Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   107  108  109  110  111  112  113  114  115   - następna »

PASCHA NA ŁEMKOWSZCZYŹNIE - 2016

Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików - wypada w tym roku ponad miesiąc, po świętach w obrządku rzymsko-katolickim.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem.
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos woskresie" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu woskresie" (Zaprawdę zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9) Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat" Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Zapraszamy do Wysowej łyżworolkarzy, nartorolkarzy i maratończyków.

21 maja 2016 r. w sobotę, w Wysowej Zdroju rozegrane zostaną zawody rolkarskie i nartorolkarskie - Roll and Ski 2016, a w niedzielę 22 maja zawody biegowe w tym II edycja Maratonu Beskidu Niskiego na trasie z Gorlic przez Sękową i Magurę Małastowską do Wysowej.
Regulaminy i zapisy na stronie - kliknij oraz TU - kliknij

Zawody odbywają się w ramach weekendu na sportowo w Gorlicach i Wysowej-Zdroju i w ramach corocznego Weekendu Naftowego, na Ziemi Gorlickiej regionie historycznie związanym ze światowymi początkami przemysłu naftowego oraz osobą Ignacego Łukasiewicza, nestora naftownictwa na Ziemiach Polskich. Ziemia Gorlicka to także historia I wojny światowej, zabytki architektury drewnianej i przyroda Beskidu Niskiego.

Medale dla zawodników K2 Roll and Ski oraz MBN już zaprojektowane. Teraz jadą do odlewni. Warto choćby dla nich przyjechać w maju do Gorlic i Wysowej Zdroju.

Szkolny Turniej Ekologiczny w Sękowej

Jednym z ważnych zadań współczesnej szkoły jest wykształcenie u uczniów świadomości ekologicznej i właściwych postaw wobec otaczającej ich przyrody. Jeśli nauczymy dzieci szacunku i miłości do wszystkiego, co żyje – może w przyszłości znikną problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Aby tego dokonać należy już od wieku przedszkolnego prowadzić edukację ekologiczną uczniów. Dzieci najchętniej i najszybciej uczą się poprzez zabawę - powiedziała organizatorka turnieju, naucz. przyrody i biologii Gabriela Kolotyło. Właśnie w formie zabawy przebiegał Szkolny Turniej Ekologiczny zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, który odbył się 22 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej. W turnieju tym uczestniczyły dzieci i młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej do pierwszej gimnazjalnej. Każdą klasę reprezentowała czteroosobowa drużyna a pozostali uczniowie aktywnie dopingowali. Zespoły były podzielone na dwie kategorie wiekowe.

Celem turnieju było krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią, zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, zaktywizowanie młodzieży do działań na rzecz ochrony środowiska, ukazanie różnorodności działań podejmowanych na rzecz ochrony klimatu i zagadnienia związane z energią odnawialną.

Zadaniem każdego zespołu klasowego przed turniejem było przygotowanie plakatu o tematyce ekologicznej oraz wykonanie przedmiotów użytecznych z surowców wtórnych. Fantazja dzieci nie znała granic.
W dniu turnieju uczestnicy wzmagali się z różnorodnymi konkurencjami:
• testy i quizy ekologiczne
• krzyżówki
• zagadki
• rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych
• rozpoznawanie symboli parków narodowych Polski
• rozsypanki wyrazowe
• układanie haseł

Wszyscy uczniowie rozwiązywali poszczególne konkurencje a zakres wiedzy zdecydowanie wykraczał poza podstawę programową. Uczniowie nie tylko mogli się pochwalić posiadaniem podstawowej wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ale także musieli wykazać się własną inicjatywą w rozwiązywaniu wielu problemów ekologicznych.
Wszyscy świetnie się bawili, jednocześnie pogłębiając swoją wiedzę z zakresu ekologii. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w turniejach tego typu, gdyż pytania są związane z codziennym życiem gucci borse imitazioni w przyjaźni ze środowiskiem.

W końcowej klasyfikacji zwycięzcami w kategorii klas I – IV została klasa II b a w kategorii V – I gimn. klasa V. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez dyr. szkoły Bogusława Diducha. Wszystkie uczestniczące zespoły otrzymały dyplomy i słodycze.

Na zakończenie turnieju pani Gabriela Kołotyło zwycięzcom i wszystkich pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie pogratulowała i życzyła dalszych sukcesów!

Szkolny Turniej Ekologiczny w Sękowej

Otwarcie Parku Linowego tuż-tuż!!

