Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   126  127  128  129  130  131  132  133  134   - następna »

PASCHA NA ŁEMKOWSZCZYŹNIE - 2015

Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików - wypada w tym roku tydzień po świętach w obrządku rzymsko-katolickim. Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem. Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos woskresie" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu woskresie" (Zaprawdę zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem. W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat" Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9) Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажає - Alexander Gucwa

Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Andrzej Ratajczak z Rodziną - Poznań
Chris Mackey i Sheenagh - Anglia
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Zbigniew Ożga - Wrocław
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Mieczysław Krok – Nowy Sącz
Kazimierz Sacha - Gorlice
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław

Drogą mailową przesłali: ( w kolejności otrzymania)

Roman Trojanowicz z Rodziną – Gorlice
Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
Dominika i Jerzy Borkowscy – Kraków
Joanna Pogorzelska – Warszawa
prof. Jan Widacki - Kraków
Orlico Sport – Katarzyna Wolna - Poznań
Krystyna i Krzysztof Sikora - Warszawa
Beskid Zielony – Gorlice
Katarzyna Kullman - Warszawa
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Joanna Puścizna z Rodziną – Dominikowice
Paulina Gawlik - Jankowice
Wojciech Noworyta z Warszawy
Stefan Rzewuski - Kraków
Anna i Janusz Bujnowscy - Kanada
Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
***Tadeusz i Marzena Mroczko – Wałcz
MIK – Paulina Kasprzycka- Kraków
O. Dominik Orczykowski – Kraków
Sandy Miarecki – USA
Panorama Morska – Jarosławiec
Muzeum "Dwory Karwacjanów
i Gładyszów" - Gorlice
Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
Ben Wennemuller – Holandia
HRS Polska – Warszawa
Frances& Derek – Sydney (Australia)
Hanna Kubiak – Poznań
Ivan Dzuriš - Bardejów (Słowacja)
Małgorzata Markowicz – Gorlice
Ruska Bursa - Gorlice
Trofea Sport Poland – Stalowa Wola
Aleksander Wietrzyk - Biesna
Dacia - drumbun - Kraków
Elżbieta Gibała - Opole
Tomasz Sikorski z Rodziną - Warszawa
Zofia i Stanisław Gruszkowscy - Gorlice
Sławomir Duran - Jasło
Portal ,, Niebieska Eskadra" - Polska
Maria Kretowicz - Sękowa
Daniel Markowicz z Rodziną – Gorlice
Anna i Zygmunt Kotasowie – Kraków
Paweł Śliwa z Rodziną – Lipinki
Edward Wyroba – Wadowice
TV Wadovita – Wadowice
Anna Diduch - Gorlice
Anna I Tadeusz Pabisowie – Libusza
Reinhold Perl - Niemcy
Jacek Orchel – Londyn (Anglia)

Drogą tel. oraz poprze SMS,
życzenia świąteczne przesłali:

* Władysław Tokarz - Brzozów
* Maria Sikorska - Bobowa
* Barbara Kowalska - Bobowa
* Agnieszka i Paweł Śliwa - Lipinki
* Elżbieta Żołędowska - Węgrów
* Tomasz Sikorski - Warszawa
* Anna Kopciał – Poznań
* Mariusz Esmantowicz - Gorlice
* Adam Bukrij - Ożenna

Za wszystkie życzenia świąteczne
serdecznie dziękuję.
Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

WIELKANOC 2015

Z okazji Świąt Zmartwychwstania pragnę Wam życzyć,
aby ten czas był czasem przemiany serc.
Aby udział w tych Tajemnicach ożywiał wiarę, dawał nadzieję i umacniał miłość.
Życzę Wam, aby Zmartwychwstanie dokonało się w Waszych sercach
i aby dokonywało się każdego dnia.

Życzy administrator portalu sekowa.info

Alexander Gucwa

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Dziś 3 kwietnia w dniu Męki Pańskiej o godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość centralna poświęcona 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach, która odbyła się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP, wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz najwyższe władze państwowe. W ceremonii wzięły udział rodziny ofiar Zbrodni Katyńskiej, kombatanci, harcerze i młodzież. Podobne uroczystości odbędą się 9 kwietnia cosplay demon slayer w Bykowni (Kijów)

Wiosną 1940 roku z rozkazu władz ZSRR zabito strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące polskich obywateli przetrzymywanych w radzieckich obozach i więzieniach. Wśród pomordowanych było ponad 14 tysięcy oficerów wojska i policji. Dziś mija 75 lat, od kiedy NKWD rozpoczęło zabijanie polskich oficerów w Katyniu.

