Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   7  8  9  10  11  12  13  14  15   - następna »

79. rocznica zrzutów alianckich dla AK w Słopnicach - Dzielec

Jak co roku w samo południe przy pięknej pogodzie, 9 lipca 2023 r., na wzgórzu Dzielec w Słopnicach Górnych (pow. limanowski), na terenie historycznego zrzutowiska „Sójka”, odbyła się po raz dziewiąty inscenizacja zrzutów alianckich dla żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Organizatorem tej pięknej a zarazem patriotycznej uroczystości było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej wraz z Gminą Słopnice, Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski , Aeroklubem Podhalańskim Łososina Dolna, Fundacją „Wiedeńczyk” AN-2, Stowarzyszeniem Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, którego dyrektor dr hab. Filip Musiał, objął honorowy patronat nad tymi uroczystościami.

Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys przywitał zaproszonych gości, odegrano hymn państwowy, złożono wiązanki przed obeliskiem upamiętniających lotników alianckich, przedstawiono historię zrzutowiska „ Sójka ”. Najważniejszym elementem inscenizacji był przelot samolotów. Rozpoczęli piloci z Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu, oraz Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 na czele z znakomitym pilotem Panem Andrzejem Saratą wykonali przeloty nad Dzielcem. Dodatkowo podziwialiśmy samolot JAK-18, który jest znany z charakterystycznej pracy silnika, i po raz pierwszy : legendarny RWD-5 bis. Wierna replika samolotu, na którym 90 lat temu, płk pil. Stanisław Skarżyński przeleciał nad Atlantykiem. Po tych przelotach na niebie zobaczyliśmy skoczków spadochronowych, którzy pod wodzą kpt. pil. Leszka Mańkowskiego dokonali z legendarnego samolotu AN-2 „ Wiedeńczyk” „desantu” na Dzielcu.
Dla najmłodszych była przygotowana słodka niespodzianka, zrzut z samolotu 40 kg cukierków!

Na Dzielcu było wiele stoisk, na których prezentowali wyroby artystyczne o tematyce lotniczej ( stoisko artysty – malarza Roberta Firszta ), gier edukacyjnych ( stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie ), wyposażenia i uzbrojenia wojsk powietrzno-desantowych, lotnictwa wojskowego, rzut kołowy wojsk Wehrmachtu, żołnierza polskiego z września 1939 roku, historii polskiego lotnictwa ( Stowarzyszenie GRH „ Południe ” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Stowarzyszenia im. 16 Pułku Piechoty, 8. Baza Lotnictwa Transportowego – Balice, Muzeum Lotnictwa Polskiego ), stoisko fundacji „Wiedeńczyk”, oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Odział Krakowski.

W rekonstrukcji historycznej wzięli udział trzej przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, delegatura w Gorlicach: Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Aleksander Gucwa, który otrzymał dyplom - podziękowanie za pomoc i udzielone wsparcie przy organizacji obchodów 79. rocznicy zrzutów alianckich dla żołnierzy Armii Krajowej – zrzutowisko ,,Sójka” 401, za dokumentacje faktograficzną.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Tryptyk łemkowski Jacka Kosiby. Wernisaż w Bartnem.

Wernisaż wystawy fotografii Jacka Kosiby „Tryptyk łemkowski”, można było zobaczyć w cerkwi greckokatolickiej pw. śś. Kosmy i Damiana w Bartnem, która odbyła się 8 lipca 2023 r. o godz. 16.00. Na wystawę przybyli liczni koneserzy sztuki fotograficznej, którzy podziwiali ponad 50 prac autorstwa gorlickiego fotoreportera Jacka Kosiby. Prace te wykonał głównie na terenie powiatu gorlickiego.
Zhanna Orchel
- pracownik d/s merytorycznych Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach – oddział „Zagroda Maziarska w Łosiu z cerkwią w Bartnem” zapoznała zgromadzonych z tematyką tej wystawy, następnie sam autor omówił trzy tematy fotograficzne.
Wystawa potrwa do końca wakacji tj. do 31.08.2023 r.

Jacek Kosiba urodził się w 1944 roku w Stróżówce koło Gorlic. Fotografią zajmuje się od 1956 roku. W 1965 roku ukończył kurs specjalistów fotolaborantów. Uprawnienia zawodowe z fotografii zdobył w 1974 roku w Rzeszowie, a w 1978 roku otrzymał uprawnienia instruktora fotografii nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
W latach 1963-2012 był członkiem Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego. Należał również do Sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym ogólnopolskich. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz wystawach pokonkursowych.

