym w Wapiennem odbyło się dwudniowe szkolenie kandydatów i przewodników beskidzkich z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Przyjechali przewodnicy między innymi z Zakopanego, Rabki, Muszyny, Piwnicznej, Tarnowa, Brzeska, Piwnicznej, Nowego Sącza, Limanowej, Krynicy, Tuchowa i Rzeszowa.

Prelegentami byli:
- Zenon Wojtas - Magurski Park Narodowy „Duże drapieżniki Beskidu Niskiego”
- Aleksander Gucwa - „Katastrofa lotnicza w Banicy-Krzywej”
- Krzysztof Garduła - Zwiedzanie i historia rodziny, pałacu i ogrodu Długoszów
- Piotr Firlej - Podkowiec i Kraina Podkowca - Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” działanie promocyjne w ramach projektu Life Podkowiec+
- Wojciech Gubała, " Nietoperze w Beskidzie Niskim "

Drugi dzień to wycieczka w Kornuty i Jaskini Mrocznej, pasmo Magury Wątkowskiej i Bartnego.
Zakończeniem szkolenia było spotkanie z proboszczem parafii prawosławnej w Bartnem z ks. Mirosławem Cidyło, który oprowadził po miejscowych zabytkach – cerkiew prawosławna i greckokatolicka (muzeum)

Organizatorem szkolenia był Punkt Informacji Turystycznej w Sękowej - Janusz Lewek i Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” - Piotr Firlej z Tuchowa

Święto Zmarłych. To będzie kiedyś też Twoje święto.

1 listopad to dzień, w którym powinno się o wszystkich tych, co odeszli pamiętać. Odwiedzamy cmentarze na których pochowani są nasi najbliżsi (Rodzina i nasi znajomi) ale odwiedzamy też miejsca, gdzie spoczywają również Ci, którzy spoczywają z dala od swoich Rodzin lub tych Rodzin już nie mają. Niewielu zapewne odwiedzi ich groby....
Niestety, na wielu grobach nie zapłonie światło. Nie powinno tak być, zapominamy o przodkach... i tu nasuwa mi się smutna refleksja.
Ta ziemia tak wiele przeszła, wiele wycierpiała... Chyba nie ma takiego drugiego regionu w Polsce gdzie jest tak dużo cmentarzy...Serce się kraje, że większość z nich jest zapuszczone, zdewastowane, zapomniane... Mam na myśli poległych w bojach I i II Wojen Światowych żołnierzy, partyzantów i niewinnych ludzi, mordowanych za pochodzenie, wyznanie, wartości.. Na cmentarzach wojennych spoczywa wielu żołnierzy, często czas i nieprzychylni ludzie zatarli ich imiona, nazwiska, poprzewracali krzyże, nagrobki... Obok siebie spoczywają żołnierze wrogich armii - lub też raczej wrogich sobie przywódców, bo sami żołnierze byli tylko pionkami w wielkiej grze polityków. Oni też płacili najwyższą cenę... Różne narodowości, wyznania, marzenia... Połączyła ich śmierć.

Na terenie Beskidu Niskiego spoczywają dziesiątki tysięcy żołnierzy czasów I i II Wojny Światowej. Na setkach cmentarzy, w mogiłach pojedynczych i zbiorowych, leżą obok siebie polegli armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej: Niemcy, Austriacy, Włosi, Czesi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Serbowie, Chorwaci, i przedstawiciele wielu innych narodowości. Również w szeregach Armii Czerwonej, Czechosłowackiej, Polskiej i Niemieckiej walczyli żołnierze pochodzący z różnych stron. Walczyli i ginęli tutaj.

