XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Bartnem
W pierwszym dniu w godzinach popołudniowych wystąpił z koncertem Chrystos Woskres Dziecięcy Chór Parafialny z Bartnego pod kierownictwem matuszki Marii Cidyło. Na cmentarzu parafialnym zobaczyłem końcowy fragment remontu nagrobka kamienno - żeliwnego, prowadzonego przez Stowarzyszenie Magurycz pod kierunkiem Szymona Modrzejewskiego ( Laureat nagrody głównej statuetki Mosty Starosty 2012 - za wybitne osiągnięcia w ochronie europejskiego dziedzictwa kulturowego). O godz. 15.00 rozpoczął się bardzo ciekawy wykład dr. Tadeusza Łopatkiewicza, specjalisty z zakresu etnografii Karpat ,,Z przeszłości kamieniarstwa ludowego w Bartnem", po czym wysłuchano koncertu chóru Cantores Karwacjanum pod kierunkiem Anny Cisoń. Koncert został poporzedzony opowieścią ks. Mirosława Cidyło o Dymitrze Bortianskim.
W niedzielę odbył sie wykład dr. Agnieszki Gronek z Katedry Ukrainoznawstwa UJ o XVIII-wiecznym ikonostasie, który harmonijnie łączy tradycje chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Ponieważ była piekna pogoda, samotnie wybrałem się do kamieniołomu na Maguryczu Wysokim, było przyjemnie i bardzo ciekawie.
| ||
Kolejne wyróżnienie ks. prałata Stanislawa Dziedzica.
W wydarzeniu wzięli udział przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, dyr. Muzeum Jerzy Motyka, dyr. Małopolskiego Instytutu Kultury Joanna Orlik oraz prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki Joanna Daranowska – Łukaszewska. Otwarcie połączone było z galą wręczenia Nagród Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej. Jej laureatem został ksiądz prałat Stanisław Dziedzic, którego doceniono za ponad czterdziestoletnią działalność na rzecz ratowania zabytków architektury drewnianej, w szczególności za trud konserwacji dwóch kościołów: w Sękowej wpisanego na listę UNESCO oraz dawnej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach. Wśród wyróżnionych znaleźli się także wójt gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, proboszcz parafii w Sobolowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to, oprócz zwiedzania obiektów wraz z przewodnikiem, cykl wykładów, warsztatów, wystaw, wernisaży, koncertów, pokazów i festynów. Program został podzielony na 4 trasy tematyczne: wiedza, doświadczenie, sztuka i rozrywka. W ramach tegorocznej odsłony zostaną zaprezentowane obiekty architektury drewnianej, które można zwiedzać aż w dwa majowe weekendy. I tak w miniony weekend można było odwiedzić w sumie sześć zabytków w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem. W następny (26-27 maja) dla zwiedzających otwarte zostaną kolejne: w Zalipiu, Dołędze, Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu.
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego udostępniło zwiedzającym dwa wyjątkowe obiekty. Jednym z nich jest zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa „Oksza”, po wnętrzach której oprowadzali eksperci: muzealnicy i goście specjalni – dr Zbigniew Moździerz i dr Maciej Pinkwart, autorzy książek o tematyce zakopiańskiej. Dla rodzin z dziećmi przygotowano warsztaty rysunkowe ,,I ty możesz zostać dizajnerem". Można było także zobaczyć wystawę Stanisław Witkiewicz i Witkacy, Gałek i Rembowski. Obrazy i rysunki, tkaniny i meble. Konserwacje 2007–2011 w willi Oksza.
