Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   40  41  42  43  44  45  46  47  48   - następna »

Koncert Arka Zawilińskiego w Banicy/Krzywej

W cichej dolinie potoku Zawoja w Beskidzie Niskim w przysiółku Banica miejscowości Krzywa, w gospodarstwie agroturystycznym, na pięknej malowniczej polanie, można było się zatopić w słuchaniu muzyki w wykonaniu Arka Zawilińskiego.
Koncert Arka odbył się w niedzielny wieczór 16 sierpnia, był przesiąknięty w louis vuitton imitacion równym stopniu poezją co prozą. Autor i wykonawca z pogranicza bluesa, folku i ballady. Na czterech gitarach które przywiózł na ten koncert (jedna z 1932r ) wykonał szereg różnych piosenek, posługując się technikami fingerpicking slide i bottelneck.

Arek Zawiliński jest znanym artystą nie tylko na krajowym podwórku ale i za granicą. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Współpracował m.in. z gorlickim zespołem ,,Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” W tę gwiaździstą banicką noc wykonał m.in. takie utwory jak: Dzban z wodą życia, PKS Song, U nas na południu, Według Boba D czy Bieda w szprychach piszczy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Muzyczne wydarzenie w Wapiennem.

W niedzielę 16 sierpnia o godzinie 18:00 odbyło się wyjątkowe "muzyczne wydarzenie". Była to już VII edycja Twórczych Interakcji Międzypokoleniowych a miejscem tego wydarzenia był nowowybudowany amfiteatr w uzdrowisku Wapienne, które jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w Polsce.
Przy bardzo pięknej pogodzie oraz przy licznie zebranej publiczności wystąpił: Mirosław Witkowski - laureat, finalista X- Factory, The Voice of Poland, Szansy na Sukces, Mirosław Bogoń, Piotr Przyrowski, Rafał Boniśniak oraz silna grupa uczestników warsztatów z Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, którzy rekrutowali się z Siar, Ropicy Górnej, Małastowa, Bodaków, z Męciny Wielkiej i Małej i oczywiście z Sękowej. Pani Iwona Tumidajewicz dyr. GOK w Sękowej przywitała zaproszonych gości, liczną publiczność i oczywiście artystów.
Mirosław Witkowski poprowadził w GOK w Sękowej warsztaty wokalno- muzyczne . Zaczął od krótkiego wprowadzenia oraz piosenek. Specjalnie przygotowany program oraz luźna atmosfera zachwyciły wszystkich przybyłych gości. Był to wspaniały wieczór który na długo pozostanie w sercach przybyłych.
Na zakończenie pani wójt gminy Małgorzata Małuch podziękowała za wspaniały koncert, za liczny udział przybyłych gości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dożynki Parafialne - Sękowa 2020

„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki wonnymi lasami
Bądź pozdrowiona ”

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze w naszej parafii przeżywamy dożynki parafialne, które są podziękowaniem Panu Bogu za plony już zebrane i te, które zostaną dopiero zebrane. I tak było i tym razem.
Nasze dziękczynienie zanieśliśmy podczas Mszy Świętej, bowiem to Bóg jest źródłem wszelkiego dobra i to tylko dzięki Jego łasce możemy się cieszyć jakąkolwiek obfitością zbiorów. Święto Matki Bożej Wniebowziętej w Sękowej obchodzone jest zawsze bardzo uroczyście dzięki paniom z Sękowej i Siar, które stoją na straży naszej regionalnej i narodowej tradycji. Tak też było i w tym roku, kiedy to 15 sierpnia bardzo aktywne Panie, w galowych strojach ze śpiewem a równocześnie z wielką powagą wniosły do kościoła pełen przepychu wieniec dożynkowy z najdorodniejszych kłosów zbóż. Wieńce te ofiarowano Matce Bożej Wniebowziętej i świętemu Janowi Pawłowi II w 100 rocznicę Jego urodzin, jako podziękowanie za opiekę nad wszystkimi pracami rolników naszej wioski i całej naszej Ojczyzny. Zaś najmłodsze dzieci z GOK w Sękowej i dzieci pierwszokomunijne niosły też wieniec, kwiaty i kłosy zbóż. Ich dziecinne, miłe głosy recytowanych wierszyków wzmacniały dożynkową atmosferę. Kościół zaś rozbrzmiewał śpiewami pieśni maryjnych.

Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2020 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Mszę św. koncelebrował ks. proboszcz Jacek Piróg. Homilię okolicznościową wygłosił ks. wikary Bartłomiej Ołyniec, zwrócił uwagę, że musimy jakby na nowo nauczyć się dziękczynienia za Bożą opiekę, która nam nieustannie towarzyszy.
Powiedział m.in. obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi.Ks. proboszcz wspomniał na zakończenie Mszy św. oraz w intencjach również o 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, o ,,Cudzie nad Wisłą" oraz o Święcie Wojska Polskiego.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Pod koniec mszy św. zostały poświęcone, po czym Pani Wójt Gminy Małgorzata Małuch podziękowała wszystkim rolnikom, sadownikom, pszczelarzom za ich ogromny trud louis vuitton imitacion w szczególności w tych ciężkich czasach pandemii.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Sołectwo Sękowa, Koło Gospodyń i Gospodarzy z Siar i z Owczar, dzieci, które przystąpiły w tym roku do I Komunii św. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.

