Kolejne sukcesy sportowe UKS ,,MARATON" Sękowa
Potegą byliśmy w skoku wzwyż, brąz Karoliny Połeć, całe podium młodzików, wygrał Tomek Czaja - 175 cm, przed Damianem Chwałykiem i Marcinem Kotowiczem, w juniorach dwa pierwsze miejsca, Kuba Kosiba skakał jak w transie, ustanowił nowy rekord życiowy - 192 cm! drugi jest Marek Ślimak - 185 cm, który ustanowił nowy rekord życiowy w skoku w dal z wynikiem 6.22 Całe podium jest dla naszych oszczepników, najlepszym okazał się Maciek Skrobot, przed Adamem Lepakiem i jego bratem Korneliuszem, który wcześniej zdeklasował przeciwników w biegu na 300 m. Ta trójka plus Damian Chwałyk zdecydowanie wygrywają sztafetę 4x100 m, brąz w biegu na 100 m zdobywa Damian Horbal. Jeszcze za parę dni naszych zawodników czeka w Krakowie woj. indywidualna gimnazjada w la oraz woj. biegi przeł. w Nowym Targu. Zobacz szczegóły TU | ||
Kolejna sesja Rady Gminy Sękowa
| ||
|
![]() |
100 lecie Lotnictwa w Małopolsce |
Przedmiotem projektu jest mobilna wystawa uprzedmiotowionych śladów lotnictwa w Małopolsce - dokumentujących tradycje, wydarzenia i działania lotnicze w okresie 100 lat: 1910-2010. Projekt będzie realizowany kolejno w 3 miejscach, otwartych przestrzeniach publicznych, związanych z lotnictwem: Krakowie, Ochotnicy Górnej i Sękowej. Elemantami wystawy będzie: 50 plansz, artefakty lotnicze na podestach, samochód służb radiolokacyjnych z czasów Zimnej Wojny (jako punkt informacji, prezentacji filmowych i działań multimedialnych), katalog w formie analogowej i elektronicznej.
Projekt jest kontynuacją działalności Muzeum Lotnictwa Polskiego i lokalnych ośrodków kultury, prowadzonej od 1994 r. serii wydawniczej oraz zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego (Szlak Historii Lotnictwa). Dzięki łatwości komunikacji i nośnosci tematyki oraz dzięki odniesieniu do "małych ojczyzn" wystawa ma sznasę zwiększyc wrażliwość historyczną, szczególnie młodego pokolenia, mieszkańców różnych miejscowości Małopolski. Równolegle z aspektem lokalnym wystawa ma aspekt międzynarodowy, sięgajacy zarówno okresu pionierskiego w lotnictwie, początków, rozwoju i dnia dzisiejszego komunikacji lotniczej i wielkich zawodów, jak i I i II wojny światowej (lotnicze dzieje co najmniej 15 narodowości).
Małopolska stanowiła w dziejach światowego lotnictwa istotny teatr wydarzeń. W Krakowie w 1910 r. skonstruowany został pierwszy na ziemiach polskich samolot; nad Małopolską przebiegały trasy pierwszych na świecie kurierskich i pocztowych linii lotniczych (w 1914 r. do Przemyśla, w 1918 r. do Kijowa); lotnisko krakowskie wyzwolone jako pierwsze stało się pionierskim w RP centrum szkoleniowym i technicznym. Nad Małopolską został strącony pierwszy samolot Luftwaffe i zginął pierwszy pilot aliancki w II wojnie światowej.
W 1944 r. Małopolska i Śląsk stały się areną "Iotniczej bitwy narodów", gdzie w operacjach zrzutowych i misjach bombowych brali udział i ginęli lotnicy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Płd Afryki, USA, Rosji obok lotników Polskich Sił Powietrznych; straty ponosili też lotnicy Państw Osi. Małopolska stała się ważnym ośrodkiem sportów lotniczych, tu tradycje międzywojenne kontynuują piloci - mistrzowie Europy i Świata z Aeroklubu Krakowskiego. Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie Balicach stanowi jeden z głównych portów kraju, lotnicy wojskowi z krakowskiej bazy wykonują zadania logistyczne w kraju i na misjach zagranicznych; a piloci sanitarni i policyjni są elitą krajową. Kraków jest siedzibą jedynego w kraju muzeum lotniczego, zaś gminy małopolskie rozpoczęły akcję upamiętniania miejsc lotniczych i edukacji lotniczo-historycznej w ramach tworzonego Szlaku Historii Lotnictwa.
Charakterystyka projektu:
Wykorzystuje nowoczesne i multimedialne techniki przekazu. Jest projektem otwartym i dostępnym dla wszystkich zainteresowanych, bez opłat. Dokumentuje i popularyzuje dziedzictwo regionu związane z historią i osiągnięciami lotnictwa. W przedsięwzięciu biorą udział wybitni specjaliści i eksperci zajmujący się tematyką lotniczą, militarną i historyczną.
Termin realizacji-2010 rok:
Kraków - 11 maja - 15 lipca 2010 r.
Ochotnica Górna - 14 sierpnia - 12 września 2010 r.
Sękowa - 15 września - 10 października 2010 r.
W środę pierwszego września 2010 roku mszą św. rozpoczęło prawie 600 uczniów naszej gminy nowy rok szkolny.
Wakacje, jak wszystko, co dobre, szybko się skończyły. Pora powrócić do nauki i pracy. Kolejne wyzwania, sukcesy, czasem porażki - oto co nas niedługo czeka. Spójrzmy jednak na to bardziej optymistycznie. Przecież nadchodzące miesiące to także czas nowych znajomości, przyjaźni, różnorodnych imprez i uroczystości. Owszem, zdobywanie wiedzy jest niewątpliwie priorytetem, ale o ile przyjemniej przyswaja się ją w przyjaznym otoczeniu. Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje do przyszłego życia.
Poprzez przebywanie ze sobą uczymy się współpracy, współdziałania, poznajemy smak współzawodnictwa. Przypomniał nam o tym dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Pan Bogusław Diduch. Powitawszy zebranych, tych, którzy "zadomowili się" już w naszej szkole, jak i tych 24 pierwszoklasistów wstępujących dopiero w nasze progi, wyraził nadzieję na dobrą współpracę i życzył im sukcesów w procesie edukacyjnym.
W swoich przemówieniach, zarówno dyrekcja ZSP, pani wójt gminy Małgorzata Małuch, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Sternik życzyli uczniom oraz wszystkim pracownikom szkoły, owocnej pracy, wytrwałości i sukcesów.
A więc, nie bójmy się kolejnego roku w szkole. Na pewno dostarczy nam on wielu ciekawych wrażeń. A w przyszłości, jestem tego pewny, właśnie szkolne lata będziemy wspominać najmilej...
Następnie 16 wychowawców z pośród 40 nauczycieli przekazało swoim klasom nowe rozkłady zajęć.
W Gminie Sękowa edukację pobierac będzie około 600 dzieci i młodzieży , zaś w samej Sękowej 365 uczniów.
Wszystkim Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom samych sukcesów w pracy i nauce.
Życzy Aleksander Gucwa