Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   170  171  172  173  174  175  176  177  178   - następna »

Dzień Dziecka, czyli kochajmy najmłodszych!

W niedzielę w godzinach popołudniowych, przy pięknej pogodzie z inicjatywy dwóch Rad Sołeckich z Ropicy Górnej i z Małastowa oraz Rodziców z tych miejscowości, zorganizowano jubileuszowy dziesiąty Dzień Dziecka, w której to imprezie uczestniczyło ponad 100 dzieci, od słodkich kilkumiesięcznych brzdąców, poprzez urocze kilkulatki aż po sympatycznych gimnazjalistów i licealistów. Ponadto 90 rodziców i przybyłych gości, razem bawiło się nas około 200 osób!!!

Imprezę w świetlicy wiejskiej rozpoczęła sołtys Ropicy Górnej pani Katarzyna Tokarz, która bardzo ciepło i serdecznie powitała wszystkich przybyłych na tę imprezę. Dziękowała tym wszystkim, którzy włączyli się do zorganizowania i przygotowania tej imprezy m.in. scholi z Ropicy Górnej, Policji, Straży Celnej, Strażakom i Ratownikom.

W szczególny sposób dziękowała sponsorom. Wszystkim ofiarodawcom wspólnie z panią sołtys z Małastowa Marią Bogoń wręczały dyplomy podziękowań za udzieloną pomoc przy zorganizowaniu Dnia Dziecka.
Honorowym gościem tej uroczystości była pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Sekretarz Gminy Zofia Rowińska.

Na sali wystąpił miejscowy młodzieżowy zespół ,,cygański”, który pięknie śpiewał, tańczył a ks. prymicjantowi Grzegorzowi wróżył jego przyszłość (ponoć wyszło że będzie biskupem!!!) Następnym punktem programu były zabawy sportowo – rekreacyjne obok świetlicy prowadzone fachową ręką przez panią Małgorzatę Siwek.

Ciekawym konkursem okazał się „Rzut kapeluszem na odległość”, w którym to uczestniczyli również zaproszeni goście. W tym czasie można było wejść do wozu policyjnego oraz Straży Celnej, ubrać kamizelkę kuloodporną i mieć w ręce prawdziwą broń. U strażaków dzieci uczyły się trzymać prawidłowo węża strażackiego i polewać obiekty, jeżdzono kładami.
Za poszczególne konkurencje, wszystkie dzieciaki zostały obdarowane nagrodami rzeczowymi, upominkami i słodyczami.

Na zakończenie Dnia Dziecka, pani sołtys Katarzyna Tokarz z którą przeprowadziłem wywiad, powiedziała m.in. Radosne święto wszystkich naszych dzieci, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych w Ropicy Górnej. Dziś w naszej cywilizacji każdy dzień jest dniem dziecka, lecz w tym szczególnym dniu staramy się o jak najwięcej powodów do uśmiechu naszych pociech.
Dzięki pomocy sponsorów i przyjaciół Dzień Dziecka rozjaśnił uśmiechem wiele dziecięcych twarzy.
Dzięki ofiarności sponsorów impreza ta mogła odbyć się w takiej formie i z takim rozmachem a uśmiech dziecka był uwieńczeniem naszej pracy.

Dzień Dziecka w Ropicy Górnej - 03.06.2012 r.

,,Wszyscy dziećmi jesteśmy”
Dzień Dziecka w Męcinie Wielkiej

Nikt tak jak dziecko nie potrzebuje serca i miłości. I sporo takich gorących serc zabiło w dniu 2 czerwca br w Męcinie Wielkiej. Pani Sołtys wraz z Radą Sołecką, strażakami i grupą aktywnych rodziców przygotowali wspaniałą imprezę z okazji Dnia Dziecka dla 78 dzieci (od 1 do 13 roku życia) z Męciny Wielkiej i Wapiennego.

Na całość zabawy złożyły się konkursy, zabawy ruchowe a także szereg niecodziennych atrakcji. Np. przejazd wozem strażackim i obserwacja gaszenia specjalnie przygotowanego przez strażaków ogniska. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali druhowie pod nadzorem komendanta Pana Damiana Proroka. Pan Sołtys Wapiennego, który jest kierowcą i ratownikiem medycznym w pogotowiu ratunkowym w Gorlicach wypożyczył karetkę pogotowia, po to by dzieciaki mogły z bliska ambulans obejrzeć. Ponadto, jako ratownik pokazał jak układać chorego na noszach, na wózku kardiologicznym itp.

