Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   276  277  278  279  280  281  282  283  284   - następna »

Prawda o lotnikach coraz bliżej.

Wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch w Muzem Lotnictwa Polskiego w Krakowie wraz z uczestnikami poszukiwań szczatków samolotu - kliknij Do krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego trafiły szczątki dwóch samolotów zestrzelonych nad Małopolską w czasie II wojny światowej. Cenne eksponaty przekazali członkowie ekspedycji, którzy wydobyli je w miejscowościach Krzywa i Olszyny. Badacze są bliscy poznania tajemnicy zagadkowej katastrofy.

Szczątki zestrzelonych podczas II wojny światowej bombowców trafiły do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Cenne eksponaty przekazała grupa poszukiwaczy, którzy wydobyli je w miejscowościach Krzywa i Olszyny w południowo-wschodniej części woj. małopolskiego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część znalezisk pochodzi z samolotu Halifax, na pokładzie którego znajdowała się polska załoga. Katastrofa maszyny do tej pory okryta jest tajemnicą.
Wykopane z ziemi 942 części przez kilka miesięcy poddawane były zabiegom konserwacji.

Zakończyliśmy jeden z etapów, prowadzących do identyfikacji maszyn oraz załogi - mówi dowodzący poszukiwaniami Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej.

Eksponaty już wkrótce będzie można podziwiać jako część wystawy „Archeologia Lotnicza" prezentowanej w krakowskim muzeum. Jednak docelowym miejscem eksponowania odnalezionych reliktów będzie stała wystawa o nazwie „Lotnicze Ślady w Beskidzie Niskim", zlokalizowana w miejscowości Krzywa. Wystawa będzie elementem tworzonego Szlaku Historii Lotnictwa w Małopolsce. Plany wobec niej mają już władze gminy Sękowa, w której położona jest wioska. - Świadomość mieszkańców gminy o tej tragedii jest niewielka. Chcemy osadzić eksponaty w odpowiednim kontekście historycznym, aby ludzie wiedzieli dlaczego znajdują się one właśnie w tym miejscu - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Remont cmentarza parafialnego w Bodakach

Remont cmentarza w Bodakach - kliknij Rozpoczeły się prace remontowe na cmentarzu parafialnym w Bodakach, który znajduje się nieopodal cerkwi greckokatolickiej. To cmentarz który został założony jeszcze w XVIII wieku (Przegonina) Na cmentarzu znajduje się kilka bardzo starych kamiennych nagrobków - krzyże z piaskowca łacińskie i prawosławne, autorstwa Wasyla Graconia z Bartnego. Łącznie na tym cmentarzu znajduje się 67 obiektów. Prawie wszystkie inskrypcje pisane cyrylicą, nieliczne w języku polskim. Te ostatnie to współczesne.

Cmentarz ostatnio był zaniedbany m. in. brak ogrodzenia, parkingu itp. ale przy aktywnej postawie miejscowej społeczności na czele z Panią sołtys Danutą Buczek przystąpiono do remontu ogrodzenia tego cmentarza.

W tym roku przed pracami na naszych polach chcemy na cmentarzu w Bodakach zakończyć budowę kamiennego ogrodzenia oraz parkingu - mówi Danuta Buczek.
Całość prac odbyła się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, zgodnie z dokumentacją archiwalną. Została ona sporządzona na podstawie dokumentów pochodzących z dawnych archiwów austriackich z Wiednia i Krakowa.
Prace na cmentarzu w Bodakach (Przegonina) prowadzone są dzięki środkom finansowym przyznanym przez Urząd Gminy w Sękowej na zakup materiałów a wszelkie prace wykonywane są przez mieszkanców, niejednokrotnie przychodzą tu całymi rodzinami.

Podczas prac niwelacyjnych odnaleziono prawosławny kamienny krzyż, który przysypany był kilkucentymetrową warstwą ziemi - znany jest zwyczaj chowania resztek krzyży na cmentarzach tak, jak czyni się to ze zmarłymi. (patrz zdjęcie nr. 5)

Remont cmentarza w Bodakach - kliknij Remont cmentarza w Bodakach - kliknij Remont cmentarza w Bodakach - kliknij Remont cmentarza w Bodakach - kliknij Remont cmentarza w Bodakach - kliknij

Wizyta Władz Gminy Sękowa na Słowacji.

 - kliknij Kontynuacją nawiązanej współpracy z Słowacją była rewizyta przedstawicieli Samorządu Gminy Sękowa. Pani Eva Pobořilová Starosta okręgu Beloveža zaprosiła delegację z Gminy Sękowa na uroczyste spotkanie, którego celem było zacieśnianie współpracy i więzi pomiędzy obiema gminami. W odległości 10 km od Bardejova w Beskidzie Niskim w dolinie potoku Topľa leży bratnia miejscowość, Beloveža. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1355 wtedy miejscowość była znana z handlu wyrobami z wikliny. Miejscowość o górskim charakterze, obecnie zamieszkuje 800 mieszkańców. Beloveža podobnie jak Sękowa słynie z zabytkowej cerkwi św Michała Archanioła z 1778 z białą wieżą, którą uwieczniono także w herbie. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze w oprawie muzycznej zespołów ludowych. Największe jednak emocje wzbudzały rozgrywki piłkarskie zespołów młodzieżowych odbywające się na boisku sportowym w Belovežy.

VI Sesja Rady Gminy Sękowa.

 - kliknij 30 kwietnia odbyła się VI Sesja Rady Gminy Sękowa na której w drodze głosowań zapadały ważne dla mieszkańców gminy decyzje. Sprawą najważniejszą podczas tej sesji było udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Sękowa Pani Małgorzacie Małuch. Jednogłośnie udzielone absolutorium poprzedziło przedstawienie pozytywnych opinii Komisji Rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2006r. Przyjęty porządek obrad sporo uwagi poświęcał sprawom związanym z zmianą planów zagospodarowania przestrzennego miejscowości Sękowa, Bartne, Krzywa, Małastów, Ropica Górna.

Uczymy się kochać Ziemię.

kliknij Uczymy się kochać Ziemię.
Ona jest naszym życiem.
Karmi. Obdarza bogactwem i pięknem.
Można z Niej czerpać bezrozumnie.
Można pozostawić za sobą ślady zniszczenia.
Ale można Ją kochać.
Otulać podziwem, szacunkiem i wdzięcznością.
Ile z Niej bierzesz? A co dajesz?

Te słowa wypowiedziała jedna z uczennic klasy IV Szkoły Podstawowej w Sękowej podczas akademii z okazji ,,DNIA ZIEMI" na którą to przybyła młodzież wszystkich klas na czele z Dyr. Bogusławem Diduchem i Panią wizytator K.O. Renatą Gołębiowską.
Kolejną już akademię z tego cyklu zorganizowała Pani Gabriela Kołotyło i Joanna Podstołowicz-Hojdak. W tym roku Dzień Ziemi w naszej szkole obchodzony był pod hasłem "Ziemia odzyskana" i poruszył przede wszystkim problem recyklingu i gospodarki odpadami. Dzieci w swoim wystąpieniu pokazały jak należy segregować śmieci, dlaczego należy to robic z kłopotliwymi śmieciami, jak bezpiecznie pozbyć się zepsutych urządzeń RTV,AGD czy sprzętu komputerowego.
Na zakończenie Pani wizytator podziękowała za przygotowanie tak pięknego programu i powiedziała że ,,Dzień Ziemi" stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, jak należy dbać o nasze środowisko naturalne.
kliknij kliknij kliknij kliknij kliknij