Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   169  170  171  172  173  174  175  176  177   - następna »

Sesja absolutoryjna

26 czerwca br. w GOK w Sękowej odbyła się XIV Sesja Rady Gminy Sękowa. Sesja absolutoryjna to jedna z dwóch najważniejszych sesji w roku. Radni po zapoznaniu się: ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2011 r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego, ze sprawozdaniami finansowymi; a także po wysłuchaniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, przy uwzględnieniu stanowiska Komisji Rewizyjnej jednogłośnie udzielili absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2011, Pani Wójt Małgorzacie Małuch. Za czuwanie nad realizacją budżetu podziękowania otrzymała skarbnik Urzędu Gminy Pani Joanna Drypczak.

Pani Wójt podziękowała radnym gminy, Pani Skarbnik, Pani Sekretarz – a na jej ręce pracownikom Urzędu, sołtysom i mieszkańcom gminy za współpracę na rzecz rozwoju tej naszej „małej ojczyzny”

Program obrad XIV sesji był bardzo obszerny zawierał 31 punktów. Jeśli odliczyć 7 punktów stałych to pozostałe 24 punkty były to projekty uchwał, które zostały przeanalizowane na posiedzeniu Komisji Budżetowej, a na Sesji zostały poddawane pod głosowanie. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie te uchwały mają swoją rangę ważności dla mieszkańców gminy.

W punkcie interpelacje radni poruszyli sporo spraw. Najwięcej interpelacji złożono pod adresem Starostwa Powiatowego. Dotyczyły one stanu dróg powiatowych, poboczy, rowów, a także urządzenia przejścia dla pieszych za wbudowanym krawężnikiem przy drodze powiatowej Sękowa - Rozdziele. Na interpelacje i wnioski złożone do Pani Wójt, udzieliła Ona odpowiedzi i wyjaśnień ustnych a w jednym przypadku zapewniła o odpowiedzi pisemnej. W ostatnim punkcie głos zabierali sołtysi, którzy wskazywali na pewne problemy w swoich sołectwach i prosili o pomoc w ich rozwiązywaniu.

XIV Sesja Rady Gminy Sękowa

Udane starty Mariusza Bączalskiego

24 czerwca Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim, byli organizatorami IV edycji Biegu Sokoła. W imprezie tej na dystansie 10 km uczestniczył Mariusz Bączalski, czołowy zawodnik UKS ,,Maraton” Sękowa.
W bardzo upalną niedzielę w biegu wystartowało 88 uczestników, trasa przebiegała w dużej części wśród pól i lasu z metą w rynku Sokołowa. Bieg wygrał zawodnik z Kraśnika Michał Biały z czasem 34.20, natomiast nasz zawodnik Mariusz Bączalski uplasował się na wysokim 15 miejscu w klasyfikacji generalnej z czasem 42.14, a w swojej kategorii 30-39 lat zajął 3 miejsce.

Wspomnę także że 10 czerwca startował w VIII edycji Półmaratonu Jurajskiego o Puchar Starosty Krakowskiego i Wójta Gminy Zabierzów w Rudawie pod Krakowem. Półmaraton Jurajski to jeden z większych biegów na takim dystansie w Polsce.
W biegu wystartowało prawie 1800 zawodników i zawodniczek , trasa po Dolinie Będkowskiej uznawana jest za trudną ze względu na znaczną ilość podbiegów i zbiegów.

Bieg zakończył na 325 miejscu z czasem 1.39.30, natomiast jego koledzy Marcin Górka z Krygu 1.40.47, Irek Zając z Biecza kategoria M60 2.03.37.
II miejsce zajął znany nam Jakub Burghart z Muszyny z czasem 1.08.49.

Mariuszowi gratulujemy udanego startu!!!

Wycieczka szkolna w Tatry Słowacko – Polskie

Wychowawczynie klas gimnazjalnych zorganizowały dla 34 uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej, dwudniową wycieczkę w Tatry Słowacko – Polskie. Każdy z niecierpliwością czekał na wyjazd.
Wreszcie nadszedł ten dzień. Pogoda była nie najlepsza, jazda autokarem była długa ale wygodna, granicę przekraczamy w Muszynie. Po czterech godzinach jazdy w końcu dotarliśmy do lodowego klejnotu światowego dziedzictwa jakim jest Dobszyńska Lodowa Jaskinia w Słowackim Raju. Jaskinia na wszystkich zrobiła ogromne wrażenie.

Kolejnym celem naszej podróży były Wysokie Tatry. Przez Poprad dojechaliśmy do jednego z piękniejszych jezior górskich w Tatrach Wysokich jakim jest Szczyrbskie Pleso. Po obejściu wokół jeziora udaliśmy się do Tatrzańskiej Łomnicy, skąd kolejka linowa wywiozła nas na Skalnaté Pleso, 1751 m n.p.m.
Przekraczamy granicę na Łysej Polanie i po godzinie 18-tej w Białce Tatrzańskiej meldujemy się w miejscu noclegu. Po smacznej obiadokolacji wszyscy kibicujemy naszej drużynie piłkarskiej uczestniczącej w Euro 2012. Dziś szczególny mecz bo z Rosją, nasi waleczni piłkarze zremisowali 1:1 ! Z tego remisu byliśmy zadowoleni, niektórzy nie mogli zasnąć i dyskutowali nawet do godziny trzeciej!!!

