Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   163  164  165  166  167  168  169  170  171   - następna »

XVII sesja Rady Gminy Sękowa

27 listopada br. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Małej odbyła się kolejna, już XVII sesja Rady Gminy Sękowa.
Porządek obrad zawierał 25 punktów, z czego 7 to punkty stałe a 17 stanowiły projekty uchwał. Zaś jednym z punktów była informacja o stanie oświaty na terenie gminy Sękowa, którą przedstawił Dyr. Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch.
Z informacji tej wynika, że gminę Sękowa bardzo mocno dotknął niż demograficzny co ma bezpośrednie przełożenie na wysokość subwencji oświatowej. Jeśli uczniów jest mniej subwencja jest mniejsza, a tym samym musi być większa dotacja z budżetu gminy.
W 2011 r. nakłady na oświatę w gminie Sękowa to kwota 5 417 980, 00 w tym: otrzymana subwencja to 3 876 754,00; środki z Unii Europejskiej to 232 430, 58; oraz dotacja na prowadzenie placówki niepublicznej w Krzywej 98 909,00. Należy nadmienić ,że od września 2012 roku powstały w gminie kolejne 2 niepubliczne placówki oświatowe; szkoła w Bodakach i przedszkole w Ropicy Górnej.

Jeżeli chodzi o uchwały to omawianą sesję zdominowały te związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, które należało podjąć w związku ze zmianą ustawy „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach”, która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Tematyka ta będzie dodatkowo omawiana na spotkaniach z sołtysami i na zebraniach wiejskich.

Kolejne uchwały dotyczyły różnych tematów które ma do rozwiązania Pani Wójt jako gospodarz gminy. A w konsekwencji rozwiązania te umożliwiają rozwój gminy. Jak na każdej tak również i na tej sesji nie zabrakło interpelacji wniosków i zapytań tak ze strony radnych jak i sołtysów, w których przejawia się troska o rozwój sołectw. Bardzo miłym akcentem były podziękowania składane na ręce Pani Wójt za to co już udało się zrobić w poszczególnych miejscowościach.

XVII Sesja Rady Gminy Sękowa - kliknij

W Zdyni spotkali się miłośnicy Beskidu Niskiego.
Prelekcja Aleksandra Gucwy

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2012 roku, miłośnicy Beskidu Niskiego oraz sympatycy portalu www.beskid-niski.pl spotkali się pośród beskidzkich dolin i lasów na corocznym spotkaniu kończącym sezon turystyczny. Wcześniej Nieznajowa, Bartne, Huta Polańska, Radocyna, Zdynia, Zawadka Rymanowska, Lipowiec a w tym roku ponownie położona u podnóży Rotundy - Zdynia. Gościnę, wikt i opierunek zapewnili nam gospodarze Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Zdyni.

Nauczeni doświadczeniem ubiegłego roku, gdy w spotkaniu uczestniczyło blisko 90 osób staraliśmy się również być przygotowanym na taką liczbę gości i w tym roku, tym bardziej, że program spotkania mógł wydawać się jeszcze bardziej atrakcyjny. Spotkaniu towarzyszyć miała sprzyjająca pogoda co również mogło zachęcić do przyjazdu do Zdyni.

Pierwsi miłośnicy dotarli już rankiem w piątek 23 listopada. Umówieni na forum portalu www.beskid-niski.pl o godzinie 14-tej wyruszyli do nieodległej doliny wsi Długie, gdzie wraz z Szymonem Modrzejewski ze Stowarzyszenia "Magurycz" zajęli się pracami zmierzającymi do ustawienia wcześniej przygotowanych elementów, bardzo ładnej kapliczki. Spotkanie zaczęło się więc bardzo pożytecznie.

Gdy zapadł zmrok blisko 30 osób, które przyjechały do Zdyni już w piątek zasiadło do biesiady, pełnej wspomnień z poprzednich lat oraz ostatniego turystycznego roku. W godzinach wieczornych rozpoczął się pokaz filmów dokumentalnych związanych tematycznie z Beskidem Niskim a na wyraźne życzenie gości wyświetlony został film "Wino Truskawkowe". Pierwszy "dzień" spotkania zakończył się kilka godzin po północy spacerem na pobliski cmentarz w Zdyni.

Sobotni poranek to przyjazd kolejnych gości i przygotowania do wycieczki na Jaworzynę Konieczniańską, która ze względu na dość napięty program spotkania musiała rozpocząć się około godziny 9-tej. Podjęto decyzję, iż na Jaworzynę Konieczniańską (881 m. n.p.m.) wejdziemy bez szlaku przez Dzielec a następnie zejdziemy również bez szlaku doliną potoku Sidława.

