Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   123  124  125  126  127  128  129  130  131   - następna »

Spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem w Gorlicach i Sękowej

Gorlickim i Sękowskim seniorom zaprezentowane zostały założenia i kierunki działań na rzecz osób po 60 roku życia. Omawiając program pod hasłem „Bądź w Olimpijskiej Formie”, Władysław Kozakiewicz, przede wszystkim na bazie własnej wiedzy i doświadczeń motywował seniorów do wykonywania ćwiczeń systematycznie, demonstrując jednocześnie sposób ich wykonywania, również w warunkach domowych.

- Zważając na fakt, jak bardzo każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu potrzebny jest ruch (i to niezależnie od wieku), to z pewnością zaprezentowany przez Pana Władysława Kozakiewicza program aktywizujący osoby po 60 roku życia, jest bardzo potrzebny i wart upowszechnienia – podkreślali uczestnicy.

Spotkanie w Gorlicach odbyło się w hali sportowej, prowadził znany zapaśnik Zbigniew Krasoski, Mistrza Olimpijskiego w imieniu licznie przybyłych mieszkańców przywitał burmistrz Gorlic Rafał Kukla. Odbyły się pokazy taneczne i pokazy sztuk walki, które swym występem zachwyciły wszystkich uczestniczące w spotkaniu osoby.

Po tej części odbyła się prelekcja na temat zdrowia. Program przedstawił główny ambasador wybitny polski sportowiec, mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz, który m.in. powiedział,,Projekt realizowany jest w ramach "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych pod nazwą "Bądź w olimpijskiej formie". Projekt ten jest wieloletnim przedsięwzięciem, którego celem jest propagowanie aktywności fizycznej wśród grupy wiekowej 60+. Projekt skierowany jest do wszystkich starszych osób w Polsce, które zainteresowane są utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej, po jej obniżeniu spowodowanym wiekiem lub chorobą".

Na zakończenie spotkania delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku wręczyła Wł. Kozakiewiczowi książkę o Gorlicach, Lampę Łukasiewicza i inne upominki czym Pan Władysław był mile zaskoczony. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród, w tym punkcie ja byłem mile zaskoczony ponieważ zostałem wylosowany do odebrania cennych nagród. Były również pamiątkowe fotki.

Podobny scenariusz miał miejsce w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej za wyjątkiem grup tanecznych i sztuk walki. Na zakończenie kierownik GOPS Pan Michał Diduch podziękował Mistrzowi za udział i wrażenie jakie wywarł na grupie 50 osobowej, wręczając pamiątkową książkę i pakiet napojów energetycznych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Wł. Kozakiewicza certyfikaty za uczestnictwo w spotkaniu w ramach Programu
,,BĄDŹ W OLIMPIJSKIEJ FORMIE"

WYBORY PREZYDENCKIE 2015

ZOBACZ jak głosowano w powiecie gorlickim

100. rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna.

100 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w sobotę 2 maja na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, ponad 300 rekonstruktorów z Polski, Węgier, Słowacji, Austrii, Czech, Niemiec, Rosji, Białorusi i Ukrainy wzięła udział w rekonstrukcji epizodu bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 14.oo, kilka tysięcy ludzi obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. To już piąta taka inscenizacja w Sękowej, ale pierwsza z takim rozmachem. Były więc ostrzały, wybuchy, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, a nawet latał Nieuport 11 – francuski dwupłatowy samolot myśliwski okresu I wojny światowej.
Bitwa gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.
Organizatorem tego widowiska batalistycznego była Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”
Po rekonstrukcji na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej - Pustkach, odbyły się „Uroczystości Państwowe z okazji 100 rocznicy Bitwy pod Gorlicami”

V rekonstrukcja epizodu ,,Bitwy pod Gorlicami”- Sękowa, 2 maja 2015 r.

