Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   180  181  182  183  184  185  186  187  188   - następna »

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.
W tym sęk!

W maju odbędzie się kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Organizatorzy, Małopolski Instytut Kultury i sześć małopolskich muzeów, zapraszają do odkrywania różnorodności drewnianej architektury Małopolski. Gospodarze miejsc nie tylko oprowadzą zwiedzających po dwunastu zabytkowych wnętrzach, ale także przygotują atrakcyjne warsztaty, filmy, pokazy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Organizacja Dni Dziedzictwa w ciągu dwóch następujących po sobie weekendów umożliwi uczestnikom odwiedzenie sześciu zabytków (w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem) w sobotę i niedzielę 19 i 20 maja oraz następnych sześciu (w Zalipiu, Dołędze, Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu) w kolejny weekend – 26 i 27 maja

26 i 27 maja zwiedzającym zostaną udostępnione obiekty należące do Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – zagroda maziarska w Łosiu oraz cerkiew greckokatolicka w Bartnem. W sobotę w towarzystwie miejscowego przewodnika będzie można m.in. zwiedzić Łosie, obejrzeć starą zabudowę nad rzeką Łosianką, a także wysłuchać niezwykłych lokalnych historii. Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie z maziarzami, którzy opowiedzą o swych podróżach wozami maziarskimi oraz tradycjach i obyczajach związanych z handlem mazią. W niedzielę w cerkwi greckokatolickiej, znajdującej się nieopodal zagrody, odbędzie się koncert pieśni nabożnych łemkowskiej pieśniarki, mieszkanki Łosia, Pani Julii Doszny. W ciągu całego weekendu chętni będą mogli przejechać się wozem maziarskim po Łosiu oraz nabyć specjały kuchni łemkowskiej sprzedawane podczas kiermaszu.

W cerkwi greckokatolickiej pw. św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem w sobotę odbędzie się koncert Chrystos Woskres Dziecięcego Chóru Parafialnego z Bartnego pod kierownictwem matuszki Marii Cidyło oraz wykład dra Tadeusza Łopatkiewicza Z przeszłości dalszej i bliższej ludowego kamieniarstwa w Bartnem na Łemkowszczyźnie Środkowej. Historię cerkwi przybliży przewodnik oprowadzający po obiekcie. Miłośników Beskidu Niskiego z pewnością zainteresuje możliwość zwiedzenia kamieniołomu na Maguryczu Wysokim, niezwykle interesującego zabytku geologicznego i przyrodniczego. W trakcie wycieczki (2–3 godziny), przedstawiona zostanie historia tego miejsca oraz sposoby pozyskiwania surowca wykorzystywanego przez bartniańskich kamieniarzy.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie - kliknij

Gospodarzami obiektów są małopolskie muzea: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Zobacz program 26-27 maja 2012 r. w cerkwi greckokatolickiej w Bartnem

fot.M.Klag_MIK

LISTA OBIEKTÓW XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO:

19–20 maja 2012

1. Dwór z Drogini / Wygiełzów / Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec / powiat chrzanowski / gmina Babice

2. Zagroda ze Staniątek / Wygiełzów / Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec / powiat chrzanowski / gmina Babice

3. Dwór Moniaków / Zubrzyca Górna / Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej / powiat nowotarski / gmina Jabłonka

4.Tartak i folusz / Zubrzyca Górna / Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej / powiat nowotarski / gmina Jabłonka

5. Willa Oksza / Zakopane / Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Galeria Sztuki XX wieku / powiat tatrzański / miasto Zakopane

6. Chałupa Gąsieniców Sobczaków / Zakopane / Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego – Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje / powiat tatrzański / miasto Zakopane

26–27 maja 2012

7. Zagroda Maziarska w Łosiu / Łosie / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach / powiat gorlicki / gmina Ropa

8. Cerkiew greckokatolicka w Bartnem / Bartne / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach / powiat gorlicki / gmina Sękowa - Zobacz program 26-27 maja 2012

9. Kościół rzymskokatolicki z Łososiny Dolnej / Nowy Sącz / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – Sądecki Park Etnograficzny / powiat nowosądecki / miasto Nowy Sącz

10. Zbór ewangelicki ze Stadeł / Nowy Sącz / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – Sądecki Park Etnograficzny / powiat nowosądecki / miasto Nowy Sącz

11. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu / Zalipie / Muzeum Okręgowe w Tarnowie / powiat dąbrowski / gmina Olesno

12. Dwór w Dołędze / Dołęga / Muzeum Okręgowe w Tarnowie / powiat brzeski / gmina Szczurowa

Spotkanie z Mistrzem Jakubem Burghardtem

13 kwietnia br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno - Przedszolnego w Sękowej, młodzież klas gimnazjalnych wzięła udział w spotkaniu z Jakubem Burghardtem - biegaczem długodystansowym z Muszyny. W ramach programu ,,Spotkania z Mistrzem”, który skierowany jest do młodzieży, opowiadał o swojej pasji i swojej karierze, o tym jak zaczynał przygodę ze sportem. Podkreślił rolę sportu w kształtowaniu charakteru i właściwych postaw życiowych. Dzięki temu potrafi pokonywać różne trudności, a także dba o własną aktywność fizyczną i zdrowie.

