Dni Dziedzictwa Kulturowego w Sękowej
Za działalność na rzecz społeczności lokalnej i osób potrzebujących, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” z Sękowej, otrzymało nagrodę rzeczową od przedstawicielki Małopolskiej Izby Rolniczej Pani Mari Michalik. Nagrodę odebrała Pani Krystyna Smędowska i Pan Edward Skuba. Pierwsza część imprezy rozpoczęła się pod hasłem ,, Młodzi artyści’, w tej części wystąpili młodzi soliści, tancerze i instrumentaliści z Gminy Sękowa oraz z MDK Gorlice. Wystąpiły zespoły tańca nowoczesnego: BOKER, BIMBOX – Gorlice, REVOLUCION – Sękowa oraz BRAVO z Krzywej a następnie duet gitar klasycznych: Kamil Kukla i Kacper Dziedzic. Kolejnym punktem programu o godz. 16 tej była Msza św. odprawiona po łacinie, po której rozpoczęła się druga część występów. Przy wspaniałej pogodzie i dobrej frekwencji wystąpiła grupa śpiewacza ,,RAZEM” działająca przy GOK w Sękowej, następnie zespół ,, Ruczaj” działający przy MDK Gorlice, duet akordeonowy Mirosław Bogoń i Andrzej Łabowski, zespół muzyczny ,,Step Band” a na zakończenie wystąpił zespół ,,The Billy Goats” Imprezę prowadził Prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa Bogusław Diduch, a nad porządkiem czuwali druhowie OSP z Siar i Sękowej. Osoby zainteresowane historią kościółka miały możliwość nieodpłatnego zwiedzenia świątyni z przewodnikiem. Dodatkowo organizatorzy zapewnili szereg atrakcji towarzyszących. Stowarzyszenie „Dobra Wola”, oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Siar zadbały o potrawy regionalne oraz wypieki. Na stoiskach zlokalizowanych nieopodal sceny oferowane były różnorodne wyroby regionalnych rękodzielników m. in. wyroby z gliny, rzeźby oraz galanteria użytkowa. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.
| ||
Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła przez Owczary
Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi w kierunku Siar. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji a nad całością czuwał sołtys Owczar Eugeniusz Wal.
W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
| ||
Dzień Dziecka, czyli kochajmy najmłodszych!
Imprezę w świetlicy wiejskiej rozpoczęła sołtys Ropicy Górnej pani Katarzyna Tokarz, która bardzo ciepło i serdecznie powitała wszystkich przybyłych na tę imprezę. Dziękowała tym wszystkim, którzy włączyli się do zorganizowania i przygotowania tej imprezy m.in. scholi z Ropicy Górnej, Policji, Straży Celnej, Strażakom i Ratownikom.
W szczególny sposób dziękowała sponsorom. Wszystkim ofiarodawcom wspólnie z panią sołtys z Małastowa Marią Bogoń wręczały dyplomy podziękowań za udzieloną pomoc przy zorganizowaniu Dnia Dziecka. Na sali wystąpił miejscowy młodzieżowy zespół ,,cygański”, który pięknie śpiewał, tańczył a ks. prymicjantowi Grzegorzowi wróżył jego przyszłość (ponoć wyszło że będzie biskupem!!!) Następnym punktem programu były zabawy sportowo – rekreacyjne obok świetlicy prowadzone fachową ręką przez panią Małgorzatę Siwek.
Ciekawym konkursem okazał się „Rzut kapeluszem na odległość”, w którym to uczestniczyli również zaproszeni goście. W tym czasie można było wejść do wozu policyjnego oraz Straży Celnej, ubrać kamizelkę kuloodporną i mieć w ręce prawdziwą broń. U strażaków dzieci uczyły się trzymać prawidłowo węża strażackiego i polewać obiekty, jeżdzono kładami.
Na zakończenie Dnia Dziecka, pani sołtys Katarzyna Tokarz z którą przeprowadziłem wywiad, powiedziała m.in.
