Mieczysław Mrazek (1863-1938), właściciel kopalń w gminie Sękowa
Mieczysław i Felicja Mrazek mieli 8-o dzieci, 4 synów i 4 córki - Witold, Tadeusz, Stanisław i Kazimierz oraz Zofia , Stefania, Emilia i Jadwiga, z których żadne nie pracowało w przemyśle naftowym. Mieczysław Mrazek założył w Sękowej kopalnię ropy naftowej oraz Przedsiębiorstwo Poszukiwawczo - Wiertnicze i rozpoczął na własną rękę wiercenia. Po pewnym czasie przystąpił do spółki z innymi przedsiębiorcami m. in. w Sękowej i Ropicy Ruskiej. Na terenie Sękowej posiadał 4 odwierty i kilka w Ropicy Górnej. Firma ta zajmowała się poszukiwaniem ropy, węgla i wody. Dysponowała dwiema maszynami parowymi, zatrudniała 26 robotników. A oto jego teksty pieczątek stemplowych: I. Kopalnia nafty oraz Przedsiębiorstwo głębokich wierceń Mieczysława Mrazka w Ropicy Ruskiej p. Gorlice II. Przedsiębiorstwo głębokich wierceń Mieczysława Mrazka w Harklowej p. Skołyszyn (emblemat górniczy) III. Przedsiębiorstwo głębokich wierceń, Tiefbohrunternehmung, Mieczysław Mrazek, Sękowa p. Gorlice ceasuri replica Przedsiębiorstwo rozwijało się pomyślnie i dawało dochody, chociaż zasoby ropy były niewielkie. Wiercenia w tych okolicach rozpoczęły też różne spółki krajowe i zagraniczne, jednak po kilku latach przedsiębiorstwa uległy likwidacji, gdyż były nieopłacalne. Ciekawe są informacje o elektrowni w Sękowej obok domu Mrazków, zbudowanej w 1900 r. przez zagraniczne przedsiębiorstwa, golden goose francy z której rozprowadzano światło do wszystkich kopalni w tym rejonie. Mieczysław Mrazek, jako doświadczony już przedsiębiorca, podjął się wierceń nie tylko za ropą, ale później i dla kopalń węgla w Brzeszczach koło Oświęcimia. Dla poruszania się w terenie na większych odległościach w miejsce bryczek konnych i rowerów kupił w 1906 r. motocykl z przyczepą marki Laurent & Klement (Skoda), a w 1908 r. samochód, który był wówczas sensacją. W 1909 r. kupił nową limuzynę pięcioosobową, która służyła do I wojny światowej.
W 1903 r. nabył dom w Krakowie, gdzie umieścił dzieci pod opieką swej siostry Władysławy. W 1906 r. kupił majątek w Sokole k.Gorlic (dawną posiadłość Kapuścińskich), dokąd przeniósł się z Sękowej.
![]() ![]() Mieczysław Mrazek i jego żona Felicja z Fedorowiczów - 1894 r.
Dzieci Felicji i Mieczysława Mrazka - Sękowa 1902 r.
****** Tadeusz Mrazek jako gefreiter (starszy szeregowy) - 1916 r.
![]()
| ||
I Kiermasz Wielkanocny w Wapiennem
Organizatorami Kiermaszu był kierownik Gminnnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sękowej Pan Michał Diduch oraz Klub Seniora Męcina Wielka i Wapiennego, pod przewodnictwem sołtysów wsi Pani Zofii Prorok i Wiesława Grybosia oraz Ewy Tchir, Małgorzaty Gryboś, Barbary Ziemby, Grażyny Haluch, Krystyny Apola i wielu innych osób zaangażowanych w organizację całego przedsięwzięcia. W Kiermaszu Wielkanocnym w Wapiennym uczestniczyli:
1. Klub Seniora z Męciny Małej pod przewodnictwem Pani Renaty Karp, Marzeny Liany, Aliny Łachmanek, Marioli Krupa, Grażyny Duszy, Renaty Hryc, Marii Jodłowskiej.
Podczas I Kiermaszu Wielkanocnego w Wapiennem prezentowane były rękodzieła następujących artystów:
| ||
Inżynier Mieczysław Mrazek (1893-1977) z Ropicy Ruskiej (dzisiaj Ropica Górna)Inż. Mieczysław Mrazek urodził się dnia 2 lutego 1893 r. we wsi Ropica Ruska (dziś Ropica Górna) koło Gorlic. Był synem Stanisława Jana Mrazka (przedsiębiorcy naftowego i burmistrza Jasła) i Henryki Józefy z domu Strokołowskiej â oboje pochowani są na cmentarzu w Jaśle. Mieczysław Mrazek w latach 1910-1912 studiując w gimnazjum, jako eksternista, odbył praktykę przy wierceniu szybów Jaworów 1 i 2. Dzięki temu opanował wiertnictwo w stopniu wystarczającym do samodzielnego kierowania wierceniem otworu nr II. ,,Zuber” w Krynicy i w latach późniejszych był wielokrotnie ekspertem Zakładu Zdrojowego w Krynicy. W roku 1938 dokonał rekonstrukcji urządzeń eksploatacyjnych "Zubera", osiągając pełen sukces i przyczyniając się do poważnych oszczędności Zakladu. Po ukończeniu gimnazjum w Jaśle w 1912 r., Mieczysław Mrazek rozpoczął studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki we Lwowie. Kiedy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, przerwał naukę. Rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie ojca w charakterze praktykanta, a następnie jako asystent inż. M. Fingerhuta w kopalni ,,Minerwa” we wsi Harklowa przy wierceniu szybu nr 14. Prowadził także wiercenie otworu "Zuber" 1 w Krynicy. Podczas I wojny światowej służył również w armii austriackiej na froncie rosyjskim. Ze służby zwolniony został w 1918 r. w stopniu porucznika, jako inwalida. Od jesieni 1919 r. do wiosny 1920 r. służył w wojsku polskim.