Dopełnieniem atrakcji był przejazd bryczką i jazda wierzchem na konikach, a to umożliwił dzieciom Pan Leszek Przybyłowicz. Na zakończenie odbył się bieg w workach oraz przeciąganie liny, w których to uczestniczyli wszyscy obecni zarówno dzieci jak i dorośli.

Organizatorzy znaleźli wielu sponsorów tej uroczystości, co pozwoliło na przygotowanie poczęstunku, a przede wszystkim sponsoring pozwolił na zakup atrakcyjnych nagród, które otrzymały nie tylko dzieci biorące udział w konkursach, ale także te, którym tym razem zabrakło jeszcze odwagi do występu przed publicznością. W imprezie brało udział sporo rodziców, którzy nie kryli zadowolenia i uznania dla organizatorów.

W imprezie, jako zaproszeni goście uczestniczyli: Ks. Proboszcz Jan Adamczyk, wójt gminy Małgorzata Małuch, Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska .

Organizatorem tego wspaniałego programu byli: Zofia Prorok – sołtys wsi, Monika Rachel, Aneta Haluch, Krystyna Apola, Barbara Ziemba, Halina Mikrut, Danuta Rachel, Renata i Jarosław Faber, Ewa Tarsa, Barbara Ślimak oraz Wiesław Gryboś i Ewa Tchir z Wapiennego.

W krótkim przemówieniu powitalnym Pani sołtys podziękowała wszystkim sponsorom tej imprezy: Panu Leszkowi Przybyłowiczowi, Jerzemu Jamro, Annie Piecuch, Beacie Rybczyk, Ośrodek Wczasowy w Wapiennem, GS Sękowa, Szpital w Gorlicach, biuro geodezji w Tarnowie, oraz Liliannie Liszka

Z wielką radością uczestniczyłem w tak doskonale zorganizowanej imprezie i z przyjemnością umieszczam ten materiał na swojej stronie internetowej, bo takie działania zasługują na popularyzację. Może inni skorzystają z przykładu Męciny Wielkiej. Cała impreza została utrwalona na zdjęciach do których serdecznie zapraszam.

Aleksander Gucwa

Dzień Dziecka w Męcinie Wielkiej

Prymicyjna Msza Święta w Małastowie

Ksiądz Grzegorz Białoń urodził się w 1987 r. w Gorlicach. Do Szkoły Podstawowej początkowo chodził w Bodakach a następnie w Sękowej. Po ukończeniu gimnazjum sękowskiego, był uczniem III Liceum Profilowanego przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach. Następnie był alumnem teologii Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Praktykę diakońską odbył w parafii Matki Bożej Różańcowej w Wysokiej Głogowskiej. Obronił pracę magisterską pt ,,Cud w ujęciu księdza profesora Mariana Ruseckiego” Jako motto kapłańskie wybrał słowa: ,,Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”

W dniu 26 maja o godz. 10.00 w Katedrze Rzeszowskiej biskup Kazimierz Górny udzielił sakramentu święceń kapłańskich 17 diakonom rzeszowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W tym dniu w godzinach popołudniowych mieszkańcy parafii Małastów przygotowywali się na przyjęcie Księdza Prymicjanta, wcześniej wybudowali bramę powitalną i przyozdobili drogi. Przy drodze wjazdowej do Ropicy Górnej licznie zebrali się wierni, chcąc powitać nowo wyświęconego kapłana. Przed bramą wjazdową do rodzinnej parafii został powitany przez rodziców, rodzinę, dzieci i Panią Sołtys z mężem, którzy reprezentowali mieszkańców Ropicy Górnej. Prymicjant został obdarowany trzema Margaretkami (21 osób podjęło wieczystą modlitwę w intencjach ks. Białonia), a także został objęty opieką Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów. Po odprawionym nabożeństwie majowym w kościele pw. św. Michała Archanioła, ks. Grzegorz odjechał do rodzinnego domu.

