Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   40  41  42  43  44  45  46  47  48   - następna »

,,W trosce o pamięć poległych"
czyli V akcja sprzątania cmentarzy wojennych

W dniach od 8 do 11 października 2020 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie gminy Sękowa, Gorlice, Krempna, Łużna i Uście Gorlickie. Akcję sprzątania nekropolii wojennych po raz piąty organizuje wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, sołtys Ropicy Górnej Katarzyna Tokarz i prezes Koła PTTK nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie.

„Sprzątanie cmentarzy wojennych jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne jak również dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć. Każda nekropolia jest wyjątkowo ważna ze względu na swą historię, a dzięki działaniom na rzecz ich rewaloryzacji możliwe jest przywrócenie im należytego stanu, uchronienie ich od niszczenia, a w efekcie zapomnienia przez kolejne pokolenia. Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 492 żołnierzy trzech cesarzy w tym duża ilość naszych rodaków, to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" - powiedział w wywiadzie TV pracujący wolontariusz na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej Aleksander Gucwa V akcja sprzątania cmentarzy w pełni udana. Podczas prac pogoda sprzyjała. Wykonano prace porządkowe na takich cmentarzach jak: nr 79 Sękowa, 77 Ropica Górna, 55 i 61 Gładyszów, 66 Małastów, 58 i 59 Przysłup, 123 Łużna Pustki, 88 Gorlice, 83 Wapienne, 62 Banica, 48 Regietów Wyżny i nr 6 Krempna Na cmentarzach tych pracowali wolontariusze w tym liczna grupa z Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie, Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG, uczniowie wraz z nauczycielami z Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, którzy wykazali super zaangażowaniem, wolontariusze i uczniowie szkół z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Hańczowej oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, strażacy z jednostek OSP, leśnicy.

Na świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej w dniu 10 października w godzinach wieczornych nastąpiło podsumowanie tej szlachetnej trzydniowej akcji. Rozpoczęło się oficjalne spotkanie powitaniem zaproszonych gości przez sołtys wsi Ropica Górna p.p. Katarzynę Tokarz i Beatę Śliwa. Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas". Podziękowała wszystkim za udział w akcji i ogrom wykonanych prac.
Następnie Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, podsumował prace z pokazem zdjęć za ostatni rok. Wszystkim biorącym udział w Akcji serdecznie podziękował.

Ostatnim etapem spotkania był poczęstunek, podczas którego uczestnicy wymieniali się własnym doświadczeniem i uwagami. Wszyscy opiekunowie cmentarzy wyrazili chęć dalszej współpracy podczas kolejnej tego typu akcji.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dni Bobowej z Kulturą Żydowską - Szalom
Otwarcie prywatnego muzeum żydowskiego.

W niedzielę 4 października 2020 roku na bobowskim rynku odbyły się po raz kolejny ,,Dni Bobowej z Kulturą Żydowską SZALOM”. Kultura żydowska jest częścią historii Bobowej. Żydzi przybyli tu w 1732 roku, których sprowadził Michał Jaworski, ówczesny właściciel miasta, aby podźwignąć z upadku handel. Trzy dekady później w Bobowej mieszkały już 44 żydowskie rodziny. Przez wiele lat stanowili niemal połowę mieszkańców miasta, a miejscowość była jednym z największych ośrodków chasydyzmu. Dynastia miejscowych cadyków, zapoczątkowana przez Szlomo Halberstama istnieje do dziś i ma licznych zwolenników m.in. w Nowym Jorku i Londynie.

