Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   173  174  175  176  177  178  179  180  181   - następna »

W Szymbarku śpiewali na chwałę Bogu

W niedzielę w godzinach wieczornych 21 października 2012 r. w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku, odbył się I przegląd chórów parafialnych – TE DEUM LAUDAMUS. Organizatorem było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Skansen Wsi Pogórzańskiej im. Prof. Romana Reinfussa.

Swoje umiejętności zaprezentowało siedem chórów parafialnych:

1. Chór parafialny Bazyliki Mniejszej NMP z Gorlic
2. Chór parafialny ,,Małopolanie” przy Parafii pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z Moszczenicy
3. Chór parafialny przy Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej
4. Chór ,,Arka” przy Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Kobylance
5. Chór ,,Cantate Deo” przy Parafii pw. Wszystkich Świętych z Bobowej
6. Chór ,,Accordare” przy Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Cieniawie
7. Chór Kolegiaty przy parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu

Utwory były efektowne i profesjonalnie przygotowane. Zarówno duża ilość osób w chórze jak i z pewnością dobre warunki głosowe chórzystów zadecydowały o tym, że wykonania podobały się licznie zgromadzonej publiczności.

W tym przeglądzie nie było mniejszych i większych gwiazd chóralnych. Byli profesjonaliści, którzy mają wiedzę i miłość do tego co robią. Podziwianie ich w repertuarze w większości znanym, nie tylko melomanom, było ogromną przyjemnością, tym bardziej, że prawdziwy talent można poznać po sposobie śpiewania właśnie tak osłuchanych fragmentów jak Gaude Mater czy ,,Ave Maria”.

Jako trzeci z kolei wystąpił chór z Sękowej. Wykonał siedem utworów – ,,Kyrie eleison”, ,,Nieście chwałę mocarze”, ,,Szukać szczęścia”, ,,Klaszczmy rękoma”, Matko, która nas znasz”, ,,Głoś imię Pana’ i ,,Gaude Mater”

Dyrygent Pan Mirosław Bogoń i cały chór pokazał, że oprócz dobrego głosu mają w sobie ogromną wrażliwość i ciepło, pokazali piękno muzyki chóralnej. Sądze że udało się także przełamać stereotyp, że chór parafialny to grupa kiepsko śpiewających amatorów. Cała impreza przebiegała w bardzo rodzinnej i ciepłej atmosferze z poczęstunkiem w miejscowym Kasztelu.

Przegl±d chórów parafialnych - Szymbark, 21.10.2012 r.

XVI Sesja Rady Gminy Sękowa

15 października 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbyła się XVI Sesja Rady Gminy Sękowa. Otwarcia sesji dokonała Przewodnicząca Rady Gminy Maria Wyżkiewicz, która przywitała radnych, zaproszonych gości i przedstawiła porządek obrad. Nastepnie Józef Łużyński, który w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Sękowa został radnym, złożył ślubowanie a przew. RG wręczyła zaświadczenie o wyborze na Radnego Gminy Sękowa.

Po tej części, bardzo obszerne sprawozdanie międzysesyjne przedstawiła Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch a Skarbnik UG Jaonna Drypczak przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budzecie gminy na 2012 r.

Program obrad XVI sesji był bardzo obszerny zawierał 21 punktów. Jeśli odliczyć 7 punktów stałych to pozostałe punkty były to projekty uchwał, które zostały przeanalizowane na posiedzeniu Komisji a na Sesji zostały poddawane pod głosowanie. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie te uchwały mają swoją rangę ważności dla mieszkańców gminy.

Pod koniec obrad jak zawsze nie zabrakło interpelacji radnych w których wyrażają troskę o swoje sołectwa i gminę.

XVI Sesja Rady Gminy Sękowa

Przyznano samorządowe Oskary 2012

W Muzeum im. Jana Pawła II na placu Bankowym w Warszawie przyznano nagrody im. Grzegorza Palki. Otrzymują je ci orologi omega replica z samorządowców, którzy w sposób wybitny zasłużyli się dla lokalnych społeczności. Nagrody przyznaje Liga Krajowa. Przewodniczący organizacji, Tadeusz Wrona, powołując się na przykład i wzór śp. Grzegorza Palki, byłego prezydenta Łodzi, mówił o roli wartości w sprawowaniu władzy w samorządach.

Wśród wyróżnionych znalazła się m.in. Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa - za działania na rzecz wspólnoty lokalnej, w szczególności za prowadzenie polityki proinwestycyjnej i transparentności administracji.

Warsztaty językowe w Rzeszowie

15 października grupa 28 gimnazjalistów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej wraz z organizatorami wyjazdu – panią Agnieszką Peczke i panią Joanną Puścizna wybrała się do Rzeszowa w celu wzięcia udziału w warsztatach językowych. Spotkanie miało miejsce w Szkole Języków Obcych „Promar”, a prowadzone przez Brytyjczyka pochodzącego z Manchester Simona Wrena uczniowie z dużym zaangażowaniem i ciekawością wysłuchali wykładu na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii z mocnym wyszczególnieniem odrębności kulturowej Szkotów, Walijczyków i Irlandczyków. Wzięli też udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę z tego zakresu. Drugim tematem warsztatów były zmiany zachodzące w języku angielskim oraz różnice językowe wynikające z dialektów regionalnych. Ten temat wzbudził szczególne zainteresowanie u uczniów, którzy dowiedzieli się, że wyjeżdżając na północ Anglii mogą mieć bez takiej wiedzy problemy ze zrozumieniem. Udział uczniów repliche orologi rolex italia w warsztatach wpisuje się w zalecenia Ministerstwa Oświaty dotyczące kształcenia językowego, które mówią, że oprócz umiejętności językowych szkoła, poprzez nauczanie języka obcego nowożytnego, kształtuje postawy ciekawości, TOLERANCJI I OTWARTOŚCI WOBEC INNYCH KULTUR.

Joanna Puścizna

14 październik - DZIEŃ NAUCZYCIELA - KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIC" 14 październik - DZIEŃ NAUCZYCIELA - KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