Jedną z ofiar mordu NKWD był mój sąsiad z Bobowej mjr. art. Feliks Wróbel, który był dowódcą samodzielnego III dywizjonu 19 Pułku Artylerii Lekkiej, wchodziła w skład 38 Dywizji Piechoty Rezerwowej Armii ,,Prusy".
Mjr. Wróbel wziął udział w walkach z Sowietami na wschodzie.
Ranny w bitwie pod Księżym Mostem dostał się do niewoli sowieckiej. Wywieziony został do obozu w Kozielsku, z którego uciekł w październiku 1939 r. W listopadzie ponownie aresztowany przez NKWD zostaje przewieziony do więzienia we Lwowie. Został zamordowany i pochowany w Bykowni, dzisiaj Kijów - Ukraina. Jego nazwisko figuruje na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej.

Powyższe zdjęcie majora zostało wykonane podczas pełnienia służby w 7 DAK w Poznaniu. Na kieszeni munduru widoczna odznaka pamiątkowa 7 DAK II RP. Powyżej odznaki znajdują się odznaczenia, od lewej: Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918 - 1921, oraz Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. Więcej wiadomości znajdziesz TU- kliknij

PS

Zdjęcie: Katyń, Rosja, 1943 r. Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. PAP Archiwum

Na Warszawskiej Cytadeli trwają ostatnie prace przy budowie nowej siedziby Muzeum Katyńskiego. Będzie ono dokumentować sowiecką zbrodnię popełnioną 75 lat temu na 22 tys. Polaków. Muzeum zostanie otwarte 17 września – w rocznicę.

100 rocznica ,,Bitwy Sękowskiej"

W tym roku 2 maja przypada 100 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami”, jest określana także jako Małe Verdun. Walki pozycyjne pod Gorlicami trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915 r. W dniach od 2-5 maja 1915 r. pod Gorlicami został przerwany front rosyjski.
Aby przypomnieć mieszkańcom te wydarzenia w dniu 11 marca o godz. 18-tej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej odbyło się spotkanie, które zostało poświęcone tzw ,,Bitwie Sękowskiej” w marcu 1915 r. Spotkanie otworzył dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusław Diduch, przywitał zebranych z Gorlic i Sękowej, przedstawił program.

Pan Andrzej Piecuch z Gorlic, autor publikacji ,,Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim” omówił sytuację operacyjno – strategiczną w marcu 1915 r. nawiązał też do wydarzeń z 2 maja 1915 r. a następnie przy pomocy środków audiowizualnych pokazał cmentarze wojenne w okręgach I – IV

Po tej prelekcji, miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa omówił udział sękowian na frontach w I wojnie światowej a także przedstawił i pokazał dokument tzw szterbild zawiadamiający rodzinę i najbliższych o śmierci żołnierza na przykładzie 20 letniego strzelca Leopolda Wörle z Vils (Austria – Tyrol). Służył w 3 Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich w 1 kompani polowej, która broniła dostępu Rosjan do doliny Sękowej. Zginął 18 marca 1915 r. w Sękowej. Spoczywa na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej w zbiorowej mogile nr 101 wraz z 9 innymi towarzyszami broni.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna, można było zobaczyć nekropolie wojenne, zbiory dokumentów i zdjęcia z pól bitewnych.

Ja zaś na wystawie pokazałem zniszczenia wojenne w okolicy naszej miejscowości, jak również żołnierzy wywodzących się z Sękowej, którzy walczyli na różnych frontach Europy.
Przesiąknięta krwią Sękowska ziemia po raz kolejny będzie organizatorem w dniu 2 maja 2015 r. największego w kraju z okresu I-wojny, międzynarodowego widowiska batalistycznego. Walczyć będą grupy rekonstrukcyjne z Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier. Zobacz relację filmową

100-lecie bitwy sękowskiej