Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   136  137  138  139  140  141  142  143  144   - następna »

Parafialne dożynki 2014

Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2014 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Nawiązał do ciężkiej pracy na roli i do 94 rocznicy święta Wojska Polskiego, do cudu nad Wisłą w 1920 r.

W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za trzy wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone a nastepnie odbyła sie procesja wokół kościoła.

Parafialne dożynki 2014

Muzyka Zaklę™ta w Drewnie w zabytkowym kościółku w Sę™kowej

W ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, 3 sierpnia o godz. 17. w kościele św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej wystąpiła Angela Gaber z zespołem. Angela Gaber, wraz z zespołem w składzie Tomasz Dybala (gitara, bouzouki), Ernest Drelich (etniczne instrumenty perkusyjne)i Robert Onacko (gitara elektryczna) wystąpiła z programem „Opowieści z Ziemi”.

To swoista interpretacja muzyki tradycyjnej z różnych zakątków świata oraz kompozycje własne muzyków, tworzące dziką przestrzeń wrażeń i odczuć. Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalnej jakości atmosferę. Jak powiedziała Angela, to muzyczny proces w poszukiwaniu własnej pieśni. W spotkaniu tych osobowości tkwi niezwykła siła i urok. Czerpią z tradycyjnych źródeł nie pozostając obojętni wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. W tym właśnie klimacie, bliskim Ziemi i przyrodzie, wspólnie tworzą oryginalne aranżacje i improwizują w poszukiwaniu...

Koncert cieszył się dużą frekwencją a zorganizowała go Małopolska Organizacja Turystyczna

ZAPRASZAMY na Rajd Rowerowy ,,Odkryj Szlak" - SʘKOWA, 3 sierpnia 2014 r.

Rajd Rowerowy - kliknij

W Pętnej rozbrzmiewała muzyka cerkiewna

Festiwal Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim odbywa się od 2006 roku. Pomysł Festiwalu zrodził się w Instytucie Skutecznego Działania w Warszawie, a jego inicjatorami byli Państwo Edyta i Adam Sulimscy.

Trudny zamysł stał się faktem i od tamtej pory w cerkwiach i kościołach powiatu gorlickiego rozbrzmiewa muzyka cerkiewna w wykonaniu chórów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Występy spotykały się z dużym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców powiatu gorlickiego.

W tym roku,5 lipca o godz. 18.00-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Paraskewi w Pętnej, miłośnicy muzyki cerkiewnej i śpiewu chóralnego przeżywali prawdziwą ucztę.

Chór Kameralny składający się z siedmiu alumnów Greckokatolickiego Seminarium Duchownego z Tarnopola (Ukraina) zdobył niedawno (29 kwietnia w Tarnopolu) główną nagrodę II Otwartego Festiwalu-Konkursu Duchownej Pieśni.

Chór koncertuje w kraju i za granicą, w jego repertuarze znajdujdują się pieśni liturgiczne ukraińskich kompozytorów, w szczególności Tarasa Szewczenki, który w tym roku obchodzi 200 rocznicę urodzin (ukraiński poeta narodowy, malarz, przedstawiciel romantyzmu, jest również przedstawicielem literatury rosyjskiej.)

Na zakończenie ks. Grzegorz Nazar, proboszcz Cerkwi Parafialnej p.w. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach, podziękował˝ młodym alumnom za wykonanie pięknego koncertu a koneserom muzyki cerkiewnej za wysłuchanie.

Zobacz relację filmową

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - "Świat pod Kyczerą" w Bartnem

27 czerwca 2014 r. warsztatami artystycznymi w Krynicy Zdroju rozpoczął się XVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Świat pod Kyczerą.

Organizator Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca ,,Kyczera€" z Legnicy, kilkanaście lat temu zainicjował festiwal, który ma na celu łamanie stereotypów i łączenie ludzi z różnych zakątków świata.
Jest to największy w Europie tego typu event.

W drugim dniu festiwalu, w piękny słoneczny sobotni popołudniowy dzień, ulicami Gorlic przeszedł barwny korowód z różnych krajów Europy. Kolorowe stroje i muzyka sprawiły, że przechodnie przenieśli się w inny świat. Po pochodzie odbył się na scenie gorlickigo rynku koncert galowy, który zgromadził wielu mieszkańców.

Następnie XVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą" miał swoją kolejną odsłonę we wsi Bartne, gmina Sękowa w zachodniej części Beskidu Niskiego. Przedstawiciele mniejszości narodowych prezentowali swoją kulturę i stroje ludowe.

To tu wieczorem w Bartnem mieszkańcy tej niedużej łemkowskiej wioski podziwiali tańce i śpiewy zespołów pochodzących z Północnej Osetii (Kaukaz) oraz z Pragi Czeskiej.

Było to barwne i niecodzienne widowisko.

Bartne - ,,Świat pod Kyczerą˝