Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   6  7  8  9  10  11  12  13  14   - następna »

Koncert w starym kościółku w Sękowej… i Wysowej

W sobotę 5 sierpnia o godz. 17.00 w starym kościółku p.w. św. św. Jakuba i Filipa w Sękowej (zbudowany został w 1522 roku) , odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal - ,,W rytmie górskich potoków” upamiętniający 20-tą rocznicę wpisania kościółka na listę UNESCO, a także 10-tą rocznicę wpisania zabytkowej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach również do rejestru UNESCO. Muzycy w składzie: Adam Michalak - tenor, Mariusz Monczak - skrzypce oraz Robert Adamczak - pianino uczcili swoim wspaniałym występem 20 - lecie powstania Tryptyku Rzymskiego Św. Jana Pawła II. Zagrali utwory J.S. Bacha, K. Jenkinsa, N. Paleja, R. Lovlanda, L. Cohena, Wiliamsa i P. Rubika oraz fragmenty "Tryptyku Rzymskiego".
Koncert zakończył się dwoma bisami oraz owacjami na stojąco, niezwykle wysublimowany tenor znalazł olbrzymie uznanie w gustach zebranej publiczności.

*** Artyści po zakończonym koncercie w Sękowej, udali się do pobliskiej Wysowej Zdrój, gdzie o godz. 20.00 w amfiteatrze, odbyli drugi koncert pt. ,,Najpiękniejsze jest niebo”. Był to multimedialny spektakl o niebie i kosmosie. W programie wysłuchaliśmy utwory: inspirowane niebem i kosmosem oraz poezja łemkowska. Do Wysowej dotarłem wraz z małżonką, mimo nie najlepszej pogody wysłuchaliśmy wspaniałe utwory muzyczne polskich artystów.

Pamiętamy! – 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wtorek - 1 sierpnia br. punktualnie o godzinie ,,W” - 17.00, nadany został przez OSP Sękowa, sygnał alarmowy (ciągły sygnał akustyczny trwający 1 minutę) upamiętniający 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W tym czasie pod pomnikiem siedmiu polskich lotników (Powstańców Warszawy) w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, w upamiętnieniu tego wydarzenia wzięli udział i złożyli wiązanki kwiatów: Skarbnik Urzędu Gminy Sękowa Katarzyna Rak – Wachowska, przedstawiciel Wielkiej Loży Ukrainy, były Wielki Mistrz WLNP Aleksander Kalinowski wraz z małżonką i wnuczką, 10 osobowa grupa miłośników Beskidu Niskiego z Warszawy, która od kilku już lat corocznie jest współorganizatorem tej patriotycznej uroczystości. Wiązankę kwiatów i znicz od mieszkańców wsi Krzywa złożyła sołtys Pani Izabela Floryan oraz Radna Maria Połeć oraz patrioci z gminy Sękowa w tym Aleksander Gucwa, który zapalił znicz i całą uroczystość udokumentował. Był również przedstawiciel z gminy Uście Gorlickie Pan Franciszek Myśliwiec, który zapalił znicza oraz dwie turystki z Wrocławia.
Grupa warszawiaków zapaliła biało czerwone race i odśpiewano przy akompaniamencie gitary kilka piosenek powstańczych.
W ten sposób w małej miejscowości oddano cześć i honor poległym powstańcom (lotnikom), upamiętniając największy zryw w okupowanej Europie.

Zrzuty zaopatrzenia dla Powstańców, dokonywane przez lotnictwo zachodnich aliantów w tym polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia (załoga dowódcy ppor. pil. Kazimierza Widackiego zginęła w Banicy 27/28. 08.1944 r.) Wobec braku broni, żywności i srodkow opatrunkowych itp, 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej epopei, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”. Do niewoli poszło ok. 17 tys. powstańców, ok. 18 tys. poległo. Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZAPRASZAMY!!

1 sierpnia 2023 r. o godzinie "W" ( godz. 17.00) pod pomnikiem siedmiu polskich lotników
w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, złożymy kwiaty i zapalimy znicze w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

VIII Międzynarodowy Festiwal w Bartnem.
Koncert ,,Tobie śpiewamy"

W sobotę 29 lipca o godz. 16:00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Kosmy i Damiana w Bartnem, gmina Sękowa, pow, Gorlice, odbył się koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu "U źródeł / Pry dżerełach". Koncert zatytułowany: „Tobie śpiewamy / Tebe poiom” DYMITR BORTNIAŃSKI IN MEMORIAM. Koncert upamiętnił postać wybitnego kompozytora ukraińskiego, pochodzenia łemkowskiego Dymitra Bortniańskiego (ojciec pochodził z Bartnego)

Artyści w składzie: Nazar Tatsyshyn - tenor, Mariusz Monczak – skrzypce, Wiktor Szymajda – fortepian, wykonali utwory Dymitra Bortniańskiego, była to muzyka łemkowska i światowe przeboje muzyki klasycznej.

