Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   161  162  163  164  165  166  167  168  169   - następna »

14 medali na III Otwartych Mistrzostwach Lipinek w skoku wzwyż!

Nauczyciele wf SP w Lipinkach Tomasz Świerzowski i Anna Wojna zorganizowali III Otwarte Mistrzostwa Lipinek w skoku wzwyż. W zawodach tych uczestniczyło aż 104 zawodników w tym 38 dz. z siedmiu SP, gimnazjalych i podgimnazjalnych. Brała też udział 26 osobowa reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa, która zaprezentowała się bardzo dobrze, nasi zawodnicy zdobyli 14 medali, w tym 5 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych!

Zwycięscami zostali: Krupa Karolina 110 cm - kl.IV, Tarsa Natalia 140 cm - kl.VI (rekord zawodów), Tumidajewicz Izabela 130 cm - młodziczka, Rompała Rafał 105 cm kl.IV i Chwałyk Damian 180 cm - junior.
Srebrne medale zdobyli: Nowak Aleksandra 105 cm - kl.IV, Rachel Patrycja 125 cm - kl.V, Horbal Aleksander 145 cm - młodzik, Tumidajewicz Patryk 160 cm - jun. mł.
Brązowe medale wywalczyli: Ewa Durlak 120 cm - kl.VI, Dziubak Ewelina 125 cm - młodziczka, Krasoski Adrian 135 cm - kl.VI, Myszkowski Błażej 140 cm - młodzik i Chwałyk Jarosław 160 cm - jun. mł

Nowy rekord mistrzostw z bardzo ładnym wynikiem ustanowiła nasza zawodniczka Natalia Tarsa uczennica klasy szóstej, pokonując poprzeczkę na wysokości 140 cm.

Zawodnicy do szóstego miejsca otrzymali pamiątkowe dyplomy, pierwsza trójka pamiątkowe medale a Natalka za ustanowienie nowego rekordu mistrzostw otrzymała pamiątkowy puchar.
Wszyscy zawodnicy zostali zaproszeni przez Prezesa UKS ,,Maraton" Sękowa Aleksandra Gucwę na XI Międzynarodowy Memoriał im. Wł. Tokarza w skoku wzwyż, który odbędzie się 20 lutego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sękowej, zaś reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa będzie jeszcze uczestniczyć 8 lutego w XXI Memoriale im. Stefana Stanislaya w Preszowie na Słowacji.

III Mistrzostwa Lipinek w skoku wzwyż - 01.02.2013 r.

Dom Ludowy w Siarach

Dom ludowy w Siarach stanął na gruncie gminnym, zbudowany przez posła Długosza wedle planów inżyniera Halickiego ze Lwowa. Jest to budynek piętrowy, mieszczący w sobie wszystkie instytucje wiejskie, służące do użytku publicznego. Najwięcej miejsca zajmuje sala na zebrania i teatry, licząca wszerz 9 metrów, wzdłuż 10 metrów, nie licząc stałej sceny. Sala ta może pomieścić z wyż 400 osób. Do niej przylega obszerna weranda 10 m. dł. 4 m. sz., oszklona cała, przeznaczona na Czytelnię.

Po drugiej stronie są dwie ubikacje na sklep Kółka rolniczego i restaurację. Na piętrze nad niemi jest lokal Kasy Raiffeisena i kancelarja gminna, a po drugiej stronie dwie izby na mieszkanie sklepikarza. Wszystko urządzone zostanie tak, aby było wzorem wygody i praktyczności, by także i inne gminy nauczyły się stąd, jak ma wyglądać np. urządzenie sklepu Kółka rolniczego, lub kancelarji gminnej, by w niej niczego nie brakło, a wszystko było praktyczne. Poświęcenie tego wzorowego Domu ludowego odbędzie się na wiosnę. Poseł Długosz tym pięknym czynem zasłużył się znowu wobec ludu, który tak pragnąłby widzieć szczęśliwym i zadowolonym.

Żródło: Przyjaciel Ludu nr 51 z 18 grudnia 1910 roku(pisownia oryginalna)

PS

Budynek Domu Ludowego w Siarach został wybudowany w 1910 r. sfinansowany w całości przez posła - senatora Władysława Długosza
W 2012 r. został wyremontowany, obecnie mieści się w nim m.in. sklep spożywczy, zakład fryzjerski, straż pożarna oraz centrum informacji turystycznej.

Dom Ludowy w Siarach - zdjęcia pochodzą z listopada 2006 r.

Podsumowanie projektu dla seniorów.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbyło się podsumowanie działalności Ośrodka Wsparcia dla osób starszych i młodzieży, który działał w 2012 roku. Ośrodek prowadzony był przez Stowarzyszenie Dobrej Woli w Sękowej w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sękowej.

Prezentację zrealizowanych działań w ramach Ośrodka przedstawił kierownik GOPS w Sękowej Michał Diduch W spotkaniu udział wzięli uczestnicy zajęć, członkinie Stowarzyszenia Dobrej Woli oraz Pani Wójt Małgorzata Małuch, która zainicjowała powstanie Ośrodka w 2012 roku.

