Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   182  183  184  185  186  187  188  189  190   - następna »

Promocja książki w 67 rocznicę katastrofy lotniczej.

26 sierpnia w 2011 r. w Muzeum ,,Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, w 67 rocznicę zestrzelenia Liberatora i Halifaxa, odbyła się promocja książki Pana Aleksadra Gucwy pt. ,,Odwaga i nadzieja, czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn” . Nauczyciel wf w Sękowej, pasjonat regionalnej historii a szczególnie historii związanej z lotnictwem, w swojej książce przedstawił tragiczne losy dwóch polskich załóg z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, zestrzelonych nad Banicą i Olszynami w okresie Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r.

Gospodarz dyr. Zdzisław Tohl, powitał zacnych gości, wśród których znaleźli się m.in. poseł pani Barbara Bartuś i prof. Jan Widacki - kuzyn poległego pilota, przedstawiciele władz samorządowych miasta, gmin i powiatu, przedstawiciel kościoła, lotnictwa, wojska, kombatantów, historyków, przedstawiciele rodzin poległych lotników, którzy przybyli z kraju i za granicy m.in. ( wnuk kpt. Fr. Omylaka Michał junior Omylak z żoną i z dziećmi, Jan Widacki, Aniela i Bernard Gawlikowie oraz Fances i Derek Gates z Australii)

Promocja rozpoczęła się od wysłuchania „Marsza Lotników” w wykonaniu fortepianowym znanego artysty-muzyka Mirosława Bogonia.
Z ciekawą tematyką, historią 1586 ESP oraz z historią zrzutów podczas powstania warszawskiego zapoznał licznie zebranych gości Pan Piotr Hodyra , Prezes Fundacji Historycznej w Warszawie oraz dr Krzysztof Mroczkowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Następnie bohater spotkania, pan Aleksander Gucwa, autor książki, naświetlił genezę jej powstania. Powiedział m.in. że książkę tą dedykuje wszystkim polskim lotnikom z 1586 ESP, którzy walczyli i oddali życie za wolność naszą i waszą w latach 1939 – 1945, to hołd oddany bohaterskim polskim lotnikom, którzy polegli w sierpniu 1944 r. na Ziemi Gorlickiej niosąc pomoc Walczącej Warszawie. Znam dobrze pana Aleksandra i to co zrobił przez ostatnie lata w Banicy i Olszynach, nie robił dla ,,orderów i wyróżnień”, lecz z potrzeby serca….

Następnie odebrał liczne gratulacje, m. in. od Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch, Dyr. Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej Bogusława Diducha, Prezesa jego zastępcy z Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP mjr. Benedykta Siemaszko i Szczepana Kurpisza, od Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej lek. wet. Mieczysława Kormanka oraz od licznych przyjaciół.

Po prawie godzinnym podpisywaniu dedykacji do książek, udaliśmy się na drugą część, która odbyła się pod pomnikiem poległych lotników w Krzywej –Banicy. Proboszcz parafii Gładyszów ks. Arkadiusz Wesołowski odprawił uroczystą polową mszę św. i wygłosił homilie. W tej uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe gorlickich kombatantów, ludowców i druhów z OSP. Po mszy św. płk. Antoni Jarosz oraz kpt.Tadeusz Tenerowicz udekorowali Aleksandra Gucwe odznaką ,,Za Zasługi dla ZKPPiBWP” za zachowanie pamięci o miejscach spoczynku poległych w walce z okupantem hitlerowskim, oraz za uczestniczenie w patriotycznym wychowaniu młodego pokolenia i sprawowania opieki nad miejscami pamięci narodowej.

Na zakończenie uroczystości z okazji 67 rocznicy śmierci polskich lotników, złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem, na stojąco wysłuchano modlitwy autorstwa jednego z lotników i odegrano ,,Marsz Lotników”.

Promocja książki ,,Odwaga i Nadzieja" - 26.08.2011 r.

Uroczystość patriotyczno - religijna pod pomnikiem lotników w Krzywej - Banicy, 26.08.2011 r.

Zobacz relację filmow± z promocji ksi±żki, która odbyła się w dniu 26.08.2011 r. w Gorlicach

KSIĄŻKĘ PT. ,,ODWAGA I NADZIEJA" MOŻNA ZAKUPIĆ WE WSZYSTKICH GORLICKICH KSIĘGARNIACH, w Muzeum ,,DWORY KARWACJANÓW I GŁADYSZÓW W GORLICACH, W KASZTELU W SZYMBARKU ORAZ W SĘKOWEJ U AUTORA KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM !! MOŻLIWOŚĆ WYSYŁKI

Książka ,,ODWAGA I NADZIEJA" jest już dostępna !

