Gminny Dzień Dziecka w Ropicy Górnej
Już od wielu lat rady sołeckie z miejscowości należących do naszej gminy organizują w swoich wsiach imprezy plenerowe z okazji Dnia Dziecka. Na ten dzień czekają z niecierpliwością wszystkie dzieciaki na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto pełne radości, doskonałego humoru i świetnej zabawy. Podobne nastroje towarzyszyły zarówno najmłodszym mieszkańcom naszej gminy, jak i tym trochę starszym, podczas Gminnego Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego w dniu 2 czerwca na kompleksie sportowo - rekreacyjnym w sołectwie Ropica Górna.
W tym roku po raz pierwszy w godzinach popołudniowych odbył się Gminny Piknik Rodzinny. Przepiękna, słoneczna pogoda sprawiła, że wielu mieszkańców postanowiło wyjść z domu i uczestniczyć w imprezie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Impreza mająca na celu wywołać dziecięcy uśmiech radości u wszystkich mieszkańców naszej gminy.
Obok szkoły panie nauczycielki i przedszkolanki prowadziły blok konkursów i zabaw dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w wielu konkurencjach, m.in.: wyścigu na czas w biegu z pokonywaniem przeszkód, w biegu sprawnościowym i wielu innych zabawach. Dla wszystkich dzieci biorących udział w konkursach Rady sołeckie, Gmina i sponsorzy ufundowali wspaniałe nagrody.
Organizatorami tegorocznych obchodów Gminnego Dnia Dziecka byli: Wójt Gminy Sękowa Małgorzta Małuch oraz sołtys wsi Ropica Górna Katarzyna Tokarz, która kolejny już raz dała się poznać jako wzór niestrudzonego organizatora wielu imprez masowych w Ropicy G. i nie tylko. Pani Kasia i Beata w imieniu organizatorów tegorocznego Święta Dzieci, składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy pomogli nam przy organizacji tej imprezy. Do zobaczenia w przyszłym roku…
| ||
Dzień Samorządu Terytorialnego - wyróżnienie dla Małgorzaty Małuch28 maja 2013 r. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, została zaproszona przez Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, do udziału w okolicznościowych uroczystościach z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim. Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia daty przeprowadzenia pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. W 2000 roku Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP. Podczas uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał ordery i odznaczenia osobom zasłużonym w działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i osiągnięcia w pracy samorządowej, Małgorzata Małuch z rąk Prezydenta otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Na zakończenie Prezydent gratulował odznaczonym samorządowcom i dziękował tym wszystkim, którzy wykazują inicjatywę i działają na rzecz pogłębienia mechanizmów obywatelskiego zaangażowania
![]() | ||
Nabożeństwa Majowe![]()
Wśród wielu pięknych form chrześcijańskiej pobożności, które wpisały się w krajobraz naszej polskiej kultury, są uroczyste majówki, odprawiane w kościołach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach.
Początkowo Nabożeństwa Maryjne odprawiano w kościołach, natomiast tradycja odprawiania Majówek poza świątynią powstała nieco później. Prawdopodobnie wynikało to z tego, że nieraz daleko było do parafialnych świątyń, lub nie zawsze ludzie mogli oddalić się od domu. Również w naszej parafii nie brakuje pięknych kapliczek, czy krzyży które to nasi pradziadowie postawili, aby w ten sposób oddać część Chrystusowi i Matce Jego Maryi. Mieszkańcy naszej parafii pamiętają wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach. Jednak od jakiegoś czasu tradycja Majówek przy kapliczkach zanikła. Ostatnie Majówki jeszcze kilka lat temu odprawiano przy krzyżu na ul. Kochanowskiego.
Pamiętając o przodkach, którzy budowali te kapliczki, oraz z potrzeby oddania chwały Matce Bożej, naszej Matce członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wraz z mieszkańcami,strong> Siar codziennie spotykają się wieczorem przy kapliczce na „szlabancie” aby uczcić miesiąc poświęcony Maryi – odprawiając Majówkę. Na ten wyjątkowy wieczór w pełen urokliwy zakątek naszej parafii przychodzą mieszkańcy Siar, żeby poprzez odśpiewanie Litanii Loretańskiej, odmówienie różańca w intencji pogłębienia wiary nadziei i miłości, oraz odśpiewanie pięknych pieśni Maryjnych oddają cześć Naszej Matce. Adam Mickiewicz nasz wieszcz narodowy w balladzie „Powrót taty” pisał:
„Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem
| ||
Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła Kożleńcem i Górkami
Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi biegnącej przez Kożleniec i Górki. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii.
Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecnośći Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
| ||
Jubileusz 20-lecia istnienia DPS w Sękowej Organizatorem Jubileuszu była Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Proboszcz Parafii Sękowa ks. Janusz Kurasz oraz Kierownik DPS w Sękowej Danuta Rybczyk
Rolex Replica Watches Uroczystość rozpoczęto o godz. 11.00-tej Mszą Św. w kościółku p.w. św. Filipa i Jakuba, który znajduje się obok miejscowego DPS-u. W koncelebrze uczestniczyło pięciu księży. Homilię wygłosił dyr. Caritas ks. Stanisław Słowik, który na zakończenie mszy św. wręczył Pani wójt i Pani kierownik DPS pamiątkowe dyplomy podziękowania. Po mszy św. obok DPS-u i kościółka Pani kierownik wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym powiedziała, m.in.,, Dzisiejsza uroczystość, Jubileusz 20-lecia Domu Pomocy Społecznej w Sękowej , jest wielkim, radosnym przeżyciem dla całej społeczności Domu Pomocy, dla jej mieszkańców i pracowników. Każdy jubileusz jest okazją do refleksji nad przebytą drogą. Nasz droga – to już 20 lat. A teraz niezwykłe ciepłe i serdeczne słowa chcę skierować do naszych mieszkańców, zarówno tych aktywnych w kształtowaniu życia Domu, jak również do tych, których choroba i niesprawność uczyniła pozornie biernymi. To Wasza obecność nadaje sens naszej pracy, skłania do głębokiej refleksji nad życiem. Uwrażliwia uszlachetnia i wzbogaca naszą osobowość. Głos zabrała Pani Dyr. Renata Grochal, która niezwykle ciepło i serdecznie podkreśliła ważność i wyjątkowość pracy personelu i działalności domu pomocy społecznej.
Następnie zaproszeni goście składali życzenia i wręczali pamiątkowe upominki na ręce Pani kierownik Danuty Rybczyk
|