Nazar Tatsyshyn - tenor (Ukraina). Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej M. Łysenko. Solista Filharmonii i opery Lwowskiej. Laureat wielu ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursów. Jest uczestnikiem wielu projektów artystycznych na Ukrainie oraz poza jej granicami. Autor różnych programów koncertowych. Wykonawca głównych partii w produkcjach oper na Ukrainie i na całym Świecie. Słynny węgierski śpiewak operowy Lajos Miller powiedział: „Głos Nazara Tatsyshyna ma w sobie złoto!” Współpracuje z wieloma zagranicznymi reżyserami i dyrygentami O. Lyniv, K. Donadio, R. Revakovych, N. Conti, T. Placido. Koncertował około 60 krajach, a mianowicie w USA, Brazylii, Meksyku, Kanadzie, Norwegii, Islandii, Danii, Szwajcarii, na Węgrzech, Bułgarii, Szwecji, Polsce, Włoszech, Holandii i innych.

Wiktor Szymajda - absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J.Sulikowskiego. Dwukrotny stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Jako kameralista występował m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem. Otrzymywał wyróżnienia dla najlepszego pianisty podczas licznych konkursów, m.in. Telemanna w Poznaniu, Rodziny Grobliczów w Krakowie czy Januszajtis w Gdańsku. Bierze udział w wielu festiwalach, m.in. Belle voci w Brzegu Dolnym, Music d’elitte w Kamiennej Górze. W latach 2000-2001 pianista-kameralista na Letniej Akademii Muzycznej w Krzyżowej. Od 2010 akompaniuje na kursach „Uczniowie Mistrzów” w Krzyżowej, prowadzonych przez m.in. Wiesława Kwaśnego, Stefana Tararę czy Łukasza Błaszczyka. Od 2011 oficjalny pianista-akompaniator Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego[WS1] „Młody Paganini” w Legnicy. Od 1996 roku jest związany z Filharmonią Wrocławska (obecnie Narodowe Forum Muzyki), z którą jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych, m.in. dzieł W. Lutosławskiego, O. Respighiego, L. Berio, czy K .Szymanowskiego. Stale współpracuje z solistami Opery Wrocławskiej.

Mariusz Monczak - skrzypce. Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową, występując w najbardziej renomowanych salach jak Carnegie Hall i w Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium im P. Czajkowskiego w Moskwie, Zamku Królewskim w Warszawie, Grand Theater w Wuxi. Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami między innymi Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandemburg Symphony Orchestra, Kościuszko Festival Orchestra, UMURFIN Orchestra Natal Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Leopoldinum oraz Zielonogórską, Białostocką, Toruńską, Sudecką, Kaliską Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Filharmonii Kameralnej z Łomży. Występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych jak m.in. International Shanghai Arts Festival (Chiny), Międzynarodowy Festiwal im Pablo Casalsa (Hiszpania), Magalin Festiwal (Serbii), Primavera Festiwal (Brazylii). Podczas podróży koncertowych udziela wykładów i kursów mistrzowskich (m.in. Brazylia, Kanada, Włochy, Rosja, USA, Szwajcaria i Armenia). Występuje z wybitnymi muzykami i współpracował ze współczesnymi kompozytorami jak: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Denis Gougeon, Andre Prevosti inni. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2. Nagrywa dla radia, telewizji TVP2, TVP Polonia stacje telewizji Brazylijskiej oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Podczas Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i na świecie m.in. Festiwalu im Karola Szymanowskiego w Brazylii, koncertów w cyklu „Polish Music at Carnegie Hall” (6 koncertów od 2016), Festiwalu Wielkanocnego w Montrealu od 2002r

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Festiwal Win na otwarciu nowego parku w Siarach.

