Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   36  37  38  39  40  41  42  43  44   - następna »

DZIEŃ KOBIET!

Zabytkowy kościółek w Sękowej zyskał oświetlenie.

Dobiegły prace związane z iluminacją zabytkowego kościółka p.w. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Iluminacja zabytku UNESCO kosztowała prawie 65 tysięcy złotych, a przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach transgranicznego projektu Polska-Słowacja pt. „Architektura drewniana – zabytkowe skarby pogranicza”
W planach jest jeszcze promocja dziedzictwa kulturowego oraz uroczyste podsumowanie – kwiecień 2021 r.
Kościół św. Jakuba i Filipa w Sękowej będzie miał w końcu parking z prawdziwego darzenia. Łatwiejszy ma być także zjazd z drogi wojewódzkiej w kierunku obiektu.

Projekt będzie realizowany między dwoma sąsiadującymi między sobą jednostkami w Polsce Parafia Sękowa na Słowacji Obec Niźna Polanka. Naszym głównym celem jest integracja społeczności lokalnej po obu stronach granicy polsko-słowackiej w oparciu o wspólną historię...

Budowa wodociągu w Siarach

W dniu 3 lutego 2021 r Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podpisała z firmą PHU „ INKO” 2001 z siedzibą w Nowym Sączu umowę na budowie sieci wodociągowej w miejscowości Siary.
Wybudowany odcinek wodociągu o długości 2,1 km zostanie połączony z gminnym wodociągiem w Owczarach i zapewni wodę dla 49 gospodarstw domowych. Prace o wartości 277 376,88 zł zostaną dofinansowane w formie pożyczki przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej. Zakończenie prac zaplanowano na 31.08.2021 r.

Nad rzeką Sękówka powstanie nowy most

Na wiosnę powinny rozpocząć się prace na drodze wojewódzkiej 997 związane z przebudową mostu nad rzeką Sękówką obok parku linowego w Siarach. Zarząd Dróg Wojewódzkich obecnie przygotowuje się do przetargu na zlecenie robót budowlanych. Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, to jest szansa na zakończenie prac jeszcze w tym roku. Przebudowa mostu na granicy Sękowej i Siar w znaczący sposób usprawni komunikację na drodze wojewódzkiej 977
Zapowiadane prace są od dawna wyczekiwane przez kierowców. Stan obecnej przeprawy jest kiepski, od dawna obowiązuje tam ruch wahadłowy. Oczywiście w trakcie prowadzenia prac będziemy musieli liczyć się z nową organizacją ruchu. Ta ma wkrótce zostać przedstawiona

Zakończono prace konserwatorsko – budowlane
przy cerkwi greckokatolickiej w Bartnem.

Cerkiew greckokatolicką w Bartnem wzniesiono w 1842 jak pokazuje data wyryta nad wejściem do babińca. W 1947 po wysiedleniu ludności łemkowskiej cerkiew nie była użytkowana i częściowo została zniszczona. Gruntowne prace konserwatorskie przeprowadzone w latach 1968-70 przywróciły jej pierwotny wygląd. W 1970 przeznaczono świątynię na obiekt muzealny. Obecnie jest filią Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Po 50 latach przystąpiono do prac konserwatorsko – budowlanych.
Zdzisław Tohl dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów nie kryje satysfakcji. Powiedział ,, Po uregulowaniu spraw własnościowych w 2018 roku, opracowaliśmy plan kompleksowej rewaloryzacji obiektu. Pierwszy etap, zakładający remont konserwatorski połaci dachowych, hełmów i zwieńczeń rozpoczął się w sierpniu 2020 roku. Zakres wykonanych prac objął: zdjęcie starego poszycia gontowego, konserwację elementów konstrukcyjnych więźby dachowej i wieżyczek, pokrycie całości połaci nowym gontem, konserwacja gzymsów i elementów snycerskich na pozornych latarniach, częściowa wymiana konstrukcji i poszycia blaszanego wieńczących makownic, wykonanie replik żelaznych, kutych krzyży wieńczących (stare po zabiegach konserwatorskich będą eksponowane we wnętrzu cerkwi), wymiana instalacji odgromowej, konserwacja gontów na ścianach bocznych korpusu obiektu. W czasie remontu przywrócono kolorystykę izbicy, gzymsów, pozornych latarni oraz okien i obramień okiennych. Wykonano również częściowy remont ogrodzenia placu cerkiewnego. Wszystko to w ramach zadania "Zabytki z duszą w Bartnem". Całość wykonała firma z Nowego Sącza a łączny ich koszt wyniósł 295 tysięcy złotych.