Wakacyjny wypoczynek dzieci w Sękowej.
Już po raz drugi dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących wypoczywały na dwutygodniowej półkolonii w Sękowej, finansowanej przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i Urząd Gminy Sękowa oraz Parafialny Zespół Caritas z Sękowej. Tak jak w roku poprzednim w organizację i prowadzenie kolonii zaangażowali się nauczyciele i wolontariusze ze szkół z Siar i Sękowej, którym nie jest obojętny los zdolnych, chociaż często żyjących w trudnych warunkach dzieci. Ta forma pomocy ma szczególne znaczenie dla dzieci, które nie maja możliwości wyjechać na wakacje.
Otrzymana w ramach konkursu ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie dotacja przeznaczona została na sfinansowanie programu projektu "Uwierzyć w siebie - organizacja czasu wolnego uczniów w okresie ferii letnich". W półkolonii uczestniczyło 45 dzieci, które korzystały z licznych atrakcji takich jak: basen, wycieczki, rajdy oraz z zajęć plastycznych, tanecznych, wokalnych. O tym, że ta forma wypoczynku jest potrzebna świadczy zwiększająca się z roku na rok liczba chętnych i żal, z jakim dzieci żegnały się pytając, czy będzie drugi turnus.
|
Treningi na piaskach i wodach Zatoki Puckiej !!
W dniach od od 11 do 23 lipca 2007 roku, 11 zawodników UKS ,,Maraton” Sękowa, przebywała po raz szósty na obozie sportowym w Pucku.
Celem obozu była:
a.Poprawa stanu zdrowia i sprawności fizycznej.
b.Umożliwienie pełnego wypoczynku fizycznego i psychicznego.
c.Rozwinięcie cech motorycznych i doskonalenie poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych.
d.Rozwinięcie umiejętności czynnego wypoczynku.
Przez cały czas trwania obozu uczestnicy mieli możliwość codziennego
uczestniczenia w dwóch treningach. Zajęcia te odbywały się przy
wykorzystaniu terenów i obiektów sportowych należących do OSiR w Pucku, a także na pobliskiej plaży, gdzie wykorzystywano naturalne warunki terenowe.
Uczestnicy obozu zakwaterowani byli w pokojach 3-4 osobowych,
wyposażonych w łazienki i ubikacje.
Organizatorzy postarali się także o zapewnienie uczestnikom przeżyć
sfery kulturalnej. W trakcie trwania obozu zorganizowałem uczestnikom rejs kutrem i jachtem
po Zatoce Puckiej oraz tramwajem wodnym wyjazd do Chałup. Liczne wycieczki w trakcie obozu umożliwiły zwiedzanie fokarium i latarni morskiej na Helu. Poprzez częste piesze wycieczki uczestnicy mieli
możliwość zapoznania się z historią i architekturą Pucka i pobliskiej okolicy ( piesza wycieczka do Rzucewa)
Odbyła się obozowa olimpiada sportowa w konkurencjach lekkoatletycznych, nasi młodzi sportowcy zdobyli aż 31 dyplomów, które wieczorem wręczone zostały przez kierowniczkę zgrupowania Panią Elwirę Lis.
W zgrupowaniu uczestniczyło 17 klubów z różnych stron Polski.
Organizatorem był PZLA od którego młodzież otrzymała pamiątkowe koszulki i sprzęt sportowy.
|
CERKWIE MUZYKĄ ROZMODLONE
W cerkwi greckokatolickiej pw.św. Paraskewii w Pętnej, odbył się w dniu 8 lipca koncert Muzyki Cerkiewnej w wykonaniu chóru Kameralnego ,,CAPPELLA MUSICAE ANTIQUAE ORIENTALIS”. Dyrygentem tego chóru jest znany w Polsce i w świecie prof. dr Leon Zaborowski. Organizatorem imprezy jest Starostwo Powiatowe oraz proboszcz parafii greckokatolickiej w Gorlicach ks. Grzegorz Nazar. Do pięknej cerkwi przybyła spora grupa sympatyków muzyki cerkiewnej. Zespół przepięknie wykonał utwory wybitnych kompozytorów rosyjskich XVIII - XX w. (m.in. Bortnianskiego, Bieriezowskiego, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Czesnokowa) oraz utwory cerkiewne Romualda Twardowskiego. Przy aplauzie braw ks. Nazar podziękował chórowi, a na ręce pana dyrygenta ofiarował świętą ikone oraz bukiet kwiatów.
Chór będzie przebywał w beskidzkich cerkwiach i kościołach w dniach od 7–13 lipca 2007 , realizując 11 koncertów w ramach cyklu II edycji „Muzyka cerkiewna w Beskidzie Niskim 2007”
Chór Kameralny Capella Musicae Antiquae Orientalis jest znany nie tylko w naszym kraju, zwłaszcza z repertuaru muzyki cerkiewnej mistrzów rosyjskich XVIII-XX wieku. Powstał w 1984 roku z inicjatywy profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu Leona Zaborowskiego, absolwenta Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Członkami chóru są przedstawiciele różnych środowisk i pokoleń. Chór jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień podczas międzynarodowych konkursów i festiwali. M.in. dwukrotnie był laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. W ciągu ponad 20-letniej działalności Capella dała ponad 350 koncertów w kraju i za granicą.
