Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   270  271  272  273  274  275  276  277  278   - następna »

Witam serdecznie na stronie!

1 WRZESIEŃ 2006 ROK!!!

Witam serdecznie w moim serwisie internetowym, w którym możecie Państwo poznać historię i przepiękne tereny gminy Sękowa.

Gmina Sękowa leży w Beskidzie Niskim w Paśmie Magurskim z dwoma głównymi grzbietami znajdującymi się w obrębie gminy - Magurą Małastowską (813m) i Magurą Wątkowską(846m), pomiędzy dolinami rzeki Ropy i Wisłoki. Od południa graniczy bezpośrednio ze Słowacją, zaś od północy przylega do 40 tysięcznego miasta Gorlice. Gmina zajmuje powierzchnię 194.75 km. kw. mieszka tu 4 tysiące 889 mieszkańców.(dane z czerwca 2005 r)

Wysiedlenie Łemków w 1947 roku doprowadziło do wyludnienia tych terenów - do dzisiaj gmina Sękowa ma jeden z najmniejszych wskaźników gęstości zaludnienia w powiecie - około 25 osób/km2 (przy średniej krajowej wynoszącej prawie 124 osoby/km2).Gmina jest urokliwie położona wśród łagodnych, gęsto zalesionych stoków górskich. Lasy należące do Puszczy Karpackiej zajmują 68% gminy, głównie buk i jodła. Z racji swego ogromnego obszaru i w znacznej części trudno dostępnych partii są one doskonałą ostoją dla zwierzyny dzikiej. Jeleń, sarna, dzik, bóbr, wilk - nie należą tu do rzadkości. Z tego powodu lasy te są bardzo atrakcyjnym terenem łowieckim. Rzeki i strumienie są tu krystalicznie czyste, fantazyjnie wijące się wśród skał i zarośli - pełne ryb. Teren bogactwem flory i fauny przyciąga prawdziwych miłośników przyrody. Obszar całej gminy pokryty jest gęstą siecią oznakowanych szlaków turystycznych, które przebiegają przez najatrakcyjniejsze i najpiękniejsze zakątki gminy. Są one dobrze oznakowane i czytelnie opisane w przewodnikach i informatorach turystycznych. Na turystów czekają 3 schroniska górskie, 2 hotele oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne.

Wykorzystując naturalne zasoby wód mineralnych i borowiny, w uzdrowisku Wapienne leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne oraz układu krążenia i skóry. Gmina jest jedną z dwóch, obok Uścia Gorlickiego, w której dominującym elementem etnicznym byli Łemkowie. Wywarli oni przemożny wpływ na kulturę materialną tych terenów, czego dowodem są przede wszystkim budowle sakralne - cerkwie. Na ziemi sękowskiej znajduje się wiele zabytków sztuki sakralnej. Charakterystycznym elementem krajobrazu są piękne cerkwie łemkowskie - jest ich w gminie 11 - prawdziwe arcydzieła sztuki budowlanej, z charakterystycznymi kopułami, potrójnymi krzyżami oraz malarstwem ikonowym wewnątrz.

W części północnej gminy widoczne są wpływy kultury pogórzańskiej, w postaci kultowego wręcz kościoła Św.Św.Filipa i Jakuba. Sękowa szczyci się jednym z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego w Polsce - kościołem p.w św. Filipa i Jakuba. Kościół w Sękowej został wybudowany w stylu gotyckim w 1520 roku z drewna modrzewiowego. Został uhonorowany w 1994 r. prestiżową nagrodą - medalem Prix Europa Nostra.

Wiek XIX przyniósł tym terenom dynamiczne zmiany za sprawą przemysłu naftowego, który faktycznie właśnie tutaj miał swoją kolebkę. Już w XVIII wieku powstawały tu pierwsze studnie ropne, a w 1852 roku w Siarach powstała pierwsza na świecie kopalnia naftowa. W Siarach również osiadł przemysłowiec naftowy, milioner i polityk PSL - Piast Senator Władysław Długosz, który pozostawił po sobie wspaniały secesyjny pałac. Po dziś dzień szczególnie w Sękowej, Siarach i Ropicy Górnej łatwo można natknąć się na stare szyby naftowe i urządzenia wiertnicze, pamiątki po "gorączce naftowej" sprzed 150 lat.

Elementem krajobrazu gminy są również cmentarze wojenne pamiętające jedną z najcięższych bitew I Wojny światowej - operację gorlicką. Tereny gminy Sękowa stanowią także doskonałą bazę dla miłośników sportów zimowych. Profesjonalnie przygotowana na stokach Magury Małastowskiej trasa zjazdowa o długości 1400 m przyciąga wielu miłośników zimowego szaleństwa. Gmina Sękowa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów Polski. Część gminy zajmuje Magurski Park Narodowy, który utworzono w 1995 roku. Stanowi on atrakcję turystyczną samą w sobie - można tam spotkać naturalne starodrzewy jodłowe i bukowe i wiele gatunków rzadkich roślin i zwierząt (cis, ciemiężyca zielona, pokrzyk wilcza jagoda, a ze zwierząt jenot, orzeł przedni, orzeł krzykliwy). Niezwykle popularny jest również Rezerwat Skalny "Kornuty". Jest to jeden z niewielu obszarów, gdzie środowisko naturalne pozostało w postaci niemal nie naruszonej, a ingerencja człowieka bywa niezauważalna, niepowtarzalne walory krajobrazu i środowiska oraz wiele atrakcji pozwala spędzić tutaj czas w sposób niezapomniany . Wszystko to powoduje, że gminę odwiedzają liczni turyści, a niektórzy z nich, zachwyceni przyrodą, spokojem i ciszą, osiedlają się tutaj na stałe, jak na przykład znany pisarz Andrzej Stasiuk. Na turystów czekają wyciągi narciarskie i znane z gościnności gospodarstwa agroturystyczne.