Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   37  38  39  40  41  42  43  44  45   - następna »

ŚWIĘTO ZMARŁYCH - to będzie też kiedyś Twoje święto!

1 listopad to dzień, w którym powinno się o wszystkich tych, co odeszli pamiętać. Odwiedzamy cmentarze na których pochowani są nasi najbliżsi (Rodzina i nasi znajomi) ale odwiedzamy też miejsca, gdzie spoczywają również Ci, którzy spoczywają z dala od swoich Rodzin lub tych Rodzin już nie mają. Niewielu zapewne odwiedzi ich groby....
Niestety, na wielu grobach nie zapłonie światło. Nie powinno tak być, zapominamy o przodkach... i tu nasuwa mi się smutna refleksja.
Ta ziemia tak wiele przeszła, wiele wycierpiała... Chyba nie ma takiego drugiego regionu w Polsce gdzie jest tak dużo cmentarzy...Serce się kraje, że większość z nich jest zapuszczone, zdewastowane, zapomniane... Mam na myśli poległych w bojach I i II Wojen Światowych żołnierzy, partyzantów i niewinnych ludzi, mordowanych za pochodzenie, wyznanie, wartości. Na cmentarzach wojennych spoczywa wielu żołnierzy, często czas i nieprzychylni ludzie zatarli ich imiona, nazwiska, poprzewracali krzyże, nagrobki. Obok siebie spoczywają żołnierze wrogich armii - lub też raczej wrogich sobie przywódców, bo sami żołnierze byli tylko pionkami w wielkiej grze polityków. Oni też płacili najwyższą cenę. Różne narodowości, wyznania, marzenia. Połączyła ich śmierć.

Na terenie Beskidu Niskiego spoczywają dziesiątki tysięcy żołnierzy czasów I i II Wojny Światowej. Na setkach cmentarzy, w mogiłach pojedynczych i zbiorowych, leżą obok siebie polegli armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej: Niemcy, Austriacy, Włosi, Czesi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Serbowie, Chorwaci, i przedstawiciele wielu innych narodowości. Również w szeregach Armii Czerwonej, Czechosłowackiej, Polskiej i Niemieckiej walczyli żołnierze pochodzący z różnych stron. Walczyli i ginęli tutaj.

Cmentarz poległych żołnierzy w latach 1939 -1945 znajduje się w Gorlicach, który jest już ogólnodostępny (wejście od ul. W. Pola - były teren rafinerii) Spoczywają również w Beskidzkiej ziemi partyzanci z oddziałów Polskich, słowackich, łemkowskich i sowieckich, walczących z okupantem hitlerowskim. Wreszcie groby ofiar zamordowanych przez faszystów niemieckich i ukraińskich. Spoczywają oni na cmentarzach parafialnych i wojskowych z I wojny światowej.
Jadąc, bądź też idąc szlakami Beskidu Niskiego, warto zboczyć trochę z drogi i wejść choć na chwilę na któryś z cmentarzy i zagłębić się nad śmiercią setek tysięcy tu pochowanych i wsłuchać się w słowa inskrypcji na krzyżu w Czarnem: Światło i szum lasu, Grają nad świeżym grobem, Śmiertelnej ciszy przysłuchują się miłosierne gwiazdy Boże.... Krzyż z łąki został przeniesiony na cmentarz wojenny nr 53 w Czarnem i znajduje się obecnie w jej środkowej części.

Idąc dalej zaplanowanej wędrówki dostrzegamy w krajobrazie stare, zdziczałe sady, poskręcane jabłonie, regularne, prostokątne zagłębienia w ziemi, niekiedy z resztkami bierwion. Zauważymy też pozostałości po domach, kamienne, często już zawalone piwnice, studnie czy też wyniosłe cerkwiska z resztkami posadzki, porosłe drzewami i krzewami, niekiedy ze śladami podmurówki. Na każdym kroku dostrzegamy kamienne krzyże i kapliczki przy zarosłych dziś drogach, które też witają i żegnają tych, którzy wędrują i odwiedzają ziemie naszych przodków.
To dawne wsie łemkowskie. Idąc dalej, szukając wśród wielobarwnych drzew, pośród szemrzących strumyków, u podnóży wzgórz, a zazwyczaj w pobliżu cerkwisk - odnajdziemy dawne cmentarze łemkowskie. Pozostali na nich Ci, którym los oszczędził wiele. Porośnięte krzewami, drzewami, często już grubymi, mocno wrosłymi korzeniami w cmentarną ziemię, z kamiennymi i żeliwnymi cokołami, krzyżami, nie zawsze już obecnymi... Pamiętajmy o wszystkich zmarłych, którzy spoczywają na cmentarzach Beskidu Niskiego o zmarłych żołnierzach, partyzantach i o zmarłych Łemkach, którzy Ojczyznę naszą współbudowali przez wieki, tworząc jej niepowtarzalny koloryt, choć nie zawsze bywała dla nich kochającą matką, często zaś - nieczułą macochą. Smutnych znaków wymazywać nie będziemy: staną się nauką i mądrością na przyszłość.

