Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   174  175  176  177  178  179  180  181  182   - następna »

Kolejne wyróżnienie dla Aleksandra Gucwy

Podczas kolejnego już szóstego spotkania noworocznego gminy Sękowa, Pani wójt Gminy Małgorzata Małuch oraz Przew. Rady Gminy Pani Maria Wyżkiewicz, złożyły podziękowania za pracę i działalność na rzecz społeczności sękowskiej.
Pani Wójt, wspólnie z Przew. Rady Gminy wyrózniła pięknymi grawertonami cztery osoby: Aleksandra Gucwę, Henryka Mikowskiego, Bogdana Romana i Maćka Kuklę

Aleksander Gucwa otrzymał to wyróznienie już szósty raz z rzędu, w tym roku otrzymał za wieloletnią współpracę oraz za podejmowanie i wspólną realizację inicjatyw w zakresie sportu, edukacji, historii i informacji medialnej na terenie Gminy Sękowa, a szczególnie za napisanie książki ,,Odwaga i Nadzieja", która doskonale dokumentuje historię regionu.

GRATULUJEMY!!

Spotkanie Noworczne 2012

W dniu 3 lutego 2012 r. odbyło się tradycyjnie spotkanie noworoczne organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa – Marią Wyżkiewicz. Na spotkanie przybyli: Mirosław Wędrychowicz - starosta gorlicki, Karol Tenerowicz - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlic, radni, sołtysi oraz liczna rzesza przedstawicieli administracji, biznesu i organizacji pozarządowych.
Pani wójt przywitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na tą okazję a ukazującą ubiegłoroczne osiągnięcia w gminie Sękowa. Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się między innymi o tym, że w roku 2011 – wykonano wiele prac na terenie naszej gminy. W swoim wystąpieniu Pani Wójt podsumowała dokonania i plany w działalności inwestycyjnej gminy, sukcesy działalności oświatowej, plany komunikacji i dowozów dzieci i mieszkańców, działalności kulturalnej i świetlicowej, działalności sportowej, działalności organizacji pozarządowych, służby zdrowia.
Wójt Gminy złożyła podziękowania za pracę i działalność na rzecz społeczności sękowskiej.
Po prezentacji głos zabrali zaproszeni goście, którzy w kilku słowach pogratulowali gospodarzom gminy ubiegłorocznych osiągnięć, życząc im dalszych sukcesów.

Pani Wójt, wspólnie z Przew. Rady Gminy wyrózniła pięknymi grawertonami cztery osoby: Aleksandra Gucwę, Henryka Mikowskiego, Bogdana Romana i Maćka Kuklę

Następnie Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch, który tradycyjnie już wystąpił w roli konferansjera poprosił o wystąpienie grupę spiewaczą ,,Razem" z Sekowej i zespołu ,,Ruczaj" pod dyrekcją Mirosława Bogonia

Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej. Spotkania tego typu organizowane od 6 lat tradycyjnie w pierwszych miesiącach Nowego Roku mają na celu przedstawienie działań związanych z rozwojem Gminy Sękowa w roku minionym. Gospodarze przygotowali poczęstunek – ciasta własnego wypieku, pięknie udekorowali stoły i salę.

W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata.

Spotkanie Noworoczne - 2012-02-03

Źródło: ,,Gazeta Gorlicka"

II Puchar Śniegu w Banicy

Kilkadziesiąt osób w różnym wieku wzięło udział w niedzielnych zawodach o "Puchar Śniegu" współorganizowanych po raz drugi przez Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa. Imprezę rozegrano na trasach biegowych w Krzywej-Banicy – na przygotowanych pętlach 5 km i 2,5 km. Startowano techniką klasyczną.

Mimo konwencji zawodów sportowych była to przede wszystkim świetna zabawa dla wszystkich uczestników i wspaniały pomysł na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Forma i kondycja uczestników choć nie miała tutaj pierwszorzędnego znaczenia, to do pokonania przygotowanej trasy jej minimalne pokłady były niezbędne. Kilka ostrych podbiegów dało się we znaki wszystkim.

Niedzielna aura trochę utrudniała bieganie zawodowcom (zawody odbyły się przy odwilżowej pogodzie – temp. powietrza: +1, temp. śniegu: +2), jednak każdy uczestnik dobiegał do mety szeroko uśmiechnięty, przy aktywnym dopingu pozostałych. Na wszystkich czekała gorąca herbata, a u gospodarzy Gościńca Banica ciepły posiłek.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali puchary, zaś pierwszych 6. zawodników pamiątkowe dyplomy. Wśród wszystkich startujących rozlosowano nagrody rzeczowe.