Wiedzę z fotografii pogłębiał pod okiem takich mistrzów jak Jan Spałwan, Paweł Pierściński czy Władysław Werner. Od 1981 roku fotografował głównie do szuflady. W 2008 roku, za namową Stanisława Hübnera oraz Magdaleny Miller, zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach retrospektywną wystawę „Porównania”. Od tego czasu pokazał swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych. Swoją twórczość cały czas traktuje jako pasję amatora

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Piknik KGW i Gospodarzy Siary – Owczary

6 lipca 2023 r. o godz.17.00 na obiektach sportowych w Sękowej, odbył się wspaniały piknik organizowany przez GOK w Sękowej oraz KGW i Gospodarzy Siary – Owczary. W pikniku uczestniczyła wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która powiedziała m.in. ,,Wspólnie można dużo dobrego zrobić. Dzisiaj świętujemy efekt współpracy GOKU i KGW Siar i Owczar, zakupiono ten piękny wóz, który będzie służył m.in. twórcom ludowym i celom handlowym"

Punktem kulminacyjnym był chrzest wozu kupieckiego na szlaku węgierskim, zakupiony dzięki staraniom prezesów Pani Klementyny Apola i Zbigniewa Hajduka. Wóz o imieniu Jakub ma służyć jako ekspozycja produktu lokalnego twórcom ludowym. W program pikniku włączyła się grupa nieformalna z Siar ,,My dla przyszłych pokoleń ",która zorganizowała warsztat pieczenia prouziaków pod okiem Iwony Rudek właściciela Polskich Piekarni. Całe wydarzenie uświetniła swoją poezją śpiewaną Agnieszka Słowik Kwiatkowska.
Serdecznie dziękujemy Paniom z KGW za wspaniałe wypieki oraz wiejskie jadło.

W Regietowie Wakacyjne Spotkanie z Operą „Krakowiacy i Górale”

Lipiec w stadninie w Regietowie kojarzy się tylko z jednym - ze spotkaniem z operą. Opera w stadninie koni w Regietowie stała się jednym z najważniejszych punktów każdych wakacji. I tak było wczoraj. W tym dniu pogoda pokazała, że to ona ma ostatnie zdanie - od rana z niewielkimi przerwami padał deszcz. Dla organizatorów było to o tyle ważne, że przecież zarówno scena jak i miejsca dla widowni ustawione są pod gołym niebem. Koniecznym był więc plan "B". Wszystko przeniesiono do ujeżdżalni - scena, ławki, całe oświetlenie, nagłośnienie zostało przeniesione, zamontowane i wypróbowane po to, by dokładnie o godz. 21 mogły rozbrzmieć pierwsze dźwięki.

Niemal trzygodzinne wspaniałe widowisko „Krakowiacy i Górale” - tym razem - zakończyły oklaski na stojąco dla artystów z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Muzycznego w Lublinie. Liczną około 800 publiczność, nie wystraszyły chmury ani deszcz.
Jak powiedziała Pani Czesława Siuta – Prezes Stowarzyszenia „Hucuł” przy Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, to już trzynaste spotkanie z operą i operetką , która przyciąga z roku na rok coraz to więcej osób.
Na zakończenie Mariusz Sikora - prezes Kombinatu Rolnego Kietrz, Mirosław Waląg dyrektor Stadniny Koni Huculskich w Regietowie oraz Czesława Siuta na ręce aktora i reżysera Roberta Dymowskiego w podziękowaniu wręczyli kosz kwiatów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Regionalista Aleksander Gucwa przeprowadził prelekcję na temat historii przemysłu naftowego.

Dnia 20 czerwca br. odbyły się w Szkole Podstawowej w Sękowej dwie prelekcje po dwie godziny lekcyjne każda, dla klas VII – VIII i IV –VI. Miejscowy regionalista, emerytowany nauczyciel Pan Aleksander Gucwa przedstawił historię przemysłu naftowego na terenie Gminy Sękowa. Pomysł na wydarzenie tego rodzaju zrodził się w związku z wrześniowym nadaniem Szkole Podstawowej w Sękowej imienia ,,Pionierów Przemysłu Naftowego” oraz wręczenia sztandaru.
Prelegenta powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sękowej Pani Bożena Bernasiewicz, wprowadzając uczniów w tematykę.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wystąpienia prelegenta, który opowiedział o powstaniu pierwszych kopanek na świecie na granicy Siar i Sękowej pod Gorlicami. Został wykopany ręcznie w 1852 i dał początek wydobyciu ropy naftowej w kopalni ,,Stanisław” w Pustym Lesie, założonej przez księcia Stanisława Jabłonowskiego. Opowiedział o jednej z najstarszych rafinerii na świecie - znajdująca się w Gorlicach Glimar w Gliniku Mariampolskim - uruchomiona w 1884 roku i o Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych. Szczegółowo przedstawił ciężką pracę wydobywczą na terenie Siar, Sękowej i Ropicy Ruskiej dziś Górnej. Zapoznał z pionierami przemysłu naftowego m.in. Władysławem Długoszem, Ignacym Łukasiewiczu, Haluchem, Przybyłowiczem, Mrazkiem, Drzymałą, Pelsem, Józefą Szymonowiczową, Biechońskim, Klimontowiczem czy kanadyjczykiem Mc. Garveyem Cała prelekcja była oparta na historycznych dokumentach i zdjęciach, pozwoliła uczniom wzbogacić swoją wiedzę historyczną, skłoniła do zadumy i refleksji, przybliżyła historię regionu, której znajomość niewątpliwie wpływa na budowanie tożsamości narodowej i rozbudzanie uczuć patriotycznych.
Jak powiedział Aleksander Gucwa, to za krótko by szczegółowo opisać co się na tym terenie działo. Nadmienił że prowadzi portal internetowy w którym opisany jest szczegółowo przemysł naftowy naszego regionu i zaprasza młodzież podczas wakacji do zapoznania.

Na zakończenie tego spotkania przekazał młodzieży swoje motto: „Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. (…)