Aleksander Gucwa zwycięscą Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego

Aleksander Gucwa I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie

na najlepsze zdjęcie -"Janowi Pawłowi II w hołdzie na Łemkowszczyźnie."

Kwietny Bieg – to tysiące biegaczy na trasie, dramatyzm zmagań z pogodą i zmęczeniem to znakomity temat na cykl zdjęć. Reportaż z tego biegu wykonałem 9 czerwca br podczas zmagań naszych zawodników na terenie gminy Sękowa.(Żdynia - Wyszowatka - 12km)
Fotografowałem zarówno z samego biegu jak i z przygotowań do jego przeprowadzenia oraz z wydarzeń towarzyszących biegowi. Na konkurs ogólnokrajowy wpłynęło ponad 1000 prac, każdy po trzy zdjęcia.
Należy nadmienić ze Pan Aleksander Gucwa, został zwycięscą po raz drugi, pierwszy sukces odniósł w 2008 r. za zdjęcie (patrz poniżej) ZOBACZ TU oraz TU

ZOBACZ relację z VII Kwietnego Biegu po ziemi sękowskiej

W dniu 30.08. 2011 r. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu I miejsca i nagrody dla p. Aleksandra Gucwy za najlepsze zdjęcie z Kwietnego Biegu. Nagrodę w postaci sprzętu elektronicznego ufundowała firma Dipol
Zobacz także

Nowy Rok Szkolny 2011/2012 rozpoczęty

1 września 2011r. o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów bardzo serdecznie przywitał dyrektor szkoły Pan Bogusław Diduch, życząc dla 322 uczniów, sukcesów i wytrwałości w nowym roku szkolnym. Części oficjalnej towarzyszył krótki program artystyczny, przygotowany przez uczniów pod okiem Pani Joanny Podstołowicz-Hojdak. Po części artystycznej życzenia wszystkim złożyła Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Wice Przew. Rady Gminy Kazimierz Tenerowicz. Następnie młodzież spotkała się ze swoimi wychowawcami w klasach.
Jutro rozpocznie się już normalny dzień pracy i niech nam przez cały rok szkolny towarzyszy ta parafraza: "Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze umieć z nich korzystać" Cycero

Nowy rok szkolny 2011/2012

Aleksander Gucwa- strażnik pamięci

Upalny piątek 26 sierpnia 2011 roku zgromadził w Dworze Karwacjanów wielu zacnych gości i przyjaciół pana Aleksandra Gucwy, bo też i okazja była niezwykła- promocja ksiązki „Odwaga i nadzieja. Prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn”. Gospodarz uroczystości, dyr. Zdzisław Thol, powitał gości, wśród których znaleźli się m.in. poseł pani Barbara Bartuś i prof. Jan Widacki - kuzyn poległego pilota, przedstawiciele władz samorządowych miasta, gmin i powiatu, przedstawiciele kościoła, lotnictwa, wojska, kombatantów, historyków, przedstawiciele rodzin poległych – niektórzy przybyli z odległych stron, jak Australia. Zebrani ze wzruszeniem wysłuchali „Marsza Lotników” w wykonaniu fortepianowym znanego artysty-muzyka Mirosława Bogonia.

W słowie wstępnym wydawca książki, pan Maciej Rysiewicz, powiedział m.in.: „ Żyjemy w trudnych czasach, w których o naszą historię narodową musimy szczególne dbać”. Właśnie taki wycinek naszej historii i to tej najbliższej, powiązanej z naszym regionem, mieli okazję poznać zebrani dzięki bardzo interesującym wykładom Piotra Hodyry i dr Krzysztofa Mroczkowskiego, które wprowadziły zebranych w atmosferę tamtych wydarzeń i okoliczności lotów zrzutowych polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Następnie bohater spotkania, pan Aleksander Gucwa, autor książki, naświetlił genezę jej powstania. Zainteresowania lotnictwem i historią wyniósł z domu rodzinnego, w którym kultywowane były tradycje patriotyczne, a i powiązania rodzinne z lotnictwem też były ( wuj- pilot wojskowy, kuzyn- wykładowca meteorologii w dęblińskiej „szkole orląt”). Z różnych opowiadań starszych ludzi wiedział, że w ostatnich latach wojny na naszych terenach zostały zestrzelone dwa samoloty niosące pomoc walczącej Warszawie. Lotnikami obu maszyn byli Polacy. Jeden z samolotów – Liberator GR-R (EW275) rozbił się w okolicach Olszyn, natomiast drugi - Halifax FS-P (JP295) w okolicach Banicy.