Na trasie 2,5 km wśród dziewcząt zwyciężyła Kinga Gucwa. Rywalizację chłopców wygrał Mateusz Kuruc.

Dorośli zmagali się z dłuższymi trasami. Panie miały do przebycia 5 km, natomiast Panowie 10 km. Jako pierwsza wśród Pań dosyć trudną trasę pokonała Pani Magdalena Zalesko, natomiast wśród Panów najlepszy czas uzyskał Radosław Koszyk.

Najmłodszą zawodniczką zawodów była Agnieszka Gucwa z Ptaszkowej – rocznik 1999, a najstarszym zawodnikiem Stanisław Barszcz z Gorlic – rocznik 1950. Otrzymali oni również pamiątkowe dyplomy i albumy.

Trasy sportowe zostały ubite specjalistycznym walcem – przystawką do skutera śnieżnego. Skuter wraz z przystawkami zostały zakupione przez Stowarzyszenie dzięki pomocy finansowej Starostwa Powiatowego w Gorlicach i Gminy Sękowa.

Po zakończeniu części sportowej, część uczestników imprezy wyruszyła na „Śnieżne Trasy przez Lasy” - fragment z 80 km oznakowanych szlaków do turystyki narciarskiej.
Źródło:halogorlice.pl
(rb)

P.S.
Szkoda że w zawodach wzięło udział tylko 10 biegaczy i tyle samo ,,chodziarzy"!!

Prezes UKS ,,MARATON" Sękowa wyróżniony

Prezes UKS Maraton Sękowa Aleksander Gucwa wyróżniony.
To nie tylko sportowy działacz, ale i historyk

Wśród laureatów tegorocznych Nagród Mosty Starosty znaleźli się również ludzie naszego lokalnego sportu. Jednym z wyróżnionych został ALEKSANDER GUCWA, wieloletni prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Maraton Sękowa i nauczyciel wychowania fizycznego, współorganizator i organizator wielu zawodów sportowych na terenie powiatu relojes de imitacion baratos i gminy Sękowa. Wprawdzie wyróżnienie było za cenne inicjatywy w dokumentowaniu lokalnej historii związanej z inicjatywą wybudowania pomnika poświęconego katastrofie lotniczej w Banicy, ale w przedstawionej charakterystyce zasług Aleksandra Gucwy jej większość dotyczyła właśnie działalności sportowej, którą warto przypomnieć naszym Czytelnikom.

Aleksander Gucwa w 1968 roku rozpoczął pracę pedagogiczną jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Stróżnej,a następnie w Siarach. Od 1976 r. roku do dziś pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sękowej. Jest także instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza, ma uprawnienia instruktora lekkiej atletyki, piłki ręcznej, narciarstwa klasycznego a także instruktora Powszechnej Samoobrony i Społecznego Inspektora Pracy.

Z jego inicjatywy w 40. rocznicę działalności Szkolnego Klubu Sportowego 9 listopada I998r. przy Szkole Podstawowej w Sękowej założono Uczniowski Klub Sportowy Maraton Sękowa. Był to pierwszy UKS utworzonym na terenie gminy Sękowa. Aleksander Gucwa wówczas został jego prezesem i pełni tę funkcję do dzisiaj.

Najczęściej spotykamy go na lekkoatletycznych zawodach sportowych z dziećmi i młodzieżą, ale nie tylko ta dyscyplina sportu jest jego oczkiem w głowie. Za działalność społeczną został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za zasługi dla woj. nowosądeckiego", Złotą Odznaką „Za zasługi dla obrony cywilnej", Złotą Odznaką Honorową PZLA, Zlotym Medalem ,,Opiekun Miejsc Pamęci Narodowej" i Medalem 90 lat Lotnictwa (pod)
Źródło; ,,Gazeta Gorlicka" z 24 stycznia 2012 r.

