Newsy:

znalezionych: 1282 na 257 stronach
« poprzednia -   10  11  12  13  14  15  16  17  18   - następna »

Lumen Art Festival: Pałac Długoszów w Siarach

7 sierpnia o godz. 20.30 w malowniczej scenerii Pałacu Długoszów w Siarach odbył się koncert Lumen Art Festival – wydarzenie powstało z inicjatywy Marcina Fejklowicza, pomysłodawcy i koordynatora projektu "Zagraj z nami!" realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przy współpracy Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z domu”.

W koncercie wzięli udział studenci akademii muzycznych oraz uczniowie i absolwenci szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, którzy chcą rozwijać pasję muzykowania i doskonalić swoje umiejętności.
W anturażu wspaniałej pergoli rozciągającej się wokół basenu z fontanną, w towarzystwie posągów mitologicznych postaci, wysłuchano dzieła rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego, ikony muzyki symfonicznej, łączącej romantyzm w nowoczesnym wówczas nurtem klasycyzmu. Sobotni wieczór rozpoczął się „Serenadą na smyczki” rosyjskiego kompozytora. Dalej poprowadził nas polski pianista, kompozytor i polityk – Ignacy Jan Paderewski. „Suita G-dur” na kwintet smyczkowy zabrzmiała tego wieczoru w ogrodach pałacowych, kończąc się niespodziewanie po 347 taktach, w miejscu, gdzie zatrzymał się sam kompozytor, nie kończąc dzieła. Lumen Art Festival zakończył niezwykle przejmującym i pełnym światła „Adagio na smyczki” Samuela Barbera, amerykańskiego kompozytora, żyjącego na początku XX wieku.

Orkiestrze przewodniczył dyrygent Łukasz Meyger.
Na życzenie licznie zgromadzonej publiczności zespół wykonał kilka dodatkowych utworów muzycznych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Podsumowanie projektu "Architektura drewniana – zabytkowe skarby pogranicza"

Dobiega końca realizacja mikroprojektu pt. Architektura drewniana – zabytkowe skarby pogranicza/ Drevená architektúra – historické poklady pohraničia w ramach którego zostało wykonane oświetlenie kościółka p.w. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.
Uroczyste podsumowanie projektu, odbyło się 6 sierpnia o godzinie 19 przy kościele UNESCO w Sękowej. Podsumowanie było transmitowane online na stronie gorlice.tv

Otwarcia dokonała dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz, która powitała przybyłych gości w tym starostę gminy Niżna Polanka (Słowacja) Ján Cundra oraz proboszcza parafii Sękowa ks. Jacka Piroga. Na scenie wystąpiły zespoły; ,,Ruczaj”, Grupa Śpiewacza ,,Razem”, Julia Doszna - łemkowska pieśniarka wykonująca utwory inspirowane muzyką ludową oraz lutniarz Antoni Pilch
O godz.20-tej rozpoczęła się emisja filmu o dziedzictwie kulturowo – przyrodniczym polsko – słowackiego pogranicza.

Na zakończenie realizacji projektu Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała podsumowania i podziękowała za przybycie. Projektowi towarzyszyła degustacja tradycyjnych potraw regionalnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

„Nieznani Bohaterowie Niebios”

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora jest w trakcie realizacji projektu pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios” Produkcja obejmie cykl filmów o katastrofach 12 bombowców w czasie II wojny światowe w Małopolsce i na Śląsku. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie MANKO – wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora. Koordynatorem projektu jest Robert Springwald – historyk i pracownik Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. Celem ogólnopolskiego projektu pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios” jest aktywizacja i edukacja osób starszych poprzez promowanie wiedzy historycznej i patriotycznej.

Idea projektu polega na upamiętnieniu tych miejsc i historii związanych z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich walczących o niepodległość Polski. Upamiętnienie będzie polegało na zawiązaniu się zespołu seniorów w danej okolicy, którzy będą opiekunami tego miejsca i zaangażują się w cykl działań.

W ramach projektu planowana jest produkcja 12 filmów-reportaży promujących historię miejsc wydarzeń upadku samolotów. Wyżej wymienione filmy będą opisywać historię strąceń samolotów alianckich i przedstawienia dzisiejszego upamiętnienia tych miejsc. W każdym z filmów będą brali udział: historycy oraz lokalni seniorzy pasjonaci zajmujący się historią swoich małych ojczyzn - będą to zarówno organizacje seniorskie, jak i seniorzy niezrzeszeni. W dniu 29 lipca br. zrealizowaliśmy trzy miejsca upadku alianckich samolotów, byliśmy pod pomnikiem lotników w Krzywej – Banicy, Lipnicy Wielkiej i w Olszynach. Operatorem filmowym był Zbigniew Bartosik, Robert Springwald jako koordynator projektu oraz Aleksander Gucwa, który przedstawiał historię zestrzelenia dwóch Halifaxów i Liberatora. Przeprowadzono wywiad z Małgorzatą Małuch – Wójt Gminy Sękowa i Markiem Karasiem– Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski. Zakończenie projektu nastąpi w grudniu 2021 r.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

77.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W tym roku manifestacja patriotyczna z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyła się w dniu 1 sierpnia 2021 r. punktualnie o godzinie „W” ( godz. 17.00) pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, woj. Młp.
W upamiętnieniu tego wydarzenia wzięli udział warszawiacy przebywający w Beskidzie Niskim oraz patrioci z okolic Gorlic. Organizatorem tej manifestacji był Pan Tomasz Sikorski z Warszawy, który jako jeden z pierwszych badał historię upadku Halifaxa w Banicy.

Pod pomnikiem lotników, którzy nieśli pomoc wojskową powstańcom Warszawy, złożono kwiaty, zapalono znicze a część zgromadzonych odpaliła race. Odśpiewano pieśni powstańcze. Kwiaty z szarfą biało- czerwoną od Wielkiej Loży Narodowej Polski, złożył Pan Aleksander Kalinowski wraz z małżonką.
W ten sposób w małej miejscowości oddano cześć i honor poległym powstańcom, upamiętniając największy zryw w okupowanej Europie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Budowa mostu na Sękówce

Od poniedziałku 5 lipca 2021 roku zamknięty został most na rzece Sękówka na granicy Sękowej z Siarami w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977, obok parku linowego w Siarach.
Wykonawcą jest DETAL MOSTY - Piotr Włoch, Krzysztof Grodzicki z Sułkowic. Przedmiot umowy: Budowa mostu na rzece Sękówka w m. Siary wraz z rozbudową odcinka drogi wojewódzkiej nr 977 (dojazdy do mostu) odc. 240 km 0+048,5 – km 0+319,5 – zaprojektuj i wybuduj. Budowa mostu została zaplanowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
W związku z zamknięciem mostu, do dyspozycji została oddana kładka pieszo – rowerowa, posadowiona na rzece Sękówce od strony zabytkowego kościółka. Jeśli chodzi o ruch samochodowy to należy skorzystać z alternatywnych dróg dojazdowych tj. drogi powiatowej nr 1488 K Sękowa – Dominikowice oraz drogi wojewódzkiej nr 993.
Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, zakończenie prac planowane jest na 23 grudnia br.

Fotorelację z budowy mostu, będę tu sukcesywnie zamieszczał.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