W tym roku 2020 wszystkie nekropolie będą zamknięte w Dzień Wszystkich Świętych,
a także dzień przed (czyli już w sobotę) i dzień po.

Pamiętajmy w dniu pamięci o WSZYSTKICH zmarłych.

Gmina Sękowa jest liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Mieszkańcy gminy Sękowa mają naprawdę duży powód do dumy, gdyż dzięki sprawnej pracy wójta gminy Małgorzaty Małuch oraz pracowników Urzędu, gmina ta kolejny raz jest w ścisłej czołówce najlepszych gmin w województwie. Zajmuje też bardzo dobry wynik w skali kraju.
Czasopismo samorządowe „Wspólnota” publikuje na swoich łamach ranking dotyczący pozyskiwania środków unijnych przez miasta i gminy naszego kraju.
Tegoroczny ranking za okres 2014 - 2019 przynosi bardzo dobre wiadomości dla Gminy Sękowa. Wśród 1538 gmin wiejskich w Polsce, Gmina Sękowa uplasowała się na 86 miejscu z kwotą wydatków per capita 2735,65 zł. przypadającą na jednego mieszkańca. Na tle gmin wiejskich woj. małopolskiego, Sękowa zajęła 4 miejsce.
Tym samym gmina znalazła się w gronie Samorządowych liderów pozyskiwania środków unijnych wśród gmin wiejskich. Osiągnięta kwota pozyskanych środków unijnych plasuje również Gminę Sękowa na pierwszym miejscu wśród miast i gmin powiatu gorlickiego.
Źródło: gorlice24.pl

V Akcja sprzątania cmentarza wojennego nr 6 w Krempnej

W piątkowy poranek 23.10.2020r. odbyły się prace porządkowe na cmentarzu wojennym nr 6 w Krempnej z okresu I wojny światowej. Wzięli w nich udział studenci III-ciego roku Wychowania Fizycznego Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Z pomocą Pana Aleksandra Gucwy 10 studentów wraz z pracownikiem zakładu wychowania fizycznego Panem Wojciechem Pelczarem wykonało takie prace jak: koszenie trawy, grabienie liści, uprządkowanie grobów i obcinanie gałęzi drzew itp. V akcja sprzątania cmentarza w pełni udana.

Podczas prac pogoda dopisała a studenci wykazali super zaangażowanie, poznali też historię powstania tej nekropoli oraz historię walk jakie odbyły się tu na przełomie 1914 i 1915 r. Mimo że na tym cmentarzu nikt z nas nie znał żadnego z pochowanych a spoczywa tu 200 żołnierzy ( 63 Austro-Węgrów i 137 Rosjan) w tym wiele polsko brzmiących nazwisk ( Jakub Cześnik, Jan Storek, Franciszek Markez, Karol Zarecki, Antoni Niedoński, Franciszek Furman i wielu innych) to należy im się szacunek. Dlatego warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek!

W akcji brały udział następujące osoby:

1. Wojciech Pelczar – opiekun grupy
2. Sylwia Solecka
3. Paulina Czekaj
4. Monika Typrowicz
5. Sandra Mendelowska
6. Wiktoria Serwatka
7. Kacper Komar
8. Kamil Wiśniowski
9. MaciejTłusciak
10. Alexander Gucwa – mentor - regionalista
***ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

CZERWONA STREFA!!

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Powiat gorlicki a w nim Gmina Sękowa znalazły się w strefie czerwonej. Poniżej zamieszczamy listę wprowadzonych obostrzeń.

Strefa czerwona:

* ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych – w sklepach o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2;
* od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
* podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
* w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
* w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

* lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
* ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc; * wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
* w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
* zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Apelujemy o zastosowanie się do ww. zasada bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że tylko wspólnie pokonamy koronawirusa. Nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących zasad jest najskuteczniejszą bronią wymierzoną w COVID-19.
Źródło:UG Sękowa

14 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIC"