Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   208  209  210  211  212  213  214  215  216   - następna »

Księgarnia ,,MIESZKO" ZAPRASZA !

9 listopada w księgarni ,,Mieszko" w Gorlicach odbyło sie spotkanie ze znanym i cenionym polskim pisarzem, poetą, publicystą, eseistą i dramaturgiem Andrzejem Stasuiukiem.
Andrzej Stasiuk wyspecjalizował się w esejach podróżnych do tego stopnia, że otwierając nową książkę, mamy wrażenie, że już to czytaliśmy. Albania, kraje byłej Jugosławii, smród ścieków i płonących śmieci, krajobraz zdewastowany i jakoś swojski. Stasiuk rejestruje obrazy, miejsca ze śladami wojennymi i chce, żeby odsłoniły mu swoje znaczenie, ale nic takiego się nie dzieje. Ruchoma taśma krajobrazów nie układa się w żaden kształt. Podarty obrazek papieża w hotelu prowokuje do rozmyślań, ale nie wiadomo, co znaczy.

W książce "Dziennik pisany później" sporządza tylko rejestr miejsc, twarzy (tekstowi towarzyszą świetne fotografie Dariusza Pawelca), sam przyznaje, że to właściwie jest nudne. I rzeczywiście. Na szczęście do czasu, bo narracja nagle nabiera tempa, przyspiesza, nasyca się emocjami, bo okazuje się, że nie chodzi o Bałkany, ale o nas, o samego Stasiuka, o Polskę, od której ucieka i którą widzi z oddali. Te podróże bałkańskie są ucieczką przed własnym krajem, jego pustką i nijakością, i poszukiwaniem jakiejś jego wersji „hardkorowej”.

Lekcja historii w terenie.

Młodzież I klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Sękowej z dyr. Szkoły Panem Bogusławem Diduchem, wychowawczynią Joanną Podstołowicz - Hojdak i nauczycielem Aleksandrem Gucwą z okazji Święta Zmarłych i zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości udali się szkolnym gimbusem pod pomnik siedmiu polskich lotników do Krzywej – Banicy. Pod nowym pomnikiem, złożono kwiaty i zapalono znicze, które symbolizować mają pamięć i hołd oddany zmarłym tragicznie przed 66 laty polskim lotnikom. Nauczyciel – opiekun miejsc pamięci narodowej, Aleksander Gucwa przedstawił młodzieży historię powstania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, historię 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych oraz powstanie nowego pomnika.

Takie lekcje dają wielkie możliwości dla kształcenia właściwych postaw patriotycznych. Patriotyzm lokalny wzbudza u uczniów miłość do tego, co jest mu najbliższe, do jego małej Ojczyzny – powiedział Bogusław Diduch.

Lekcje historyczno - patriotyczne są juz realizowane drugi rok i weszły na stałe do zadań szkoły z wychowania patriotycznego. W tym roku z takiej formy edukacji skorzystało około 60 uczniów.

Relacja filmowa - Lekcja patriotyzmu w terenie - kliknij

Żywa lekcja patriotyzmu

Próba ewakuacji szkoły w Sękowej

Dzisiaj tj. 25 października 2010 r. w naszej szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Przeprowadzony on został przez Państwową Straż Pożarną w Gorlicach przy pomocy OSP w Sękowej. O godzinie 9.00 uczniowie usłyszeli 3 długie dzwonki powtarzające się w krótkich odstępach czasu. Był to sygnał mówiący o zagrożeniu przeciwpożarowym. Nauczyciele przebywający w klasach wraz z uczniami bardzo sprawnie opuścili budynek szkoły zgodnie z planem ewakuacji podczas zagrożenia. Przeprowadzony alarm był sprawdzianem umiejętności dla całej społeczności szkolnej (dyrekcji, administracji i obsługi, nauczycieli i uczniów) w wypadku zagrożenia. Podczas ewakuacji nie zaobserwowano objawów paniki, chaosu itp. Wszelkie założenia zostały bardzo sprawnie zrealizowane. Świadczy to o dużej wiedzy osób biorących udział w próbnym alarmie, samodyscyplinie i odpowiedzialności za działania własne jak i działania osób drugich.

Gdy usłyszymy alarm, mamy ustawić się w parach i czekać na polecenia nauczycieli. Nie można biegać, tylko spokojnie wyjść z klasy - tłumaczy Arek z VI klasy.

Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem uczniów i pracowników szkoły oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru: poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia się na wyznaczony teren zbiórki.
Uczniowie już wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach. Oby jednak nigdy nie musieli wykorzystywać swej wiedzy w realnym zagrożeniu
- mówi Bogusław Diduch, dyrektor szkoły.

Próbną ewakuacje przeprowadzono w następujący sposób:

• pożar powstał w sali chemicznej nr 17
• o powstaniu pożaru dyrektor został poinformowany przez przysłanego przez wychowawcę ucznia
• dyrektor ZSP zarządził ewakuację
• miejsce ewakuacji wyznaczono zgodnie z planem na parkingu szkolnym
• ogłoszono alarm zgodnie z procedurami za pomocą dzwonka
• dyrektor ZSP poinformował o pożarze Powiatowe Stanowisko Kierowania w Gorlicach, które zadysponowało na miejsce zastęp jednostki ratowniczo - gaśniczej
• ewakuacja przebiegła zgodnie z planem ewakuacji szkoły
• w miejscu zbiórki sprawdzono obecność, stwierdzono 162 obecnych w szkole uczniów pod opieką 9 nauczycieli oraz personel pozostały w liczbie 8 osób informację tą pozyskał wicedyrektor i przekazał dyrektorowi oraz przybyłemu na miejsce kierującemu działaniem ratowniczym z-ca d-cy JRG w Gorlicach st. kpt. Dariuszowi Surmaczowi, który podjął akcję gaśniczą w miejscu powstania pożaru
• po zakończeniu działań gaśniczych i przewietrzeniu sal informacja ta została przekazana dyrektorowi, który podjął decyzję o powrocie uczniów, nauczycieli i personelu do pomieszczeń szkoły
• po ewakuacji przeprowadzono pogadankę dla uczniów gimnazjum na temat bezpiecznej akcji ewakuacyjnej, a uczniom szkoły podstawowej umożliwiono obejrzenie wozu ratowniczo - gaśniczego

Próba ewakuacji szkoły w Sękowej - kliknij

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - 14.X.2010 R.

