Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   144  145  146  147  148  149  150  151  152   - następna »

Wystawa Halifaxa i Liberatora w Gorlicach

Otwarcie nowej wystawy czasowej pt. Halifax kapitana Omylaka, odbyło się 1 sierpnia 2014 r. w pawilonie wystawowym Urzędu Miasta w Gorlicach, z okazji 70 rocznicy zestrzelenia polskiej załogi.

Pamięci 7 lotników Polskich nieznanego nazwiska niosącym cosplay anime z Włoch pomoc dla powstańców Warszawy poległym w Banicy we wrześniu 1944 r. Społeczeństwo Powiatu Gorlickiego – taki napis umieszczono na pomniku, który w 25 rocznicę śmierci załogi wystawiła okoliczna ludność. Po latach, w 2006 roku, dzięki wysiłkom miłośników lotnictwa i członków społeczności lokalnej oraz pomocy RAF Museum w Hendon udało się zidentyfikować samolot i poległych na jego pokładzie lotników.

27 sierpnia 1944 r. na wypożyczonym z brytyjskiego 148. Dywizjonu samolocie Handley Page Halifax FS-P (JP 295) wystartowała załoga w składzie: kapitan nawigator Franciszek Omylak, podporucznik pilot Kazimierz Widacki, podporucznik bombardier Konstanty Dunin-Horkawicz, pporucznik strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ozga, sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Ich zadaniem był zrzut zaopatrzenia dla Armii Krajowej nad Puszczą Kampinoską. W drodze powrotnej Halifax JP 295 został zestrzelony nad miejscowością Banica (obecnie Krzywa) w Beskidzie Niskim przez niemieckiego nocnego myśliwca. Cała polska załoga zginęła.

Na wystawie zostaną zaprezentowane relikty zestrzelonego samolotu załogi kpt. F. Omylaka, sylwetki członków załogi. Przedstawiona zostanie także historia tych wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych misji. O katastrofie konstrukcji brytyjskiego ciężkiego samolotu bombowego Handley Page Halifax opowie pasjonat lotnictwa pan Aleksander Gucwa po uprzednim ustaleniu dnia i godziny.

Informacje o załodze kapitana Franciszka Omylaka można znaleźć na stronie www.sekowa.info

ZOBACZ FILM

,,Gazeta Gorlicka" - Uczczą pamięć poległych lotników

golden goose fake

Ropica Górna 2014 – podziękowanie za dary ziemi

Sierpień to czas dorocznych festynów i dożynek. Niemal każda gmina w Polsce dziękuje wówczas Bogu za doroczne plony i zbiory. Dożynkom często towarzyszą różne festyny i zabawy, tak było 24 sierpnia br. w Ropicy Górnej.
W tym roku VIII Gminne Dożynki odbyły się w Ropicy Górnej i rozpoczęły Mszą Św. dziękczynną odprawioną w kościele pw. Św. Michała Archanioła pod przewodnictwem ks. proboszcza Adama Prącika. We Mszy św. uczestniczył ksiądz rezydent a homilię wygłosił ks. proboszcz Męciny Wielkiej Jan Adamczyk, który odczytał fragment powieści Władyslawa Reymonta ,,CHŁOPI”, nawiązujący do ciężkiej pracy na roli i przednówku. Podziękował rolnikom za trudy ich pracy oraz za dziewięć wieńców dożynkowych, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców.

We Mszy Św. uczestniczyli rolnicy, mieszkańcy gminy, władze wojewódzkie z wojewodą Jerzym Millerem na czele, powiatowe, gminne oraz goście. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz sołtys Ropicy Górnej Katarzyna Tokarz złożyły na ręce proboszcza ks. Adama Prącika dary z tegorocznych plonów bochny chleba, ziarna zbóż, warzywa i owoce. Podniosłą uroczystość zakończyła pieśn ..Boże coś Polskę.. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. proboszcza barwny korowód - jedni pieszo, inni na przystrojonych wozach, z pieśnią na ustach - przeszedł na teren obiektów rekreacyjnych, aby tam wziąć udział w dalszej części obchodów.

Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która wspólnie z wojewodą i przedstawicielem Starostwa podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Następnie wojewoda Jerzy Miller, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina i Radny Sejmiku Małopolskiego Paweł Śliwa, złożyli rolnikom serdeczne życzenia.

Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Występy rozpoczął zespół ,,Ruczaj” a następnie ,,Sękowianie ‘’ pod batutą Mirosława Bogonia.
Następnie odbyła się prezentacja gminnych wieńców. W tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie. Młodzi artyści zaprezentowali swoje regionalne utwory za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować udział we Mszy św. posłanki Barbary Bartuś a na placu rekreacyjnym na chwilę pokazał się senator Stanisław Kogut.

Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami, pokaz tradycyjnej młocki. O godzinie 20-tej przystąpiono do losowania głównych nagród m.in. zamrażarki, lodówki, pralki automatycznej, telewizora.

Niedzielne obchody dożynkowe zakończył ,,taniec ognia” , po czym odbyła się do północy zabawa pod gwiazdami a przygrywał zespół ,,Horyzont". Mimo ze pogoda w tym dniu nie rozpieszczała przybyłych, to i tak tegoroczne uroczystości można zaliczyć do bardzo, bardzo udanych!

Zobacz nagranie filmowe

Dożynki Gminne w Ropicy Górnej - 24.08.2014 r.

Parafialne dożynki 2014

Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2014 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Nawiązał do ciężkiej pracy na roli i do 94 rocznicy święta Wojska Polskiego, do cudu nad Wisłą w 1920 r.

W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za trzy wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone a nastepnie odbyła sie procesja wokół kościoła.

Parafialne dożynki 2014

Muzyka Zaklę™ta w Drewnie w zabytkowym kościółku w Sę™kowej

W ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, 3 sierpnia o godz. 17. w kościele św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej wystąpiła Angela Gaber z zespołem. Angela Gaber, wraz z zespołem w składzie Tomasz Dybala (gitara, bouzouki), Ernest Drelich (etniczne instrumenty perkusyjne)i Robert Onacko (gitara elektryczna) wystąpiła z programem „Opowieści z Ziemi”.

To swoista interpretacja muzyki tradycyjnej z różnych zakątków świata oraz kompozycje własne muzyków, tworzące dziką przestrzeń wrażeń i odczuć. Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalnej jakości atmosferę. Jak powiedziała Angela, to muzyczny proces w poszukiwaniu własnej pieśni. W spotkaniu tych osobowości tkwi niezwykła siła i urok. Czerpią z tradycyjnych źródeł nie pozostając obojętni wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. W tym właśnie klimacie, bliskim Ziemi i przyrodzie, wspólnie tworzą oryginalne aranżacje i improwizują w poszukiwaniu...

Koncert cieszył się dużą frekwencją a zorganizowała go Małopolska Organizacja Turystyczna