Dyplom od ZG Związku Kombatantów RP

Po wojnie wokół tych zdarzeń narosło wiele sprzecznych i nie do końca wyjaśnionych historii. Przez wiele lat sądzono, że rozbiła się tylko jedna maszyna, której szczątki spadły częściowo w Banicy, a pozostała część w Olszynach. Nie znano również nazwisk wszystkich lotników, którzy tam zginęli. Kilka razy zmieniano tablice pamiątkowe . Po raz pierwszy temat katastrof Halifaxa i Liberatora znalazł się w kręgu zainteresowań autora na początku lat 70-tych, ale w tamtym okresie nie było możliwości dotarcia do dokumentów znajdujących się w archiwach zachodnich. Czas mijał, a świadków tamtych wydarzeń ubywało, dlatego na prośbę pana Aleksandra była kierowniczka szkoły w Krzywej pani Maria Janik, przeprowadziła rozmowy ze starszymi mieszkańcami i spisała, co się dało. Przełomem w poszukiwaniach prawdy stało się przypadkowe znalezisko tabliczki znamionowej i innych metalowych elementów, które okazały się, po wykonaniu ekspertyz, fragmentami samolotu. Przemiany polityczne w Europie umożliwiły też dostęp do rozproszonych w różnych archiwach dokumentów. To był punkt zwrotny w pracy badawczej autora. Od tej pory krok po kroku tropił tajemnicę zestrzelonych nad naszym regionem samolotów. Dotarł do rozproszonych po świecie rodzin poległych lotników. Pierwszym „dziełem” pana Aleksandra było doprowadzenie do wybudowania nowego pomnika siedmiu lotników i tablicy pamiątkowej z okazji 65 rocznicy zestrzelenia Halifaxa w Banicy w sierpniu 2009 r. (szczegóły w poprzednim KG), a następnie odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej w Olszynach 17 sierpnia 2010 r. Kolejne relacje i dokumenty publikował na swojej stronie internetowej www.sekowa.info

Dyplom od Prezesa Zarządu KO SSLW RP

Powstanie ksiązki jest ukoronowaniem wieloletnich poszukiwań i badań autora. Jak sam powiedział, ksiązka pisana jest w sposób prosty, aby dotarła do szerokiego odbiorcy, a szczególnie do młodych czytelników, wśród których należy propagować wiedzę historyczną i dbać o edukację patriotyczną. Wśród licznych gratulacji dla autora znalazł się również okolicznościowy dyplom od naszego Stowarzyszenia Milośników Ziemi Gorlickiej z wyrazami uznania i podziękowaniami za utrwalanie patriotyzmu, i pamięci osób, które oddały życie za Ojczyznę. Życzymy panu Olkowi dalszych sukcesów.

Druga część uroczystości odbyła się w Krzywej. Pod pomnikiem została odprawiona uroczysta msza polowa w intencji poległych lotników, z udziałem pocztów sztandarowych , a następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu Stowarzyszenia symboliczne róże złożył Prezes Mieczysław Kormanek. W uroczystościach, zarówno w Gorlicach , jak i pod pomnikiem, wzięła udział liczna grupa członków naszego Stowarzyszenia.

Prywatnie pan Aleksander Gucwa – po prostu Olek- jest zwyczajnym, skromnym człowiekiem. Wieloletni nauczyciel wf , niemal całe życie zawodowe przepracował w szkole w Sękowej, z pasją trenując młodych adeptów sportu. Dzięki tej pasji wychował wielu wspaniałych sportowców, a jego podopieczni zdobywali wysokie lokaty w różnych turniejach i zawodach. Mimo emerytury wciąż pozostaje aktywny na niwie turystyki i sporu gminnego, od lat w okresie wakacji organizuje obozy sportowe dla młodzieży. Przed kilku laty poświęcił dużą część swojego czasu na fotografię i prowadzenie własnej strony internetowej, która jest bardzo systematycznie uzupełniana i rozbudowywana, niejeden redaktor może Mu pozazdrościć fachowości i szybkości reagowania. Otoczenie postrzega Go jako pomocnego, pogodnego i otwartego kolegę, o czym może świadczyć obecność wielu przyjaciół i nauczycieli sękowskiej szkoły na promocji książki. Tak trzymaj, Olku. A Ci, którzy nie mogli być obecni w piątek, mogą szukać książki w gorlickich księgarniach.

Tekst pani Małgorzata Markowicz

Promocja książki ,,Odwaga i Nadzieja" - 26.08.2011 r.

Uroczystość patriotyczno - religijna pod pomnikiem lotników w Krzywej - Banicy, 26.08.2011 r.