Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   10  11  12  13  14  15  16  17  18   - następna »

18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XVIII rocznicą śmierci Jana Pawła II odbyły się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 r. o godz.16.00 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim.
Ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój odprawił Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wygłosił Słowo Boże do około 200 wiernych przybyłych z Jasła, Gorlic oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Pomimo że pogoda nie rozpieszczała, padający deszcz, śnieg i temperatura +1,5 C to mimo to było nas sporo. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II. Mszę św. zakończono modlitwą i błogosławieństwem.
Organizatorem obchodów 18. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.
Więcej historii o wędrówkach JPII znajdziesz TU

*** NIECO HISTORII

Na Magurze Wątkowskiej, niedaleko szczytu Wątkowa (846 m n.p.m), stoi kamień upamiętniający wędrówki piesze– wtedy jeszcze – księdza Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim. Znajduje się przy węźle szlaków, na leśnej polance.
W tym właśnie miejscu późniejszy papież nocował w namiotach wraz z grupą towarzyszy wędrówki i w tym miejscu odprawił mszę św. Obelisk stanął w 50. rocznicę tamtej wycieczki oraz w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. To miejsce jest ważnym, bo początkowym punktem na trasie papieskiego szlaku w Beskidzie Niskim. Prowadzi głównym, czerwonym szlakiem Beskidzkim od Magury Wątkowskiej właśnie, do Komańczy. Przypomina miejsca, w których bywał Karol Wojtyła podczas swoich górskich wędrówek i te, które odwiedził podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

***

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie. Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika. Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

Niedziela Palmowa i Konkurs Palm w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 2 kwietnia 2023 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. Celebrantem Mszy św. był ks. proboszcz Jacek Piróg Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. W Niedzielę Męki Pańskiej licznie zgromadzeni wierni, zgodnie z wielowiekową tradycją, wysłuchali opis Męki Pańskiej , kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.
Gościliśmy w naszej Parafii zespół muzyczny z Ukrainy, który na Mszach św. śpiewał pieśni wielkopostne, a po Mszach św. zbierał ofiary na Dom Dziecka w Tarnopolu.

Po zakończonej mszy obok kościoła parafialnego w Sękowej odbył się Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm zorganizowany przez GOK I UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Wszystkie skarby dostępne na świątecznych straganach były ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki, wyroby z wosku itp. “Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów. Fundusze z kiermaszu będą przeznaczone na potrzeby GOK w Sękowej – powiedziała dyr. GOK Iwona Tumidajewicz.
Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej. Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz ks. wikary Dominik Świeboda. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania, różnobarwnością. Wszystkie palmy zajęły I miejsce ex aequo. Palmy zostały wykonane przez: Rodzinę Moroniów, najwyższa 10 m, Stowarzyszenie Siary – Owczary, Dobra Wola, Sołectwo Sękowa oraz najmłodsi z Przedszkola z Siar. Poza tym za każdą palemkę najmłodsi poza konkursem otrzymali babeczki i pisanki.

Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich za rok.
Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

14 LUTEGO 1942 R. POWSTAŁA ARMIA KRAJOWA

81. lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz generał broni Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dowódcą Armii Krajowej został generał brygady Stefan Rowecki „Grot”. Celem utworzenia Armii Krajowej było scalenie polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych, podporządkowanie ich rządowi RP w Londynie oraz włączenie w struktury Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Armia Krajowa stała się konspiracyjnym Wojskiem Polskim działającym w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, osiągając latem 1944 roku ok. 350-380 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy oraz cywilnych konspiratorów.Obszar działania AK obejmował tereny II Rzeczpospolitej okupowane przez Niemców i Sowietów.
Armia Krajowa była największym oraz najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie.Armia Krajowa została rozwiązana przez ostatniego Dowódcę gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” rozkazem wydanym 19 stycznia 1945 roku.

Dzień Kobiet w GOK w Sękowej z udziałem Marzeny Kipiel - Sztuka

W niedzielę 5 marca 2023 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej, odbył się tradycyjny Gminny Dzień Kobiet i Mężczyzn, który w tym roku należał do wyjątkowych. Wszystko za sprawą Marzeny Kipiel – Sztuka, polskiej aktorki, której popularność przyniosła rola Halinki Kiepskiej w serialu Świat według Kiepskich.
Pani Marzena miała świetny kontakt z publicznością, która dosłownie się w niej zakochała. Było kameralnie, wesoło i jak powiedziała sama artystka: rodzinnie. Opowiadała o pracy w serialu, kolegach aktorach, młodości. Pewnie niewielu spośród gości nie wiedziało, że artystka jest absolwentką technikum budowlanego. Z humorem opowiedziała, jak przyszło jej się zmierzyć z murowaniem ścianki i egzaminami praktycznymi i techniczną maturą.

Jak pisze Pani Halina Gajda był też lokalny akcent. Nie sękowski, a bobowski. Trzeba bowiem wiedzieć, że pani Marzena ma w pewnym sensie korzenie w Gorlickiem. W Brzanie mieszkali bowiem jej dziadkowie. Gdy padło pytanie: czy jest ktoś z Bobowej, do odpowiedzi natychmiast zgłosił się Aleksander Gucwa, dzisiaj sękowianin, ale z rodzinnymi korzeniami właśnie z Bobowej.

Oprócz udzielonego wywiadu przeprowadzonego przez prowadzącego - Marka Czarnotę, pani Marzena wykonała swoje autorskie utwory. Aktorka zaśpiewała kilka piosenek, a muzycznie towarzyszył jej zespółLoma z Mirosławem Bogoniem. Panowie błyskawicznie zyskali sobie jej serdeczność. Co więcej, kilkakrotnie podkreślała ich muzyczny profesjonalizm. Występy zostały przyjęte gromkimi brawami.

