Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   140  141  142  143  144  145  146  147  148   - następna »

Majówka Papieska na Magurze Wątkowskiej

Kanonizacja Jana Pawła II jest wielkim, radosnym wydarzeniem dla całego świata a szczególnie dla Jego rodaków. Beskid Niski - ten uroczy zakątek polskiej ziemi upodobał sobie przed laty ksiądz a potem metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła. W czasie wędrówki po Beskidzie Niskim, 14.08.1953 r. ks. Karol Wojtyła odprawił tu Mszę św.

3 maja 2014 roku o godz. 15.00 przy obelisku na Magurze Wątkowskiej, odbyła się Majówka Papieska.
Pomimo chłodu i mżawki licznie zebrani turyści i mieszkańcy pobliskich miejscowości uczestniczyli we Mszy świętej koncelebrowanej przez ks. Józefa Obłoja z Desznicy, ks. Marka Mijala z Jasła i ks. Jacka Pasela z Trzcinicy, który wygłosił homilię. Podczas Mszy św. Dziękczynnej z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, wystąpiła Schola z Ropicy Górnej, która śpiewem przy akompaniamencie gitary wykonaniu Diany Tokarz ubogaciła tę uroczystość.
Po zakończonej Mszy św.wierni poprzez ucałowanie relikwiarza, oddali cześć naszemu Rodakowi.
Uroczystą Mszę św. zorganizowało Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle

Majówka Papieska na Magurze Wątkowskiej - 3 maj 2014 r.

W Sękowej odbyła się IV rekonstrukcja ,,Bitwy pod Gorlicami"

W Sękowej 4 maja 2014 r po raz czwarty odbyła się rekonstrukcja wydarzeń czasów Wielkiej Wojny. 99 rocznica Bitwy pod Gorlicami była poświęcona wydarzeniom jakie miały miejsce 100 lat temu na ziemi gorlickiej. Tematem przewodnim było pokazanie losów ludności cywilnej oraz odtworzenie jesiennych wydarzeń z 1914 r. poprzedzających Bitwę Gorlicką z 2 maja 1915 r.

Rekonstrukcję wydarzeń rozpoczęła msza polowa w intencji poległych na cmentarzu wojennym nr. 80 w Sękowej. Przesiąknięta krwią Sękowska ziemia po raz kolejny przyjęła licznych rekonstruktorów z Czech, Rosji, Słowacji, Niemiec i Polski.

Licznie zebrana publiczność z niepokojem śledziła losy rodziny pozostawionej po środku frontu. Młodzi rekruci wcieleni do wojska wzbudzali współczucie i trwogę bowiem ich niepewny los często stawiał ich cosplay anime w sytuacji, że bracia walczyli przeciwko sobie. Różnorodna mozaika wydarzeń we wsi pokazała prawdziwe oblicze Wielkiej Wojny i dramat ludności cywilnej nękanej zawieruchą wojenną. Komentarz narratora – dr Andrzeja Olejko rewelacyjnie wyjaśniał sceny, które toczyły się na polu bitwy w odniesieniu do autentycznych wydarzeń historycznych. Początkowa opieszałość działań wojennych ukazywała stabilizację frontu na linii rzek Ropy i Sękówki (koniec grudnia 1914 r.) Ziemia gorlicka w listopadzie 1914 roku przechodziła z rąk do rąk. Najpierw stracili ją Austriacy, ale po chwilowym pobycie Rosjan, znów zajęli ją Austriacy nazywani w tym rejonie „naszymi”. Niestety po raz kolejny, 27 grudnia wkroczyli tu Rosjanie i tak rozpoczęło się słynne „126 dni grozy” które trwały aż do 2 maja 1915 roku. Widzowie obejrzeli dynamiczne działania wojenne jakie prowadzono w Galicji w tym okresie. Działania wojenne wspierały punkty łączności, sztaby, szpital polowy, który po rekonstrukcji można było zwiedzać. Życie obozowe, wojskowa piosenka, stwarzały niepowtarzalny klimat, który udzielał się wszystkim uczestnikom tego niecodziennego wydarzenia.Źródło:sekowa.pl

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

Cm.woj. nr 80 - Msza Św. Rekonstrukcja ,,Bitwy pod Gorlicami" - Sękowa

99 rocznica Bitwy pod Gorlicami

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 99 rocznicy ,,Bitwy pod Gorlicami" - szczegółowy program na plakatach.

