Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   144  145  146  147  148  149  150  151  152   - następna »

VIII Spotkanie Noworoczne w Sękowej

30 stycznia 2014 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sękowej, odbyło się tradycyjne VIII Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa – Marię Wyżkiewicz. W spotkaniu uczestniczyli m.in. posłowie: Barbara Bartuś i Andrzej Romanek, wojewoda młp. Jerzy Miller, Mirosław Wędrychowicz - starosta gorlicki, radni, sołtysi, księża, przedstawiciele administracji, biznesu, organizacji pozarządowych oraz liczna rzesza mieszkańców gminy.

Pani wójt przywitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na tą okazję a ukazującą ubiegłoroczne osiągnięcia w gminie Sękowa. Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się między innymi o tym, że w roku 2013 – wykonano wiele prac na terenie naszej gminy. W swoim wystąpieniu Pani Wójt podsumowała dokonania i plany w działalności inwestycyjnej gminy, sukcesy działalności oświatowej, plany komunikacji i dowozów dzieci oraz mieszkańców, działalności kulturalnej i świetlicowej, działalności sportowej, działalności organizacji pozarządowych, służby zdrowia.

Wójt Gminy złożyła podziękowania za pracę społeczną i działalność na rzecz społeczności sękowskiej. Wspólnie z Przew. Rady Gminy wyróżniła z naszej gminy następujące osoby: Beatę Śliwę, Katarzynę Tokarz, Zofię Prorok, Anne Fudale, Anne Durlak i Aleksandra Gucwę

Po prezentacji i wyróżnieniach głos zabrali zaproszeni goście, którzy w kilku słowach pogratulowali gospodarzom gminy ubiegłorocznych osiągnięć, życząc im dalszych sukcesów.

Następnie Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch, który tradycyjnie już wystąpił w roli konferansjera poprosił o wystąpienie młodzieżowego kabaretu z Ropicy Górnej, następnie grupę śpiewaczą ,,Razem" z Sękowej pod dyrekcją Mirosława Bogonia. Na zakończenie Spotkania Noworocznego, wystąpił znany nam zespół ,,Wioszczanie”, który wykonał koncert z pogranicza kultur Pogórzan i Karpat. Wykonał m.in. utwór pt. ,,Tango”, które było dedykowane przez prowadzącego, dla właściciela tego portalu. Dzięki dla: TOMASZA KUBALI – gitara basowa, MIROSŁAWA BOGOŃIA – akordeon, WIESŁAWA LEWKA - gitara, RAFAŁA BONI BONIŚNIAKA – perkusja oraz dla dyr. BOGUSŁAWA DIDUCHA – śpiew, gitara elektryczna i klasyczna.

Spotkania tego typu organizowane od 8 lat tradycyjnie w pierwszych miesiącach Nowego Roku mają na celu przedstawienie działań związanych z rozwojem Gminy Sękowa w roku minionym. Gospodarze przygotowali poczęstunek – ciasta własnego wypieku, pięknie udekorowali stoły i salę.
W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata.

Zobacz relację filmową

Drodzy Przyjaciele.

Serdecznie dziękuję za więź duchową oraz za wszystkie przejawy życzliwości i wsparcia dla tych którzy bronią swobód obywatelskich i wartości moralnych w życiu społeczno-politycznym w Ukrainie.
Dzisiejsza sytuacja nad Dnieprem ma wiele analogii do tego, co przeżywali Polacy. Z jednej strony struktury państwa, które straciło autorytet i usiłuje odrodzić relikt systemu minionej epoki. Z drugiej strony ruch społeczny opowiadający się za wartościami, które ukształtowały współczesną Europę. Niestety w ostatnich dniach eskalacja konfliktu i napięcie społeczne stale rośnie i w tym nierównym starciu nie udało się uniknąć ofiar śmiertelnych.

