Wysokie skoki na Jubileusz !
Rodzinę Władysława Tokarza reprezentowała żona Pani Jadwiga Tokarz i syn Miłosz Tokarz – z-ca dyr. szkoły. Otwarcia i zamknięcia zawodów dokonał Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch.
Całość zawodów prowadził Prezes i trener UKS ,,Maraton” Sękowa Aleksander Gucwa Najlepszej trójce w każdej kategorii wiekowej wręczono medale, cenne nagrody rzeczowe a do szóstego miejsca zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najlepsi zawodnicy UKS ,,Maraton" Sękowa 9 marca wyjadą na podobne zawody do Bardejowa. Po zawodach zawodnicy udali się do szkolnej stołówki na zasłużony obiad. Więcej szczegółów znajdziesz TU oraz TU
![]() ![]() ![]() | ||
Mirosław Bogoń zagrał na lirze korbowej
- Ten instrument mam od wspaniałego muzyka i budowniczego instrumentów ludowych Jana Malisza. Lira korbowa, bo tak się nazywa została zrobiona przez Stanisława Wyżykowskiego. W środku znajduje się karteczka z danymi jej twórcy. Podczas gry trzymana jest na kolanach. Korpus zakończony jest u dołu korbą. Korba jest połączona z kołem, które pociera struny tak jak w innych instrumentach smyczek. Ta ma trzy struny burdonowe, które wydają stałe ciągłe dźwięki. Właśnie taki dźwięk nazywa się burdonem. Są one skracane za pośrednictwem zestawu kołków połączonych z klawiaturą. To instrument ludowy, którego początki sięgają nawet XII wieku - wyjaśnia nam Mirosław Bogoń. Lira korbowa była instrumentem popularnym w muzyce średniowiecza i renesansu. Znana była także w muzyce ludowej, grali na niej ludowi pieśniarze. (pod) | ||
Kolejne wyróżnienie dla Aleksandra Gucwy
![]()
Podczas kolejnego już szóstego spotkania noworocznego gminy Sękowa, Pani wójt Gminy Małgorzata Małuch oraz Przew. Rady Gminy Pani Maria Wyżkiewicz, złożyły podziękowania za pracę i działalność na rzecz społeczności sękowskiej. Aleksander Gucwa otrzymał to wyróznienie już szósty raz z rzędu, w tym roku otrzymał za wieloletnią współpracę oraz za podejmowanie i wspólną realizację inicjatyw w zakresie sportu, edukacji, historii i informacji medialnej na terenie Gminy Sękowa, a szczególnie za napisanie książki ,,Odwaga i Nadzieja", która doskonale dokumentuje historię regionu.
![]() | ||
Spotkanie Noworczne 2012 Pani Wójt, wspólnie z Przew. Rady Gminy wyrózniła pięknymi grawertonami cztery osoby: Aleksandra Gucwę, Henryka Mikowskiego, Bogdana Romana i Maćka Kuklę Następnie Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch, który tradycyjnie już wystąpił w roli konferansjera poprosił o wystąpienie grupę spiewaczą ,,Razem" z Sekowej i zespołu ,,Ruczaj" pod dyrekcją Mirosława Bogonia Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej. Spotkania tego typu organizowane od 6 lat tradycyjnie w pierwszych miesiącach Nowego Roku mają na celu przedstawienie działań związanych z rozwojem Gminy Sękowa w roku minionym. Gospodarze przygotowali poczęstunek – ciasta własnego wypieku, pięknie udekorowali stoły i salę. W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata.
![]() Źródło: ,,Gazeta Gorlicka" | ||
II Puchar Śniegu w Banicy
Mimo konwencji zawodów sportowych była to przede wszystkim świetna zabawa dla wszystkich uczestników i wspaniały pomysł na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Forma i kondycja uczestników choć nie miała tutaj pierwszorzędnego znaczenia, to do pokonania przygotowanej trasy jej minimalne pokłady były niezbędne. Kilka ostrych podbiegów dało się we znaki wszystkim. Niedzielna aura trochę utrudniała bieganie zawodowcom (zawody odbyły się przy odwilżowej pogodzie – temp. powietrza: +1, temp. śniegu: +2), jednak każdy uczestnik dobiegał do mety szeroko uśmiechnięty, przy aktywnym dopingu pozostałych. Na wszystkich czekała gorąca herbata, a u gospodarzy Gościńca Banica ciepły posiłek. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali puchary, zaś pierwszych 6. zawodników pamiątkowe dyplomy. Wśród wszystkich startujących rozlosowano nagrody rzeczowe. Na trasie 2,5 km wśród dziewcząt zwyciężyła Kinga Gucwa. Rywalizację chłopców wygrał Mateusz Kuruc. Dorośli zmagali się z dłuższymi trasami. Panie miały do przebycia 5 km, natomiast Panowie 10 km. Jako pierwsza wśród Pań dosyć trudną trasę pokonała Pani Magdalena Zalesko, natomiast wśród Panów najlepszy czas uzyskał Radosław Koszyk. Najmłodszą zawodniczką zawodów była Agnieszka Gucwa z Ptaszkowej – rocznik 1999, a najstarszym zawodnikiem Stanisław Barszcz z Gorlic – rocznik 1950. Otrzymali oni również pamiątkowe dyplomy i albumy. Trasy sportowe zostały ubite specjalistycznym walcem – przystawką do skutera śnieżnego. Skuter wraz z przystawkami zostały zakupione przez Stowarzyszenie dzięki pomocy finansowej Starostwa Powiatowego w Gorlicach i Gminy Sękowa.
Po zakończeniu części sportowej, część uczestników imprezy wyruszyła na „Śnieżne Trasy przez Lasy” - fragment z 80 km oznakowanych szlaków do turystyki narciarskiej.
P.S. |