Cmentarz poległych żołnierzy w latach 1939 -1945 znajduje się replique cartier w Gorlicach, który jest już ogólnodostępny (wejście od ul. W. Pola - były teren rafinerii) Spoczywają również w Beskidzkiej ziemi partyzanci z oddziałów Polskich, słowackich, łemkowskich i sowieckich, walczących z okupantem hitlerowskim. Wreszcie groby ofiar zamordowanych przez faszystów niemieckich i ukraińskich. Spoczywają oni na cmentarzach parafialnych i wojskowych z I wojny światowej.
Jadąc, bądź też idąc szlakami Beskidu Niskiego, warto zboczyć trochę z drogi i wejść choć na chwilę na któryś z cmentarzy i zagłębić się nad śmiercią setek tysięcy tu pochowanych i wsłuchać się w słowa inskrypcji na krzyżu w Czarnem: Światło i szum lasu, Grają nad świeżym grobem, Śmiertelnej ciszy przysłuchują się miłosierne gwiazdy Boże.....

Idąc dalej zaplanowanej wędrówki dostrzegamy w krajobrazie stare, zdziczałe sady, poskręcane jabłonie, regularne, prostokątne zagłębienia w ziemi, niekiedy z resztkami bierwion. Zauważymy też pozostałości po domach, kamienne, często już zawalone piwnice, studnie czy też wyniosłe cerkwiska z resztkami posadzki, porosłe drzewami i krzewami, niekiedy ze śladami podmurówki. Na każdym kroku dostrzegamy kamienne krzyże i kapliczki przy zarosłych dziś drogach, które też witają i żegnają tych, którzy wędrują i odwiedzają ziemie naszych przodków.
To dawne wsie łemkowskie. Idąc dalej, szukając wśród wielobarwnych drzew, pośród szemrzących strumyków, u podnóży wzgórz, a zazwyczaj w pobliżu cerkwisk - odnajdziemy dawne cmentarze łemkowskie. Pozostali na nich Ci, którym los oszczędził wiele. Porośnięte krzewami, drzewami, często już grubymi, mocno wrosłymi korzeniami w cmentarną ziemię, z kamiennymi i żeliwnymi cokołami, krzyżami, nie zawsze już obecnymi... Pamiętajmy o wszystkich zmarłych, którzy spoczywają na cmentarzach Beskidu Niskiego o zmarłych żołnierzach, partyzantach i o zmarłych Łemkach którzy Ojczyznę naszą współbudowali przez wieki, tworząc jej niepowtarzalny koloryt, choć nie zawsze bywała dla nich kochającą matką, często zaś - nieczułą macochą. Smutnych znaków wymazywać nie będziemy: staną się nauką i mądrością na przyszłość.

Pamiętajmy w dniu pamięci o WSZYSTKICH zmarłych.

Dzień Pamięci pod pomnikiem polskich lotników w Banicy - Krzywej

Z okazji Święta Zmarłych oraz Narodowego Święta Niepodległości, młodzież z I klas gimnazjalnych w Sękowej wraz z nauczycielkami panią Agnieszką Peczke i Anną Bernasińską, udała się szkolnym autokarem pod pomnik siedmiu polskich lotników do Krzywej – Banicy. Pod pomnikiem zapalono znicze, które symbolizować mają pamięć i hołd oddany zmarłym tragicznie przed 72 laty polskim lotnikom. Emerytowany nauczyciel Aleksander Gucwa – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, przedstawił młodzieży historię powstania Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, historię 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia oraz tragiczny lot Halifaxa w sierpniu 1944 r.

Lekcje historyczno – patriotyczne pod pomnikiem są realizowane co roku od wybudowania pomnika tj. od 2009 r. i weszły na stałe do zadań Zespołu Szkół w Sękowej z wychowania patriotycznego. W tym roku z takiej formy edukacji w pierwszym dniu skorzystało ponad 40 uczniów. (I kl A i B. gimn.)

Na drugi dzień tj. 26 października pod pomnik przyjechało również ponad 40 uczniów z klas V-VI Szkoły Podstawowej w Sękowej a wraz z nimi dyr. Zespołu Szkół Bogusław Diduch i wych. Marcin Koczera.
,,Takie lekcje dają wielkie możliwości dla kształcenia właściwych postaw patriotycznych. Patriotyzm lokalny wzbudza u uczniów miłość do tego, co jest mu najbliższe, do jego małej Ojczyzny" – powiedział dyr. Boguslaw Diduch.