Ten niezwykły wieczór dedykowany był paniom z okazji zbliżającego się ich święta, ale też panom – wszak i oni mają swoje miejsce w kalendarzu.
Wśród gości znaleźli się Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń, Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, lokalne media i mieszkańcy Gminy Sękowa. Zebrani mogli się delektować słodkimi torcikami truskawkowymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję, a każda z pań została obdarowana tulipanem, które osobiście wręczali obecni na uroczystości panowie.

PS

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XVII Spotkanie Noworoczne w gminie Sękowa

W poniedziałek 30 stycznia 2023 r. o godz. 16.00 w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, odbyło się tradycyjne XVII Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa Bogusława Moronia , podsumowujące miniony rok oraz przedstawiające plany i założenia na rok 2023 w Gminie Sękowa. Dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz w towarzystwie Marka Czarnoty, wystąpili w roli konferansjerów, którzy przywitali zaproszonych gości i przedstawili program spotkania.

Na Spotkanie Noworoczne przybyło ponad 100 gości, w tym dwie posłanki Barbara Bartuś i Urszula Nowogórska, Vicewojewoda Mał. Ryszard Pagacz i Starosta Gorlicki Maria Gubała. Do Małastowa przyjechał także Robert Kieć , dyrektor Magurskiego Parku Narodowego i Piotr Ostrowski, zastępca komendanta powiatowego KP PSP w Gorlicach. Uczestniczyli również księża, nauczyciele, przedstawiciele instytucji samorządowych, radni, reprezentanci Stowarzyszeń, Dyrektorzy Jednostek Gminnych, Sołtysi Gminy Sękowa, prezesi i przedstawiciele spółek, przedsiębiorcy oraz liczna rzesza mieszkańców gminy.

Głos zabrała Pani wójt, która podziękowała posłankom, Panu wojewodzie i Pani Staroście za owocną współpracę na rzecz rozwoju naszej gminy. Następnie wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch przedstawiła podsumowanie roku 2022 w zakresie wykonania budżetu, realizowanych inwestycji, oświaty, pomocy społecznej, wydarzeń kulturalnych i sportowych, realizacji Funduszu Sołeckiego. Po prezentacji głos zabrali goście, którzy podkreślali z uznaniem dla zrealizowanych inwestycji, życzyli samorządowcom wytrwałości w dążeniu do nieustannego rozwoju gminy Sękowa. Poseł Urszula Nowogórska podkreśliła również, że ilekroć odwiedza Sękową, za każdym razem pozostaje pod wrażeniem atmosfery serdeczności i otwartości.

Po przemówieniach odbył się koncert zespołu ,,Wspak”, który wykonał kolędy i pieśni para-liturgiczne aranżowane do instrumentów w języku łemkowski, ukraińskim i polskim.
Po koncercie wręczone zostały okolicznościowe nagrody. Po raz pierwszy były to srebrne statuetki w formie skrzydeł. Jak tłumaczyła Iwona Tumidajewicz, szefowa lokalnego ośrodka kultury, mają one nawiązywać do orlika, który z kolei jest symbolem gminy. Nie było jednej nagrody głównej jak to zazwyczaj bywa, a cztery równorzędne statuetki w czterech dziedzinach. Przed rozdaniem wójt gminy powiedziała:,, To jest ten czas, żeby słowo "dziękuję" wybrzmiało, czas, żeby podziękować wszystkim, którzy poświęcają się dla dobra innych mieszkańców. Naszą siłą jesteśmy wszyscy razem. Siła jest w stowarzyszeniach, które działają na terenie gminy. Siła jest w ludziach i w jedności. Największym bogactwem gminy są ludzie, jesteście Wy, Państwo”

Statuetki otrzymali :

• Aleksander Gucwa ( Historia i Nauka ) - za całokształt działalności, zwłaszcza w dziedzinie historii gminy, twórcy lokalnego portalu informacyjnego - www.sekowa.info
• Katarzyna Tokarz - sołtys Ropicy Górnej ( Aktywność Społeczna ) - za wielkie zaangażowanie w działalność lokalnej społeczności
• Kacper Malisz ( Kultura i Tradycja ) - za działalność i osiągnięcia muzyczne
• Daria Szkurat ( Sport ) - za sukcesy w biegach narciarskich
Ponadto specjalne wyróżnienia otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia działające na terenie gminy Sękowa.
Wzniesiono noworoczny toast.

W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata a zespół lokalny ,,Loma” prowadzony przez Pana Mirosława Bogonia zaśpiewał zebranej publiczności piosenki polskie współczesne i z lat XX.
Gospodarze przygotowali poczęstunek i pięknie udekorowali salę.

Od autora:

Spotkania Noworoczne w Gminie Sękowa to wieloletnia tradycja. Służą one przede wszystkim wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, samorządowcami i mieszkańcami. Jest to także doskonała okazja do podsumowania całorocznej pracy, przedstawienia najważniejszych zadań, które udało się zrealizować w roku minionym - oraz zastanowienia nad tym, co jeszcze jest do zrobienia.
„Jestem zaszczycony tym, że otrzymałem nagrodę ,,Srebrne Skrzydła". To wielkie wyróżnienie. Niech przyjaźń budowana latami, cementuje wspólnymi naszymi działaniami.! Przesyłam serdeczne pozdrowienia i życzę wielu sukcesów!"
Alexander Gucwa

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