Spośród uczestników spotkania, wyłoniła się główna grupa marszowa (kilka osób wyszło na trasę już około godziny 6.00) a część osób niezainteresowanych wejściem na Jaworzynę zaplanowała alternatywne wycieczki w bliższej lub dalszej okolicy Zdyni. Bardzo forsowną trasę w znakomitej formie pokonali wszyscy uczestnicy a dodatkową atrakcją wycieczki było odnalezienie kamiennej tablicy pamiątkowej z 1901 roku postawionej na pamiątkę ustrzelenia jelenia przez wskazanego z nazwiska, szlachetnie urodzonego grafa. Czas powrotu z wycieczek wyznaczał obiad, który na stole oczekiwał na wygłodniałych piechurów od godziny 15-tej. Spożywaniu posiłku towarzyszył gwar na sali, gdyż do Zdyni dojeżdżali kolejni uczestnicy spotkania.

Zbliżała sie godzina rozpoczęcia prelekcji a sala główna pełna była gości. Po przygotowaniu sali prelekcyjnej rozpoczęliśmy część oficjalną. Jako pierwszy wystąpił Kamil Kmak student AGH w Krakowie, który ciekawie opowiadał o grybowskich Żydach, dokumentując historię bogatym materiałem fotograficznym.

"Prace konserwacyjno-porządkowe na cmentarzach Beskidu Niskiego w roku 2012" to temat krótkiego wystąpienia Krzysztofa Rodaka. Kolejnym prelegentem był mieszkający w Gładyszowie Jan Dziubyna, który opowiadał o niewyjaśnionych do dzisiaj a nieznanych losach i historiach osób związanych z okolicznymi miejscowościami. Przed przerwą wystąpiła jeszcze Anna Dobrowolska omawiając działalność "Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa" oraz Henryk Pawłowski z prelekcją "Konserwacja łemkowskich krzyży i kapliczek na terenie sołectwa Krzywa w latach 2010-2012" ze szczególnym uwzględnieniem prac, które zakończyły się dosłownie kilka dni wcześniej a wiązały się z wyremontowaniem kapliczki w Nieznajowej, która stojąc na skarpie nad Zawoją często zmuszała do zadania pytania "czy ona czasami nie runie do rzeki"?

Po przerwie na kolację i odpoczynek, Aleksander Gucwa, nauczyciel z Sękowej przez blisko godzinę w sposób ciekawy, dynamiczny i bardzo plastyczny przybliżał historię katastrofy Halifaxa w Banicy – Krzywej. Przedstawił także współczesne wydarzenia z tym związane, a więc odsłonięcia pomnika w Banicy oraz historię poszukiwań rodzin pilotów, którzy zginęli. Słuchający zostali również poinformowani przez niego o pomyśle powstania mini-muzem lotnictwa w Sękowej, których eksponatami prócz zdjęć i dokumentów będą fragmenty rozbitego Halifaxa, który w 20 skrzyniach spoczywa w szkole w Sękowej.

Następnie Szymon Modrzejewski przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Magurycz w 2012 roku na terenie Beskidu Niskiego. Przed prelekcją Szymona Modrzejewskiego oficjalnie przekazano mu puszkę z kwotą blisko 400 zł, które zebrali uczestnicy VIII-go spotkania w Zdyni.

Na zakończenie - wszystkich zgromadzonych (około godziny 22.00) zainteresował Jacek Smulski. Godzinę wcześniej wrócił z otwarcia oddanego do użytku kurierskiego szlaku turystycznego "Jaga-Kora" (Rymanów Zdrój- Wisłoczek - Polany Surowiczne - Jasiel). Inicjator i organizator tego przedsięwzięcia – sekcja turystyczna "Warta" z Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego w tym roku dokonała rzeczy niezwykłej. Dzięki nim została wyznaczona i oznakowana na odcinku Rymanów - Jasiel, prawie 27 kilometrowa trasa. Prowadzi bezdrożami Pogórza i Beskidu Niskiego. Przedstawił także sylwetkę "Orła z Budapesztu" - Jana Łożańskiego, kuriera KG AK, który przechodził tą trasą w czasie wojny 45 razy.

Po zakończeniu prelekcji, w których uczestniczyło około 70 osób, rozpoczęły się rozmowy kuluarowe. Biesiada trwała do późnych nocnych. Jednak to jeszcze nie był koniec atrakcji tego wieczoru. Około godziny 1.00 - 12 osób udało się na górującą nad okolicą Rotundę. Dotarcie na szczyt nie stanowiło dla uczestników problemu a nagrodą był niesamowity widok spowitych mgłą wież cmentarza nr 51 w świetle księżyca oraz... udana próba zapalenia wielkich halogenów zamontowanych na najwyższej wieży, które widoczne były zapewne i w okolicy odległego Uścia Gorlickiego.