Z okazji Dnia Nauczyciela życzę całemu Gronu Pedagogicznemu dużo zdrowia, szczęścia, energii i wytrwałości oraz radości z wykonywanej pracy,sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów. Niech wam sprzyja los w tej niełatwej pracy, byście mogli w pełni realizować swoje plany życiowe i zawodowe a podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

Życzy
ALEKSANDER GUCWA

Dzień Nauczyciela w rytmie walca w Wiedniu.

„To był Wiedeń w pigułce””- stwierdziło wielu uczestników wycieczki nauczycieli i pracowników oświaty z gminy Sękowa, która odbyła się w przeddzień święta Komisji Edukacji Narodowej ,w dniach 8-10 października. Na podbój cesarskiego miasta wyruszyliśmy w piątek, zaraz po zakończeniu lekcji. Zgodnie z planem w tym dniu dotarliśmy do Bratysławy, podziwiając z okien autobusu przepiękne widoki krajobrazów Słowacji. Cały czas towarzyszy nam pilot i przewodnik w jednej osobie, Jerzy Bugno, który w bardzo interesujący sposób opowiada o mijanych terenach i zabytkach. Spod bratysławskiego hotelu do Wiednia już tylko „skok”. Zwiedzanie zaczynamy od wzgórza Kahlenberg, gdzie w polskim kościele św. Józefa znajduje się jedyny w Wiedniu pomnik pogromcy Turków, Jana III Sobieskiego i wiele innych „poloników”. Rzut oka na panoramę Wiednia i udajemy się do letniej rezydencji cesarskiej- Schonbrunn. Przepiękny park w jesiennych barwach i potężne budowle pałacowe wywierają na wszystkich ogromne wrażenie.

Kolejne godziny spędzamy wg uznania w Muzeum Natury lub Muzeum Sztuki. To niesamowite przeżycie stać przed obrazami, które na co dzień znamy tylko z reprodukcji, z kolei zbiory przyrodnicze zaskakują ilością eksponatów. Oba muzea mieszczą się w budynkach dawnych pałaców, których wnętrza imponują potęgą i pięknem. Przez chwilę stajemy się częścią tamtej epoki, gdy siadamy przy kawiarnianym stoliku i pijemy pyszną kawę, delektując się tortem Sachera ( zdaniem większości- przereklamowanym ). Wbrew pozorom taka uczta we wnętrzach pałaców – muzeów wcale nie jest dużym wydatkiem. Hofburg - Wiedeń

Następny etap zwiedzania to pałac zimowy Hofburg, w którym obecnie znajduje się muzeum pamiątek po słynnej cesarzowej Sisi, znanej nam przede wszystkim z filmów historyczno-przygodowych. Jest to postać niezwykle barwna, wręcz niesamowita, a jej portrety i figury zachwycają panów i budzą zazdrość wśród kobiet- piękna , o idealnej figurze i mądra, a do tego jeszcze sprytna - marzenie. Kto chce poznać tajemnicę wiecznej młodości, koniecznie powinien wysłuchać objaśnień przewodnika w Hofburgu.

Zbliża się wieczór, więc udajemy się za panią Joanną, naszą sobotnią przewodniczką, na spacer po Starym Mieście, odwiedzając zabytkowe kościoły, katedrę , a następnie sklepy, w których ceny zapierają dech w piersiach. Zbliża się wieczór, więc objeżdżamy autobusem Ring- reprezentacyjną dzielnicę Wiednia , obserwując wieczorną iluminację i udajemy się na Prater. To miejsce magiczne, pełne szaleństwa, ale mało kto zdobywa się na odwagę, by korzystać z zabawy. Od samego patrzenia na niesamowite karuzele i inne urządzenia niektórym kręci się w głowach. Ci, którzy jednak spróbowali jazdy pod rozgwieżdżonym niebem, opowiadali, że z góry widzieli cały Wiedeń. Umęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu pod Wiedniem na ciepły posiłek i wypoczynek. Audemars Piguet Replica Watches

Ostatnie spotkanie z Wiedniem zaczynamy w niedzielę rano na placu Szczepana. Jest możliwość skorzystania z mszy w katedrze ( na sumie śpiewa chór wiedeński), zakupu pamiątek, odwiedzenia nastrojowych kawiarenek - wszak Wiedeń kawą stoi. Ostatnimi punktami naszej wycieczki są: niezwykła kamienica Hundertwasserhaus, wzór dla prawdziwych ekologów , Stadtpark z pomnikiem Strausa i cudowne ogrody wiedeńskie. Z żalem i niedosytem żegnamy Wiedeń, miasto cesarskie, które pałacami, kawą i artystami „stoi”. Długą drogę do domu pokonujemy sprawnie i bezpiecznie dzięki profesjonalnej obsłudze biura Jacek Travel. Przywieźliśmy mnóstwo wrażeń i pewnie marzenia, by wrócić tam jeszcze raz i zobaczyć to , czego nie zdążyliśmy zwiedzić w tak krótkim czasie.

Małgorzata Markowicz

Wycieczka ZNP O.Sękowa do Wiednia w dniach
08-10.10.2010 r.