Na drugi dzień tj. 13 czerwca z przewodnikiem tatrzańskim wyjechaliśmy kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch, po przejściu 2 km dotarliśmy na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy cudowną panoramę Zakopanego. Zjeżdżamy kolejką szynowa w dół i udajemy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Chwila zadumy i wspomnień o ludziach gór. Zobaczyliśmy groby wielu znanych ludzi m.in. Stanisława Marusarza czy Kornela Makuszynskiego. Szczególny grób dla nas to grób Jana, Romana Długosza, wybitnego taternika, literata, który był wnukiem senatora, ministra ds. Galicji, przemysłowca Władysława Długosza z Siar. Brał udział w wielu trudnych wyprawach. Wraz z trzema Anglikami pokonał niezdobyty filar Fresney na Mount Blanc. Jest autorem zbioru opowiadań, wydanego po jego śmierci po tytułem „Komin Pokutników". Zginął bezpotomnie, jako kawaler, 2 VII 1962 r. na grani Kościelca w Tatrach Wysokich, spadając w przepaść ku Czarnemu Stawowi, miał 33 lata. Spoczywają wraz z nim jego rodzice – Jan i Janina Długoszowie.

Na zakonczenie wycieczki udalismy sie na Krupówki.
Po powrocie do domu wszyscy opowiadali swoim rodzicom o pięknych polskich i słowackich Tatrach. Pokazywali także pamiątki jakie przywieźli z tej dwudniowej wycieczki.

Wycieczka szkolna w Tatry Słowacko - Polskie 2012-06-12-13

Dni Dziedzictwa Kulturowego w Sękowej

17 czerwca 2012 przy gotyckim kościółku pw. św. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej odbyły się „ X Dni Dziedzictwa Kulturowego”. Impreza zorganizowana została we współpracy Gminnego Ośrodka Kultury z Parafią Rzymsko – Katolicką w Sękowej. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała Pani Wójt Gminy Małgorzata Małuch i ks. Janusz Kurasz – Proboszcz Parafii w Sękowej.

Za działalność na rzecz społeczności lokalnej i osób potrzebujących, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” z Sękowej, otrzymało nagrodę rzeczową od przedstawicielki Małopolskiej Izby Rolniczej Pani Mari Michalik. Nagrodę odebrała Pani Krystyna Smędowska i Pan Edward Skuba.

Pierwsza część imprezy rozpoczęła się pod hasłem ,, Młodzi artyści’, w tej części wystąpili młodzi soliści, tancerze i instrumentaliści z Gminy Sękowa oraz z MDK Gorlice. Wystąpiły zespoły tańca nowoczesnego: BOKER, BIMBOX – Gorlice, REVOLUCION – Sękowa oraz BRAVO z Krzywej a następnie duet gitar klasycznych: Kamil Kukla i Kacper Dziedzic.

Kolejnym punktem programu o godz. 16 tej była Msza św. odprawiona po łacinie, po której rozpoczęła się druga część występów. Przy wspaniałej pogodzie i dobrej frekwencji wystąpiła grupa śpiewacza ,,RAZEM” działająca przy GOK w Sękowej, następnie zespół ,, Ruczaj” działający przy MDK Gorlice, duet akordeonowy Mirosław Bogoń i Andrzej Łabowski, zespół muzyczny ,,Step Band” a na zakończenie wystąpił zespół ,,The Billy Goats”

Imprezę prowadził Prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa Bogusław Diduch, a nad porządkiem czuwali druhowie OSP z Siar i Sękowej. Osoby zainteresowane historią kościółka miały możliwość nieodpłatnego zwiedzenia świątyni z przewodnikiem.

Dodatkowo organizatorzy zapewnili szereg atrakcji towarzyszących. Stowarzyszenie „Dobra Wola”, oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Siar zadbały o potrawy regionalne oraz wypieki. Na stoiskach zlokalizowanych nieopodal sceny oferowane były różnorodne wyroby regionalnych rękodzielników m. in. wyroby z gliny, rzeźby oraz galanteria użytkowa. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.

X Dni Dziedzictwa Kulturowego w Sękowej - 2012-06-17

Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła przez Owczary

Mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca Janusza Kurasza, rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył o. Bogumił Pikusa PAULIN-MISJONARZ W KAMERUNIE i wikary Piotr Przypek. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 przy Domu Strażaka w Owczarach. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi w kierunku Siar. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii.

Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji a nad całością czuwał sołtys Owczar Eugeniusz Wal.

W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa.
Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecnośći Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Boże Ciało w Owczarach - 2012-06-07