Niedzielny poranek przywitał wszystkich mglistą pogodą. Goście po śniadaniu (jedni wczesnym inni baaaardzo późnym) udali się jeszcze na krótkie wycieczki po okolicy by rozpocząć powrót do domów w różnych rejonach Polski

Do zobaczenia za rok... chyba wrócimy w miejsce, w którym już byliśmy tzn. do...Radocyny a warto zauważyć, że kolejne impreza będzie szczególna gdyż IX-te spotkanie w Radocynie połączone będzie za 10-tą rocznicą istnienia portalu www.beskid-niski.pl

Źródło:www.beskid-niski.pl
Zobacz także TU

VII spotkanie miłośników Beskidu Niskiego - kliknij

Remembrance Day - Dzień Pamięci w Krakowie

W dniu 13 listopada br. o godzinie 11.00 na krakowskim Cmentarzu Rakowickim, w jego zachodniej części przy Kwaterze żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day). W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ambasady Kanady, którą reprezentował Pan Gregory Keith Houlahan - Chargé d'affaires, Sierżant Michael Nielsen - Asystent Attaché Obrony, Ambasadę Brytyjską reprezentował Pułkownik (Group Captain) David Houghton - Attaché Obrony, Chorąży Christopher Taylor - Asystent Attaché Obrony, Wojsko Polskie reprezentował Generał Brygady Bogdan Tworkowski - dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, Podporucznik Łukasz Józef Hubacz - kapelan 6 Brygady Powietrznodesantowej a władze Małopolski Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski.
Podczas uroczystości wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej. Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, prowadzona przez ks. por. Łukasza, Józefa Hubacza
Uroczystości poprowadził Brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie Pan Kazimierz Karasiński.

Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.
Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania Hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.

Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez Ambasadorów Krajów Wspólnoty Brytyjskiej, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie oraz harcerzy i młodzież szkolną. Wśród gości byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, które reprezentowali Prezes ppłk pil. Benedykt Siemaszko, wice Prezes ppłk. Stefan Glądys oraz członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz, zaś Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa reprezentował wice Prezes Leszek Mańkowski
Oprawę ceremonii (fanfarzysta, werblista, warta honorowa) zapewniła 6 Pomorska Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.

Remembrance Day organizowany przez Konsula Honorowego Wielkiej Brytanii w Krakowie, Kazimierza Karasińskiego odbywa się cyklicznie w drugą niedzielę listopada, a jego termin, choć związany z datą zakończenia Pierwszej Wojny Światowej tj. 11 listopada 1918 r. jest uzależniony od dyspozycyjności ambasadorów państw Wspólnoty Brytyjskiej, którzy partycypują w uroczystości.
Początkowo było to święto Zawieszenia Broni, obchodzone w dniu zakończenia I wojny światowej, tj.: 11 listopada (od 1918 roku). Powszechnie przyjętym zwyczajem, w całej Wielkiej Brytanii, jest czczenie 11.XI. pamięci poległych żołnierzy punktualnie o godzinie 11:00. Natomiast po II wojnie światowej w ten sposób oddaje się hołd i pamięć poległym w obu wojnach. W tym ważnym dniu nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii, ale także w krajach Wspólnoty Brytyjskiej i na cmentarzach żołnierzy Wspólnoty na całym świecie, odbywają się ceremonie składania kwiatów. Święto Remembrance Day nazywany jest również Poppy Day. Określenie to związane jest z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku (poppy), upamiętniających maki z pól Flandrii, miejsca krwawych walk żołnierzy Wspólnoty w czasie I wojny światowej.

Na obchody Dnia Pamięci został zaproszony przez Brytyjskiego Konsula Honorowego w Krakowie Pana Kazimierza Karasińskiego, Aleksander Gucwa z Sękowej - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych, który takimi słowami podzielił się z zebranymi: "Jestem zaszczycony swoją obecnością na Cmentarzu Wojennym w Krakowie podczas obchodów Dnia Pamięci. Żołnierze alianccy, którzy polegli w walkach II Wojny Światowej, ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli i ginęli w imię wolności oraz sprawiedliwości. Teraz pragniemy uczcić Ich pamięć i oddać cześć Ich odwadze. Moja obecność tu jest widocznym świadectwem więzów powstałych ponad siedemdziesiąt lat temu, umocnionych krwią i męczeństwem, a trwających do dziś.

