Kolędnicy z życzeniami w SękowejDwójka kolędników jak widzimy na zdjęciu to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od wieków w Sękowej i okolicach obchodzony był od Wigilii do Trzech Króli. Dziś wieczorem tj. w pierwszym dniu po świętach Bożego Narodzenia, przybyło dwóch sympatycznych kolędników do naszego domu, zaśpiewali kilka kolęd i złożyli domownikom życzenia.
Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem, tradycja ta pomału już zanika.
Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat wplatano ludowe wątki i tradycje.
|
Życzenia na Boże Narodzenie 2022 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE |
Wigilia dla mieszkańców Gminy Sękowa 2022
Dnia 18 grudnia 2022 r. o godz. 10.00 na Placu Długosza w Sękowej rozpoczęło się coroczne spotkanie wigilijne oraz kiermasz bożonarodzeniowy dla mieszkańców gminy Sękowa. Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu gminnego: Wójt Małgorzata Małuch , Sekretarz Michał Diduch , Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń, proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP ksiądz Jacek Piróg , przedstawiciele Rady Gminy oraz sołtysi.
Kolędowanie zakończono dzieleniem się opłatkiem a wszystko to przebiegało w pięknej scenerii szopki oraz jarmarkowych straganów, w których można było zasmakować pysznych potraw, spotkać się i podzielić opłatkiem.
|
Wernisaż w 500 rocznicę powstania kościółka w Sękowej12 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, odbył się wernisaż pt. „Kościółek w Sękowej”. Wystawę otworzyła nowo wybrana Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Gorlicach Pani Danuta Świerk-Maryńczak , powitała zebranych gości i oddała głos Pani Katarzynie Lianie , pracownikowi Muzeum Regionalnego w Gorlicach, która przedstawiła bardzo szczegółowo historię powstania kościółka p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Po tym wystąpieniu głos zabrał Pan Aleksander Gucwa, który powitał przybyłą na wernisaż Panią Agnieszkę Gabryel Kieszczyńską, córkę prof. Stanisława Gabryela i Marii Gabryel-Rużyckiej. Następnie przedstawił epizod kradzieży obrazu z ołtarza głównego kościółka w Sękowej. Powiedział ,, W czasie bitwy pod Gorlicami w roku 1915 kościółek w Sękowej znalazł się w linii okopów austriackich, zajętych przez Pułk Czeski. Czesi rozebrali częściowo historyczny kościółek i zdemolowali ołtarze. Cenny zaś obraz z ołtarza zabrał czeski oficer i odesłał do swojej rodziny.
Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty związane z historią kościółka w Sękowej, a więc zdjęcia i dokumenty. Wystawa została zorganizowana przez PTTK i Muzeum Regionalne w Gorlicach z okazji 500 lecia powstania tego obiektu, który został wpisany w 2003 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na swoją historię oraz specyficzny wygląd często nazywany Perłą Beskidu Niskiego.
|
Uczniowie z Pleśnej piszą historię polskiej załogi Halifaxa z Banicy
10 grudnia 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Pleśnej mieli okazję zapoznać się z historią katastrofy lotniczej polskiej załogi z Banicy, gmina Sękowa z sierpnia 1944 r. Pan Aleksander Gucwa w niezwykle ciekawy i wyczerpujący sposób przedstawił nam wyniki swoich badań nad tą katastrofą. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących samolotów biorących udział w pomocy Powstaniu Warszawskiemu, biografii lotników, którzy zginęli w katastrofie oraz mogliśmy osobiście odwiedzić miejsce katastrofy, upamiętnione wymownym pomnikiem. PS Praca uczniów ze Szkoły Podstawowej z Pleśnej, pow. tarnowski, będzie już trzecią pracą o katastrofie lotniczej załogi polskiej Halifax z sierpnia 1944 r. Historię tą rozpoczął w 2016 roku uczeń Szkoły Podstawowej w Siarach, gmina Sękowa Hubert Żelazny, który w wojewódzkim konkursie historycznym z cyklu ,,Ani na chwilę nie złożyliśmy broni” – Polacy w walce podczas II wojny światowej 1939 – 1945 zajął I miejsce! Dwa lata później trzy osobowy zespół (Justyna Michalak, Tomasz Bolech oraz Piotr Rotko) ze Szkoły Podstawowej z Gładyszowa, gmina Uście Gorlickie, zakwalifikował się do ogólnopolskiego konkursu historycznego. 8 czerwca 2018 r. ogłoszono wyniki organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt.,, Póki nie jest za późno”. replica uhren kaufen Tercet z Gładyszowa zdobył II nagrodę za projekt pt.,,Siedmiu wspaniałych – Historia Halifaxa z Banicy”
W 2021 r. 12-letni Dawid Adamus z Wadowic uczeń klasy szóstej, został laureatem Historycznego Konkursu Tematycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego. „Polscy żołnierze w obronie wolnego świata 1939-1940”. Dawid, zainteresowawszy się historią zestrzelonego nad Olszynami Liberatora, napisał pracę na temat jego dowódcy płk pil. Zygmunta Pluty, a następnie bezbłędnie zdał egzamin przed komisją w Krakowie. |