W drugim z obiektów – chałupie Gąsieniców Sobczaków – zaprezentowana została najbogatsza na Podhalu kolekcja etnograficzna, zebrana w latach 1886–1893 przez Marię i Bronisława Dembowskich. Co roku Muzeum Tatrzańskie wzbogaca tę wystawę eksponatami na co dzień nieudostępnianymi. Tym razem, podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, muzeum pokazało pamiątki po zaprzyjaźnionym z kolekcjonerami Janie Krzeptowskim Sabale, najsłynniejszym bodaj góralu Podhala. Zwiedzający mogli zobaczyć: cuchę „Homera Tatr”, jego złóbcoki, rakiety śnieżne – karple, a także interesujące materiały archiwalne. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę gości oprowadził po obiekcie zakopiański muzyk i architekt – Jan Karpiel Bułecka. | ||
I Maraton Naftowy
Najlepszym biegaczem okazał się Grzegorz Czyż z Bogumiłowic. Biegający w barwach Automatyki Tarnów Grzegorz Czyż od połowy trasy był samodzielnym liderem tego biegu. Szybko też od pozostałych zawodników odłączył się Marek Swoboda (Wałbrzych) i Jarosław Janicki (Gryfino), systematycznie zwiększali dystans. G. Czyż na prowadzenie wysunął się na podbiegu pod Magurę i do samego końca nie oddał już prowadzenia. Różnica pomiędzy nim, a będącym drugim na mecie Swobodą wyniosła aż 5 minut. Trzecie miejsce zajął J. Janicki. W maratonie tym uczestniczył nasz przedstawiciel Mariusz Bączalski reprezentujący UKS ,,Maraton" Sękowa, spisał się znakomicie, zajął XXXIV m z czasem 3.45.39, a w kategorii 30-40 lat był na 11 miejscu. Z punktu kronikarskiego należy odnotować, bieg Mariusza dzień wcześniej na dystansie 5 km w Gorlicach, zajął 15 miejsce z czasem 21.02.12 i jak powiedział była to dobra rozgrzewka przed maratonem!
| ||
Wielka bitwa w Sękowej
Podobnie jak w 1915 roku w tej bitwie zwyciężyli ci wydający rozkazy po niemiecku. W składzie armii pruskiej wystąpili rekonstruktorzy z 33 Pułku Fizylierów z Moskwy, 45 Pułku Piechoty z Moskwy, 155 Pruskiego Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, Wolsztyna - Ostrowska GRH, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, Stowarzyszenie Historyczne Prusy z Gdańska i Gdynii.
Armię austro - węgierską reprezentowali 13 Pułk Piechoty z Krakowa, 40 Pułk Piechoty z Rzeszowa, GRH Artyleria z Przemyśla i Krakowa oraz gospodarze 20 Nowosądecki Pułk Piechoty – GRH Gorlice 1915. Na koniach z Stadniny Koni Huculskich Gładyszów wystąpili jeźdźcy z JKS Jaśmin w mundurach armii rosyjskiej oraz przy obsłudze punktu sanitarnego, który zorganizował ks. ppłk. Mirosław Cidyło, proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem. Zobacz relację filmową Wielkiej Bitwy w Sękowej - II Piknik Historyczny
| ||
W środę Dzień Flagi RP. A ty wywiesiłeś flagę? PAMIĘTAJ, WYWIEŚ FLAGĘ PAŃSTWOWĄ RZECZYPOSPOLITEJ
Zapraszam do wywieszenia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na czas 1 MAJA, Dnia Flagi RP i Narodowego Święta 3 Maja. Po raz dziewiąty obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Ustanowione w 2004 roku święto ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych.
Obchodzone jest między świętami: 1 maja – dawn. Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Flaga jako symbol narodowy zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze. Wyraża i podkreśla naszą tożsamość, wartości, pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą. Flaga towarzyszyła i towarzyszy nam w chwilach szczególnych dla całego Narodu. Była świadkiem odradzania się Państwa Polskiego w 1918 roku. Towarzyszyła naszym żołnierzom na frontach II Wojny Światowej. Witaliśmy nią i żegnaliśmy największego wśród Polaków Papieża Jana Pawła II.
Pokażmy innym, że jesteśmy Polakami!!!
Bracie Polaku. Wywieś polską flagę narodową. Od administratora strony:
- Od kilku lat wywieszam flagę w dniach 1-3 Maja i 11 listopada. To bardzo dobry zwyczaj. Mogę wtedy pokazać, że jestem dumny z bycia Polakiem.
|