Po zakończeniu ceremoni uczestnicy udali się do Muzeum Armii Krajowej gdzie zwiedzili ekspozycję oraz wysłuchali prelekcji dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa. Muzeum było współorganizatorem tegorocznych obchodów.
ZOBACZ TAKŻE TU

Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej - Kraków, 13.11.2012 rok - kliknij

Kwatera żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W centralnym punkcie cmentarza znajduje się pomnik w postaci krzyża-miecza ,,Cross of Sacrifice". Fot: A. Gucwa

Nowy most w Ropicy Górnej oddany do użytku

Ponad 50 m długości, szerokość prawie 13 m i nośność 50 ton. To tylko kilka liczb opisujących nowy most ,,EUROPA" na Sękówce w Ropicy Górnej, gmina Sękowa w pow. gorlickim. Dziś tj. 12 listopada 2012 r. inwestycja, która kosztowała ponad 7 mln zł została dopuszczona do ruchu. W uroczystości wzięli udział m. in. Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, parlamentarzyści obu izb, starosta, burmistrzowie, wójtowie pow. gorlickiego, radni Gminy Sękowa i licznie zebrani mieszkańcy.
Po krótkim przemówieniu wójta gminy Sękowa Małgorzaty Małuch oraz wicemarszałka, nastapiło przecięcie wstęgi i poswięcenie mostu przez księży dwóch wyznań w trzech obrządkach. Następnie w takt ludowej kapeli zaproszeni goście przeszli do miejscowej świetlicy. Pani wójt przedstawiła historię budowy mostu i podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy tak wspaniałego obiektu na terenie gminy Sękowa.
W uznaniu zasług sołtys Ropicy Górnej sympatyczna Pani Kasia Tokarz wręczała pamiątkowe dyplowy i puchary ręcznie zdobione osobom, które wniosły wkład w budowę tego pięknego dzieła.

Budowa mostu na Sękówce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977 rozpoczęła się w marcu tego roku. Budżet całego przedsięwzięcia wyniósł ponad 7 milionów zł, z czego blisko połowa to dofinansowanie uzyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część środków pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego. Zakończenie budowy i oddanie gotowego obiektu to użytku nastąpiło zgodnie z planem. Jest to most stalowy, łukowy o konstrukcji łuku Langera. Most powstał w miejscu obok starego mostu drewnianego wybudowanego wkrótce po ,,Bitwie pod Gorlicami" a więc w okresie I wojny światowej!! zbudowany przez polskiego inż. Stanisława Hupscha

Most ,,Europa" na Sękówce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977 to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla mieszkańców całej Polski, droga ta prowadzi na południe Europy i jest ważnym elementem ukladu komunikacyjnego, gdyz do najbliższego przejścia granicznego w Koniecznej jest zaledwie 20 km.

Zobacz także TU

Budowa mostu w Ropicy Górnej

Nowy most w Ropicy Górnej oddany do użytku - 12.11.2012 r.

11 listopada, rocznica Odzyskania Niepodległości
Wywieś Flagę Państwową Rzeczypospolitej Polski

“Starym Ojców naszych szlakiem
Przez krew idziem w słońca wschody
Z dawną pieśnią z dawnym znakiem
Na śmiertelne idziem gody
By z Krwi naszej życie
wzięła Ta “Co jeszcze nie zginęła”!
kard. Stefan Wyszyński

Gminne obchody 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości zainaugurowała o godz. 10.30 uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. św Józefa w Sękowej, którą celebrował ks. Proboszcz Janusz Kurasz. Po mszy św. poczty sztandarowe, druhowie z całej niemal gminy i licznie zebrani mieszkańcy, uroczystym orszakiem przemaszerowali na miejscowy cmentarz parafialny pod figurę Chrystusa Zmartwywstałego. W modlitwie złożyli hołd pokoleniom Polaków i uczcili pamięć narodowych bohaterów. W przemówieniu wójt gminy Małgorzaty Małuch, podkresliła rolę bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do Odrodzenia Polski na mapie Europy, powiedziała że dzisiejsze Świeto Odzyskania Niepodległości stało się szczególną okazją do przemyśleń nad losami naszego narodu.

Pani wójt, sekretarz gminy Zofia Rowińska i wice przew. Rady Gminy Sękowa Kazimierz Tenerowicz złożyli wieniec pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, w którym mieszczą się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych.
Po południu uroczystą akademię w sali Gminnego Ośrodka Kultury otworzyła Wójt Gminy Małgorzata Małuch. W przemówieniu powiedziała: „Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski”. Również wybitni patrioci z gmin powiatu gorlickiego mieli swój wkład w budowaniu historii Polski. O historii lat 1914 - 1915 o bohaterskich wyczynach usłyszeliśmy w prelekcji. Zebrani, którzy wypełnili po brzegi salę, usłyszeli również montaż słowno – muzyczny wykonany przez młodzież SP z Siar przy współudziale Grupy Śpiewaczej „RAZEM” i ,,młodej" grupy seniorskiej pod przewodnictwem Pana Mirosława Bogonia.

Obecność mieszkańców, Radnych, młodzieży i nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Gminę Sękowa, stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunku patriotycznych tradycji. Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu zakończyło wspólne spożycie grochówki z żołnierskiego kotła, a śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość.

94 rocznica Odzyskania Niepodległości - 11.11.2012 rok.