Na drugi dzień tj. 27 maja o godz.11-tej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Małastowie odbyła się pierwsza w historii tej parafii Msza Święta Prymicyjna. Uroczystość rozpoczęła się jednak już wcześniej, w domu rodzinnym prymicjanta w Bartnem, otrzymał błogosławieństwo rodziców.
Następnie ksiądz neoprezbiter zajechał przed świątynie w Małastowie, gdzie został powitany przez ks. proboszcza Adama Prącika. Witając ks. Grzegorza, podkreślił, iż stanie on przy ołtarzu, przy którym 60 lat temu Msze św. sprawował ks. Karol Wojtyła, obecnie bł. Jan Paweł II. Na plebani przywdział szaty liturgiczne, po czym został przeprowadzony do kościoła w wieńcu z liści barwinka niesionym przez dzieci komunijne oraz młodzież żeńską ubraną w stroje regionalne. W orszaku procesyjnym uczestniczyli księża, klerycy, ministranci, strażacy oraz zespół muzyczny ,,Horyzont" z Libuszy, oznajmiając wszystkim radość i doniosłość chwili.

Na początku Mszy św. ks. Grzegorz przyjął życzenia od dzieci, młodzieży, dorosłych oraz miejscowych strażaków, którzy podarowali prymicjantowi statuetkę strażaka. Piękną homilię o roli kapłana i kapłaństwie wygłosił ks. Stanisław Łukasik – pierwszy proboszcz ks. Grzegorza. Podczas Mszy św. ks. Grzegorz złożył swojej parafii dary ofiarne w postaci ampułek i dwóch ksiąg modlitewnych.

Ksiądz Grzegorz skierował wzruszające słowa podziękowań dla wszystkich osób, które towarzyszyły mu w drodze do kapłaństwa, dziękował rodzicom za dar życia, wychowawcom za trud włożony w jego formację oraz przyjaciołom i współbraciom za wsparcie i każdy gest dobroci i miłości skierowany w jego stronę.

Wszyscy zgromadzeni bardzo przeżywali wraz z ks. Grzegorzem sprawowaną przez Niego Mszę Świętą Prymicyjną. Po Eucharystii księża, klerycy, ministranci, rodziny i wszyscy zebrani podchodzili w wielkim skupieniu do ołtarza, aby na jego stopniach uzyskać prymicyjne błogosławieństwo.

Po Mszy św., zaproszeni goście udali się do Bartnego gdzie odbyło się przyjęcie prymicyjne. W czasie przyjęcia ks. Grzegorz przyjmował życzenia od wszystkich gości.

PS

Księdzu Prymicjantowi życzę wielu Łask Bożych, wierności złożonym przyrzeczeniom oraz owocnej posługi duszpasterskiej wszędzie tam, gdzie pośle Cię Chrystus. Niech Chrystus, który wybrał Cię na swojego kapłana, błogosławi Tobie w pracy na Niwie Pańskiej.
Szczęść Ci Boże Księże Grzegorzu w Twojej kapłańskiej posłudze.

Jestem z Ciebie dumny ze mogłem przez 4 lata być Twoim nauczycielem.

Aleksander Gucwa

Uroczystość prymicyjna ks. Grzegorza Białonia

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Bartnem

W dniu 26 i 27 maja odbyła się w Bartnem, kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W sobotę i w niedzielę można było zwiedzać łemkowską drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. św. Kosmy i Damiana, zbudowana w 1842 r. W cerkwi zorganizowana była wystawa szat liturgicznych obrządku greckiego. Historię cerkwi przybliżył miejscowy przewodnik oprowadzający po obiekcie.

W pierwszym dniu w godzinach popołudniowych wystąpił z koncertem Chrystos Woskres Dziecięcy Chór Parafialny z Bartnego pod kierownictwem matuszki Marii Cidyło. Na cmentarzu parafialnym zobaczyłem końcowy fragment remontu nagrobka kamienno - żeliwnego, prowadzonego przez Stowarzyszenie Magurycz pod kierunkiem Szymona Modrzejewskiego ( Laureat nagrody głównej statuetki Mosty Starosty 2012 - za wybitne osiągnięcia w ochronie europejskiego dziedzictwa kulturowego).

