Newsy:

znalezionych: 1379 na 276 stronach
« poprzednia -   6  7  8  9  10  11  12  13  14   - następna »

Tryptyk łemkowski Jacka Kosiby. Wernisaż w Bartnem.

Wernisaż wystawy fotografii Jacka Kosiby „Tryptyk łemkowski”, można było zobaczyć w cerkwi greckokatolickiej pw. śś. Kosmy i Damiana w Bartnem, która odbyła się 8 lipca 2023 r. o godz. 16.00. Na wystawę przybyli liczni koneserzy sztuki fotograficznej, którzy podziwiali ponad 50 prac autorstwa gorlickiego fotoreportera Jacka Kosiby. Prace te wykonał głównie na terenie powiatu gorlickiego.
Zhanna Orchel
- pracownik d/s merytorycznych Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach – oddział „Zagroda Maziarska w Łosiu z cerkwią w Bartnem” zapoznała zgromadzonych z tematyką tej wystawy, następnie sam autor omówił trzy tematy fotograficzne.
Wystawa potrwa do końca wakacji tj. do 31.08.2023 r.

Jacek Kosiba urodził się w 1944 roku w Stróżówce koło Gorlic. Fotografią zajmuje się od 1956 roku. W 1965 roku ukończył kurs specjalistów fotolaborantów. Uprawnienia zawodowe z fotografii zdobył w 1974 roku w Rzeszowie, a w 1978 roku otrzymał uprawnienia instruktora fotografii nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
W latach 1963-2012 był członkiem Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego. Należał również do Sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym ogólnopolskich. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz wystawach pokonkursowych.

Wiedzę z fotografii pogłębiał pod okiem takich mistrzów jak Jan Spałwan, Paweł Pierściński czy Władysław Werner. Od 1981 roku fotografował głównie do szuflady. W 2008 roku, za namową Stanisława Hübnera oraz Magdaleny Miller, zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach retrospektywną wystawę „Porównania”. Od tego czasu pokazał swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych. Swoją twórczość cały czas traktuje jako pasję amatora

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Piknik KGW i Gospodarzy Siary – Owczary

6 lipca 2023 r. o godz.17.00 na obiektach sportowych w Sękowej, odbył się wspaniały piknik organizowany przez GOK w Sękowej oraz KGW i Gospodarzy Siary – Owczary. W pikniku uczestniczyła wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która powiedziała m.in. ,,Wspólnie można dużo dobrego zrobić. Dzisiaj świętujemy efekt współpracy GOKU i KGW Siar i Owczar, zakupiono ten piękny wóz, który będzie służył m.in. twórcom ludowym i celom handlowym"

Punktem kulminacyjnym był chrzest wozu kupieckiego na szlaku węgierskim, zakupiony dzięki staraniom prezesów Pani Klementyny Apola i Zbigniewa Hajduka. Wóz o imieniu Jakub ma służyć jako ekspozycja produktu lokalnego twórcom ludowym. W program pikniku włączyła się grupa nieformalna z Siar ,,My dla przyszłych pokoleń ",która zorganizowała warsztat pieczenia prouziaków pod okiem Iwony Rudek właściciela Polskich Piekarni. Całe wydarzenie uświetniła swoją poezją śpiewaną Agnieszka Słowik Kwiatkowska.
Serdecznie dziękujemy Paniom z KGW za wspaniałe wypieki oraz wiejskie jadło.

W Regietowie Wakacyjne Spotkanie z Operą „Krakowiacy i Górale”

Lipiec w stadninie w Regietowie kojarzy się tylko z jednym - ze spotkaniem z operą. Opera w stadninie koni w Regietowie stała się jednym z najważniejszych punktów każdych wakacji. I tak było wczoraj. W tym dniu pogoda pokazała, że to ona ma ostatnie zdanie - od rana z niewielkimi przerwami padał deszcz. Dla organizatorów było to o tyle ważne, że przecież zarówno scena jak i miejsca dla widowni ustawione są pod gołym niebem. Koniecznym był więc plan "B". Wszystko przeniesiono do ujeżdżalni - scena, ławki, całe oświetlenie, nagłośnienie zostało przeniesione, zamontowane i wypróbowane po to, by dokładnie o godz. 21 mogły rozbrzmieć pierwsze dźwięki.