II Piknik Historyczny 6 maja w Sękowej

Zapadły decyzje dotyczące organizacji II Pikniku Historycznego połączonego z inscenizacją wojenną z okresu pierwszej wojny światowej w rejonie Sękowej. - Mamy już ustalony termin. Drugi Piknik Histo¬ryczny odbędzie się 6 maja w niedzielę. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Złożyliśmy projekt związany z inscenizacją wojenną. Piknik odbędzie się w tym samym miejscu co rok temu. Poszerzymy jedynie miejsce dla widzów i plac boju dla rekonstruktorów. W pomoc i współorganizację aktywnie włącza się Witold Kochan, burmistrz Gorlic, a od Witolda Latuska, członka Zarządu Województwa Małopolskiego już mam na tę imprezę obiecane 30 tysięcy złotych. Cieszę się, że ziemia sękowska już drugi raz czynnie włącza się w przygotowania obchodów setnej rocznicy bitwy pod Gorlicami, a dla widzów przygotujemy masę niespodzianek - informuje nas Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Intensywnie do pikniku przygotowuje się ksiądz pułkownik Mirosław Cidyło, tutejszy proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem.
Ksiądz Mirosław Cidyło, proboszcz parafii prawosław¬nej w Bartnem, ma już mundur, pistolet i szablę oficerską i jak w ubiegłym roku, teraz też zapewni obsługą punktu medycznego.

150 żołnierzy armii rosyjskiej, austriacko-węgierskiej i pruskiej spotka się na Sękowskich polach w ramach rekonstrukcji historycznej.

- Z tego, co wiem, ma już mundur oficera armii austriacko-węgierskiej, pistolet szablę oficerską i zapewnia obsługę punktu medycznego, a nawet deklarował pomoc rannym podczas samej walki- dodaje wójt gminy. W rekonstrukcji ma uczestniczyć ponad 150 żołnierzy armii rosyjskiej, austriacko-węgierskiej i pruskiej.

- Cieszymy się, że dzięki wspaniałej współpracy z gminą Sękowa drugi raz organizujemy wspólnie tę imprezę. Już mamy zarezerwowane grupy rekonstruktorów. Dodatkowo będą jeszcze dwie grupy armii rosyjskiej, z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kampinos i 71. Bielewskiego Pułku Piechoty z Dąbrowy Górniczej, a piknikiem jest żywo zainteresowany Wiaczesław Polowinkin, pierwszy sekretarz Ambasady Rosji w RP. Spotkaliśmy się z nim w Niepołomicach, obiecał pomoc i przyjazd na tegoroczną inscenizację. W inscenizacji wezmą udział także konie i jeźdźcy z SKH Gładyszów i JKS Jaśmin - informuje nas Piotr Kamiński, prezes stowarzyszenia GRH Gorlice 1915. Ubiegłoroczny piknik historyczny zrobił prawdziwą furorę w naszym powiecie. Widowisko z udziałem żołnierzy, armat, koni i głośnych scen wojennych oglądało ponad trzy tysiące widzów.

- Również i w tym roku musimy się przygotować na większą liczbę widzów. Z tego powodu chcemy poszerzyć pole do obserwacji. Włączymy również w organizację nasze lokalne stowarzyszenia i organizacje, które przygotują nie tylko program artystyczny, ale i posiłek dla wojska i przybyłych widzów. Ten piknik możemy uznać jako atrakcję turystyczną naszego regionu i nawet nie dopuszczam myśli, żeby odbywał się w innym miejscu. Już dzisiaj zapraszam mieszkańców powiatu i przyjezdnych na naszą cykliczną imprezę - dodaje Małgorzata Małuch.

Sękowa, a zwłaszcza miejsce inscenizacji, jest historycznie ściśle związane z bitwą pod Gorlicami.
- To nie był przypadek, że rok temu wybraliśmy gminę Sękowa. Są tutaj nie tylko cmentarze z pierwszej wojny światowej, ale i naturalne pamiątki po pierwszej wojnie światowej. Do takich należą oba kościoły, które znajdują się w pobliżu pola bitwy. Powoli przygotowujemy scenariusz inscenizacji. W naszej grupie ciągle przybywa wojska, pojawiły się też nowe sanitariuszki, a nawet syn pułku. Setna rocznica zbliża się wielkimi krokami i chcemy w sposób szczególny przybliżyć tamte dni. W tegorocznej inscenizacji nie zabraknie nowych elementów batalistycznych, które wprowadzimy do naszego scenariusza. Niestety, tajemnica wojskowa nie pozwala nam uchylić więcej. Zapewniam jednak, że zaskoczymy widzów ciekawym pomysłami. Najważniejsze, żeby dopisała pogoda -uzupełnia Piotr Kamiński. Źródło: ,,Gazeta Gorlicka"