Milion internautów odwiedziło portal sekowa.info

Mija 10 lat od powstania portalu internetowego www.sekowa.info , którego administratorem jest Aleksander Gucwa. W tym czasie portal sekowa.info odwiedziło milion internautów, co daje średnią ponad 8300 osób w ciągu miesiąca! Był wówczas pierwszym prywatnym portalem na terenie gminy Sękowa.
Pomysł na serwis poświęcony naszej gminie narodził się kilka lat wcześniej, posiadałem spore ilości dokumentów, zdjęć, internautów przybywało, moje hobby w tym kierunku rozszerzyło swój horyzont by Państwu pokazać i zapoznać z historią i przepięknymi terenami gminy Sękowa.

Cieszy mnie fakt, że to co robię zostało zauważone i w pewien sposób poparte przez internautów. Chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy naszej gminy i nie tylko, traktowali tą stronę jako naszą wspólną. W końcu historię naszej gminy tworzyli nasi dziadkowie, rodzice a teraz tworzymy, my sami.
Wysokie miejsce w rankingu tej strony zawdzięczam przede wszystkim Wam, drodzy internauci, którym gorąco dziękuję za życzliwe towarzyszenie naszemu portalowi. Jako twórca, właściciel i prowadzący ten serwis ciągle wierzę, że większość z Was widzi sens i potrzebę istnienia sekowa.info Dziękuję za przesłanie dużych ilości materiałów, które wykorzystałem do ciekawych (mam nadzieje ze takie są) artykułów i stron gdzie głównym tematem są ludzie.

W dziale ,,Miejscowości” zamieszczam artykuły opisujące mieszkańców naszej gminy, którzy w jakiś sposób mieli wpływ na jej rozwój. Zaznaczam jednak, że nie chodzi tutaj o ludzi, którzy byli, np. u władzy czy też piastowali jakieś stanowiska w gminie. Oczywiście od tych osób zaczynam, bo o takich osobach łatwiej jest zdobyć informacje. Jednak dla mnie "osobistość" to także ten, który położył najmniejszy kamyczek w miejscu gdzie postawiono jakąkolwiek budowlę. "Osobistością" jest(był) każdy, kto wszelkim czynem przyczynił się do tego, iż obraz naszej gminy i jej mieszkańców poprawił się na zewnątrz, każdy kto walczył o naszą wolność a przede wszystkim każdy, kto wkłada(ł) w to swoje serce. Tak więc osobistości takich mogą być setki i niewykluczone, że każdy w swojej rodzinie takiej osobistości się dopatrzy. Dlatego czekam na materiały i opisy Waszych dziadków, rodziców repliche orologi i krewnych. Nie dajcie o nich tak po prostu zapomnieć.

Podziękowania za pomoc w postaci fotografii i tekstów historycznych, z bieżących wydarzeń składam wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby materiały zamieszczane na mojej stronie były w 100% prawdziwe, bo na to kładę największy nacisk. Liczę też na udział „korespondentów” z pozostałych sołectw. Pochwalcie się swoimi osiągnięciami. Każde sołectwo ma zagwarantowaną kolumnę. Jestem przekonany, iż w każdej wsi znajdzie się ktoś, kto zechce opisywać zaistniałe tam wydarzenia.

Chciałbym abyście Państwo wybaczyli mi różne potknięcia i moje słabostki, od których także nie jestem wolny………
Bądźcie z sekowa.info przez kolejne lata !

Podziękowania składa właściciel tego portalu

Aleksander Gucwa

P.S. Na dole strony znajduje się licznik odwiedzin - zobacz!

14 października - DZIEŃ NAUCZYCIELA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIĆ"
orologi panerai replica