Uroczystości państwowe na cmentarzu wojennym w ŁUŻNEJ - PUSTAKACH

2 maja mija setna rocznica od jednej z największych bitew Wielkiej Wojny - ,,Bitwy pod Gorlicami” Z tej okazji w sobotę o godz.16.00 na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej-Pustkach koło Gorlic odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych i Wojska Polskiego.

Były przemówienia okolicznościowe, złożono wieńce i kwiaty przed pomnikiem ofiar bitwy oraz zapalono znicze na ich mogiłach. Po modlitwie i Apelu Poległych zaproszeni goście wzięli udział w koncercie jubileuszowym w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Obchody rocznicowe objął patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

100 lat temu w rejonie Łużnej doszło do ofensywy, która miała przełomowe znaczenie dla losów Wielkiej Wojny na froncie wschodnim. To tu toczyły się najbardziej krwawe, intensywne walki w ramach operacji gorlickiej. Bitwa rozpoczęła się rano 2 maja 1915 r. Przez cztery godziny 1000 dział, w tym moździerze o kalibrze 305 mm, prowadziły ostrzał pozycji rosyjskich. Po natarciu piechoty wojska austriacko-węgierskie i niemieckie przełamały pozycje rosyjskie. W kilka dni później wkroczyły do Jasła, Krosna, Sanoka, prąc na wschód. W rezultacie w ciągu kilku tygodni armie państw centralnych zajęły tereny od Zatoki Ryskiej przez Pińsk aż do Tarnopola. Rosjanie stracili całe b. Królestwo Polskie, Litwę, Łotwę, część Białorusi i Ukrainy. Linia ta zasadniczo utrzymała się do 1917 roku.

Cmentarz na wzgórzu Pustki w Łużnej to największa nekropolia wojenna na terenie dawnej Galicji. Na ok. 3-hektarowym terenie spoczywa 1204 żołnierzy różnych narodowości i wyznań, poległych w walkach o wzgórze Pustki 2 maja 1915 r. Obecnie województwo małopolskie zabiega w Brukseli o przyznanie nekropolii Europejskiego Znaku Dziedzictwa. ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

Uroczystości Państwowe z okazji 100 rocznicy Bitwy pod Gorlicami - ŁUŻNA - 2 MAJA 2015 R.

Odsłonięcie tablicy Józefa Piłsudskiego i złożenie wieńca przed tablicą pamiątkową
w murze Rynku

W sobotnie przedpołudnie 2 maja odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna w czasie, której odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Marszałkowi Polski Józefowi Klemensowi Piłsudskiemu.
Oficjalne uroczystości na ulicach miasta poprzedziło okolicznościowe nabożeństwo, które odprawiono w gorlickiej Bazylice. Potem zaproszeni gości w asyście pocztów sztandarowych przeszli na ulicę Józefa Piłsudskiego, gdzie to w narożu kamienicy Lasockich odsłonięta została tablica pamiątkowa dedykowana w 80 rocznicę śmierci Józefowi Piłsudskiemu.
Inicjatorem instalacji tablicy w tym miejscu był Klub Gorliczan, który w dniu dzisiejszym organizował z okazji 100-lecia Bitwy pod Gorlicami okolicznościowy Zjazd Gorliczan.

Po zakończeniu uroczystości związanych z odsłonięciem tablicy wszyscy uczestnicy przeszli w pochodzie na gorlicki Rynek, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą związaną z Bitwą pod Gorlicami.
Ostatnim akcentem tego dnia było złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza Bronisława Świeykowskiego burmistrza Gorlic w latach 1914-1918. Kwiaty w imieniu mieszkańców miasta złożyli burmistrz Rafał Kukla oraz Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Wroński.

Po tych uroczystościach na Rynku w Gorlicach odbył się pokaz starych samochodów.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy Józefa Piłsudskiego na kamienicy Lasockich.
Złożenie wieńca od Gorliczan przed tablicą pamiątkową w murze Rynku - 2 MAJA 2015 R