Radosne święto wszystkich naszych dzieci, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych w Ropicy Górnej. Dziś w naszej cywilizacji każdy dzień jest dniem dziecka, lecz w tym szczególnym dniu staramy się o jak najwięcej powodów do uśmiechu naszych pociech.
| ||
,,Wszyscy dziećmi jesteśmy”
|
![]() |
Dzień Dziecka w Męcinie Wielkiej |
Ksiądz Grzegorz Białoń urodził się w 1987 r. w Gorlicach. Do Szkoły Podstawowej początkowo chodził w Bodakach a następnie w Sękowej. Po ukończeniu gimnazjum sękowskiego, był uczniem III Liceum Profilowanego przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach. Następnie był alumnem teologii Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Praktykę diakońską odbył w parafii Matki Bożej Różańcowej w Wysokiej Głogowskiej. Obronił pracę magisterską pt ,,Cud w ujęciu księdza profesora Mariana Ruseckiego” Jako motto kapłańskie wybrał słowa: ,,Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”
W dniu 26 maja o godz. 10.00 w Katedrze Rzeszowskiej biskup Kazimierz Górny udzielił sakramentu święceń kapłańskich 17 diakonom rzeszowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W tym dniu w godzinach popołudniowych mieszkańcy parafii Małastów przygotowywali się na przyjęcie Księdza Prymicjanta, wcześniej wybudowali bramę powitalną i przyozdobili drogi. Przy drodze wjazdowej do Ropicy Górnej licznie zebrali się wierni, chcąc powitać nowo wyświęconego kapłana. Przed bramą wjazdową do rodzinnej parafii został powitany przez rodziców, rodzinę, dzieci i Panią Sołtys z mężem, którzy reprezentowali mieszkańców Ropicy Górnej. Prymicjant został obdarowany trzema Margaretkami (21 osób podjęło wieczystą modlitwę w intencjach ks. Białonia), a także został objęty opieką Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów. Po odprawionym nabożeństwie majowym w kościele pw. św. Michała Archanioła, ks. Grzegorz odjechał do rodzinnego domu.
Na drugi dzień tj. 27 maja o godz.11-tej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Małastowie odbyła się pierwsza w historii tej parafii Msza Święta Prymicyjna. Uroczystość rozpoczęła się jednak już wcześniej, w domu rodzinnym prymicjanta w Bartnem, otrzymał błogosławieństwo rodziców.
Następnie ksiądz neoprezbiter zajechał przed świątynie w Małastowie, gdzie został powitany przez ks. proboszcza Adama Prącika. Witając ks. Grzegorza, podkreślił, iż stanie on przy ołtarzu, przy którym 60 lat temu Msze św. sprawował ks. Karol Wojtyła, obecnie bł. Jan Paweł II. Na plebani przywdział szaty liturgiczne, po czym został przeprowadzony do kościoła w wieńcu z liści barwinka niesionym przez dzieci komunijne oraz młodzież żeńską ubraną w stroje regionalne. W orszaku procesyjnym uczestniczyli księża, klerycy, ministranci, strażacy oraz zespół muzyczny ,,Horyzont" z Libuszy, oznajmiając wszystkim radość i doniosłość chwili.
Na początku Mszy św. ks. Grzegorz przyjął życzenia od dzieci, młodzieży, dorosłych oraz miejscowych strażaków, którzy podarowali prymicjantowi statuetkę strażaka. Piękną homilię o roli kapłana i kapłaństwie wygłosił ks. Stanisław Łukasik – pierwszy proboszcz ks. Grzegorza. Podczas Mszy św. ks. Grzegorz złożył swojej parafii dary ofiarne w postaci ampułek i dwóch ksiąg modlitewnych.
Ksiądz Grzegorz skierował wzruszające słowa podziękowań dla wszystkich osób, które towarzyszyły mu w drodze do kapłaństwa, dziękował rodzicom za dar życia, wychowawcom za trud włożony w jego formację oraz przyjaciołom i współbraciom za wsparcie i każdy gest dobroci i miłości skierowany w jego stronę.
Wszyscy zgromadzeni bardzo przeżywali wraz z ks. Grzegorzem sprawowaną przez Niego Mszę Świętą Prymicyjną. Po Eucharystii księża, klerycy, ministranci, rodziny i wszyscy zebrani podchodzili w wielkim skupieniu do ołtarza, aby na jego stopniach uzyskać prymicyjne błogosławieństwo.
Po Mszy św., zaproszeni goście udali się do Bartnego gdzie odbyło się przyjęcie prymicyjne. W czasie przyjęcia ks. Grzegorz przyjmował życzenia od wszystkich gości.
PS
Księdzu Prymicjantowi życzę wielu Łask Bożych, wierności złożonym przyrzeczeniom oraz owocnej posługi duszpasterskiej wszędzie tam, gdzie pośle Cię Chrystus. Niech Chrystus, który wybrał Cię na swojego kapłana, błogosławi Tobie w pracy na Niwie Pańskiej.
Szczęść Ci Boże Księże Grzegorzu w Twojej kapłańskiej posłudze.
Jestem z Ciebie dumny ze mogłem przez 4 lata być Twoim nauczycielem.
Aleksander Gucwa
![]() |
Uroczystość prymicyjna ks. Grzegorza Białonia |