Zespół 31 razy wyjeżdżał na zagraniczne tournee artystyczne, prezentując swój repertuar w Rosji, we Włoszech, Watykanie, Austrii, na Łotwie, w RFN, Holandii, Hiszpanii, Francji, Czechach, Grecji, Danii, Luksemburgu, Belgii, Estonii i na Litwie. Poza tym brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach za granicą (Włochy, RFN, Hiszpania, Łotwa, Czechy, Grecja, Luksemburg, Estonia) oraz krajowych (Bydgoszcz, Inowrocław, Szczecin, Włocławek, Radom, Lądek-Zdrój, Warszawa, Międzyzdroje, Częstochowa, Kielce, Łódź, Katowice, Cieszyn, Kraków). Znaczącym wydarzeniem w historii Cappelli była współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi. W 1987 roku chór został zaproszony do udziału w operze M. Musorgskiego „Borys Godunow". W dorobku artystycznym zespołu są nagrania radiowe, telewizyjne, na wideo oraz płyty kompaktowe „Muzyka cerkiewna"oraz „Kolędy Prawosławne" w opracowaniu R. Twardowskiego
|
Muzyka Cerkiewna.......w Sękowej
Punktualnie o godz. 19.30 w starym kościółku pw. św. Filipa i Jakuba, odbył się przepiękny koncert chóru kameralnego z Poznania ,,CAPPELLA MUSICAE ANTIQUAE ORIENTALIS”- mistrzów rosyjskich z XVIII - XX w. (m.in. Bortnianskiego, Bieriezowskiego, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Czesnokowa) oraz utwory cerkiewne Romualda Twardowskiego w ramach II edycji po Beskidzie Niskim.
Do kościółka przybyła bardzo liczna rzesza miłośników muzyki cerkiewnej.
Podziękowania złożyli ks. Grzegorz Nazar - proboszcz parafii greckokatolickiej w Gorlicach, Starosta Gorlicki Pan Mirosław Wędrychowicz oraz Kazimierz Tenerowicz – Przew. Rady Gminy Sękowa. (patrz ,,Cerkwie muzyką rozmodlone”)
Szkoda ,że te koncerty są w czasie wakacji, bo niewielu uczniów ma okazję w nich uczestniczyć. Młodzież jest pusta i warto byłoby zainteresować ją regionalizmem - powiedziała Anna Wachowicz.

|
Zakończenie roku szkolnego 2006/2007
Dnia 22 czerwca o godz. 8.00 w kościele parafialnym w Sękowej odbyła się uroczysta msza św. dla dzieci i młodzieży kończącej rok szkolny. Po nabożeństwie cała młodzież szkolna wraz z gronem pedagogicznym, rodzicami i zaproszonymi gośćmi zebrała się w budynku sali gimnastycznej.
W uroczystości wzięła udział Pani Zofia Rowińska, Sekretarz Gminy i Przewodniczący Rady Rodziców Zygmunt Markowicz.
Pan Dyrektor Bogusław Diduch w swoim przemówieniu powiedział m.in.
Nadszedł w końcu czas rozstania, czas podsumowania tego czego nauczyliście się i tego co przezyliście. Nadszedł także czas na wspomnienia, wskazówki, przestrogi. Wreszcie nadszedł czas na opuszczenie szkolnych murów i wkroczenie w dorosłe życie. W naszych nauczycielach zawsze będziecie mieć oparcie.
Niemniej jednak jestem przekonany, że uzyskane w szkole przygotowanie do dorosłego życia, pozwoli Wam pomyślnie zrealizować wszelkie nałożone na Was zadania.
Nadszedł czas rozstania. Wielu z Was z pewnością uroni niejedną łzę. Zawarliście w tej szkole wiele przyjaźni. Teraz zabieracie ze sobą cały bagaż doświadczeń i wspomnień i wyruszacie w dalszą drogę.
Kończąc chciałabym w imieniu swoim oraz całego grona pedagogicznego złożyć najszczersze i gorące podziękowania za cały trud włożony w edukację, za dobrą postawę i godne reprezentowanie naszej szkoły.
Żegnając się życzę wam wiele pomyślności, sukcesów i szcześcia w zyciu osobistym.
Nastepnie przystąpiono do nagradzania uczniów za dobre wyniki w nauce, wzorową frekwencję i za osiągnięcia w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.
W całej gminie zakończyło rok szkolny 576 uczniów, w tym 361 w Sękowej, 55 w punktach filialnych i 160 w Siarach

|