O godz. 15.00 rozpoczął się bardzo ciekawy wykład dr. Tadeusza Łopatkiewicza, specjalisty z zakresu etnografii Karpat ,,Z przeszłości kamieniarstwa ludowego w Bartnem", po czym wysłuchano koncertu chóru Cantores Karwacjanum pod kierunkiem Anny Cisoń. Koncert został poporzedzony opowieścią ks. Mirosława Cidyło o Dymitrze Bortianskim.

W niedzielę odbył sie wykład dr. Agnieszki Gronek z Katedry Ukrainoznawstwa UJ o XVIII-wiecznym ikonostasie, który harmonijnie łączy tradycje chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu.
Na zakończenie dwudniowego programu w Bartnem, wystąpił z koncertem chór Zoria z Uścia Gorlickiego pod kierunkiem Anny Dubiec.

Ponieważ była piekna pogoda, samotnie wybrałem się do kamieniołomu na Maguryczu Wysokim, było przyjemnie i bardzo ciekawie.

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Kolejne wyróżnienie ks. prałata Stanislawa Dziedzica.

Zakopiańska willa Oksza, Dwór z Drogimi, Zagroda Maziarska w Łosiu i Dwór w Dołędze - to tylko niektóre obiekty, które można zwiedzić podczas tegorocznych XIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja wydarzenia z udziałem marszałka Marka Sowy, przewodniczącego sejmiku Kazimierza Barczyka oraz członka Zarządu Jacka Krupy odbyła się w Amfiteatrze w Wygiełzowie w dniu 20 maja 2012 r.

W wydarzeniu wzięli udział przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, dyr. Muzeum Jerzy Motyka, dyr. Małopolskiego Instytutu Kultury Joanna Orlik oraz prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki Joanna Daranowska – Łukaszewska. Otwarcie połączone było z galą wręczenia Nagród Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej. Jej laureatem został ksiądz prałat Stanisław Dziedzic, którego doceniono za ponad czterdziestoletnią działalność na rzecz ratowania zabytków architektury drewnianej, w szczególności za trud konserwacji dwóch kościołów: w Sękowej wpisanego na listę UNESCO oraz dawnej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach. Wśród wyróżnionych znaleźli się także wójt gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, proboszcz parafii w Sobolowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to, oprócz zwiedzania obiektów wraz z przewodnikiem, cykl wykładów, warsztatów, wystaw, wernisaży, koncertów, pokazów i festynów. Program został podzielony na 4 trasy tematyczne: wiedza, doświadczenie, sztuka i rozrywka. W ramach tegorocznej odsłony zostaną zaprezentowane obiekty architektury drewnianej, które można zwiedzać aż w dwa majowe weekendy.

I tak w miniony weekend można było odwiedzić w sumie sześć zabytków w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem. W następny (26-27 maja) dla zwiedzających otwarte zostaną kolejne: w Zalipiu, Dołędze, Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego udostępniło zwiedzającym dwa wyjątkowe obiekty. Jednym z nich jest zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa „Oksza”, po wnętrzach której oprowadzali eksperci: muzealnicy i goście specjalni – dr Zbigniew Moździerz i dr Maciej Pinkwart, autorzy książek o tematyce zakopiańskiej. Dla rodzin z dziećmi przygotowano warsztaty rysunkowe ,,I ty możesz zostać dizajnerem". Można było także zobaczyć wystawę Stanisław Witkiewicz i Witkacy, Gałek i Rembowski. Obrazy i rysunki, tkaniny i meble. Konserwacje 2007–2011 w willi Oksza. W drugim z obiektów – chałupie Gąsieniców Sobczaków – zaprezentowana została najbogatsza na Podhalu kolekcja etnograficzna, zebrana w latach 1886–1893 przez Marię i Bronisława Dembowskich. Co roku Muzeum Tatrzańskie wzbogaca tę wystawę eksponatami na co dzień nieudostępnianymi. Tym razem, podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, muzeum pokazało pamiątki po zaprzyjaźnionym z kolekcjonerami Janie Krzeptowskim Sabale, najsłynniejszym bodaj góralu Podhala. Zwiedzający mogli zobaczyć: cuchę „Homera Tatr”, jego złóbcoki, rakiety śnieżne – karple, a także interesujące materiały archiwalne. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę gości oprowadził po obiekcie zakopiański muzyk i architekt – Jan Karpiel Bułecka.
Źródło: www.malopolskie.pl