Wszyscy z wielką trwogą i smutkiem śledzimy wydarzenia, do jakich dochodzi obecnie w Kijowie. W związku z tymi nadzwyczajnymi okolicznościami, zwracam się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o wszechstronną pomoc. Potrzebni są wolontariusze medyczni, mogący udzielić pierwszej pomocy pobitym oraz medykamenty. Ważne jest zaangażowanie prawników, którzy mogliby przygotowywać opinie prawne aktualnych wydarzeń w świetle prawa międzynarodowego oraz udzielać konsultacji osadzonym. Konieczne jest wsparcie finansowe mediów internetowych, które wyświetlają wydarzenia z Kijowa na żywo. Potrzebna jest także pomoc humanitarna w formie ciepłej odzieży i obuwia oraz artykułów spożywczych.

Jeżeli ktoś ma możliwość pojechać do Kijowa jako obserwator, to może dołączyć się do inicjatywy fundacji: kliknij

Leki można przekazywać do organizatorów akcji w Krakowie i Warszawie: kliknij ***** kliknij

Wesprzeć finansowo można niezależną obywatelską telewizję internetową, która wyświetla wydarzenia z Kijowa na żywo, przez całą dobę: kliknij

Można też skorzystać z innych możliwości, które są zaznaczone na oficjalnym profilu Euromajdanu: kliknij

Aktualne potrzeby Euromajdanu wyświetlane są na stronie: kliknij natomiast potrzeby finansowe odpowiedzialnych za Euromajdan są wskazane pod adresem: kliknij

W obecnej sytuacji, każda forma pomocy jest bardzo ważna.

Ks. Stefan Batruch
Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza

IX Memoriał Vladimira Savcinskeho w skoku wzwyż na Słowacji.

IX Międzynarodowy Memoriał w skoku wzwyż im. Vladímira Savčinsého odbył się w dniu 9 stycznia 2014 r. w hali sportowej "Mir" w Bardejowie (Słowacja). W zawodach tych brali udział zawodnicy z Ukrainy, Czech, Słowacji oraz dwa kluby z Polski. Nasz klub UKS "Maraton" Sękowa reprezentowany był przez 7 zawodników. ( trzy młodziczki, trzech młodzików i jeden junior) Nasi zawodnicy w doborowym towarzystwie wypadli dobrze, niektórzy z nich ustanowili nowe rekordy życiowe. Dobrze skakał młodzik Myszkowski Błażej - 153 cm i junior Damian Chwałyk - 186 cm. Pozostali nasi zawodnicy skakali na swoim przyzwoitym poziomie - Iza Tumidajewicz, Ewa Durlak, Natalia Tarsa po 133 cm, Kuba Hajduk 143 cm i Adrian Krasoski 138 cm. Nasz Klub w tym memoriale uczestniczy od samego początku a Damian Chwalik startował dziś po raz szósty z rzędu. Podczas zawodów zostaliœmy zaproszeni na XXIII Memoriał Stefana Stanislaya do Preszowa (7 luty) oraz na XXI "Mały Stit Bardejova" w skoku wzwyż, który odbędzie się 7 marca 2014 r. na Volkerovej w Bardejowie.

Zobacz galerię

Zobacz relację filmową

ŁEMKOWSKIE BOŻE NARODZENIE

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się rodzi-Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadeszły Święta Bożego Narodzenia. Dziś Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych obrządku wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:
Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie, żebyście byli zdrowi, weseli, jak w niebie anieli.
W tym dniu radosnym, oczekiwanym, gdzie gasną spory, goją się rany - życzę Wam zdrowia, życzę miłości. Niech mały Jezus w sercu zagości, szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.

З Різдвом Христовим та Hовим 2014 Pоком! Веселих та щасливих Різдвяних Свят, дуже здоров’я і щастя в Новому Році!

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

Replica Handbags Po ponad miesięcznym poście zasiądą, po ukazaniu się pierwszej gwiazdy na niebie, do kolacji wigilijnej, która jest skromna i postna, chociaż składa się z 12 potraw. Łamią się prosforą, chlebem pszennym symbolizującym Ciało Chrystusa i składają sobie życzenia. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej a obecnie kierowniczka punktu filialnego w Bodakach Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - sądeckiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska i wrocławsko-szczecińska.