Dni Bobowej z Kulturą Żydowską to ciekawe wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez kulturalnych w gminie Bobowa. Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza ze sceny powitał przybyłych gości:
Radną Województwa Małopolskiego Panią Martę Mordarską, Starostę Powiatu Gorlickiego Panią Marię Gubała, Radnego Powiatu Gorlickiego Pana Adama Urbanka, Kierownika ogniwa ds. Prewencji Komisariatu Policji w Bobowej asp. sztab. Władysława Piecucha, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bobowej Panią Małgorzatę Molendowicz oraz radnych gminy Bobowa, Proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Mariana Chełmeckiego, oraz wikariusza ks. Jarosława Kokoszkę, Prezesa Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Krakowie Panią Annę Grygiel-Huryn, historyka dr Łukasza Połomskiego, Prezesa Stowarzyszenia Gryf Pana Lucjana Brońka, bobowskiego kolekcjonera Pana Józefa Gucwę, sołtysów, dyrektorów szkół, przedstawicieli instytucji, oraz mieszkańców Gminy Bobowa.

Po oficjalnych wystąpieniach nadszedł czas na najważniejszy moment uroczystości tj. otwarcie nowo powstałego małego muzeum żydowskiego „Dom Landaua” – stworzonego przez bobowianina, kolekcjonera i pasjonata historii bobowskich żydów Pana Józefa Gucwę. Po przecięciu wstęgi nastąpiło przytwierdzenie na futrynie drzwi „Mezuzy”, w środku której znajduje się zwój pergaminowy z fragmentem Tory. Czynności tej dokonał Pan Józef Gucwa oraz Pani Anna Grygiel-Huryn.

Podczas tegorocznych Dni Bobowej z Kulturą Żydowską replicas patek philippe zgromadzeni goście mieli możliwość posłuchać na żywo muzyki klezmerskiej oraz spróbować tradycyjnej żydowskiej potrawy. Program kulinarno – muzyczny o tematyce żydowskiej „Gdybym był bogaty” odbywał się z udziałem zespołu klezmerskiego „SCHOLEM”z Krakowa. Pokaz podzielony był na dwie części, które odbywały się równocześnie. Podczas gdy na scenie odbywał się koncerty z tradycyjnymi piosenkami żydowskimi w języku jidysz, obok sceny Pani Joanna Studnicka uczestniczka telewizyjnych programów „Master Chef” i „Ugotowani” przyrządzała tradycyjny specjał kuchni żydowskiej – czulent, który później mieli okazję skosztować wszyscy uczestnicy imprezy.

W trakcie trwania imprezy w godzinach od 12.00 do 17.00 była możliwość zwiedzania Synagogi.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Bobowej, Stowarzyszenie GRYF, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
Konferansjerem tegorocznych Dni Bobowej z Kulturą Żydowską był Pan Janusz Michalik. Źródło: naszabobowa.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

4 października 2020 r. o godz.14.00 uroczyście otwieramy prywatną ekspozycję Judaików w Domu Landaua w Bobowej. Celem ekspozycji jest upamiętnienie, a także upowszechnienie wiedzy o bobowskich Żydach. "Sercem jest odtworzony dom rodziny Landaua" - powiedział Józef Gucwa, właściciel Domu Landaua w Bobowej. Stała ekspozycja historyczna zaprasza do odkrywczej podróży przez ponad dwa wieki polsko-żydowskiej historii. Ekspozycja nakreśla żywy obraz koegzystencji Polaków i Żydów. Przedmioty sztuki i codziennego użytku opowiadają o kulturze żydowskiej w miasteczku Bobowa. Dla koneserów muzyki żydowskiej, wystąpi zespół klezmerski ,,SHOLEM" z Krakowa. Odbędzie się też degustacja potraw żydowskich.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

REGIETÓW. XXVI Dni Huculskie odbyły się pomimo pandemii.

W dniach 19 – 20 września 2020 r. przy pięknej, słonecznej pogodzie, trwało wielkie święto koniarzy, tj. XXVI Dni Huculskie w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie, pod honorowym patronatem BARBARY BARTUŚ – Poseł na Sejm RP. Z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej, miało ono nieco inną formę niż w latach poprzednich. Zawody konne odbyły się w sobotę i niedzielę, jednak zabrakło części artystycznej.
W tym roku nie odbyły się Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej. Jednak do Regietowa zjechało kilkudziesięciu zawodników i hodowców koni, by wspólnie cieszyć się z możliwości startu w zawodach. XXVI Dni huculskie to cykliczna impreza ciesząca się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród hodowców koni. Celem jest promocja konia rasy huculskiej, a także regionu – Beskidu Niskiego. Organizatorzy dla przybyłych Gości przygotowali wiele atrakcji.