Po powrocie do kraju w 1924 r. rozpoczął pracę w firmie Perkins Mac Intosh i Zdanowicz w Stryju, jako konstruktor i kierownik wierceń akordowych prowadzonych w Iwoniczu, Bitkowie, Radomiu oraz Częstochowie. Po dwóch latach przeszedł do firmy ,,Master Mechanic” Ulen & Co w Warszawie (1926 - 1929), kierując wierceniami udarowymi i obrotowymi (głównie dla ujęć wody) oraz pracami montażowymi przy urządzeniach wodnych. W 1930 r. na miesiąc wyjechał do Rumunii, gdzie studiował metody wiertnicze. Po powrocie do Polski wrócił do firmy Perkins Mac Intosh w Stryju i tam zbudował m. in.: prototyp lekkiego żurawia przenośnego o nazwie "Liliput", dokonujacego odwiertów do głębokości 200 metrów. Urządzenie to o wadze 2500 kg zakupił inż. Leopold Szerauc i przy jego pomocy dokonano 16 odwiertów otworów głębinowych (około 200 m) w gorlickiej kopalni ,,Magdalena.. Tak wspaniały wynik był impulsem do zaangażowania Mieczysława Mrazka przez Leopoloda Szerauca do pracy w Państwowej Fabryce Olejów Mineralnych „Polmin" w Drohobyczu ( Rafineria ,, POLMIN” była na początku XX. wieku największą w Europie, zatrudniała około 3000 pracowników; obecnie nosi nazwę Rafineria ,,HAŁYCZYNA”). Pracował tu od 1933 r. do wybuchu II wojny światowej m. in.: na stanowiskach instruktora wierceń systemem rotary, konstruktora wiertnic, asystenta dyrektora oddziału kopalnianego oraz kierownika wierceń i warsztatów.
Po przekroczeniu wieku emerytalnego w 1959 r. Mieczyslaw Mrazek podjął pracę na stanowisku głównego inżyniera i kierownika Zakładu Górniczego w PP „Obsługa Techniczna Uzdrowisk" w Warszawie. Działał z wielką energią i zapałem, osiągając wiele sukcesów poszukiwawczych, odkrywczych i organizatorskich. Pomimo podeszłego wieku w 1966 roku nie rezygnuje z pracy i przenosi się na stanowisko st. konstruktora w Biurze Projektowo-Badawczym Fabryki Maszyn i Sprzętu Wiertniczego w Gorlicach, a następnie podejmuje pracę jako tłumacz dokumentalista w języku angielskim i niemieckim w Ośrodku Informacji Techniczno-Ekonomicznej tejże Fabryki. Mieczysław Mrazek za swoją ofiarną, twórczą i wydajną działalność został odznaczony w 1937 r. srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1956 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a w roku 1965 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł dnia 12 września 1977 r. i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Na zawsze pozostanie w pamięci, jako ceniony specjalista i nieodżałowany człowiek, syn Ziemi Sękowskiej. Informacje dodatkowe; Przeczytaj artykuł M.Mrazka - ,,Nafta gubi - nafta uszczęśliwia narody" - kliknij oraz zobacz tu Na temat młodszego brata Mieczysława, cichociemnego por. Zbigniewa Mrazka, znajdziesz TU - kliknij"
![]() Inż. Mieczysław Mrazek przy modelu wiertnicy SM-2 w 1935 r. Stanisław Mrazek(1866 - 1924), kierownik kopalni
W 1900 r. przeprowadził się do Gorlic, a następnie wyjechał do Jasła i tam kupił dom w śródmieściu, w którym w 1904 roku zmarła jego żona Henryka. W 1909 r. Stanisław Mrazek kupił w Jaśle willę, w której zamieszkał. Nadal prowadził interesy naftowe i dorobił się olbrzymiego majątku. Wkrótce został burmistrzem Jasła. Po jego śmierci żona po sprzedaniu nieruchomości w Jaśle, wraz z dziećmi przeniosła się do Krakowa. Tam, jeszcze przed II wojną światową, kupiła dwie kamienice.
| ||
Dzień Kobiet w GOK w Sękowej
Na scenie zaprezentował się zespół estradowy ,,Dzień dobry to my, czyli zabawa w czary mary i nie tylko" Pana Jurka Guzika i Mariusza Piecucha z Gorlic. Występy tego zespołu oraz uczestniczących pań zostały przyjęte gromkimi brawami.
| ||
Cztery medale na jubileuszowych zawodach w skoku wzwyż w Bardejowie.
Pozostali trzej chłopcy Aleksander Horbal i Seweryn Ciślak uplasowali się na miejscach IV - VI. Błażej Myszkowski wynikiem 150 cm ustanowił nowy rekord życiowy.
Przed zawodami była piękna uroczystość, wszystkich trenerów i zawodników przywitała dyr. szkoły Pani Dagmar Filipova, jedna z zawodniczek przypomniała historię tych zawodów. Z rąk pani dyr. zasłużeni trenerzy otrzymali pamiątkowe dyplomy podziękowania oraz pamiątkowe książki. Wśród wyróżnionych był Pan Aleksander Gucwa, który z młodzieżą ,,zaliczył" 17 startów. Zobacz także tu****************************** Relacja filmowa z XX Maly Stit skoku do vyzky - Bardejov, 08.03.2013 r.
|