Życzenia J. E. Najprzewielebniejszy PAISJUSZ Biskup Gorlicki

Życzenia składa ks. proboszcz Grzegorz Nazar - parafia greckokatolicka w Gorlicach

Życzenia swiąteczne składa Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz

Dobryj weczir tobi, pane hospodaru,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Zastełajte stoły ta wsie kilimami,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Taj pridut do tebe tri prazdniki w hosti,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A perszy to prazdnik Rożdiestwo
Christowo, Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A druhi to prazdnik Swiatoho Wasyla,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A tretij to prazdnik Swiato-Wodochryszcza,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia

www. sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia

Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Frances & Derek Gates - Sydney (Australia)
Chris Mackey - Anglia
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Stefan Stanislay - Preszów (Słowacja)
Małgorzata Małuch - wójt Sękowej i Maria Wyżkiewicz - Przew. Rady Gminy Sękowa
Michał Omylak junior z Rodziną - Wrocław
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
Paweł Kukurowski - Wrocław
Zbigniew Ożga - Wrocław
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Kazimierz Mazurek - Zgorzelec
Kazimierz Sacha - Gorlice
Ben Wimmemuller - Holandia

Drogą mailową przesłali:

Orlico Sport - Poznań
Janusz Drzymała - Kanada
Aleksandra Gryciuk - Warszawa
Boksport - Mieszkowice
Krzysztof Sikora - Warszawa
Home.pl - Szczecin
Andrzej Ratajczak - Poznań
Katarzyna Kullman - Warszawa
,,POLANIK" - Piotrków Trybunalski
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Anna i Janusz Bujnowscy - Kanada
Jolanta Karasińska - Warszawa
Krystyna Reinfuss - Kraków
Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
Joanna Puścizna - Dominikowice
Maria Wyżkiewicz - Męcina Mała
Aleksander Wietrzyk - Biesna
Firma Atline Tex - Łódz
Paulina Gawlik - Jankowice
Dacia - drumbun - Kraków
Elżbieta Gibała - Opole
e-transBus,eu - Bielsko-Biała
Jacek Pięta - UG Sękowa
Janina i Stanisław Fikus - Gliwice
Jarosław Wawrzyniak - Poznań
Roman Trojanowicz - Gorlice
ppłk. Szczepan Kurpisz - Kraków
Alicja Grabowska - Częstochowa
Tomasz Sikorski - Warszawa
Muzeum "Dwory Karwacjanów
i Gładyszów" - Gorlice
Józef z Zagórzan
Marek Podraza - Gorlice
Szymon Serwatka - Kraków
Sławomir Duran - Jasło
Stefan Glądys - Kraków
Portal ,, Niebieska Eskadra" - Polska
Joanna Hojdak - Sękowa
Maria Kretowicz - Sękowa
Stanisław Gruszkowski - Gorlice
Ivan Dzuriš - Bardejów (Słowacja)
Romuald Wróblewski - Szwecja
Janusz Oraczewski - Kraków
Leszek Mańkowski - Kraków
Maria Sikorska - Bobowa
dr. Władysław Sadowski - wójt Gminy Kamienica
Wiesia i Leszek Witkowscy - Kanada

Drogą tel. oraz poprzez listy i SMS,
życzenia świąteczne przesłali:

Maria Dudziak - USA (Floryda)
* Władysław Tokarz - Brzozów
* Jerzy Dziedziak - Gorlice
* Agnieszka i Paweł Śliwa - Lipinki
* Elżbieta Żołędowska - Węgrów
* Tomasz Sikorski - Warszawa
* Roman Trojanowicz - Gorlice
* Jan Ryzner - Gorlice
* Stanisław Maciąg - Zamość - Michalów
* Mieczysław Krok - Mowy Sącz
* Kazimierz Mazurek - Zgorzelec

Za wszystkie życzenia świąteczne
i noworoczne serdecznie dziękuje.