W sobotę odbyła się ocena płytowa koni, w której trakcie oceniano ruch ogierów i klaczy a po południu ścieżka huculska dla młodych i pozostałych jeźdźców a przez dwa dni dodatkowymi atrakcjami był jarmark rękodzieła ludowego oraz ,,kupowanie konia w ciemno”
W niedzielę, od rana na torze przeszkód zmagali się zawodnicy startujący w konkursie zaprzęgowym. Był to maraton kombinowany, w którym ekipy pokonywały zarówno przeszkody na parkurze, jak i terenowe. Startujący musieli zmieścić się w określonym przedziale czasowym, tj. od 11 do 13 minut. W samo południe o godz. 12.00 nastąpiło powitanie gości, po czym rozpoczęto konkurs skoków przez przeszkody, wystartowali młodzi jeźdźcy, reprezentujący jeździeckie kluby sportowe całej Polski. O godz. 15.00 nastąpiło zakończenie zawodów, ogłoszono wyniki i rozdano nagrody i dyplomy.

Na zakończenie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie finału „Kupowanie konia w ciemno”. W tym roku los się uśmiechnął do szczęśliwej Pani, która wyjechała z Regietowa ze źrebakiem huculskim ,,Cetnar”. Każdy, kto kupił los za 5 złotych, mógł stać się właścicielem hucuła. Warunkiem było wzięcie udziału w loterii "Kupienie Konia w Ciemno”.

Impreza pomimo pandemii była bardzo udana, piękna dwudniowa pogoda, wspaniałe konkursy i wystawy zwierząt hodowlanych oraz wspaniała publiczność, która zapełniła w całości trybuny miejscowego stadionu sportowego, Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o.o.- Stadnina Koni Huculskich „GŁADYSZÓW” w Regietowie.************************************ ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

*

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę.

W czwartek 17 września mija 81. rocznica wkroczenia wojsk radzieckich do Polski. 17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko - niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop - Mołotow Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rosjanie zaatakowali niespodziewanie. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi". Miejsce miały także masowe deportacje polskich obywateli (około 2 mln)

Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej. Rozstrzelano m.in. generała J.K. Olszynę-Wilczyńskiego. Za stawianie zbrojnego oporu Armii Czerwonej dokonano zbiorowych egzekucji żołnierzy polskich w okolicach Wilna, w Rohatynie i Wólce Wytyckiej, jeńców wojennych maltretowano w Grodnie, Wołkowysku, Oszmianie, Mołodecznie, Nowogródku, Sarnach, Kosowie Poleskim i Tarnopolu.

Dokonywano mordów na ludności cywilnej, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Armia Czerwona zadała wiele bólu i cierpienia Polakom. Straty polskie wyniosły ok. 242 tys. wziętych do niewoli sowieckiej, ilość zabitych nie jest znana. Straty Armii Czerwonej ok. 10 tys. zabitych, rannych i zaginionych.
Dzięki naszym rodakom i przelanej polskiej krwi, dziś jesteśmy wolnym narodem. To przykre, że wielu Polaków nie wie nawet, co wydarzyło się 17 września 1939 roku.

PS

W wyniku tajnego porozumienia dwóch totalitarnych państw – hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego Związku Sowieckiego - II Rzeczpospolita bohatersko odpierająca niemiecką agresję zbrojną, otrzymała śmiertelny i przekreślający możliwość dalszej obrony cios w plecy. Pomimo heroizmu żołnierzy i wysiłków dowódców, walka na dwa fronty była ponad siły dla młodej, odrodzonej ledwie 21 lat wcześniej Polski.

