„Niech żyje nam górniczy stan" – gorlickie gwarki
W tym roku Gorlickie Gwarki, odbyły się w dniu 1 października 2022 r. w Pałacu Długoszów, rozpoczęło się uroczystym ceremoniałem tak jak przewiduje tradycja. Prezydium gwarków przewodził były dyrektor Fabryki Maszyn GLINIK, Tadeusz Lewiński, który kolejno powoływał do prezydium pozostałych członków, m.in. Piotra Dziadzio, Głównego Geologa Kraju, Kazimierza Dudka, prowadzącego Skansen Naftowy, ale również i Rafała Kukli - burmistrza Miasta Gorlice. Główna sala dworska była wypełniona do ostatniego miejsca, dominowali górnicy - seniorzy, którzy już dobrych kilka, a czasem kilkanaście lat temu zakończyli swoją karierę zawodową w Fabryce Maszyn Glinik. Nie przeszkadzało im to jednak w sentymentalnej podróży do przeszłości, a poczucie wspólnoty wzmacniał górniczy mundur.
Tuż za ścianą Karczmy Piwnej rozsiadły się panie. To był ich czas na Babski Comber. Wejścia do kameralnej sali strzegły informacje o tym, iż miejsce jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, panowie mają kategoryczny zakaz wstępu, chyba że w kobiecym ubraniu. Choć zza ściany dochodziło postukiwanie kuflami o stół, uczestniczki nie nudziły się i wyśpiewywały o dzieweczce, co szła do lasu. Wspierały się przy tym dołączonymi śpiewnikami.
|
Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski Honorowym Obywatelem Bobowej
Po Mszy św. na placu przed Dworem Długoszowskich - rodzinną posiadłością generała, w której spędził najmłodsze lata swojego życia i dokąd z umiłowaniem wracał ze swoją rodziną - odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Po przywitaniu zaproszonych gości przez Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzę, odegranie hymnu RP i wciągnięcie flagi na maszt, odczytano Akt nadania generałowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Bobowa. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową na fasadzie budynku Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej ( budynek dawnego dworu Rodziny Długoszowskich) po czym złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości.
Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza cieszy się, że jego miasto ma rodaka, który tak zasłużył się w walce o niepodległość, powiedział: Chcemy uczcić jego pamięć, oddać mu część hołd, cześć należną za to, co zrobił dla Polski. To był wybitny żołnierz, wszechstronnie uzdolniony człowiek, był niezwykłym patriotą, w sercu zawsze nosił Polskę. Dla niego to było najważniejsze. My mamy poczucie dumy, że taki człowiek stąd się wywodził.
Na zakończenie obchodów odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru ze SP w Bobowej oraz orkiestry dętej z Siedlisk, po czym zaproszeni goście spotkali się na wspólnym okolicznościowym poczęstunku.
![]() |
Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracyjna przez Sztukę”
|
W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników brytyjskich. 15 września br. o godz. 14.00 w Lipnicy Wielkiej obok pomnika lotników rozpoczęły się uroczystości związane z 78. rocznicą tragicznego lotu brytyjskiego samolotu Halifax, który został zestrzelony w miejscowości Niecew. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary Edmeads , córka poległego pod Wojnarową lotnika brytyjskiego oraz płk Tom Blythe , attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Tegoroczne obchody wydarzenia, które oficjalnie celebrowane jest na terenie gminy od 2018 roku, miały wyjątkowy charakter. Obok Rosemary Edmeads i jej męza Roberta, uczestniczył w nich także Tom Blythe, attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski, Radna Sejmiku Młp. Jadwiga Wójtowicz, starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga , wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Słopnice, Nawojowa i Grybów, radni Rady Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek , a także przewodniczący Rady Gminy Korzenna Szymon Semla oraz radni Rady Gminy Korzenna. Nie zabrakło także przedstawicieli szkół i instytucji gminnych oraz mieszkańców.
Odegrano hymn Polski i Wielkiej Brytanii ,odbyły się przemówienia okolicznościowe, odczytany został Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem. Następnie w nowo odrestaurowanym dworze tuż koło pomnika odbyło się sympozjum naukowe. Płk Tom Blythe opowiedział o Polsko - Brytyjskiej współpracy podczas II wojny światowej w oparciu o slajdy. Po tej części wręczono pamiątkowe medale, po czym nastąpił poczęstunek.
![]()
|
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marii Kotarby i Leny Mańkowskiej w Owczarach.![]()
Odczytany został okolicznościowy list od Pani Poseł Urszuli Nowogórskiej i dr Macieja Korkucia - Naczelnik Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy IPN w Krakowie. W uroczystości uczestniczyła liczna Rodzina Marii Kotarby, mieszkańcy Gorlic, Owczar, Siar i Sękowej, młodzież szkolna z Sękowej i Siar wraz z wychowawczyniami i dyrektorami szkół. Poczty sztandarowe wystawiła OSP Sękowa i SP Siary. Po części oficjalnej odprawiona została msza św. za dusze śp. Marii Kotarby, Leny Mańkowskiej i wszystkich więźniów, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady podczas II wojny światowej. Po mszy św. na grobie Marii Kotarby w Owczarach, wójt gminy Sękowa, Sekretarz UG w Sękowej i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń złożyli wiązankę kwiatów i zapalono znicz, w imieniu Burmistrza Bobowej wiązankę kwiatów złożył Aleksander Gucwa, kwiaty złożył także wójt Rytra. Po tej części uroczystości, odbył się poczęstunek w budynku OSP w Owczarach a przy kawie i ciastku nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego w realizacji Pana Aleksandra Gucwy pt. ,,Mateczka z Auschwitz 1907 – 1956” – ,,Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” Na zakończenie Pani Ewa Rączkowska sąsiadka ,,Mateczki” opowiedziała historię powojenną naszej bohaterki! Pani wójt podziękowała wszystkim za uczestnictwo i przekazała bardzo miłe i ciepłe słowa pod moim adresem, za zorganizowanie uroczystości i realizację filmu dokumentalnego. Wszyscy obecni otrzymali płytki z nagranym filmem.
|