Otwarcie wystawy "Halifax kapitana Omylaka”

W dniu 27 kwietnia 2014 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, nastąpiło otwarcie wystawy "Halifax kapitana Omylaka”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 70-lecia zestrzelenia załogi kpt. naw. Franciszka Omylaka i ppor. pilota Kazimierza Widackiego. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 powitaniem licznie zebranych gości przez organizatorkę wystawy panią Katarzynę Zielińską z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W wystawie udział wzięli m.in. pan Michał Omylak z Wrocławia – wnuk kpt.Fr. Omylaka oraz profesor nauk prawnych, dyplomata, Jan Widacki z Krakowa – bratanek ppor. pilota Kazimierza Widackiego.

Historię zestrzelenia załogi HP Halifax FS-P (JP295), która miała miejsce 28 sierpnia 1944 r. w Banicy, pow. Gorlice, przedstawił pan Aleksander Gucwa, współorganizator wystawy, pasjonat lotnictwa i Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej z Sękowej, który od ponad 30 lat dokumentuje tą tragiczną historię.

Kolejnym punktem programu było oprowadzenie gości po wystawie składającej się z gablot w których umieszczono relikty zestrzelonego samolotu załogi kpt. F. Omylaka oraz modele samolotów. Na planszach przedstawiono klockor kopior sylwetki lotników załogi HP Halifax, pokazano film, slajdy a także umundurowanie polskich lotników latających ze zrzutami dla kraju. Ostatnim elementem imprezy był udział w „Spotkaniu przy samolocie”, które poprowadził pan Jan Hoffmann

Czytaj także TU

Poniżej samolot bombowy Handley Page 59 HALIFAX B Mark II Series 1A, wypożyczony ze 148 dywizjonu do zadań specjalnych RAF, którym leciała załoga kpt. Fr. Omylaka i ppor. Kazimierza Widackiego - nr kodowe FS-P (JP295)

Muzeum Lotnictwa w Krakowie - Otwarcie wystawy

HALIFAX kapitana Omylaka

Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Halifax kapitana Omylaka”. Uroczyste otwarcie odbędzie się 27 kwietnia 2014 o godzinie 12:00. Po otwarciu wystawy wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w „Spotkaniu przy samolocie”, które poprowadzi pan Jan Hoffmann.

Pamięci 7 lotników Polskich nieznanego nazwiska niosącym z Włoch pomoc dla powstańców Warszawy poległym w Banicy we wrześniu 1944 r. Społeczeństwo Powiatu Gorlickiego – taki napis umieszczono na pomniku, który w 25 rocznicę śmierci załogi wystawiła okoliczna ludność. Po latach, w 2006 roku, dzięki wysiłkom miłośników lotnictwa i członków społeczności lokalnej oraz pomocy RAF Museum w Hendon udało się zidentyfikować samolot i poległych na jego pokładzie lotników.

27 sierpnia 1944 r. na wypożyczonym z brytyjskiego 148. Dywizjonu samolocie Handley Page Halifax FS-P (JP 295) wystartowała załoga w składzie: kapitan nawigator Franciszek Omylak, podporucznik pilot Kazimierz Widacki, podporucznik bombardier Konstanty Dunin-Horkawicz, pporucznik strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ozga, sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Ich zadaniem był zrzut zaopatrzenia dla Armii Krajowej nad Puszczą Kampinoską. W drodze powrotnej Halifax JP 295 został zestrzelony nad miejscowością Banica (obecnie Krzywa) w Beskidzie Niskim przez niemieckiego nocnego myśliwca. Cała polska załoga zginęła.

Na wystawie w Muzeum Lotnictwa Polskiego zostaną zaprezentowane relikty zestrzelonego samolotu załogi kpt. F. Omylaka, sylwetki członków załogi, a także umundurowanie polskich lotników latających ze zrzutami dla kraju. Przedstawiona zostanie także historia tych wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych misji. Zwiedzający będą także mogli prześledzić rozwój konstrukcji brytyjskiego ciężkiego samolotu bombowego Handley Page Halifax, o którym więcej opowie pan Jan Hoffmann.
Żródło: www.muzeumlotnictwa.pl/

Informacje o załodze kapitana Franciszka Omylaka można znaleźć TU - kliknij