21.07. 2023 r. w Siarach, gmina Sękowa, uroczyście otwarto nowy kompleks parkowy. Wydarzeniu towarzyszył I Festiwal Win. W samo południe o godzinie 12.00 na terenie Parku Historycznego odbyła się konferencja prezentująca projekt ,,Ocalić od zapomnienia” W godzinach popołudniowych nastąpiło oficjalne otwarcie Parku Historycznego oraz wystawy ,,Pamięć jest przyszłością”
Oficjalnego otwarcia dokonała wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch w towarzystwie Sekretarza UG w Sękowej Michała Diducha, głos zabrali zaproszeni goście wicewojewoda Ryszard Pagacz, posłowie, konsul generalny Węgier.

Na otwarcie nowego kompleksu parkowego przybyły tłumy. Było głośno i radośnie, z racji I Festiwalu Wina.
Na terenie Parku Przyrodniczego odbył się koncert: ,,My to mamy szczęście” pod kierownictwem Mirosława Bogonia. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie - najmłodsi zabawy w części sensorycznej parku, przy wiacie w części historycznej do zabawy zachęcał pięcioosobowy zespół Don Wasyl Junior, a kilkadziesiąt metrów obok trwał Festiwal Wina.

Na stoiskach, oczywiście oprócz wyśmienitych win węgierskich, które rzecz jasna można było degustować czekały ciasta, pieczywo, jak i doskonałe sery.
Zespół parkowy składa się z dwóch części, realizowanych z dwóch różnych projektów. Jest to park historyczny, który jest uzupełnieniem dużego projektu, w ramach którego rewitalizowaliśmy dwanaście cmentarzy z I wojny światowej, które są na naszym terenie. Mam nadzieję, że to właśnie tutaj jest to miejsce, od którego turyści będą rozpoczynali swoją wędrówkę po naszej gminie – mówiła podczas otwarcia Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa.
Do zobaczenia za rok na II Festiwalu Win!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

XXXXI Łemkowska Watra rozpoczęła się w Zdyni koło Gorlic
Zapalono ogień pamięci !

DZIEŃ PIERWSZY

WATRA znaczy OGIEŃ a dokładniej ognisko, przy którym zasiadały kiedyś pokolenia Łemków, śpiewając i rozmawiając w swoim ojczystym języku, snując marzenia o swojej przyszłości w poczuciu wspólnoty szukając ukojenia po przykrych losach historii. „Liczy się tylko Ona” pod takim hasłem będziemy mogli się spotkać w dniach 14.07 - 16.07.2023 r. w Zdyni (łem.Żdynia - Ждиня), gmina Uście Gorlice, pow. Gorlice na 41 „Łemkowskiej Watrze”.
O godz. 13.00 w pierwszym dniu (piątek) zapalono Watrę – ogień pamięci, który będzie płonął aż do niedzieli tj. do 17 lipca, symbolizuje żywą kulturę Łemków. Uroczyste rozpalenie XXXXI Łemkowskiej Watry dokonał Michał Markowicz, starosta imprezy, mieszkaniec Zdyni, w towarzystwie starościny Anny Bukowskiej.

Po uroczystym rozpaleniu watry, rozpoczęły się koncerty zespołów: jako pierwszy wystąpił zespół pieśni i tańca Tichy Potok ze Słowacji, następnie Hreczni frajirky – zespół folklorystyczny; Monastyryska (Ukraina) Dominik Fabrici i Denisa Jakočková – wokalny duet; Svidník (Słowacja) Kwitoczok – zespół kameralny z Zespołu Szkół Muzycznych; Legnica (Polska) Dominik Fabrici i Denisa Jakočková – wokalny duet; Svidník (Słowacja) Tychopotočan – zespół pieśni i tańca; Tichý Potok (Słowacja)

O godz. 16.00 rozpoczął się koncert ,,Zaspiwajme sobi, naj bude weselo”
Wystąpiły takie zespoły jak: Arkan – zespół tańca ludowego z przemyskiej szkoły – „Szaszkewycziwky” (Polska) Weseli Bandurky – zespół bandurzystów z przemyskiej szkoły – „Szaszkewycziwky” (Polska) Lem My – grupa wokalna; Komańcza (Polska) Olha Bychun i Iryna Pawliuczenko – solistki; Charków (Ukraina) Oberih – chór mieszany Związku Ukraińców w Polsce; Miastko (Polska) Fylyp Pronek i Slawko Mykytyszyn – soliści zespołu Ivan Seniuk; Kula (Serbia) Lemkiwska Studenka – chór; Borysław (Ukraina) Regionalny zespół Pogranicze – Tylicz (Polska)

