ZAKAZ WYPALANIA TRAW !!
Każdego roku w pożarach giną ludzie i zwierzęta, ogień niszczy glebę i wyjaławia ziemię i jej naturalny bio-system, który tam się znajduje. Wypalanie traw jest częstą przyczyną większych pożarów. Każdy pożar, każda interwencja Straży Pożarnej to poważne sumy pokrywane z budżetu gminy i państwa. Oznacza to, iż my ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami. Dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu a wypalanie przydrożnych traw ogranicza widoczność kierowcom pojazdów i stwarza zagrożenia w ruchu drogowym. Ponadto zakaz wypalania traw jest jednym z „wymogów dobrej kultury rolnej”, których przestrzeganie jest wymagane między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który ich nie przestrzega, grozi „zasadniczo” zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich. To oznacza, że mogą być pomniejszone płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, a także płatności rolnośrodowiskowe – PROW 2007 – 2013, pomoc na zalesienie gruntów rolnych lub płatności ONW, jeżeli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów. W przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok. W ostatnim czasie na terenie Powiatu Gorlickiego Straże Pożarne interweniowały aż 188 razy, kilkanaście razy również na terenie naszej gminy. Wypalono 107 ha suchych traw, spłonął budynek w Dominikowicach a w akcjach uczestniczyło 1600 strażaków. Praktyka wiosennego wypalania traw jest procederem nielegalnym w myśl obowiązujących przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody /Dz.U.2004r. Nr.92 poz.880/ Art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, – podlega karze aresztu do 10 lat albo grzywny”.
| ||
DZIEN JEZYKÓW OBCYCH W GIMNAZJUM W SĘKOWEJ
Na stołach przygotowanych przez uczniów wszystkich klas pojawiły się dania typowe dla danego kraju. Mogliśmy więc skosztować sałatki greckiej, sernika wiedeńskiego, tortilli i angielskiej ryby z frytkami. Bardziej odważni zdecydowali się spróbować ślimaków serwowanych przez kuchnię francuską. Autorami pomysłu byli uczniowie klasy III a, którzy realizują w tym roku projekt Youngster finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Poziom całego przedsięwzięcia był bardzo wysoki i przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wszyscy bawili się świetnie i już czekają na podobną inicjatywę w przyszłym roku. Ale najbardziej chyba cieszy fakt, że w projekt włączyła się bardzo duża grupa uczniów , nauczycieli i rodziców, co po raz kolejny potwierdza dewizę, że RAZEM MOŻEMY OSIĄGNĄĆ WIELE. Joanna Puścizna Nauczycielka języka angielskiego PS Włascieciel portalu prosi o powtórzenie tak wspaniałego występu dla klas I-VI zapraszając m.in. Rodziców!
| ||
Cztery medale na zawodach w Bardejowie !
W kategori dzieci starszych (SP) zdobywamy dwa brązowe medale, Karolina Partyka kl VI - 125 cm i Jakub Hajduk kl V - 130 cm. Pozostali trzej chłopcy uplasowali sie na miejscach IV - VI. Po zawodach wszyscy udaliśmy się do szkolnej stołówki na zasłużony obiad, który wszystkim bardzo smakował. Zobacz relację filmową z XIX Maly Stit ZS Wolkerova. Więcej szczegółów znajdziesz TU | ||
Spełnienia wszystkich marzeń ...
Spełnienia wszystkich marzeń,
zadowolenia z siebie,
Życzę Wam .... wspaniałe, Aleksander Gucwa repliche orologi rolex italia
| ||
Za pół roku będzie most w Ropicy Górnej
Małgorzata Małuch, wójt gminy, od lat starała się o nowy most. Było wiele utrudnień, problemów związanych między innymi z Naturą 2000, ale w końcu się udało. Jak podkreśla Zofia Rowińska, sekretarz gminy, to starania nasiliły się wyjątkowo w ostatnich latach.
Nowo zaprojektowany obiekt będzie miał konstrukcję jednoprzęsłową o nośności do 50 ton. Warto podkreślić, że most znajduje się na terenie objętym programem Natura 2000 i projekt musiał spełniać restrykcyjne wymagania. Będzie też przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej. Zostanie ona niejako wyprostowana, a nowy most będzie się znajdował w stosunku do starego troszkę poniżej patrząc na bieg Sękówki. Właśnie dzięki temu, co bardzo ważne, nie będzie utrudnień w ruchu. Obecnie stary most jest w tragicznym stanie, po zimie nawierzchnia jest pełna dziur, ale miejmy nadzieję, że wytrzyma do oddania nowej konstrukcji. Duże znaczenie ma też fakt, że zostanie „wyprostowany" zakręt, który niejednokrotnie był zmorą dla kierowców i często dochodziło na nim do wypadków, nawet z udziałem tirów. Wiele zaangażowania przy tej inwestycji wykazywali Grzegorz Stech, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, oraz Witold Kochan, obecny burmistrz, a wówczas poseł na Sejm RP. - Wysyłaliśmy wiele pism i wielokrotnie interweniowaliśmy klockor kopior w sprawie obydwu mostów w Ropicy Górnej. Trochę to wszystko się przesiągało. Ten most jest bardzo ważnym punktem komunikacyjnym i wszystkim zależało, aby doprowadzić sprawę do końca i jak widzimy, udało się-informuje Jakub Krzyszycha, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Dyrektor Grzegorz Stech podkreśla, że już miał pierwsze telefony z miłymi informacjami z placu budowy. Przypomnijmy, że walka o pieniądze na budowę nowego mostu trwała lata. W maju ubiegłego roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisał umowę z wykonawcą inwestycji.
Od tego czasu trwały prace związane z przygotowaniem dokumentacji i wyłonieniem wykonawcy. Nowy most będzie ważnym obiektem w ciągu komunikacyjnym Zarządu Dróg Wojewódzkich i co ciekawsze -zostanie wybudowany bardzo szybko. Miejmy nadzieję, że zostanie oddany zgodnie z planem.
Zobacz relację filmową z rozpoczecia prac przy budowie mostu w Ropicy Górnej
![]() ![]() |