Po Mszy św. na dziedzińcu przykościelnym odbył się konkurs wieńców, wszystkie zdobyły I m i otrzymały bony pieniężne. Starościna dożynek a zarazem sołtys Sękowej pani Lidia Kukla wraz z mężem Grzegorzem przekazali pachnący bochen chleba, owoc ciężkiej pracy rolników pani wójt Małgorzacie Małuch, bochen chleba od dzieci z GOK otrzymał też ks. proboszcz Jacek Piróg. Dwa wieńce dożynkowe pojechały w odwiedziny do Małastowa na kończące się uroczystości odpustowe. Pani wójt przedstawicielom trzech wieńców parafii Małastów wręczyła bony pieniężne i podziękowała za trud ciężkiej pracy.

Koło kościoła ucichły śpiewy dożynkowe to znak że zakończono już wielkie żniwa. Pola posmutniały. Łąki tracą swoją letnią barwę, milkną radosne śpiewy ptaków. Lato powoli odchodzi, a nieubłagalnie zakrada się również piękna, tajemnicza jesień, która przypomina nam przemijanie. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania 15 sierpnia parafialnych dożynek oraz za ustawiczne pielęgnowanie cennego dziedzictwa naszych przodków.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Święto Wojska Polskiego

Wapienne - Perły Małopolski - zawody biegowe w małopolskich Parkach Narodowych

WAPIENNE - jest to jedno z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Jego głównym bogactwem są wody siarczkowe i borowinowe. Leczy się tu m.in. choroby narządu ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry. Status uzdrowiska miejscowość Wapienne otrzymała w 1986 r., jednak o walorach leczniczych tego miejsca wiadomo nie od dziś. Już na początku XIX wieku poddawali się tutaj leczeniu m.in. żołnierze Wielkiej Armii Napoleona.

To tu po raz czwarty zostały zorganizowane zawody biegowe z cyklu - Perły Małopolski – to cykl wydarzeń o charakterze sportowym organizowany w województwie małopolskim od 2013 r. Impreza ta ma na celu połączenie rywalizacji sportowej na wysokim poziomie z formą rekreacyjną, dzięki temu uczestnicy mają okazję poznać dziedzictwo przyrodnicze całego regionu. Inauguracja VIII cyklu odbyła się w dniach od 02 do 03.08. 2020 w Wapiennym w sercu Beskidu Niskiego i na trenie Magurskiego Parku Narodowego. Pozostałe trzy imprezy odbędą się: w Szczawnicy – Pieniński Park Narodowy (wrzesień) w Rabce –Zdroju - Gorczański Park Narodowy (październik) oraz w Skale – Ojcowski Park Narodowy (listopad)

Imprezy te są skierowane do biegaczy oraz osób uprawiających Nordic Walking. Różnorodność dystansów na których przeprowadzane są zawody sprawia, iż w rywalizacji sportowej może uczestniczyć każdy.
W sobotę 1 sierpnia odbyła się Ultra Perła na dystansie 50 km, wystartowało 39 zawodników w tym 9 kobiet. W klasyfikacji Open Ultra mężczyzn zwyciężył Węgiel Marcin z Jasła z czasem 05.01.09, II m zajął Gleisner Tomasz z Tarnowa z czasem 05.24.40 a trzeci był Ogłuszka Michał z Rzeszowa z czasem 05.33.26.
Wśród kobiet zwyciężyła Gradzik Kinga z Dąbrowy Górniczej z czasem 06.29.03 i w klasyfikacji open zajęła wysokie 12 miejsce. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale z rąk m.in. pani wójt Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch.

W niedzielnych Perłach Małopolski zawodnicy rywalizowali tradycyjnie na trzech trasach: 20 km, 10 km oraz 5 km. Imprezie towarzyszyły Perełki Małopolski, czyli zawody dla dzieci, która odbyły na terenie Uzdrowiska Wapienne.
W rozmowie z zawodnikami usłyszałem bardzo pochlebna słowa - wspaniała trasa, piękne widoki, które towarzyszyły im cały czas, cudowna pogoda i super organizacja. Generalnie wszystkim biegło się dobrze.
Start i meta zlokalizowane były przy Nowym Domu Zdrojowym w Wapiennym. Na mecie dla każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal oraz woda mineralna z Uzdrowiska Wysowa.

Do zobaczenia za rok na uroczych trasach Wapiennego!

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