Newsy:

znalezionych: 1364 na 273 stronach
« poprzednia -   11  12  13  14  15  16  17  18  19   - następna »

„Niech żyje nam górniczy stan" – gorlickie gwarki

Ziemia gorlicka to kolebka światowego przemysłu naftowego. Od średniowiecza dolina rzeki Ropy i Sękówki znana była z obfitych źródeł oleju skalnego. Rozkwit przemysłu naftowego nastąpił wraz z odkryciem Łukasiewicza – dzięki niemu, w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, a okoliczny krajobraz zmieniły setki wież wiertniczych. Wraz z nimi i powstaniem rafinerii, w historię regionu wpisała się tradycja górnicza.
W Gorlicach obchody „Niech żyje nam górniczy stan" – gorlickie gwarki ,,Święta Gwarków” zapoczątkowane zostały w 1975 roku i wydarzenie to jest kultywowane do dnia dzisiejszego jako jedno z większych wydarzeń kulturalnych południowej Polski. Świętowanie kończyła tradycyjna impreza górnicza, której żeńskim odpowiednikiem był babski comber.

W tym roku Gorlickie Gwarki, odbyły się w dniu 1 października 2022 r. w Pałacu Długoszów, rozpoczęło się uroczystym ceremoniałem tak jak przewiduje tradycja. Prezydium gwarków przewodził były dyrektor Fabryki Maszyn GLINIK, Tadeusz Lewiński, który kolejno powoływał do prezydium pozostałych członków, m.in. Piotra Dziadzio, Głównego Geologa Kraju, Kazimierza Dudka, prowadzącego Skansen Naftowy, ale również i Rafała Kukli - burmistrza Miasta Gorlice.

Główna sala dworska była wypełniona do ostatniego miejsca, dominowali górnicy - seniorzy, którzy już dobrych kilka, a czasem kilkanaście lat temu zakończyli swoją karierę zawodową w Fabryce Maszyn Glinik. Nie przeszkadzało im to jednak w sentymentalnej podróży do przeszłości, a poczucie wspólnoty wzmacniał górniczy mundur.

Tuż za ścianą Karczmy Piwnej rozsiadły się panie. To był ich czas na Babski Comber. Wejścia do kameralnej sali strzegły informacje o tym, iż miejsce jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, panowie mają kategoryczny zakaz wstępu, chyba że w kobiecym ubraniu. Choć zza ściany dochodziło postukiwanie kuflami o stół, uczestniczki nie nudziły się i wyśpiewywały o dzieweczce, co szła do lasu. Wspierały się przy tym dołączonymi śpiewnikami.
Tymczasem w Karczmie, w miarę upływu czasu, zaczęły się tradycyjne konkursy. Gdy zabawy się skończyły, nastąpiła wielka integracja obu gwarkowych „obozów”.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski Honorowym Obywatelem Bobowej

18 września 2022 r. o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej, rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Bobowa, dr Mariana Chełmeckiego w intencji generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego oraz poległych za Ojczyznę, rozpoczynając w ten sposób obchody 80. rocznicy tragicznej śmierci generała Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Po Mszy św. na placu przed Dworem Długoszowskich - rodzinną posiadłością generała, w której spędził najmłodsze lata swojego życia i dokąd z umiłowaniem wracał ze swoją rodziną - odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Po przywitaniu zaproszonych gości przez Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzę, odegranie hymnu RP i wciągnięcie flagi na maszt, odczytano Akt nadania generałowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Bobowa. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową na fasadzie budynku Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej ( budynek dawnego dworu Rodziny Długoszowskich) po czym złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości.

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza cieszy się, że jego miasto ma rodaka, który tak zasłużył się w walce o niepodległość, powiedział: Chcemy uczcić jego pamięć, oddać mu część hołd, cześć należną za to, co zrobił dla Polski. To był wybitny żołnierz, wszechstronnie uzdolniony człowiek, był niezwykłym patriotą, w sercu zawsze nosił Polskę. Dla niego to było najważniejsze. My mamy poczucie dumy, że taki człowiek stąd się wywodził.
Radni Bobowej przyznali generałowi pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Bobowej.
– Jest to na pewno niewątpliwy zaszczyt dla Wieniawy, który swoimi zasługami doprowadził do tego, że jego rodzinna miejscowość postanowiła go w ten sposób uczcić. Zginął na emigracji, powrócił po transformacji ustrojowej do kraju, natomiast tutaj powraca jako Honorowy Obywatel Miasta Bobowa. Myślę, że dzięki temu mieszkańcy miasta, a szczególnie kolejne pokolenia, będą mogły o nim lepiej pamiętać.

Na zakończenie obchodów odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru ze SP w Bobowej oraz orkiestry dętej z Siedlisk, po czym zaproszeni goście spotkali się na wspólnym okolicznościowym poczęstunku.
Parlamentarzyści obecni na uroczystościach zapowiedzieli złożenie wniosku o podniesienie rangi Bolesława Wieniawy Długoszowskiego do godności generała broni.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracyjna przez Sztukę”

17 września 2022 r. o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbył się Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracja poprzez Sztukę” w którym to uczestniczył Mirosław Witkowski oraz grupa seniorów z gminy Sękowa, uczestnicząca warsztatach twórczych. Ten wspaniały koncert w sobotnie popołudnie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gratuluję wykonawcom i osobom, którzy przygotowali koncert. Wkrótce cały zespół będzie koncertował w Warszawie. ŻYCZYMY SUKCESÓW!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników brytyjskich.

W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej w gminie Korzenna, pow. Nowy Sącz, Młp, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. wrócili do Wielkiej Brytanii.

15 września br. o godz. 14.00 w Lipnicy Wielkiej obok pomnika lotników rozpoczęły się uroczystości związane z 78. rocznicą tragicznego lotu brytyjskiego samolotu Halifax, który został zestrzelony w miejscowości Niecew. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary Edmeads , córka poległego pod Wojnarową lotnika brytyjskiego oraz płk Tom Blythe , attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

Tegoroczne obchody wydarzenia, które oficjalnie celebrowane jest na terenie gminy od 2018 roku, miały wyjątkowy charakter. Obok Rosemary Edmeads i jej męza Roberta, uczestniczył w nich także Tom Blythe, attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski, Radna Sejmiku Młp. Jadwiga Wójtowicz, starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga , wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Słopnice, Nawojowa i Grybów, radni Rady Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek , a także przewodniczący Rady Gminy Korzenna Szymon Semla oraz radni Rady Gminy Korzenna. Nie zabrakło także przedstawicieli szkół i instytucji gminnych oraz mieszkańców.

Odegrano hymn Polski i Wielkiej Brytanii ,odbyły się przemówienia okolicznościowe, odczytany został Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem. Następnie w nowo odrestaurowanym dworze tuż koło pomnika odbyło się sympozjum naukowe. Płk Tom Blythe opowiedział o Polsko - Brytyjskiej współpracy podczas II wojny światowej w oparciu o slajdy. Po tej części wręczono pamiątkowe medale, po czym nastąpił poczęstunek.
Organizatorzy przygotowali także wystawę poświęconą załodze samolotu Halifax JP 162 oraz cichociemnym.
W tej pięknej patriotycznej uroczystości wzięli udział i wystawili poczet sztandarowy członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z Krakowa na czele z Prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą , zaś z koła gorlickiego uczestniczył Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran, którzy udokumentowali całą uroczystość.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marii Kotarby i Leny Mańkowskiej w Owczarach.

W dniu 8 września 2022 r., w Owczarach, gmina Sękowa, pow. Gorlice, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie dzwonnicy przy cerkwi/ kościele pw. Opieki Matki Bożej w Owczarach. Michał Diduch - Sekretarz UG w Sękowej, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej Marii Kotarby w 115 rocznicę jej urodzin dokonali: Małgorzata Małuch – wójt gminy Sękowa, Jan Kotarba – wójt gminy Rytro, Jan Kotarba – bratanek Mari Kotarba i Aleksander Gucwa – organizator uroczystości.
Tablica została poświęcona przez ks. proboszcza parafii Sękowa Jacka Piroga, następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia, głos zabrała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Aleksander Gucwa, Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego, Stanisław Kaszyk - Wicestarosta Gorlicki, Wacław Ligęza – Burmistrz Bobowej i Jan Kotarba – wójt gminy Rytro.

Odczytany został okolicznościowy list od Pani Poseł Urszuli Nowogórskiej i dr Macieja Korkucia - Naczelnik Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy IPN w Krakowie. W uroczystości uczestniczyła liczna Rodzina Marii Kotarby, mieszkańcy Gorlic, Owczar, Siar i Sękowej, młodzież szkolna z Sękowej i Siar wraz z wychowawczyniami i dyrektorami szkół. Poczty sztandarowe wystawiła OSP Sękowa i SP Siary.

Po części oficjalnej odprawiona została msza św. za dusze śp. Marii Kotarby, Leny Mańkowskiej i wszystkich więźniów, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady podczas II wojny światowej. Po mszy św. na grobie Marii Kotarby w Owczarach, wójt gminy Sękowa, Sekretarz UG w Sękowej i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń złożyli wiązankę kwiatów i zapalono znicz, w imieniu Burmistrza Bobowej wiązankę kwiatów złożył Aleksander Gucwa, kwiaty złożył także wójt Rytra.

Po tej części uroczystości, odbył się poczęstunek w budynku OSP w Owczarach a przy kawie i ciastku nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego w realizacji Pana Aleksandra Gucwy pt. ,,Mateczka z Auschwitz 1907 – 1956” – ,,Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” Na zakończenie Pani Ewa Rączkowska sąsiadka ,,Mateczki” opowiedziała historię powojenną naszej bohaterki! Pani wójt podziękowała wszystkim za uczestnictwo i przekazała bardzo miłe i ciepłe słowa pod moim adresem, za zorganizowanie uroczystości i realizację filmu dokumentalnego. Wszyscy obecni otrzymali płytki z nagranym filmem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