W majowy weekend dla dzieci, młodzieży jak również i dla dorosłych ruszy dla miłośników wspinaczki nowy Park Linowy, który wcześniej przez 6 lat funkcjonował w Krzywej.
Park Linowy usytuowany jest w miejscowości Siary, poniżej mostu na Sękówce tuż przy drodze wojewódzkiej nr 977 (Gorlice - Konieczna) Park znajduje się na granicy trzech miejscowości - Siary, Sękowa i Gorlice, nieopodal starego kościółka z XVI w w Sękowej oraz pałacu senatora Władysława Długosza. Park będzie miejscem, gdzie będą realizowane cele sportowo-rekreacyjne, edukacyjne oraz promocja zdrowego stylu życia. Wybudowany został zgodnie z wymogami normy dla parków linowych i posiada "Certyfikat Bezpiecznego Parku".

Park Linowy obejmuje kilka tras, które są podzielone na mniejsze, dostosowane do wieku uczestników. Największą i zarazem najbardziej kuszącą atrakcją będzie przeprawa nad rzeką Sękówka na drugi jej brzeg.
Nad bezpieczeństwem w parku będą czuwać instruktorzy, którzy w razie potrzeby służą także pomocą i dobrą radą.
Park wybudowano, bez uszczerbku dla drzew i z poszanowaniem przyrody. Dodatkowo obiekt posiada certyfikat parku linowego. Jest on potwierdzeniem, że park i wykorzystany w nim sprzęt spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Park Linowy w Siarach to doskonała propozycja spędzenia czasu nie tylko dla młodych ludzi żądnych wrażeń i podniesienia sobie adrenaliny. ale także dla rodzin z dziećmi zważywszy na bliską odległość od miasta. Park co roku będzie czynny od maja do końca października.

DO ZOBACZENIA W PARKU NA TRASACH!!

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się 240-250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów. 5 marca 1940 roku Józef Stalin podpisał uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli. W kwietniu rozpoczęto likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

Katyńska epopeja zaczyna się już we wrześniu 1939 r., zaledwie kilka dni po sowieckiej inwazji na Polskę. Wtedy rozkazem szefa Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) Ławrientija Berii powstają obozy przeznaczone dla polskich jeńców wojennych, m.in. osławione później Kozielsk, Ostaszków i Starobielsk.
Rozstrzeliwanie pierwszych jeńców zaczyna się już 15 marca – ginie pierwszych trzynastu. Masowe transporty śmierci zaczynają się dopiero na początku kwietnia. 3 kwietnia zapełniają się pierwsze mogiły w Katyniu. Dzień później pierwsze strzały rozlegają się podziemiach twerskiej (wówczas Kalinin) siedziby NKWD (ciała chowano w Miednoje), 5 kwietnia zaczyna się mordowanie w Charkowie. "Z pierwszego zlecenia wykonano nr 343", melduje tego dnia szef twerskiego NKWD. Rozstrzelania trwają niemal do końca maja – 20 maja ostatnia grupa jeńców ginie w lesie katyńskim. W tym samym czasie trwa wspomniane "rozładowywanie" więzień – ponad 7 tys. więźniów ginie najprawdopodobniej w Kijowie i Mińsku. Ich mogiły, których do tej pory nie odnaleziono, znajdują się prawdopodobnie w Bykowni i Kuropatach. Masakry uniknęło jedynie 395 więźniów Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, których z niejasnych do końca przyczyn NKWD postanowiło nie zabijać. "Motywy, dla których tym trzem procentom zdecydowano darować życie, są nie mniej, a nawet bardziej tajemnicze, niż motywy decyzji o fizycznej likwidacji pozostałych 97 proc." - pisał po latach por. Stanisław Swianiewicz, jedyny oficer, który uniknął śmierci, chociaż już był w Katyniu.

Zginęło: 12 generałów, 1 admirał, 82 pułkowników, 205 podpułkowników, 563 majorów, 1521 kapitanów, 18 kapitanów marynarki, 1830 poruczników, 4149 "innych oficerów", 21 duchownych, wśród nich był też mój sąsiad z Bobowej mjr. artylerii Feliks Wróbel, który spoczywa w Bykowni koło Kijowa.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. (to dziś symboliczna rocznica zbrodni).

***

10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy Tu-154M, którym na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginęło w sumie 96 osób - m.in. prezydencka para, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

***

Wczoraj byłem na dwóch cmentarzach wojennych z I wojny światowej w Pilźnie - cw nr 236 i 237, w pobliżu tych cmentarzy, które zlokalizowane są na cmentarzu parafialnym, znajduje się kwatera w której to ustawiona jest symboliczna mogiła „Katyńska”. Na postumencie obłożonym kamieniami ustawiony jest wysoki krzyż metalowy. Na przecięciu ramion umocowana jest korona cierniowa z wizerunkiem Jezusa poniżej tablica:

TYM CO RZUCALI CZYNÓW ZIARNO I CO PRZELALI KREW OFIARNĄ ZAMORDOWANI W KATYNIU I W INNYCH MIEJSCACH ZSRR
W 1939 I W 1940 ROKU.

Poniżej 10 nazwisk mieszkańców Pilzna i okolic zamordowanych na wschodzie.