Licznie zgromadzoną młodzież zachęcał do uprawiania sportu. Po ciekawym opowiadaniu o bieganiu i swojej karierze, Jakub z grupą 11 chłopców przeprowadził typową rozgrzewkę od której to zaczyna się każdy trening. Na zakończenie wszystkich zaprosił do uczestnictwa w finale Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego do Krynicy, który odbędzie się 9 września 2012 r. Powiedział m.in. że festiwal ten skierowany jest zarówno do amatarów jak i zawodowych biegaczy, a jego ideą jest połączenie aktywności fizycznej z rywalizacją sportową. Nauczyciel wf Aleksander Gucwa podziękował za miłe spotkanie, wręczył pamiątkowe zdjęcia z biegu w Lozannie, w którym to obaj uczestniczyli przed 10 laty. Na koniec była jeszcze z Mistrzem pamiątkowa fotka!

Zobacz zdjęcia ze spotkania.***Więcej szczegółów znajdziesz TU

Remont mauzoleum Wł. Długosza

Na cmentarzu parafialnym w Sękowej znajduje się Mauzoleum Rodziny Długoszów. To jedyny w Beskidzie Niskim tego typu obiekt. Kaplica wzorowana na antycznych greckich swiątyniach, została zbudowana w 1928 r. Podstawą świątyni jest monumentalna, zbudowana z ciosów piaskowca krepidoma. Jej podstawowe wymiary wynoszą 10,5 m x 14 m wraz z wystającą z tyłu półkolistą apsydą świątyni oraz kilkunastostopniowymi schodami. W dolnej części ozdobiono je dwoma dużymi lwami i dwoma wazonami. Dodatkowe dwa lwy strzegą drzwi wejściowych do świątyni. Do krypty prowadzi boczne wejście. W tym roku rozpoczęto remont mauzoleum.

Obecnie trwają prace nad zamianą poszycia dachu, zostanie on pokryty blachą miedzianą. Powołano stowarzyszenie „Pro Memoria", ktorego inicjatorem byli: Zarząd Oddziału SITPNiG w Gorlicach, Sanoku i Krośnie, Wójt Gminy Sękowa oraz Proboszcz parafii Sękowa.

Stowarzyszenie powstało w sierpniu 2009 r., celem uratowania od zniszczenia mauzoleum Władysława Długosza - wielkiego nafciarza, odkrywcy Borysławia i twórcy świetności firm i stowarzyszeń naftowych. Przez wiele lat nikt nie troszczył się o ten zabytkowy obiekt, który ulegał powolnej degradacji.

W akcję renowacji mauzoleum zaangażował się Prezes PGNiG Michał Szubski. W celu sprawnego i transparentnego prowadzenia prac renowacyjnych rolę koordynatora projektu wziął na siebie Oddział PGNiG SA w Sanoku, który odpowiedzialny jest za pomyślną realizację tego przedsięwzięcia w miarę zdobywanych środków finansowych.

Jako, że postać Władysława Długosza nieodłącznie związana jest z historią i tradycją przemysłu naftowego, Oddział PGNiG SA w Sanoku, jest spadkobiercą i kontynuatorem jego dzieła do troski o spuściznę historyczną, którą po sobie pozostawił.

Obecnie Stowarzyszenie „Pro Memoria" skoncentrowane jest wyłącznie na odrestaurowaniu mauzoleum, mają nadzieję, że po pomyślnym zakończeniu projektu będą mogli nadal działać na rzecz wspierania dorobku przemysłu naftowego. Odnowa mauzoleum ma kosztowac ponad 600 tyś zł, prace zakończone zostaną koncem tego roku.

W mauzoleum spoczywa senator Władyslaw Długosz, jego żona Kamila, dzieci - Tymoteusz i Tadeusz, wnuk - Jerzy, wnuczka Zofia z córką Ewą oraz ostatni służący Długoszów.

Zobacz także TU Mauzoleum Długoszów.

Zobacz zdjęcia z remontu Mauzoleum Długoszów.

PASCHA NA ŁEMKOWSZCZYŹNIE

Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików - wypada w tym roku tydzień po świętach w obrządku rzymsko-katolickim. Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem. Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos woskresie" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu woskresie" (Zaprawdę zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem. W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat" Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9) Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажає - Alexander Gucwa

Szuka dokumentów z ekshumacji