O godz. 18.30 odbył się piękny koncert – Watra solidarna z Ukrainą
Wystąpił zespół: Widymo – grupa karpackiego śpiewu; Sanok (Polska) Natalija Krynyczanka – solistka; Lwów (Ukraina) Na zakończenie pierwszego dnia o godz. 20.00 rozpoczął się kolejny koncert nocny ,,Naj soj wytanciuju swoji mlady czasy” Wystapili: Intrade – folkowy zespół; Legnica (Polska) Paulina Chmura – fireshow Krambabula – grupa folk-rock; Poznań (Polska) Haydamaky – grupa folk-rock; Kijów (Ukraina) Piňazi De? – grupa folk-rock; Svidník (Słowacja)

Podczas Watry odbywały się wydarzenia towarzyszące takie jak:
PRZESTRZEŃ OBRAZU i SŁOWA, SPOTKANIA W CHYŻY, WATROCZKA I MAJSTERNIA oraz XXVII ŁEMKOWSKA SPARTAKIADA
Pierwszy dzień watry rozpoczął i zakończył się piękną i ciepłą pogodą. Oby pogoda dopisała przez pozostałe dwa dni.!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

DZIEŃ DRUGI

W sobotę 15 lipca o godz. 11.00 w Miejscu Pamięci, nastąpiło oficjalne otwarcie Watry.
Uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i licznie zgromadzone duchowieństwo kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. Kościół unijny, bizantyjsko - ukrainski reprezentowali: biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak, arcybiskup metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz i bp eparchii olsztyńsko – gdańskiej Arkadiusz Trochanowski
Gościem Watry byli również posłowie: Urszula Nowogórska – PSL i Piotr Borys – PO . Po modlitwie, złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary akcji "Wisła", w Miejscu Pamięci - przeprowadzonego przez władze komunistyczne w 1947 r. przymusowego wysiedlenia Łemków z południa Polski. Uderzeniem w dzwon pokoju było przypomnieniem o tej akcji. Wystąpił chór – ZORIA z Uścia Gorlickiego.

Na scenie amfiteatru Lemkiwskyj Perstenyk odśpiewał hymn watry - Гори наші Карпати, następnie nastąpiły oficjalne przemówienia a po nich wręczenie odznaczeń ,,Wirnyj predkam” - otrzymała dr Wiktoria Hojsak i dr Olga Solarz

Po części oficjalnej zaprezentowały się zespoły artystyczne: ZORIA – zespół wokalny z Uścia Gorlickiego

O godz. 13.30 rozpoczął się koncert główny pt. „Ej zahrajte hudaky” w którym wystąpiło wiele wspaniałych zespołów m.in.:

• Lemkowyna – zespół pieśni i tańca; Lwów (Ukraina) Oberih – chór mieszany Związku Ukraińców w Polsce; Miastko (Polska) Stebnyczanoczka – żeński zespół wokalny; Stebnyk (Ukraina) Barwinok – zespół wokalny; Kraków (Polska) Rosa – młodzieżowy zespół wokalny; Uście Gorlickie (Polska) Skowroneczky – wokalny zespół dziecięcy; Stebnyk (Ukraina) Oberih – teatr pieśni; Ternopil (Ukraina) Svidnícki heligonkári – męski zespół folklorystyczny; Svidník (Słowacja)

O godz. 16.30 odbył się koncert pt. ,,Pryjszly zme Was weselyty
Ruty Uwite – grupa śpiewu autentycznego; Łosie (Polska) Łastiwoczka – zespół pieśni i tańca; Przemków (Polska ) Ruczaj – zespół dziecięco-młodzieżowy; Gorlice (Polska) Osławiany – zespół pieśni i tańca; Mokre (Polska)

18.30 Konkurs ..Miss Lemkowyny”

20.00 Koncert nocny – Tanciuju, tanciuju, niżky nia ne boliat

• Drewutnia – zespół folkowy; Lublin (Polska) Lemkiwskyj Perstenyk – zespół pieśni i tańca; Gorlice (Polska) ĽH Fogaš – zespół folkowy; Svidník (Słowacja) Luiku – transkarpacki projekt muzyczny; Kijów (Ukraina) Efir – zespół folk-rock; Wrocław (Polska)
Podczas drugiego dnia Watry odbywały się wydarzenia towarzyszące takie jak: Przestrzeń obrazu, prezentowane wystawy i studio dźwiękowe. Pogoda wspaniała podobna jak w pierwszym dniu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

DZIEŃ TRZECI I OSTATNI

Ostatni trzeci dzień Watry rozpoczął się przy pięknej upalnej pogodzie, o godzinie 10.00 w kaplicy greckokatolickiej obok Watry, została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez trzech biskupów, przewodniczył, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak oraz arcybiskup metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz i bp eparchii olsztyńsko – gdańskiej Arkadiusz Trochanowski oraz pięciu księży kościoła greckokatolickiego.