Działalność Ośrodka obejmowała różnorodne formy spędzania wolnego czasu tj.:

• Zajęcia kulinarne

• Zajęcia informatyczne

• Zajęcia rękodzielnicze

• Zajęcia śpiewacze

• Zajęcia z zakresu języka angielskiego

• Wycieczkę krajoznawczą

Wycieczka krajoznawcza była zorganizowana w Pieniny, wszyscy uczestnicy brali udział w spływie flisackimi łodziami Przełomem Dunajcu od Sromowców do Krościenka.

Podsumowanie projektu - 2013-01-16 - Sękowa

Jasełka po góralsku w Męcinie Wielkiej

Na zaproszenie pani sołtys Zofii Prorok z Męciny Wielkiej, przyjechał Góralski Zespół ,,Siumni" z Chochołowa, który przedstawił jasełka góralskie. Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Pomysłodawcą tej imprezy była pani Zdzisława Belczyk wraz ze swoją córką Edytą Bzdyk - Bator. Podczas występu młodzi górale zatańczyli, zaspiewali i zagrali dla licznie zgromadzonych mieszkańców zbierając rzęsiste brawa. Zespół prowadzi Dyr. szkoły pan Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch. Na zakończenie godzinnego przedstawienia jasełkowego, wspólnie zaśpiewano kolędy, także i te góralskie. Złożono życzenia noworoczne a na szczęście w tym 2013 r. posypano owsem. Młodzi artyści otrzymali od mieszkańców oraz Urzędu Gminy w Sękowej noworoczne paczki ze słodyczami oraz hojne datki. W tej pięknej uroczystości uczestniczyła pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Zofia Rowinska - Sekretarz Gminy oraz Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz a także radny Andrzej Ślimak. Całość imprezy zorganizowała pani sołtys wraz z radą sołecką i nie tylko. Piękne zaproszenia przygotowała pani Aneta Haluch
Impreza była zorganizowana z okazji kończącego się okresu bożonarodzeniowego jak również z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka" Po zakończonych góralskich jasełkach pani sołtys podziękowała za przyjazd i za tak wspaniały występ, zapraszając na przyszły rok. Po chwili wszyscy udali się na zasłużony gorący posiłek.

Siumni w Męcinie Wielkiej - kliknij

disfraces cosplay baratos

Góralski Zespół "SIUMNI" z Chochołowa

Góralski zespół "SIUMNI" z Chochołowa działa przy Oddziale Związku Podhalan w Chochołowie oraz przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie. Nazwa zespołu pochodzi od słow: „siumny", który w gwarze górali Skalnego Podhala oznacza paradny, ładny, dorodnv oraz „siumnie", tzn. pięknie, ładnie.

Zespół działa z przerwami od 1976 roku, kiedy to Władysław Gromada prowadził zespół młodzieżowy. Od 1995 roku działa zespół dziecięcy prowadzony wówczas przez Panią Helenę Guńka pod nazwą "Mali Chochołowianie". W 2002 roku za sprawą owczesnego kierownika Pani Anieli Michniak zespół wraca do dawnej nazwy "SIUMNI".

Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Jego członkami są przede wszystkim dzieci uczące się w miejscowej szkole podstawowej oraz w gimnazjum. Na występach zespół wspomaga również młodzież szkół średnich oraz studenci.

Członkowie zespołu biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów regionalnych organizowanych na terenie Podhala, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia, m.in na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przednówku, w Polanach, w Kościelisku oraz na terenie gminy Czarny Dunajec tj. Przeziyracce Młodych Tonecników i Spiywoków Góralskich, Muzykowaniu na Duchową Nutę.

Obecnie instruktorami i opiekunami zespołu „SIUMNI" są Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch.

Zespół "SIUMNI" z Chochołowa tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala

ŁEMKOWSKIE BOŻE NARODZENIE


Ikona przedstawia pokłon Trzech Króli

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się rodzi-Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Dziś Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych obrządku wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:
Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie, żebyście byli zdrowi, weseli, jak w niebie anieli.
W tym dniu radosnym, oczekiwanym, gdzie gasną spory, goją się rany - życzę Wam zdrowia, życzę miłości. Niech mały Jezus w sercu zagości, szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa.

Po ponadmiesięcznym poście zasiądą, po ukazaniu się pierwszej gwiazdy na niebie, do kolacji wigilijnej, która jest skromna i postna, chociaż składa się z 12 potraw. Łamią się prosforą, chlebem pszennym symbolizującym Ciało Chrystusa i składają sobie życzenia. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej a obecnie kierowniczka punktu filialnego w Bodakach Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - sądeckiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska i wrocławsko-szczecińska.

Życzenia dla wszystkich wiernych obrządku wschodniego przesłała:

З Різдвом Христовим та Hовим 2013 Pоком!
Веселих та щасливих Різдвяних Свят, дуже здоров’я і щастя в Новому Році!

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

Katarzyna Maria Kullmann

(друг порталу www.sekowa.info)

Życzenia ks. Grzegorza Nazara proboszcza Parafii Greckokatolickiej w Gorlicach

Życzenia J. E. Najprzewielebniejszy PAISJUSZ Biskup Gorlicki.

Dobryj weczir tobi, pane hospodaru,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Zastełajte stoły ta wsie kilimami,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Taj pridut do tebe tri prazdniki w hosti,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A perszy to prazdnik Rożdiestwo
Christowo, Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A druhi to prazdnik Swiatoho Wasyla,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A tretij to prazdnik Swiato-Wodochryszcza,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia