Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   207  208  209  210  211  212  213  214  215   - następna »

Wybory na Urząd Prezydenta w Gminie Sękowa

....A TAK NA PREZYDENTA W KRAJU

Na terenie Gminy Sękowa utworzono sześć Obwodowych Komisji Wyborczych w następujących miejscowościach: Sękowa, Siary, Męcina Wielka, Ropica Górna, Bodaki i Krzywa. Do głosowania przystąpiła większość wyborców, frekwencja wyniosła 51,55% a więc nieco poniżej średniej krajowej.

Najwięcej głosów w gminie oddano na Jarosława Kaczyńskiego - 48,77%, co było dużą i niemiłą niespodzianką, na drugim miejscu uplasował się Bronisław Komorowski - 32,10% (pewny kandydat na fotel prezydencki)a na trzecim miejscu - Grzegorz Napieralski, otrzymał aż 217 głosów - 10,87% wschodząca gwiazda polskiej lewicowej polityki. Brawo !!

Zobacz pełne zestawienie głosowania w Gminie Sękowa - kliknij

Mój komentarz - Głosowałem na Napieralskiego, a teraz zagłosuję na Komorowskiego. Gratuluję takiego wyniku, może następnym razem... Tymczasem dość tej zajadłości, chcę spokoju stąd mój wybor!
I przy okazji gratulacje dla mieszkańców gminy Uście Gorlickie za trzeźwość umysłów.

Wypadek drogowy w Sękowej. Jedna osoba nie zyje!

W sobotę 12 czerwca przed południem na drodze wojewódzkiej w Sękowej na tzw ,,Pańskich Polach", samochód dostawczy jadąc prostym odcinkiem drogi z przyczyn nie wyjaśnionych wpadł na drzewo. Blisko 50 letni mieszkaniec Gorlic kierujący służbowym autem poniosł śmierc na miejscu.

Z nieustalonych przyczyn zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu, po czym uderzył w przydrożne drzewo. Podejrzewa się że przyczyną mogło być zasłabnięcie.

Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Etap pojazdów zabytkowych w Sękowej

W godzinach południowych 19 czerwca 2010 r. obok zabytkowego kościółka w Sękowej, odbył się jeden z etapów pierwszego Polsko-Słowackiego rajdu Pojazdów Zabytkowych, który odbywa się w dniach 18-20.06.2010 na trasie Presov - Bardejow - Gorlice - Krynica

Organizatorem rajdu jest Veteran Saris Klub Presov oraz Automobilklub Rzeszowski. Jest to impreza międzynarodowa, współfinansowana przez Unię Europejską z funduszu polsko-słowackiej współpracy na granicach 2007-2013. Ci którzy chcą uczestniczyć w rajdzie moga uczestniczyć w jego wszystkich etapach, lub mogą przystapić w Bardejowie a ostatecznie w Gorlicach, w zależności od dogodnych dla siebie czasu i warunkach. W pierwszym Polsko - Słowackim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych mogą brać udział pojazdy wyprodukowane do 1975 roku. W rajdzie uczestniczy 53 pojazdy zabytkowe.

Plan rajdu:

18.06.2010 Piątek
14.00 rozpoczęcie prezentacji samochodów na rynku w Presovie na Słowacji
18.00 uroczyste rozpoczęcie rajdu i wyjazd do Bardejowa
19.00 przyjazd i zakwaterowanie w Bardejowie

19.06.2010 Sobota
8.00 - 11.00 wystawa pojazdów w Bardejowie
12.00 wyjazd do Sękowej(Polska)
13.00 - 16.00 wystawa pojazdów w Gorlicach
17.00 wyjazd do Krynicy
18.00 - 20.00 konkurs elegancji w Krynicy
20.00 - 22.00 zakończenie rajdu, rozdanie nagród

20.06.2010 Niedziela
08.00 - 09.00 śniadanie
09.00 - 16.00 zwiedzanie Krynicy

Rajd pojazdów zabytkowych - 19.06.2010 r. - kliknij

Powódz w Gminie Sękowa

Z czwartku na piątek tj 3/4.06. 2010 r. przez ponad 12 godzin spadły obfite opady deszczu w naszym rejonie. Padający deszcz doprowadził do kolejnych podtopień, zalania domów, pozrywane mostki, oberwania dróg, obsunięcia terenu i zerwania głównej nitki gazowej. Od wczesnych godzin rannych w kilku miejscowościach gminy na ratunek podtapianym domostwom ruszyli strażacy z OSP. Na polecenie wójta gminy wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

W ciągu dnia prowadzone są akcje wypompowywania wody, udrożniania przepustów drogowych i zabezpieczania workami z piaskiem. Największa fala na naszych rzekach i potokach była pomiędzy godz. 5.00 a 7.00, znacznie wezbrała Sekówka.

Największe spustoszenia porobiła Siarka na odcinku Owczary - Siary. W korycie jest już tak dużo wody, że jej nadmiar wybijany jest studzienkami na sporym odcinku, tu czułem fetor a w Sękowej zapach ropy naftowej.
W sobotę wody wody bardzo szybko opadły, mieszkańcy gminy przystąpili do porządkowania swoich posesji.

Synoptycy ostrzegają o dużych opadach w przyszłym tygodniu!

Mieszkańcy Małastowa nie chcą drugiej nazwy

Ponad dwie trzecie mieszkańców Małastowa opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu dwujęzycznej nazwy ich miejscowości. Łemkowski odpowiednik to Małastił.

Na niedzielne spotkanie w remizie przyszło ponad 130 osób, z czego 92 sprzeciwiły się zmianom, 42 głosujących było na „tak". Mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie, czy zgadzają się na wprowadzenie dodatkowej nazwy miejscowości w języku łemkowskim. Referendum pokazało, że porozumienie pomiędzy mieszkańcami jest niełatwe - spotkanie przebiegło w nieprzyjemnej atmosferze. Podziały pomiędzy narodowościami są silne. Po ogłoszeniu wyniku, rozległy się brawa wśród zebranych na sali Polaków.

- Tyle zła zrobili! - rozległy się krzyki zebranych. Niewiadomo kto i do kogo zawołał. Można się tylko domyślać. Zakończenie spotkania dobitnie pokazało rozłam pomiędzy mieszkańcami. Z wyniku zadowoleni byli w większości Polacy, mniej Łemkowie. - Wybory były demokratyczne. Nic na to nie poradzimy. Trzeba się pogodzić z ich wynikiem. Szkoda tylko, że lokalne autorytety nie chcą mówić, że Łemkowie nie są zagrożeniem, tylko sąsiadami - mówił na niedzielnym spotkaniu Emil Hojsak, sekretarz Zjednoczenia Łemków w Gorlicach.

W niedzielnym głosowaniu w Małastowie wzięło udział 137 z 317 mieszkańców. Wielokrotnie trzeba było uspokajać zebranych. - Jest to ważna chwila w życiu naszej społeczności. Proszę więc o spokój - apelowała Małgorzata Maluch, wójt gminy Sękowa. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec sołectwa Małastów, który posiadał dowód osobisty. Bez dokumentów również można było decydować, ale ktoś z mieszkańców musiał potwierdzić, że dana osoba mieszka we wsi.

Zgodnie z ustawą z 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości. Do 30 kwietnia w Polsce było 534 miejscowości, które mają dwujęzyczną nazwę. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest możliwe wtedy, gdy w danej miejscowości mniejszość stanowi 20 procent ludności. Tam, gdzie nie ma spełnionego tego wymogu, również istnieje możliwość wprowadzenia nazwy w innym języku. Wymaga to jednak społecznych konsultacji, których zasady i tryb określa rada gminy.

Obecnie jedynie Bielanka w naszym powiecie ma dwujęzyczną nazwę. Jednak spory pomiędzy mieszkańcami nie ustają. Ktoś regularnie niszczy talicę z łemkowską nazwą wsi. Kolejne miejscowości czekają na decyzje. Źrodło ,,Gazeta Gorlicka"