O godz. 12.00 odbył koncert zespołów: Wystąpił: Łastiwoczka – zespół pieśni i tańca; Przemków (Polska) Semeracka Róża — zespół reprezentacyjny Zjednoczenia Łemków (Polska) Kwitoczok – zespół kameralny z Zespołu Szkół Muzycznych; Legnica (Polska) Resovan i Resovcanka – Resov (Slowacja)

O godz. 13.30 odbył się konkurs recytacji i śpiewu a po godzinie nastąpił ciąg dalszy koncertu w którym wystąpiły zespoły: Studenka – zespół pieśni i tańca; Kałusz (Ukraina) Oksana Marcinko – solistka; Klubiwci (Ukraina) Lemkiwskyj Perstenyk – zespół pieśni i tańca; Gorlice (Polska) 15.15 Rozstrzygnięcie konkursu „Łemkowszczyzna okiem dziecka” 15.45 Do następnego Święta Łemkowskiej Kultury – koncert Lemkiwskyj Perstenyk – zespół pieśni i tańca; Gorlice (Polska) Hreczni frajirky – zespół folklorystyczny; Monastyryska (Ukraina) Rešovan i Rešovčanka – zespoły folklorystyczne; Rešov (Słowacja) Fylyp Pronek i Slavko Mykytyszyn – soliści zespołu Ivan Seniuk;

Po tym koncercie nadszedł czas zgaszenia palącej się od początku festiwalu symbolicznej watry i rozjechać się każdy w swoją stronę. Za rok większość przyjedzie znowu. Nie zapominajmy też o tym co dla Watry najważniejsze – być ze sobą, poznawać się oraz świętować z ludźmi z całego świata przy akompaniamencie różnorodnej muzyki. Tego roku było Nas już dużo więcej niż w latach poprzednich ze względu na pandemię. Ceremonii zagaszenia 41 Watry dokonał starosta Watry Michał Markowicz i starościna – Anna Bukowska.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!!

nieco historii

I i II Watra w Czarnym koło Uścia była warsztatami Zespołu Pieśni i Tańca „Łemkowyna” z siedzibą w Bielance i była zorganizowana w lipcu 1983 - 1984 r. Dla organizowania następnych aż do roku 1991 każdorazowo i corocznie powoływano odrębny Komitet Organizacyjny. Trzecia odbyła się w Hańczowej w 1985 r. W latach 1986 – 1989 Łemkowska Watra odbywała się w Bartnem. Watra w Zdyni odbywa się od 1990 r. Od roku 1992 jej stałym i jedynym organizatorem jest Zjednoczenie Łemków w Gorlicach. „W łemkowskiej odmianie nazwy Zdynia (Żdynia znaczy „czekaj ma mnie") jest jakiś symbol. Czekaj przy ognisku, ogrzej się miłością do współziomków, zadumaj nad losem tego narodu. Nie zapominaj, że jesteś Łemkiem, członkiem grupy etnicznej, narodu, który nie ma swojego państwa, ale ma swój język, kulturę, historię. Temu właśnie służy święto Kultury Łemkowskiej - Watra" „Watry" przybierały rozmaite formy. Odbywały się konkursy wiedzy o historii, kulturze i geografii Łemkowszczyzny. Młodzi ludzie dzięki konkursom stykali się z tradycją swych ojców. Dzięki temu, że program „Watr Łemkowskich" jest różnorodny zaspokaja potrzeby różnorodnych grup jej uczestników. Stwarza możliwość rozmowy w ojczystym języku. Młodzi uświadamiają sobie i doceniają swą odrębność. Watra jest świętem, które proponuje oryginalną, autentyczną formułę. Zbudowana jest wokół jądra tradycyjnej kultury łemkowskiej. Podczas rytuałów związanych z obchodami święta udział biorą zespoły pieśni i tańca, chóry i orkiestry oraz grupy rockowe i folkowe. Rola i znaczenie „Watry" wykracza poza kultywowanie tradycyjnego dziedzictwa. Imprezie towarzyszy m.in. spartakiada łemkowska, kiermasz wydawnictw, prezentacja ginących rzemiosł i zawodów, wystawy oraz małe formy teatralne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

*