"RE-NOWACJE / Cmentarze Wielkiej Wojny w Małopolsce sto lat później"

"RE-NOWACJE / Cmentarze Wielkiej Wojny w Małopolsce sto lat później" pod takim tytułem, 11 września o godz. 12:00 w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku, odbył się wernisaż. Uroczyste otwarcie wystawy dzieł sztuki a były nim fotografie cmentarzy z Wielkiej Wojny na terenie Galicji Zachodniej, otworzył gospodarz dyr. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Thol oraz Józef Leśniak - Wicewojewoda Małopolski. Zaproszonych gości w temat wprowadziła Dyr. Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Pani Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk oraz dr Agnieszka Partridge – m.in. historyk sztuki, która tą wystawę zorganizowała. Ekspozycja w ramach promocji Znaku Dziedzictwa Europejskiego, będzie prezentowana w dniach 11 września - 14 października 2020 roku i ma odzwierciedlać zakres prac konserwatorów, którzy bardzo często muszą odtwarzać cmentarze od nowa i wzbogacać je o elementy, których od dawna już nie było (bramy, formy pomników) ze względu na ich całkowite zniszczenie.

Po tej części zaproszeni goście przeszli do holu Kasztelu na poczęstunek a następnie w sali głównej odbyło się spotkanie z autorem wystawy oraz zaproszonymi gośćmi, wystąpił m.in. Konsul generalny Austrii Philipp Charwath, Pani Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, przedstawiciel wojewody i IPN oraz gospodarz dyr. Zdzisław Thol, który podziękował za zorganizowanie tak pięknej wystawy i przybyłym gościom.

PS

Począwszy od lat 90. XX wieku niszczejące cmentarze wojenne z obszaru Galicji Zachodniej, wcześniej zaniedbywane, bądź pozostawione bez opieki, wraz ze wzrostem świadomości historycznej, stawały się obiektami zainteresowania i podlegały różnego rodzaju działaniom ochronnym. Remontowane były przez Urzędy Gmin, osoby prywatne, stowarzyszenia, Starostwa Powiatowe przy udziale finansowym Austriackiego Czarnego Krzyża.

W ostatnim pięcioleciu, sto lat po utworzeniu wojennych cmentarzy prowadzona jest intensywna i planowa akcja remontów tych obiektów z udziałem Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa alain silberstein replica i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy wydatnym udziale samorządów wielu gmin Małopolski. Akcja ta objęła już kilkadziesiąt obiektów znajdujących się na terenie Województwa Małopolskiego, a szczytowym osiągnięciem prac prowadzonych w latach 2013-2019, było odbudowanie drewnianej kaplicy projektu słowackiego architekta Dušana Jurkoviča oraz odrestaurowanie cmentarza wojennego nr 123 w Łużnej-Pustkach. Cmentarzowi temu, Komisja Europejska decyzją z 2 lutego 2016 roku nadała miano Znaku Dziedzictwa Europejskiego, co symbolicznie podkreśliło historyczne znaczenie innych cmentarzy z lat 1914-1918 położonych na terenie Małopolski.

Wysiłek konserwatorski przy remontach cmentarzy wojennych jest ogromny i z całą pewnością zasługuje na upublicznienie i upamiętnienie w formie wystawy fotograficznej, która eksponowana będzie na przełomie replique montre września i października 2020 roku w Kasztelu w Szymbarku, Oddziale Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Tytuł wystawy odzwierciedla zakres prac konserwatorskich. Niejednokrotnie bowiem cmentarz wojenny jest odtwarzany po zniszczeniach od nowa, pojawiają się na nim elementy jak bramy, ogrodzenia, formy pomników, dawno nie widziane, ponieważ w ciągu stu lat uległy destrukcji i zostały wymazane ze zbiorowej pamięci.

Ekspozycja organizowana jest w ramach promocji Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Scenariusz wystawy: Agnieszka Partridge
Projekt graficzny wystawy: Adam Dymek

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Kronika TVP Kraków - 13.09.2020 r. od 12.29 do 15.08 min