Niemal trzygodzinne wspaniałe widowisko „Krakowiacy i Górale” - tym razem - zakończyły oklaski na stojąco dla artystów z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Muzycznego w Lublinie. Liczną około 800 publiczność, nie wystraszyły chmury ani deszcz.
Jak powiedziała Pani Czesława Siuta – Prezes Stowarzyszenia „Hucuł” przy Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, to już trzynaste spotkanie z operą i operetką , która przyciąga z roku na rok coraz to więcej osób.
Na zakończenie Mariusz Sikora - prezes Kombinatu Rolnego Kietrz, Mirosław Waląg dyrektor Stadniny Koni Huculskich w Regietowie oraz Czesława Siuta na ręce aktora i reżysera Roberta Dymowskiego w podziękowaniu wręczyli kosz kwiatów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Regionalista Aleksander Gucwa przeprowadził prelekcję na temat historii przemysłu naftowego.

Dnia 20 czerwca br. odbyły się w Szkole Podstawowej w Sękowej dwie prelekcje po dwie godziny lekcyjne każda, dla klas VII – VIII i IV –VI. Miejscowy regionalista, emerytowany nauczyciel Pan Aleksander Gucwa przedstawił historię przemysłu naftowego na terenie Gminy Sękowa. Pomysł na wydarzenie tego rodzaju zrodził się w związku z wrześniowym nadaniem Szkole Podstawowej w Sękowej imienia ,,Pionierów Przemysłu Naftowego” oraz wręczenia sztandaru.
Prelegenta powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sękowej Pani Bożena Bernasiewicz, wprowadzając uczniów w tematykę.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wystąpienia prelegenta, który opowiedział o powstaniu pierwszych kopanek na świecie na granicy Siar i Sękowej pod Gorlicami. Został wykopany ręcznie w 1852 i dał początek wydobyciu ropy naftowej w kopalni ,,Stanisław” w Pustym Lesie, założonej przez księcia Stanisława Jabłonowskiego. Opowiedział o jednej z najstarszych rafinerii na świecie - znajdująca się w Gorlicach Glimar w Gliniku Mariampolskim - uruchomiona w 1884 roku i o Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych. Szczegółowo przedstawił ciężką pracę wydobywczą na terenie Siar, Sękowej i Ropicy Ruskiej dziś Górnej. Zapoznał z pionierami przemysłu naftowego m.in. Władysławem Długoszem, Ignacym Łukasiewiczu, Haluchem, Przybyłowiczem, Mrazkiem, Drzymałą, Pelsem, Józefą Szymonowiczową, Biechońskim, Klimontowiczem czy kanadyjczykiem Mc. Garveyem Cała prelekcja była oparta na historycznych dokumentach i zdjęciach, pozwoliła uczniom wzbogacić swoją wiedzę historyczną, skłoniła do zadumy i refleksji, przybliżyła historię regionu, której znajomość niewątpliwie wpływa na budowanie tożsamości narodowej i rozbudzanie uczuć patriotycznych.
Jak powiedział Aleksander Gucwa, to za krótko by szczegółowo opisać co się na tym terenie działo. Nadmienił że prowadzi portal internetowy w którym opisany jest szczegółowo przemysł naftowy naszego regionu i zaprasza młodzież podczas wakacji do zapoznania.

Na zakończenie tego spotkania przekazał młodzieży swoje motto: „Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. (…)

DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ – SZALOM 2023

W dniu 18 czerwca 2023 r. o godzinie 15.00 w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej, odbyły się organizowane corocznie „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2023”. Głównymi organizatorami imprezy są Burmistrz Bobowej, Stowarzyszenie GRYF oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
Początek to pamiętna rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swojej córce Chanie, zwanej powszechnie Nechema Golda albo po prostu Chumcia.

„Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2023” otworzył burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wręczył Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Panu Michałowi Kaliszowi z IPN Rzeszów, który w swojej prelekcji zapoznał licznie zgromadzonych z historią Żydów w Bobowej i Małopolsce. Wydarzenie zakończył ponad godzinny koncert muzyki klezmerskiej pn. ,,Żydowska ulica” w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej.
Dodatkowymi atrakcjami była wystawa zdjęć o tematyce żydowskiej, możliwość zwiedzenia synagogi, cmentarza żydowskiego, prywatnego muzeum żydowskiego Pana Józefa Gucwy oraz degustacja zróżnicowanych specjałów kuchni żydowskiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